Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma alatur si eu voua cu un XMax 300 stoc vechi 2021 de la Est Bike - am luat trenul pana la ei si m-am intors calare - destul de neplacut sa mergi pana in 4500 de ture in afara orasului dar aia e, usor usor am ajuns si acasa. Luat pe final de iunie si facut aproximativ 1300 de km pana acum.

 

Mi se pare absolut senzational pentru oras, singura problema este cu pretul accesoriilor la Yamaha - am comandat un top case original (care nu vine cu butuc+cheie si nici cu panouri laterale care daca nu se comanda va ploua in el) pe care l-am si returnat pentru ca se inchidea si deschidea foarte foarte greu, motiv pentru care am mers pe Givi pana la urma.

 

Ce nu prea imi place este implementarea Keyless - pare cam prost gandit spre deosebire de BMW unde este foarte usor de folosit.

20220701_153824.jpg

20220701_153818.jpg

20220701_153816.jpg

20220617_144857.jpg

20220617_144838.jpg

20220617_144842.jpg

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yellow,

 

Și-a instalat cineva lumina suplimentare de frana pe top case? Gen ca în poza?

 

20220713_165706.thumb.jpg.a4410e7b469aa3e43047b932c7fdcd5f.jpg

 

Întrebarea mea este: pe unde ar trebui sa intre la scuter ( la moto e ușor ca sub sa sunt direct firele și conectorii dar la scutere mai e și spațiul interior care mi se pare cu problem din acest punct de vedere), exista vreun loc pe dedesubt sau pe undeva astfel încât sa nu trebuiască sa o iau pe sub sa si sa gauresc cuva de sub sa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Acum 14 minute, alex1975 a spus:

Buna

 

Vreau sa achizitionez un xmax 300 nou sau aproape nou sh.

Ceva sfaturi de unde e cel mai bine sa cumperi sunt bine venite

Salut,

 

Sh te uiți ori pe aici la vânzări poate găsești ceva nou pus, ori pe olx, mobile.de, autoscout24. 

 

Noua: Moto Dynamics (importatorul) sau de unde mi-am luat eu - Est Bike

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut, 

 

Ma alatur si eu acestui grup. 

 

Am comandat la Dual Motors un Xmax 125, vad ca e cel mai mic din grupul asta :)

 

Nu am inca carnet cat A dar l-am comandat acum ca sa prind programul rabla. Ideea a venit dupa ce am vazut ca  au scazut f mult km facuti cu cele 2 masini din curte si am zis sa vand una si sa merg pe scuter. Xmax era la concurenta cu Fortza 125 insa atitudinea dealerilor Honda m-a dezamagit, eu fiind posesor de  2 honde . 

 

De ce de 125cc?...pt ca din cauza de 182 cp am ramas fara carnet 4 luni , asa nu voi mai avea cu ce sa rup asfaltul, apoi ca incepator, e suficient 125cc pt naveta in Bucuresti 20 km pe zi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai important e daca ai permis de A. daca ai atunci poti sa-ti iei de care vrei. daca ai doar de B atunci tot nu poti conduce momentan, si pe deasupra nu poti pentru ca permis suspendat. 

 

In rest sa-l stapanesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Escanor a spus:

Cred ca mai important e daca ai permis de A. daca ai atunci poti sa-ti iei de care vrei. daca ai doar de B atunci tot nu poti conduce momentan, si pe deasupra nu poti pentru ca permis suspendat. 

 

In rest sa-l stapanesti sanatos

 

citeam ce ai scris mai de mult aici, cumva ai avut accidentul la kaufland Obor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Cavaleru a spus:

 

cum a iesit dupa reparatie, ca noua?

 

Cumva a iesit aproape ca noua, exceptie facand scandalul cu placutele de frana dar nu mai intram in detalii - alea mi le-am schimbat singur. 

 

Acum 5 minute, ENEOS a spus:

Daaa, i-a făcut himenoplastie și e mai mult decât virgină acu'!

 

de unde stii??? Fata mare e acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Cavaleru a spus:

ma bucur ca a iesit bine :)

 

Mai am sa mi se recupereze incheietura 100% si cam asta a fost. In rest xmax merge f bine. Weekendul trecut pentru ca nu puteam merge cu Africana (trebuia sa fac revizia) am facut un clasic Bucuresti - Cheia - Brasov - Poiana - Brasov (pauza) - Siriu - Bucuresti. Duce foarte bine la drum lung si mi se pare foarte confortabil. Minusuri: Suspensia care mi se pare de slaba calitate si poate ar trebui sa ii fac un upgrade. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   Sanatate!

 

  Aseara in drum spre casa am reusit sa ma dau peste cap cu bicla, am scapat ieftin doar cu 3 julituri si o pereche de manete frana indoite dar se putea si mai rau daca nu evitam masina intrata pe banda mea de  bicicleta si care a oprit brusc sa ia pe cineva...conform aplicatiei  de bicicleta aveam 33km /h in acel moment

 

  In alta ordine de idei , azi am fost la Dual Motors, am platit tichetul de rabla, m-am mai suit pe jucarie, i-am aratat-o si sotiei, am pus-o in tema cu  ce echipamente urmeaza sa iau pt protectia mea....parea ok :))

WhatsApp Image 2023-08-25 at 11.34.37.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos mai e modelul asta nou. 

 

O intrebare: ca gabarit e la fel ca cel de 300? NU ma refer la greutate ci dimensiuni exterioare, spatiu sub, sa, etc etc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum trage ca diferenta de greutate e 183 vs 167 adica de doar 16 kg. 

 

Clar pentru oras e arhisuficient un 125 dar poate pe o caroserie mai mica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine va fi suficient mai mult ca sigur macar 2 ani. Il iau strict de oras . La cele 167 kg, adaugam si 95 de la mine si eu zic ca tot ajung mai repede acasa  decat cu masina. 

 

Am pus o intrebare la Dual Motors , asa generalist cam cat este revizia ...pana in 500 lei!!!!....eu tocmai veneam de la Honda Nord, ma costase revizia 470 lei la Civic care ia 3.7 litri de ulei nu 1 l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.08.2023 la 11:58, Escanor a spus:

Frumos mai e modelul asta nou. 

 

O intrebare: ca gabarit e la fel ca cel de 300? NU ma refer la greutate ci dimensiuni exterioare, spatiu sub, sa, etc etc

 

am studiat putin, sunt mici diferente intre 125 si 300....apatamentul la 125 e mai mare cu 3 cm si gardala sol , la fel mai mare cu 0.5 cm.....

in toare review-urile  toti se plangeau la xmax300 de suspensia spate care btw, la 125 are cursa de 90mm vs la 300 unde este de doar 79mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 300 mă plâng și eu de suspensia spate foarte proasta. Daca nu îl dau in viitorul apropiat mă gândesc să îi fac un upgrade de suspensii 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma incurajez singur cu ideea ca mai dura decat la bicicleta nu poate fi :)

 

vin si eu cu o rugaminte. vreau sa ii pun si top box dar alea de la yamaha sunt prohibitive plus ca pe langa cutie la ei trebuie sa cumperi si placa si suportul....exista solutii bune  in afara de originale. cutii stiu ca sunt dar  suport si placa ma intereseaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...