Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

Eu am inmatriculat acum 2 saptamani moto adusa din Italia si nu am tradus nimic, nici macar pentru inmatriculare.

 

Cu actele pe care le-am atasat mai jos + factura de la firma de la care am cumparat-o am fost la RAR (de fapt la RAR am avut nevoie doar de cartea de Italia) si dupa ce mi-a eliberat cartea am fost la Fisc pentru a o declara.

Cu viza pusa pe fisa de inmatriculare am fost la inmatriculari al Pipera si am depus actele fara a traduce vreun act.

 

Nu am apelat la jegosii aia de langa DRPCIV Pipera pentru "a-mi face dosarul" intrucat daca citesti pe net ce acte iti trebuie nu ai nevoie de ei.

Editat de bbaarrbbooss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu ma lamurit foarte bine . Vreau sa-mi spuna cineva mai pe scurt .

Gen pe targa(Carte italia) trebuie sa fie o stampila de radiere pentru ue,o poza daca se poate ,daca fiscal imi trebuie obligatoriu ,etc.

daca a fost adusa anul trecut pana in 15 iulie de asta ai nevoie sa scrie pe carte....contractul nu e obligatoriu ca il poti lista de pe google si cu datele proprietarului de pe carte il faci tu...

» Post actualizat in 27 Jan 2015 18:54

daca a fost adusa anul trecut pana in 15 iulie de asta ai nevoie sa scrie pe carte (poza 4 )....contractul nu e obligatoriu ca il poti lista de pe google si cu datele proprietarului de pe carte il faci tu...

» Post actualizat in 27 Jan 2015 19:00

mai... eu am inmatriculat mai multe motociclete in Brasov si nu am tradus niciodata actele, doar pentru autoturism care se fac pentru finante la plata taxei deoarece 'aia nu stie sa citeste cifrele scrise in alte limbi', acum mi-e greu sa cred ca in alte orase se cere..... dar e posibil sa fi fost la o firma de inmatriculari si sa te fi pus aia sa platesti si o traducere.

 

numai bine

am inmatriculat personal moto din belgia,germania,italia deci nu prin firma si in timisoara nu i-ti primeste actele fara traduceri la inmatriculari

» Post actualizat in 27 Jan 2015 19:17

Eu am inmatriculat acum 2 saptamani moto adusa din Italia si nu am tradus nimic, nici macar pentru inmatriculare.

 

Cu actele pe care le-am atasat mai jos + factura de la firma de la care am cumparat-o am fost la RAR (de fapt la RAR am avut nevoie doar de cartea de Italia) si dupa ce mi-a eliberat cartea am fost la Fisc pentru a o declara.

Cu viza pusa pe fisa de inmatriculare am fost la inmatriculari al Pipera si am depus actele fara a traduce vreun act.

 

Nu am apelat la jegosii aia de langa DRPCIV Pipera pentru "a-mi face dosarul" intrucat daca citesti pe net ce acte iti trebuie nu ai nevoie de ei.

ai cumparat personal moto din italia???vad ca a fost adusa in romania in noiembrie 2014 si eram curios cum se da certificatul de export ca am auzit ca nu se mai da de prin august 2014 si la ce preturi ???ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri




» Post actualizat in 27 Jan 2015 19:00


am inmatriculat personal moto din belgia,germania,italia deci nu prin firma si in timisoara nu i-ti primeste actele fara traduceri la inmatriculari


 

mai multi bani cheltuiti atunci pentru a inmatricula in Timisoara......posibil ca astia de la inmatriculari sa-si faca singuri legile in fiecare judet.....o marlanie in conditiile in care toate datele atat la masina cat si la motociclete sunt in cifre......dar no .....asta ne e patria

 

Ovidiu, mergi la serviciul inmatriculari in judetul in care inmatriculezi cu actele in mana si-ti spun aia ce trebuie, ca cine stie la tine ce-or mai cere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce poze mi-a trimis el cu cartea de italia ,nu are radierea aia definitiva ..!

 

Florin ,daca i-au una care a fost inmatriculata Ro ,de ce am nevoie ? Mi-a spus ca a fost radiata ,are doar cartea si fiscal ..

 

daca ai numarul de inmatriculare si nu a radiat motorul nu ar fi o problema, cand o inmatriculezi o sa primesti o adeverinta de la politie care, teoretic o traduci, o apostilezi si o trimiti in Italia la fostul proprietar ca sa-si radieze motorul. Daca ala nu o cere atunci nu-i mare bai atata timp cat tu nu ajungi in Italia cu motocicleta( ca daca ajungi pot aparea probleme in cazul in care esti verificat)

 

daca a fost inmatriculata ro, atunci respectivul ar trebuii sa-ti ofere dovada radierii din circulatie care se elibereaza in momentul efectuarii operatiunii de radiere. nu poti radia ceva fara sa primesti o hartie, un document prin care sa ateste ca ai facut acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a fost adusa anul trecut pana in 15 iulie de asta ai nevoie sa scrie pe carte....contractul nu e obligatoriu ca il poti lista de pe google si cu datele proprietarului de pe carte il faci tu...

» Post actualizat in 27 Jan 2015 18:54

 

» Post actualizat in 27 Jan 2015 19:00

am inmatriculat personal moto din belgia,germania,italia deci nu prin firma si in timisoara nu i-ti primeste actele fara traduceri la inmatriculari

» Post actualizat in 27 Jan 2015 19:17

ai cumparat personal moto din italia???vad ca a fost adusa in romania in noiembrie 2014 si eram curios cum se da certificatul de export ca am auzit ca nu se mai da de prin august 2014 si la ce preturi ???ms

 

Nu am adus-o personal, am luat-o de la o firma, moto fiind cumparata de ei din Italia. Astfel spus, nu cunosc procedura de acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

tocmai ce am cumparat o mobra de la cineva care a adus-o din Olanda anul trecut prin noiembrie sau decembrie.....

cu RAR-ul ma "rezolva" el , adica imi scoate carte , certificate autenticitate...etc

o voi inmatricula in Bucuresti sect 2 , voi avea :

- contract vanzare cumparare intre mine si olandez

- o hartie care este cartea cred

- si un card gen permis auto care este talonul ....

 

Am 3 intrebari :

 

- va trebui sa dau o declaratie pe proprie raspundere cum ca eu am adus moto pe platforma cu nr de inmatriculare x la data de ....?

- trebuiesc ceva traduceri , unde (politie, fisc) si ce trebuie tradus ?

- am inteles ca la politie trebuie si ceva si de la ANAF legat de TVA - certificate sau Adeverinta de TVA. - ce acte am nevoie la ANAF ?

 

Toate bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cumparatorul este persoana juridica atunci intervine tva, daca e persoana fizica nu ai treaba cu tva'ul

daca ai numar de inmatriculare la motor de olanda atunci mergi cu el, daca nu ai faci o declaratie cum ca a fost adus motorul cu platforma remorca duba etc

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

tocmai ce am cumparat o mobra de la cineva care a adus-o din Olanda anul trecut prin noiembrie sau decembrie.....

cu RAR-ul ma "rezolva" el , adica imi scoate carte , certificate autenticitate...etc

o voi inmatricula in Bucuresti sect 2 , voi avea :

- contract vanzare cumparare intre mine si olandez

- o hartie care este cartea cred

- si un card gen permis auto care este talonul ....

 

Am 3 intrebari :

 

- va trebui sa dau o declaratie pe proprie raspundere cum ca eu am adus moto pe platforma cu nr de inmatriculare x la data de ....?

- trebuiesc ceva traduceri , unde (politie, fisc) si ce trebuie tradus ?

- am inteles ca la politie trebuie si ceva si de la ANAF legat de TVA - certificate sau Adeverinta de TVA. - ce acte am nevoie la ANAF ?

 

Toate bune .

Daca au fost aduse mai multe mobre o data,impreuna cu a ta,atunci iti trebuie doar copie dupa asigurarea autovehiculului care le-a adus.

Daca a fost adusa doar a ta singura,atunci iti trebuie originalul(cel putin asa mi-a zis mie asta vara cand am inmatriculat mobra).

La anaf nu se plateste nimic.din fericire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost singura pe o platforma - aici am inteles ca trebuie doar sa dau o declarative pe loc , pe proprie raspundere cum ca am adus-o in data de pe remorca cu nr de inmatriculare....etc

- originalul de la ce ?

- stiu ca nu se plateste nimic la anaf , dar am inteles ca mai nou , la politie ai nevoie de nu-stiu-ce hartie....... ce acte am nevoie acolo ?

- treaba cu traducerile legalizate este iarasi cu semnul intrebarii- in unele judete/sectoare trebuiesc in altele nu....

 

este cineva care a trecut de curand printr-o astfel de inmatriculare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost singura pe o platforma - aici am inteles ca trebuie doar sa dau o declarative pe loc , pe proprie raspundere cum ca am adus-o in data de pe remorca cu nr de inmatriculare....etc

- originalul de la ce ?

- stiu ca nu se plateste nimic la anaf , dar am inteles ca mai nou , la politie ai nevoie de nu-stiu-ce hartie....... ce acte am nevoie acolo ?

- treaba cu traducerile legalizate este iarasi cu semnul intrebarii- in unele judete/sectoare trebuiesc in altele nu....

 

este cineva care a trecut de curand printr-o astfel de inmatriculare ?

Copie legalizata dupa sigurarea platformei pe care ai adus-o.

Nu trebe nimic la politie

In bucuresti trebe sigur traducere

Eu am facut toate astea in august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok

dupa actele motoretei nu trebuie traducere da?

remorca moto este inmatriculata in Romania....

 

 

merci

vanzarea cumparare o traduci.Atat.

Legat de platforma,mai bine du-te si intreaba exact la politie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa mai deschid alt thread:

 

daca de exemplu am cumparat motorul acum 2 ani si l-am folosit aici in US, la ce valoare platesc vama si TVA-ul daca ma intorc cu el in romania?

 

Este legala conducerea motorului in romania (pe o perioada scurta) fara a avea omologarea si inmatricularea facute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea verde e 577md undeva la 150 lei, un gixxer 1000 k8 care deja e cumpărat și e în ro la mine . doar ca urmau de făcut actele și nu stiam e și cum

» Post actualizat in 03 Feb 2015 20:31

Cartea verde e 577md undeva la 150 lei, un gixxer 1000 k8 care deja e cumpărat și e în ro la mine . doar ca urmau de făcut actele și nu stiam e și cum

transcriu, aveai dreptate, cartea verde 400e

Editat de galla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...