Sari la conținut

Mecanic bun prin Iasi?


skvj
 Share

Postări Recomandate

Mentalitate de "consumator european" cu sloganul "am drepturi".

 

Nu trebuie sa pupati in kwr mecanicii si nici mecanicii nu trebuie sa va pupe in kwr pentru banii vostri. Ce trebuie sa intelegeti voi este faptul ca mecanicii (si nu numai) isi selecteaza lucrarile si clientii. Nu zic ca e bine sau rau dar pur si simplu asa stau lucrurile iar vaicarelile voastre de oameni ofensati "pe banii vostri" nu o sa va rezolve problema.

 

Orice mecanic (bun sau prost) prefera lucrarile usoare dar daca este vorba de un client cu istoric nu va refuza o lucrare mai ampla din doua motive simple:

 

1. Va lucra la o motocicleta pe care o cunoaste dpdpv al starii tehnice iar sansele ca lucrarea sa decurga fara probleme sunt destul de mari.

 

2. Nu poate refuza un client cu istoric, nu se face.

te sperie rau carburatia aia , asa-i?

 

sa nu cumva sa fie ceva electric ca trebuie dusa la manastire la arsenie bokka ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mentalitate de "consumator european" cu sloganul "am drepturi".

 

Nu trebuie sa pupati in kwr mecanicii si nici mecanicii nu trebuie sa va pupe in kwr pentru banii vostri. Ce trebuie sa intelegeti voi este faptul ca mecanicii (si nu numai) isi selecteaza lucrarile si clientii. Nu zic ca e bine sau rau dar pur si simplu asa stau lucrurile iar vaicarelile voastre de oameni ofensati "pe banii vostri" nu o sa va rezolve problema.

 

Orice mecanic (bun sau prost) prefera lucrarile usoare dar daca este vorba de un client cu istoric nu va refuza o lucrare mai ampla din doua motive simple:

 

1. Va lucra la o motocicleta pe care o cunoaste dpdpv al starii tehnice iar sansele ca lucrarea sa decurga fara probleme sunt destul de mari.

 

2. Nu poate refuza un client cu istoric, nu se face.

:crack: :funny:

» Post actualizat in 27 Jul 2017 14:13

p.s. Clona cui esti oare ? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Lui alexen nu i-as da nici sa-mi spele motocicleta.

 

Fetelor, ce-mi place când va bateți așa in nămol :))

 

 

@ petre81 dacă după asamblare nu ți-au rămas piese "in plus" YOU are my hero for today!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ petre81 dacă după asamblare nu ți-au rămas piese "in plus" YOU are my hero for today!

 

Nu au ramas piese iar daca raman nu e o problema decat daca nu stii de unde sunt. Daca iti raman piese si nu stii ce-i cu ele e nasol, inseamna ca nu stii cum functioneaza agregatul pe care il repari iar daca nu stii cum functioneaza inseamna ca de fapt nu stii sa-l repari.

 

PS: Ti-am mai spus ca nu esti genul meu.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect,

 

incepand cu 1 august, in cadrul service-ului TBA, din zona industriala, incepem sa oferim reparatii MOTO&ATV. Mecanica, Electricitate, Carburatie...etc.

Mecanic Catalin Neagu. programari la tel. 0758.835.289.

Probabil vei fi primul care se programeaza, deci este exclusa aglomeratia . Te asteptam si sper sa fii bun la saftea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca sunt service-uri in Iasi care impartasesc mentalitatea lui petre81 si Cib, merita si le DORESC sa dea faliment, spun asta desi ma cunosc cu majoritatea mecanicilor moto din Iasi (fie din vedere, fie personal).

 

Voi nu sunteti normali la cap...


Si as incuraja mai des sa mediatizati situatii din astea si sa dati nume de service-uri, mecanici,ca sa stim pe unde sa NU merge.

 

Recent mi-am facut mii de draci cu cretini de la service-uri auto. Mi-e lene sa scriu si e prea mult de scris, dar e plina lumea de prosti ,incompetenti si rauvoitori...

 

Eu inteleg ca sunt SI foarte multi clienti CRETINI, dar in momentul in care te ocupi de mecanica (ca si business) sau reprezinti un service, iti asumi asta si incerci sa fii FAIRPLAY cu cei normali, nu-i bagi pe toti in aceeasi oala si-i tratezi ca pe niste prosti pe toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune cineva va rog care ar fi topul service-urilor in Iasi? As vrea ceva cat mai profi, vreau sa puna si o stampila in cartea service. Va multumesc

 

crezi tu ca ala care o sa o cumpere de la tine o sa dea 2 bani pe o stampila pusa de service? :) Mai bine zi ce problema ai....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am zis mereu (si pot oricand argumenta) ca majoritatea mecanicilor moto cu care am interactionat (toti in Timisoara ce-i drept) sunt niste nemernici, incapabili sau foarte prosti afaceristi/administratori ai vietilor lor.

 

Cand citesc insa raspunsurile de aici ajung sa imi dau seama si de ce.

Cu clienti cu asemenea gandire, care, culmea, le mai iau si apararea, nici nu ma mai mira nivelul "reparatorilor".

Pentru mine ramane un mare mister atitudinea romanului fata de munca + traitul din ea (cazul "mecanicilor") si/sau atitudinea fata de serviciile platite (teoretic din banii munciti de mine, nu gasiti pe strada).

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi tu ca ala care o sa o cumpere de la tine o sa dea 2 bani pe o stampila pusa de service? :) Mai bine zi ce problema ai....

Da, o stampila pusa de un service autorizat aduce plus-valoare motocicletei. Am cumparat ieri o Honda TransAlp care provine din Grecia si are carte service, de la 0 km pana la 28 k cat are acum, are toate reviziile facute, certificate. Motocicleta este evident intr-o stare foarte buna, cu uzuri normale.

Motocicleta era la vanzare cu un pret peste cel al pietei, poate cu cateva sute de euro, dar merita fiecare banut in plus.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mereu (si pot oricand argumenta) ca majoritatea mecanicilor moto cu care am interactionat (toti in Timisoara ce-i drept) sunt niste nemernici, incapabili sau foarte prosti afaceristi/administratori ai vietilor lor.

 

Cand citesc insa raspunsurile de aici ajung sa imi dau seama si de ce.

Cu clienti cu asemenea gandire, care, culmea, le mai iau si apararea, nici nu ma mai mira nivelul "reparatorilor".

Pentru mine ramane un mare mister atitudinea romanului fata de munca + traitul din ea (cazul "mecanicilor") si/sau atitudinea fata de serviciile platite (teoretic din banii munciti de mine, nu gasiti pe strada).

 

Cei care le iau apararea fie sunt mecanici undercover fie clone, nu cred ca un client intreg la cap ar lua apararea genului ala de mecanici

 

In rest, cam asa e treaba,cum ai expus-o..

» Post actualizat in 29 Aug 2017 18:41

Da, o stampila pusa de un service autorizat aduce plus-valoare motocicletei. Am cumparat ieri o Honda TransAlp care provine din Grecia si are carte service, de la 0 km pana la 28 k cat are acum, are toate reviziile facute, certificate. Motocicleta este evident intr-o stare foarte buna, cu uzuri normale.

Motocicleta era la vanzare cu un pret peste cel al pietei, poate cu cateva sute de euro, dar merita fiecare banut in plus.

 

O motocicleta SH se verifica (temeinic, daca se poate). Ma pis pe ea stampila. Asta cu stampila de service e ca aia cu trecutul pe verde fara sa te asiguri (parerea MEA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, o stampila pusa de un service autorizat aduce plus-valoare motocicletei. Am cumparat ieri o Honda TransAlp care provine din Grecia si are carte service, de la 0 km pana la 28 k cat are acum, are toate reviziile facute, certificate. Motocicleta este evident intr-o stare foarte buna, cu uzuri normale.

Motocicleta era la vanzare cu un pret peste cel al pietei, poate cu cateva sute de euro, dar merita fiecare banut in plus.

 

Dincolo de mine ca nu ai sti sa verifici o motocicleta insa eu unul nu as cumpara motoare din Grecia sau Anglia decat dupa niste verificari ff amanuntite.

Pe motiv de inchiriere sau multa sare in aer (Grecia) vs. multa umezeala in aer (Uk).

Pe o stampila de service, personal, nu dau 2 lei.

Este, repet, o parere personala nu o contra by default cu tine. Nici cea mai mica intentie vizavi de ultima, dincolo de istoricul nostru pe forum.

 

Cu scuzele de rigoare pentru off-topic.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu si colegul de mai sus sunteti incredibil de ipocriti. Va doresc ziua aia in care o sa aveti motor nou si cautati disperati un service autorizat pentru o stampila in cartea de service a motocicletei! Atunci o sa va aduceti aminte de ce am zis eu!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt service-uri in Iasi care impartasesc mentalitatea lui petre81 si Cib,

 

Moldovene, nu e mentalitatea mea, este o practica a service-urilor de cartier. Eu nu am facut decat sa-i explic respectivului de ce este refuzat.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...