Sari la conținut

Mecanic bun prin Iasi?


skvj
 Share

Postări Recomandate

Da, o stampila pusa de un service autorizat aduce plus-valoare motocicletei. Am cumparat ieri o Honda TransAlp care provine din Grecia si are carte service, de la 0 km pana la 28 k cat are acum, are toate reviziile facute, certificate. Motocicleta este evident intr-o stare foarte buna, cu uzuri normale.

Motocicleta era la vanzare cu un pret peste cel al pietei, poate cu cateva sute de euro, dar merita fiecare banut in plus.

 

poti sa te kaci pe cartea service ....da jos un capac de chiluloase si arunca o privire la patina intinzatorului de lant si sa ne ti la curent cu inlocuirea distributiei...

 

apropos, care sunt uzurile normale la transalpurile grecesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

@alex:

Cred ca am fost cât se poate de politicos și rezonabil în postarea anterioara. Dacă tu crezi ca sunt ipocrit, fie, nu e bai. Dacă o sa an vreodată motor nou (nu imposibil la ora asta, dar nu mai stau în tara și nu mai este prioritate) am sa merg la unguri sau austrieci în plimbare și an sa fac acolo reviziile din garanție. Nu ca m-aș îmbăta cu apa rece ca vezi doamne ce mecanici de top au vecinii. Ar ieși țigănie și cu ei acolo dacă ar fi la fel de mari maeștrii ca și cei autohtoni. Iar când s-ar termina garanția mi-aș repara singur ce pot sau as bate tara in lung sau lat pe la mecanici cu reputație. All in all tot nu as da 2 lei pe carte service. La mașină și moto am excel-uri cu operațiunile efectuate și bonurile de la magazin. Și cred ca starea vehiculelor mele + mutra, educația și stilul meu de viata sunt suficiente cat sa convinga un eventual cumpărător ca a dat de un mega maniac cu fiarele lui.

Eu unul, înainte sa cumpăr un vehicul îmi fac maxim temele cu privire la posesor. Apoi verific fierul pana la ultimul șurub. Repet, nu dau 2 lei pe o carte service dacă vad urme de ciobaneala pe motor. Părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldovene, nu e mentalitatea mea, este o practica a service-urilor de cartier. Eu nu am facut decat sa-i explic respectivului de ce este refuzat.

 

ai vorbit mult si prost, pe langa explicatia aia care oricum nu face 2 bani.....

 

 

DeVazut_TM a explicat cat de bine posibil problema, cat si cu ruperea imensa de pu.la vis a vis de stampila de service (valabila,cum a zis si el, chiar si la motor nou)...

 

Cine isi permite motor nou, nu cred ca e disperat, ca atunci cand il vinde, sa aiba nu stiu ce 'stampila' de service, ca sa i-o puna pe frunta la posibilul cumparator. Nu e ca si cum prin stampila aia mai pluseaza un 500-1000 euro la pret :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta a fost dusa acolo, a fost diagnosticata frumos si problema rezolvata.

-asta a fost acum cateva saptamani, dar am uitat de topicul asta-

Pe str. Sf. Ioan nr. 8 La service-ul TBA. Este pe strada care leaga fosta Coca Cola de Dancu. Va asteptam cu drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

alex_en si petre81 sunteti niste reale monumente de prostie..... Nu intru in detalii, pentru ca ar fi pierdere de timp...

 

Moldovenii nu se dezmint niciodata, ori ca e din Vaslui ori ca e aciuat prin Bucuresti tot bolovan e, prost si plin de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator silviuZ750N

Moldovene, nu e mentalitatea mea, este o practica a service-urilor de cartier. Eu nu am facut decat sa-i explic respectivului de ce este refuzat.

Si te-ai gandit cu ca 'moldovene' cade ca o jignire. Bucurestean de caca.t ce esti.

» Post actualizat in 20 Sep 2017 06:07

Ai grija la sarma.

Sa nu te lege de gat moldovenii cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te-ai gandit cu ca 'moldovene' cade ca o jignire. Bucurestean de caca.t ce esti.

 

Poate era doar un apelativ, dar daca ai luat-o ca pe o jignire inseamna ca va simtiti ofensati cand vi se spune ca sunteti moldoveni. La fel ca tiganii...

 

» Post actualizat in 20 Sep 2017 06:07

Sa nu te lege de gat moldovenii cu ea.

 

Nu este exclus, se stie ca moldovenii sunt foarte violenti. Mai ales aia prosti...

» Post actualizat in 20 Sep 2017 07:40

Momentul ala cand ai pu.la mica si nici argumente in favoarea ta si te gandesti sa o dai cu 'geolocatia' :)

 

Nu de putine ori locatia are directa legatura cu prostia. Ca doar nu o fi unul din Ferentari mai destept decat unul din Aviatorilor, nu este neaparat o regula dar in general cam asa e.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate era doar un apelativ, dar daca ai luat-o ca pe o jignire inseamna ca va simtiti ofensati cand vi se spune ca sunteti moldoveni. La fel ca tiganii...

 

 

Nu este exclus, se stie ca moldovenii sunt foarte violenti. Mai ales aia prosti...

» Post actualizat in 20 Sep 2017 07:40

 

Nu de putine ori locatia are directa legatura cu prostia. Ca doar nu o fi unul din Ferentari mai destept decat unul din Aviatorilor, nu este neaparat o regula dar in general cam asa e.

 

Sa ghicesc, atunci cand erai mic (si nu numai), cand te certai cu copiii in fata blocului,prima ta remarca era "ma-ta", nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ghicesc, atunci cand erai mic (si nu numai), cand te certai cu copiii in fata blocului,prima ta remarca era "ma-ta", nu? :)

 

Daca avea o mama frumoasa, da. A ta e frumoasa?

» Post actualizat in 20 Sep 2017 08:40

Se vede! La tine...

 

Nu inteleg de ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba. Sarmarul a inceput sa ma atace absolut aiurea incepand cu postul #50 fara ca eu sa fii purtat vreo discutie cu el. Incepand de la acel post si pana acum sarmarul nu s-a dezmintit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator silviuZ750N

Daca avea o mama frumoasa, da. A ta e frumoasa?

» Post actualizat in 20 Sep 2017 08:40

 

Nu inteleg de ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba. Sarmarul a inceput sa ma atace absolut aiurea incepand cu postul #50 fara ca eu sa fii purtat vreo discutie cu el. Incepand de la acel post si pana acum sarmarul nu s-a dezmintit.

Pe bune,acum. Nu te gandesti ca tara asta e chiar mica la faze de genu' ?! Poate deja stiu de viata ta, de aia scriu la timpul prezent sau viitor apropiat :).

» Post actualizat in 20 Sep 2017 12:21

Daca avea o mama frumoasa, da. A ta e frumoasa?

» Post actualizat in 20 Sep 2017 08:40

 

Nu inteleg de ce te bagi daca nu stii despre ce este vorba. Sarmarul a inceput sa ma atace absolut aiurea incepand cu postul #50 fara ca eu sa fii purtat vreo discutie cu el. Incepand de la acel post si pana acum sarmarul nu s-a dezmintit.

sa fi * purtat, analfabet de buCUResti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune,acum. Nu te gandesti ca tara asta e chiar mica la faze de genu' ?! Poate deja stiu de viata ta, de aia scriu la timpul prezent sau viitor apropiat :).

» Post actualizat in 20 Sep 2017 12:21

sa fi * purtat, analfabet de buCUResti.

 

Recunosc, am gresit la scriere si as putea invoca n motive, unele chiar obiective. Dar nu o voi face si imi voi asuma greseala.

 

Asta nu schimba cu nimic faptul ca aveti comportament de sarmari. Eu as vrea totusi sa stiu daca ma-sa insaidarului e frumoasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca nu conteaza unde te aflai cand ai iesit din gaoacea ma-tii, ci ce ai in cap (si nu numai)

 

Asta e amice, unii au fost mai norocosi sa fie fatati in Bucuresti iar altii la tara... iar asta se vede. Citeste cu atentie topicul si ai sa vezi ca eu am fost cel atacat si nu laba trista de insider moldovan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica, te atac pentru ca de la postul #2 ai inceput sa mananci ca.cat.... N-am nimic cu tine, personal (nu te cunosc, desi tu vorbesti de parca m-ai cunoaste) , dar parerea si perceptia mea este ca mananci (cuvant urat) (vis a vis de service-uri, clienti,motoare si cum vezi tu lucrurile).

 

Si da, mama e frumoasa, dar informatia asta te ajuta pe tine cat ajuta un schimb de ulei la un motor gripat. Te-am pupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica, te atac pentru ca de la postul #2 ai inceput sa mananci ca.cat.... N-am nimic cu tine, personal (nu te cunosc, desi tu vorbesti de parca m-ai cunoaste) , dar parerea si perceptia mea este ca mananci (cuvant urat) (vis a vis de service-uri, clienti,motoare si cum vezi tu lucrurile).

 

In aceasta postare recunosti si totodata dovedesti cat esti de prost, adica un moldovean prost. Sa presupunem prin absurd ca eu la postul #2 mancam rahat, daca te-a deranjat postarea mea puteai sa ma combati cu argumentele tale (asta presupunand ca ai fi avut unele) si sa porti o discutie civilizata. Tu ai preferat sa-mi atribui "mentalitati" pe care nu le am doar pt ca am expus practici ale service-urilor care sunt reale in majoritatea cazurilor.

 

Dar cum spuneam, moldovenii nu se dezmint niciodata: prosti si plini de ei.

 

 

Si da, mama e frumoasa, dar informatia asta te ajuta pe tine cat ajuta un schimb de ulei la un motor gripat. Te-am pupat.

 

Pai si nu-mi dai numarul ei de telefon? Promit sa fiu un gentleman care nu spune niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic: Dl Catalin Neagu poate fi trecut in rubrica "mecanici buni Iasi".

 

De scandal: Petrisor tata, inainte de a apasa butonul, citeste-ti postare cu voce tare de doua ori (cu diferite intonatii). Vezi cum iese.

 

Dar cum spuneam, moldovenii nu se dezmint niciodata: prosti si plini de ei.

Fii baiet elegant, ca e satula lumea de badarani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta postare recunosti si totodata dovedesti cat esti de prost, adica un moldovean prost. Sa presupunem prin absurd ca eu la postul #2 mancam rahat, daca te-a deranjat postarea mea puteai sa ma combati cu argumentele tale (asta presupunand ca ai fi avut unele) si sa porti o discutie civilizata. Tu ai preferat sa-mi atribui "mentalitati" pe care nu le am doar pt ca am expus practici ale service-urilor care sunt reale in majoritatea cazurilor.

 

Dar cum spuneam, moldovenii nu se dezmint niciodata: prosti si plini de ei.

 

 

 

Pai si nu-mi dai numarul ei de telefon? Promit sa fiu un gentleman care nu spune niciodata.

 

 

vorbesti mult,alambicat si prost. Nu m-a deranjat nimic, doar m-am bagat in seama ca sa fac trafic pe net si pe forum, si sa tin topicu' sus, sa mai vada si altii cati prosti sunt si sa se fereasca de ei in viitor :)

 

Dar hai, pentru ca mi-e mila de tine sa nu ramai asa confuz, uite iti explic de ce esti prost,in perceptia mea:

 

"Daca acele service-uri chiar sunt de renume e absolut normal sa fie amanat, din doua motive:

1. Un service bun este intotdeauna aglomerat si nu are cum sa te rezolve de pe o zi pe alta decat daca ai noroc sa prinzi o fereastra. Omul nu ceruse sa fie rezolvat de pe o zi pe alta, daca asta ai inteles tu,ai probleme de perceptie.
2. Cand nu ai un istoric la un service bun acestia te accepta mai greu, nu-ti dau prioritate." Asta este hilara. Ce relevanta are istoricul cu a-mi repara motocicleta? Majoritatea au mobre SH si habar NU au de istoricul lor. Cand se strica, ce pu.la mea fac cu ele? Se duc la nea Ilie dupa bloc? ca deh, un service 'bun' nu ii va accepta. Care-i faza asta aberanta cu 'prioritatea' la service? Sau sa o dam pe aia buna si sa spunem ca de fapt se accepta intai lucrarile care sug bine clientii de bani,si nu lucrarile care le-ar putea pune mintea la contributie si care le-ar pune in dificultate pseudomecanicii?
"Poate doar te-au refuzat elegant, se intampla.
Eu inteleg ca ai o urgenta dar ca principiu, ca sa ai "intrare" la un service bun cel mai bine e sa incepi cu operatiuni usoare la care banii se castiga relativ usor (schimb de ulei, placute de frana, samd) si pe care nu ti le refuza nimeni. Daca tu te duci direct cu o problema de genul mentionat in topic care poate fi doar simptomul unor probleme mai complicate e greu sa te bage cineva in seama." Aici incepe cireasa de pe tort la imbecilitatea ta, deci cineva caruia ii crapa ceva la motor, nu va avea intrare asa usor la un service, daca in trecut n-a trecut pe la ei sa semneze condica, sa schimbe un ulei, o placuta,nu? Suntem ca in Nasu', trebuia sa mearga sa plateasca o taxa de protectie la service, ca sa poata fi bagat in seama cand va veni ulterior cu mobra. Cam cat de imbecila este toata fraza asta scrisa de tine? Ori esti mecanic pe la vreun service ori esti pur si simplu oligofren si asta e mentalitatea ta.
Eu explicam cum stau lucrurile in principiu si nu cum sa rezolvi problema. Nu, tu doar explicai felul distorsionat cum percepi tu realitatea si cum ar trebui sa se intample lucrurile, in mintea ta bolnava.
Sa-ti dau exemplu concret. Un individ avea nevoie sa repare un motor (bucsat cilindri, rectificat arbore, revizionat chiulasa, etc.) si a venit la un mecanic care era cunoscut ca fiind capabil de o asemenea lucrare. A fost refuzat iar motivul a fost unul foarte simplu, era prima oara cand apela acel mecanic. Eu te intreb, operatiile usoare gen schimburi de ulei, bujii, etc unde le-a facut pana sa se uzeze motorul? Aici deja e a doua cireasa de pe tort. Pai cum ba nene, ce il fute grija pe un mecanic unde mi-am facut eu operatiile anterioare la mobra? Service-urile sunt un fel de bisericute,si daca a mers la un mecanic sau la un service, daca merge la altul de acum asta il accepta mai greu pentru ca pana atunci a mers la concurenta? cam cat (cuvant urat) poti indruga tu acolo?

Iti ofer exemplu concret eu: am luat o motoreta prin 2015, care a inceput sa pape ulei, si acum trebuie sa-i fac segmentare etc. Deci eu nu am ce cauta la un service unde nu am fost macar o data sa schimb placute sau uleiul, deci nu am ce cauta la un service unde n-am fost sa 'platesc si eu contributia',nu? Sunt de acord ca un service ARE dreptul de a-si selecta clientii, ca orice business, insa argumentele de a fi refuzat fac toata diferenta. Personal daca un service m-ar refuza pe argumente din astea imbecile, mi-as rapi din timp sa le fac putina reclama...
Mentalitate de "consumator european" cu sloganul "am drepturi". Pai da nene, am drepturi, daca-ti platesc, am drepturi. Fara mine,ca si client, mori de foame. (sau nu, mai schimbi placute si ulei la fraieri care nu le pot schimba singuri,si asa mai treci de un sezon,ca si business...
Nu trebuie sa pupati in kwr mecanicii si nici mecanicii nu trebuie sa va pupe in kwr pentru banii vostri. Ce trebuie sa intelegeti voi este faptul ca mecanicii (si nu numai) isi selecteaza lucrarile si clientii. Nu zic ca e bine sau rau dar pur si simplu asa stau lucrurile iar vaicarelile voastre de oameni ofensati "pe banii vostri" nu o sa va rezolve problema. Mecanicii,majoritatea, cum am cazut de acord, sunt schimbatori de piese si prefera lucrarile unde au cat mai putin de munca si cat mai mult de castigat. Eu merg la service sa-mi REPAR ceva, nu ca sa faca el profit si sa o duca bine. E simplu: eu am o problema, iar el o rezolva, pe bani. Ca ei vor doar lucrari cat mai simple pe banii si spinarea fraierilor,asta e strict problema lor.
Orice mecanic (bun sau prost) prefera lucrarile usoare dar daca este vorba de un client cu istoric nu va refuza o lucrare mai ampla din doua motive simple: Pai atunci sa se numeasca 'schimbator de piese',nu mecanic. E mai simplu. Asa stim,cand avem nevoie de schimburi de ulei mergem la 'schimbatorii de piese', cand avem nevoie sa reparam ceva, mergem la mecanici, aia care nu se sfiesc de o lucrare mai grea/complicata (care oricum, are si pretul pe masura, ca doar nu o face moca)
1. Va lucra la o motocicleta pe care o cunoaste dpdpv al starii tehnice iar sansele ca lucrarea sa decurga fara probleme sunt destul de mari.
2. Nu poate refuza un client cu istoric, nu se face.
Mai mult,nu am avut rabdare sa sap, intelegi tu ideea...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...