Sari la conținut

Zgomot/rezonanta scut aluminiu


steph
 Share

Postări Recomandate

Dap. E scut ktm. Pe ei nu m-as baza. De cateva luni de cand am trecut in tabara portocalie mi-am dat seama ca atentia la detalii si maruntisuri nu e punctul lor forte. Cel putin pe partea de zgomote sigur nu se agita.

 

I-am pus niste saibe de cauciuc momentan. Efect zero asa cum ma asteptam dar era prea simplu ca sa nuincerc. Am lasat partea de adaugat chestii/folii pentru dupa concediu. Sa nu iau foc departe de casa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu atinge nimic si saibele de cauciuc au efect 0 ma gandesc ca toata treaba e ca reflecta undele sonore produse de motor. Si atunci ma gandesc ca o izolatie din aia din Al subtire si "gofrat" cum au unele masini pe dedesubt ar schimba unghiul sub care reflecta. Si e usoara si ignifuga.

Apropo, cand cumperi Ktm mai primesti magnetul? Cum care, ala care se agata dupa motor sa adune suruburile care cad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da gauri in scut ca sa permita undelor sonore sa fie dispersate iar pe ce ramane poti suplimenta si cu ceva vata metalica... sau cum zicea cineva inainte, puneti dopuri in urechi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@steph, acum intr-o nota mai amuzanta, iti dau eu solutia la problema ta: iti imprumut motocicleta mea la o tura (buell xb12x) si iti garantez ca atunci cand te urci inapoi pe ktm o sa ti se para cel mai silentios propulsor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu atinge nimic si saibele de cauciuc au efect 0 ma gandesc ca toata treaba e ca reflecta undele sonore produse de motor.

Fix asa e. Undele alea sonore tot vibratii sunt si ele dar saibele de cauciuc sunt mult prea rigide pentru a prelua genul ala de vibratii ale scutului. Solutia e buret d-ala de studio dar nu este potrivit pentru aplicatia asta si probabil ca trebuie sa fie gros de 10-15cm. Nu se poate implementa asa ceva.

» Post actualizat in 28 Jul 2017 08:04

Daca ii da gauri dedesubt risca sa il indoaie la o lovitura mai puternica sau un bustean combinat cu 200+kg.

Indoitura mai e cum mai e, dar ce te faci daca se agata scutul si implicit motocicleta intr-un ciot de bustean sau colt de piatra? Sa vezi atunci distractie. Mai ales daca ai 20-30km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...