Sari la conținut

Alegere motocicleta hornet/z750


Sebastian4hc
 Share

Postări Recomandate

Am eu un prieten care vinde fosta mea motocicleta, un FZ6 cu ABS(momentan nefunctional, dar reparabil). Motocicleta este in Bucuresti si n-ar fi o problema sa vii sa te sui pe ea sa vezi daca ti-e ok la pozitie. Da-mi un semn daca esti interesat.

Ca sa-mi spun parerea, pentru mine FZ6 este castigatoare la capitolul asta, este mai usoara si mai manevrabila decat Z, are injectie (plus fata de Hornet), iar la suspensii si frane este iar peste Hornet. Nu mai zic de avantajul ABS-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, goe 75 a spus:

@Sinner®

 

Eu zic sa-l intrebi pe celalalt pacatos daca Stromu mai este motor dupa ce ai gustat adrenalina aia mai de calitate.

 

Un Strom nou -  8000 € + - un ungator de lant...

Lucien facand spume -  priceless. 😁

Tot neam de traistă ai rămas...

Te legi de mine ca boala de omul sănătos.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, goe 75 a spus:

@Sinner®

 

Eu zic sa-l intrebi pe celalalt pacatos daca Stromu mai este motor dupa ce ai gustat adrenalina aia mai de calitate.

 

Un Strom nou -  8000 € + - un ungator de lant...

Lucien facand spume -  priceless. 😁

Pai lasand gluma la o parte, eu chiar am parte de adrenalina de calitate cu cei 100+ caluti actuali dar am momente cand mi-as dori un V-strom sau Honda AT sau de ce nu un GS (pe toate le-am probat) pentru plusul cu care vin fata de Tracer ... si aici e prea mare lista de avantaje ca sa le mai enumar.

Am inteles acum, iti place sa-l spumezi pe Lucian =)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 07.03.2019 at 12:48, Sebastian4hc said:

Salut forumisti,

 

Ia-ți ceva ieftin și fiabil pentru început. Să nu-ți pară rău când o dai de pământ. Pentru că o vei da. Deocamdată nu știi cum e cu motoreta și nici ceea ce vrei de fapt de la ea. 

 

23 hours ago, Sebastian4hc said:

Și da, aspectul este un atu pentru z750 și parcă urlă mai fain decât Hornet emoji16.png (cel puțin în capul meu, hornetul l-am auzit și pe strada, dar z750 doar in video)

 

E fix același drac, 4 în linie de 600. Dacă vrei altceva, uită-te și la bicilindrice. Doi în linie (ER6N/S, eventual F800R) sau doi în V (SV650, eventual Monster).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, raikk said:

Mergi pe Hornet PC41

 

+1

 

20 hours ago, raikk said:

Ciclistica si manevrabilitate: Honda. - de acord

Confort: FZ6N. - un amic si-a dat FZ6 pentru ca tocmai pozitia in sa l-a nemultumit, si parca se plangea si de cutia de viteze

Z750 pare inghesuit si urat. - prea mare pt un incepator (parere subiectiva: urat cu spume)

 

16 hours ago, john17 said:

FZ6 e mai "larg" decat Hornetul ca pozitie. Daca vrei sa iesi din oras sfatul meu e sa iti iei macar o semicarenata (de ex FZ6S). Alt avantaj e ca FZ are injectie, Hornetul a primit-o mult mai tarziu. Injectie inseamna mai putina bataie de cap, mai putine posibile uzuri mecanice, precum si operatii de mentenanta si reglaj.

 

Din ce am inteles e vorba de un buget de 4000 EUR, cu suma asta se incadreaza la Hornet PC41 (2007 - 2013) care are motor pe injectie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB600F

 

Hornet PC34 (1998 - 2002) si PC36 (2003 - 2006) sunt pe carburatie, deci merg si cu benzina de la Lukoil si nu au nici pe dreq \m/

 

3 hours ago, littlekriminal said:

Ca sa-mi spun parerea, pentru mine FZ6 este castigatoare la capitolul asta, este mai usoara si mai manevrabila decat Z, are injectie (plus fata de Hornet), iar la suspensii si frane este iar peste Hornet. Nu mai zic de avantajul ABS-ului.

 

Nu mai confundati mere cu pere!

Honda Hornet CB600F PC41 este pe injectie, sunt si echipari cu ABS iar ca ciclistica, putere samd este peste FZ6

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Vallach a spus:

 

Nu mai confundati mere cu pere!

Honda Hornet CB600F PC41 este pe injectie, sunt si echipari cu ABS iar ca ciclistica, putere samd este peste FZ6

Ma refeream strict la acelasi an de fabricatie cu FZ6.

Daca e sa comparam PC41 cu FZ6, comparam si preturile, lucru la care Honda este in dezavantaj. Plus ca n-a pomenit nimeni pana acum de PC41.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, littlekriminal said:

Ma refeream strict la acelasi an de fabricatie cu FZ6.

Daca e sa comparam PC41 cu FZ6, comparam si preturile, lucru la care Honda este in dezavantaj.

 

Yamaha FZ6 s-a fabricat intre 2004 - 2009

Pt Hornet vezi post-ul meu de mai sus.

 

Motocicletele Honda de regula sunt mai scumpe, o fi un motiv..

4 minutes ago, littlekriminal said:

Plus ca n-a pomenit nimeni pana acum de PC41.

 

Vezi post-ul asta:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, am sarit postarea aia.

Ca sa fiu si mai explicit, voiam sa zic ca FZ6 a avut injectie din 2004 iar Hornet din 2007, iar ca preturi si ce gasesti pe un FZ6 (2004-2006) e mai ok decat Hornet (2004-2006) si ramai cu bani mai multi decat daca ai lua un Hornet 2007.

A fost mai greu dar am reusit pana la urma :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...