Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

M-am hotarat in sfarsit sa imi iau o Honda Goldwing. In Canada am bagat de seama ca sunt la niste preturi foarte bune mai ales de cand dolarul canadian s-a daramat de tot.

 

Intrebare: cat costa taxa vamala la o motocicleta, capapcitate 1800 cmc?

 

A mai avut cineva experienta unui import moto/auto din Canada?

 

Va multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://www.kijiji.ca/b-touring/ontario/honda-goldwing/k0c306l9004?engine-displacement-cc=1750__1800

 

In principiu ma uitam la ceva intre 12.000 si 13.000 CAD. Asta inseamna cam 8.500-9.000 euro. Inca nu stiu ce inseamna taxe vamale si TVA. Daca este 10% taxa vamala si inca 19% TVA iese pe la 12.500-13.000 cu transport cu tot.

 

Ceea ce face ca motorul prietenului sa devina interesant. Astept un mesaj cu ceva info despre cea din Romania :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am uitat pe actele de la vama si rezulta un procent de 6% tip A00 si 20% tip B00 (nu ma intreba ce reprezinta pt ca nu stiu). In acte nu o sa treci valoarea reala a bunului(logic) si la vama exista o valoare statistica a bunului; in cazul in care valoarea este mai mica decat valoare statistica atunci se va raporta taxa vamala la valoarea statistica. Sunt baieti specializati in transport si poti discuta cu ei costul transportului etc. Sunt f seriosi si ii recomand https://www.facebook.com/prunescudan/

 

PS: iti dau un pm cu poze de la vama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info. A00 este taxa vamala iar B00 este TVA. In ziua de astazi TVA este 19%,

 

Am dat pe net si de Dan Prunescu. Nu ar fi nevoie de el. Sora mea traieste in Canada si se poate ocupa de trimitere.

 

Inca o chestie legata de "nu o sa treci valoarea reala a bunului, logic". Pentru mine nu este chiar atata de logic, mai ales cand trimiti un bun de valoare maricica si daca pateste ceva pe drum sa fi despagubit 2 bani.

 

Acuma fac socoteala pe dos: ca sa ma coste 12.000 euro adusa in Romania inseamna sa dau pe ea maxim. 9.000 euro in Canada (inclusiv ce taxe si cheltuieli or mai fi acolo pentru trimitere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/prunescudan/photos/a.536036966518043.1073741825.535414256580314/1098473676941033/?type=1&theater

Sper ca asta merge. Mi-am prins urechile pe aici :)

 

Inca o chestie legata de "nu o sa treci valoarea reala a bunului, logic". Pentru mine nu este chiar atata de logic, mai ales cand trimiti un bun de valoare maricica si daca pateste ceva pe drum sa fi despagubit 2 bani.

 

Ai dreptate in legatura cu asigurarea bunului. Si eu probabil tot la fel as fi procedat daca as fi cumparat-o acolo si nu o plateam aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit de curiozitatea cu Dan Prunescu si am aflat ca transportul este 680 euro, doar ca nu aduce motociclete supersport. M-am uitat de cateva modele si tare ma bate un gand. Stiti daca se mai ocupa cineva de adus motociclete din Canada?

Editat de Alex28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex,

 

am stat si am facut socoteala. In ceea ce priveste Honda Goldwing nu merita efortul. Daca gasesti una gata adusa cu un pret bun este OK. Doar ca daca moto este in regula pretul iti iese cam ca prin UE. Daca pretul este mult mai mic atunci stai bine sa te gandesti de ce.

 

In privinita transportului per bucata, daca aduci precum Dan Prunescu un container intreg in care incap cateva motociclete mi se ca pretul este mare daca este strict transportul.

 

Cred ca adusul de motoare de peste ocean ''se merita'' doar cand o faci ca o afacere si aduci 5-10-15 bucati la un transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acuma mai ganditi-va si la alta treaba, in poza toate mobrele arata bine si noaptea toate pisicile sunt negre.

Eu nu as risca o palarie de bani sa o aduc de la dracu in praznic fara sa o vad, in ideea ca as iesi cu 1000 euro mai ieftin, nu stii pe ce dai banii si te poate costa mult mai mult luand-o pe ghicite..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Stiti daca se mai ocupa cineva de adus motociclete din Canada?

Ar mai fi tipii astia din Targoviste, nu stiu daca sunt aceiasi cu respectivul de pe facepok.

 

din Dambovita-Targoviste e cineva care a adus din Canada

Am scris in acelasi timp, am dat eu linkul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de starea motocicletei, ma gandesc ca cineva care se ocupa si face asta contracost nu va avea probleme, in special ca vorbim de modele 2012+. Cum atatia au incredere in Biris, ma gandesc ca si altii si-au facut un nume.

M-am uitat de mai multe modele, 9000 cad sunt 6300 euro, ma gandesc ca toata distractia nu depaseste 1700 euro si ajung la 8000 euro, ceea ce suna bine.

 

http://www.kijiji.ca/v-moto-sport-promenade/trois-rivieres/zx10r/1247439974?enableSearchNavigationFlag=true

 

http://www.kijiji.ca/v-sport-bikes/bedford/kawasaki-zx10r-ninja/1244171508?enableSearchNavigationFlag=true

 

http://www.kijiji.ca/v-sport-bikes/edmonton/kawasaki-zx10r-abs-motivated-seller/1235630301?enableSearchNavigationFlag=true

 

http://www.kijiji.ca/v-moto-sport/ville-de-quebec/aprilia-rsv4/1244305422?enableSearchNavigationFlag=true

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi tipii astia din Targoviste, nu stiu daca sunt aceiasi cu respectivul de pe facepok.

 

Din cate stiu le aduc impreuna pe acelasi container. Si cei din Targoviste sunt la fel de seriosi, cunosc pe cineva care a cumparat de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am fost la Prunescu, am vazut, mi a placut ce am vazut, problemele minore remarcate la ce am ales se rezolva, omul colaborează, vrea ca clientul sa fie multumit.

 

Prețurile nu se negociază (oricum, unde naiba gasesti un Intruder de 18 ani, 1500 cmc la 3900 de euro cu tot felul de figuri pe el), serviciile insa,sunt flexibile.

 

Un schimb de ulei, o baterie nouă, o casca cadou, o pereche de coburi sau un portbagaj mai potrivit, omul n a zis nu.

Tehnic vorbind motorul suna bine, arata bine, intretinut bine, julituri minore, parte de la transport (asumate de Prunescu) parte mostenire de la canadieni.

 

Per ansamblu experienta e ok, omul e pertinent si mai e si un angajament verbal ca daca s probleme, le rezolva (defecte ascunse in motor, chestii de genul). Asta nu inseamna ca daca ti pică un furtun, un cablu sau vreun bec, gata, schimba motorul. Sa fim seriosi, e vorba de motoare second, bine întreținute dar totusi, second.

 

N are rulaj mare, vinde putine unități dar nici n aduce multe, alege cu grijă si are marfa ok. Personal, recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut baieti,as dori sa ajung luni in Italia cu masina mica+remorca moto sa cumpar o motocicleta. Intrebarea mea este daca stie cineva cum trebuie sa procedez sa primesc radierea ptr export UE si sa o pot inmatricula fara probleme in tara ?? ms. Mentionez ca doresc sa o cumpar pe numele meu adica pe persoana fizica

Editat de banat rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind vorba de o tara din adevarata UE (ma refer la ... IT) ar trebui sa fie simplu: contract de vanzare cumparare in limba italiana, completat/anulat talon si cam este. O urci pe platforma si vii cu ea in tara. Ajuns in tara prost gandita, te apuci sa traduci acte (caci ai nevoie la RAR) etc. etc.

Prima parte e formalitate, a doua devine o aventura.

Succesuri! Maxime!

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie CMR. Adică un aviz de transport. Eu mi-am adus un vfr din italia acum vreo 3 luni. Ideea e ca acest CBR ar trebui eliberat către o firmă. Cand m-am dus la ACI, biroul lor de radieri, nu știau cum să procedeze cand le-am spus că o transport eu cu duba. Pana la urma s-au sfătuit ei (erau si proprietarii cu mine) si mi-au dat un cmr antedatat. Pe baza actului ăstuia au raduta motocicleta si mi-au pus abțibild cu "radiata per export în lase ue". Certificatul de proprietate se da acum în format electronic, e practic un print de pe site-ul unde se poate verifica proprietatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate nu este așa , știu cum era acum câțiva ani am fost și am cumpărat un moto de la Firenze dar acum este problema cu radierea ptr export UE ...legal trebuie sa mergi sa cumperi moto ,ci cu el in Ro după care trimiți actele înapoi in It se face radierea pe care italianul trebuie sa ți-o trimită in Ro sa poți face înmatricularea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate nu este așa , știu cum era acum câțiva ani am fost și am cumpărat un moto de la Firenze dar acum este problema cu radierea ptr export UE ...legal trebuie sa mergi sa cumperi moto ,ci cu el in Ro după care trimiți actele înapoi in It se face radierea pe care italianul trebuie sa ți-o trimită in Ro sa poți face înmatricularea ...

Se poate face radierea si in italia, dar cu acest mic "artificiu". Face cmr-ul astfel încât să reiasă că moto a plecat de 2-3 zile din italia, si pe baza lui cei de la ACI fac radierea. Dacă nu faci asa, tb sa il convingi pe italian sa iti dea motocicleta si toate actele. Problema e ca nu prea riscă nimeni sa iti dea toate astea, pt ca le e teama de faptul ca nu le mai trimiți tu acele înapoi, sa se scadă cu motorul din evidente. Sper ca am fost destul de clar. Cea mai buna varianta ramane aia cu cmr-ul antedatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...