Sari la conținut

Asociatia motoADN lansează petiția pentru extinderea programului RABLA


MotoADN
 Share

Postări Recomandate

2 hours ago, Aion2014 said:

Nu cred ca este vorba despre asta, dar asta se vrea un ajutor pentru a indemna lumea sa treaca pe 2 roti si sa mai decongestionam putin traficul etc. 

Ai inteles gresit. Programul se numeste Rabla Moto nu "O motocicleta pentru fiecare" si are ca scop oferirea variantei de-ati lua si ceva pe doua roti, nu doar o masina ca pana acum, pe baza unui tichet nominal in schimbul masinii pt casat pe care o aveai acasa.
Toate celelalte cazuri si variante sunt intelese gresit, mai ales de motociclisti. 

Incurajarea mersului pe doua roti ar trebui sa se faca prin alte programe si stimulente, mai complexe si mai bine puse la punct dpdv reguli, bugete, etc. Dar lumea deja compara R1200GS cu Logan pe grupul de FB al acestui forum, deci mana intinsa grupa mare :)) De ce nu ne da domle statul sa ne luam motociclete premium?! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 minute, LimpTA a spus:

Ai inteles gresit. Programul se numeste Rabla Moto nu "O motocicleta pentru fiecare" si are ca scop oferirea variantei de-ati lua si ceva pe doua roti, nu doar o masina ca pana acum, pe baza unui tichet nominal in schimbul masinii pt casat pe care o aveai acasa.

Cum am inteles gresit ? Si de ce este diferenta intre auto si moto(financiar) chit ca dai acelasi produs spre casat? Normal ar fi acelasi pret platit pentru exact acelasi produs, corect? Poate nu privesti tu cum trebuie problema, eu o vad ca pe un impuls de a da o sansa celor care doresc 2 roti in minus, indiferent ca e scuter sau S1k rr numai ca daca vrei moto va trebui sa te multumesti cu mai putin. Pai scuze ca iti spun dar cine crezi ca va da masina pe jumatate mai putin decat ar putea primi? Putina tenta de samsarie daca ma intrebi pe mine :). In Fine nu o mai lungim, eu am semnat pentru si tin sa felicit baietii pentru intiativa si repet macar e ceva dar in acelasi timp parca e cu gust amar. Si ca sa o lamurim, nu sunt printre cei care sperau sa dea o Lada si sa se aleaga cu un Panigale doar nu mi se pare corect pentru ceilalti care poate isi puneau sperantele in acest program pentru un Duke790(ca ala e la pret de Golan) ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul e diferit pentru ca (nu ai citit comentariile de mai sus) media motocicletelor este la jumatate de pret fata de masini. Daca tu compari Loganul cu Duke, ceva e gresit in logica ta. Loganul il compari cu scuter, pentru ca ambele sunt facute strict sa iti faci treaba. Duke e comparabil cu masinile de 15K. Ba chiar primesti mai multa motocicleta la 6-7000E pe un naked decat primesti masina de 15K (care e cam pretul unei Fiesta echipata modest). Nu mai veniti cu logica dupa ureche.

Panigale il compari cu Lamborghini, 1200GS cu X6, Nakedul de 7k cu Golf, iar Loganul cu scuter. Nu e treaba statului sa finanteze motocicleta visurilor nimanui. Vrei sa nu mai stai in trafic, iti iei scuter de 2-3000E din care tichetul e mai mult de un sfert din bani.  Restul, ar trebui sa mai puna mana pe munca :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, LimpTA a spus:

Panigale il compari cu Lamborghini

Prefer MV sa il compar cu Lambo iar Duc cu F... 😅... In fine logica mea zice ca indiferent ce vreau sa cumpar masina valoreaza(sau ar trebui) x suma ...fara ciupeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Procentual vorbind este fi semi-corect.

Mult mai corect procentual ar fi sa îți dea fix 10% din prețul vehiculul nou, cu maxim la 6500 lei.

 

Mie mi se pare mult mai echitabil sa se ofere bonusul in funcție de emisii.

 

Daca aleg sa folosesc programul sa înnoiesc parcul și casez un cazan ce emite 2-300g/km, sa zicem că am ocazia sa aleg intre un Logan de 8k euro ce emite 100g/km și un scuter ce emite 50g/km și costă tot 8k euro.

Evident nu sunt încurajat să aleg vehiculul care este mai puțin poluant, pentru că suma oferită pentru a alege Loganul care este mai poluant este mai mare.

 

La mașini fix asta se întâmplă.

Daca optezi pt un vehicul electric care are emisii 0 pe unde circula, ești stimulat cu 10k euro. Deci cel puțin pentru mașini exista diferențierea bonusului in fct de emisii.

 

Se poate aplica și altfel, daca trebuie sa aleg intre o moto ce emite 100g/km și o mașină ce emite 50g/km ar trb să fiu încurajat prin acel bonus sa aleg că vehicul nou ceea ce poluează mai puțin.

 

Anyway, pasul a fost făcut și cred că a fost cel mai greu, acum o sa fie mult mai ușor de ajustat.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot casa motociclete.

A pus Einstein mai sus punctul g din program

 

g)autovehicul uzat - orice autoturism, microbuz, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară, care îndeplineşte cumulativ următoarele:

– este înmatriculat/înmatriculată în România;

– conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie);

–  are în cursul anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei. Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se consideră an de fabricaţie anul înmatriculării

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 11 februarie, ministerul de resort a supus dezbaterii publice proiectul de ordin cu privire la programul Rabla 2020-2024, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect%20de%20OM_RABLA_PLUS.pdf

 

 

 

Acum 11 minute, yamahana a spus:

Pe 11 februarie, ministerul de resort a supus dezbaterii publice proiectul de ordin cu privire la programul Rabla 2020-2024, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect de OM_RABLA_PLUS.pdf

 

 

 

Din pacate, eu nu am vazut decat referiri la motocicleta electrica.

Ministrul in schimb, face referire, in cadrul conferintei de presa, si la motociclete - vezi de la min. 1:35  aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/noutati-in-programul-rabla-pana-la-ce-sume-ajung-bonusurile-in-premiera-programul-se-aplica-si-pentru-motociclete-1258575

Acum 14 minute, yamahana a spus:

Pe 11 februarie, ministerul de resort a supus dezbaterii publice proiectul de ordin cu privire la programul Rabla 2020-2024, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect de OM_RABLA_PLUS.pdf

 

 

 

Din pacate, eu nu am vazut decat referiri la motocicleta electrica.

Ministrul in schimb, face referire, in cadrul conferintei de presa, si la motociclete - vezi de la min. 1:35  aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/noutati-in-programul-rabla-pana-la-ce-sume-ajung-bonusurile-in-premiera-programul-se-aplica-si-pentru-motociclete-1258575

Erata": Sunt referiri la motocicleta, in programul Rabla Clasic, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect de OM_RABLA_CLASIC.pdf

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎12‎/‎02‎/‎2020 la 20:47, yamahana a spus:

Pe 11 februarie, ministerul de resort a supus dezbaterii publice proiectul de ordin cu privire la programul Rabla 2020-2024, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect de OM_RABLA_PLUS.pdf

 

 

 

Din pacate, eu nu am vazut decat referiri la motocicleta electrica.

Ministrul in schimb, face referire, in cadrul conferintei de presa, si la motociclete - vezi de la min. 1:35  aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/noutati-in-programul-rabla-pana-la-ce-sume-ajung-bonusurile-in-premiera-programul-se-aplica-si-pentru-motociclete-1258575

Erata": Sunt referiri la motocicleta, in programul Rabla Clasic, ale carui anexe le gasiti aici: http://www.mmediu.ro/app/webroot/uploads/files/2020-02-11_Anexe_proiect de OM_RABLA_CLASIC.pdf

 

Sunt referiri la motociclete electrice la art 7, alin. 1, litera c : 3.500 lei, dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, calculat conform alin. (4), pentru achiziţionarea unei motociclete pur electrice, conform informaţiilor înscrise în COC.

Si la art 7, alin 6: În cazul în care solicitantul este acceptat în Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020-2024 şi doreşte să achiziţioneze o motocicletă electrică, ecotichetul se poate cumula numai cu prima de casare în valoare de 3.500 lei. Valoarea cumulată a ecotichetului și a primei de casare nu va depăși 50% din valoarea de achiziție a motocicletei electrice.

 

Eu inteleg asa:

Daca doresc sa iau un scuter electric de 5000 eur am urmatoarele discounturi:

- rabla 3500 ron si

- ecovoucher 3500 ron.

Deci ramane de plata: aprox 3550 euro.

Sau nu?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, edward_zone a spus:

Sunt referiri la motociclete electrice la art 7, alin. 1, litera c : 3.500 lei, dar nu mai mult de 50% din preţul de comercializare, calculat conform alin. (4), pentru achiziţionarea unei motociclete pur electrice, conform informaţiilor înscrise în COC.

Si la art 7, alin 6: În cazul în care solicitantul este acceptat în Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020-2024 şi doreşte să achiziţioneze o motocicletă electrică, ecotichetul se poate cumula numai cu prima de casare în valoare de 3.500 lei. Valoarea cumulată a ecotichetului și a primei de casare nu va depăși 50% din valoarea de achiziție a motocicletei electrice.

 

Eu inteleg asa:

Daca doresc sa iau un scuter electric de 5000 eur am urmatoarele discounturi:

- rabla 3500 ron si

- ecovoucher 3500 ron.

Deci ramane de plata: aprox 3550 euro.

Sau nu?

Multumesc.

Asa pare.

Ecotichetul este parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul electric nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul Programului de promovare a vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2020-2024.

În cazul în care solicitantul este acceptat în Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020-2024 şi doreşte să achiziţioneze un autovehicul nou pur electric sau un autovehicul nou electric hibrid, prin Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2020-2024, ecotichetul se poate cumula numai cu prima de casare. Un ecotichet nu se poate cumula cu mai multe prime de casare.

Potrivit definitiilor:

  • Autovehicul nou - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară, orice cvadriciclu sau motocicletă electrică care nu a fost înmatriculat/înmatriculată niciodată; din punctul de vedere al sistemului de propulsie, autovehiculul nou achiziţionat prin program, exceptând motocicleta electrică poate fi: electric hibrid (plug-in) şi pur electric;
  • Autovehicul pur electric este definit ca - orice autoturism, autoutilitară uşoară, autospecială/autospecializată uşoară sau cvadriciclu, propulsat/propulsată de un motor electric cu energie furnizată de baterii reîncărcabile, alimentate de o sursă externă de energie electrică, clasificat ca vehicul cu emisii poluante zero NEDC;
  • Motocicletă electrică - autovehiculul aparţinând categoriei de folosinţă L3e sau L4e cu două, sau cu trei roți, acționată de un motor electric, având o putere nominală continuă mai mare de 4 KW și o viteză maximă constructivă mai mare de 45 km/oră;

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, yamahana a spus:

Valoarea cumulată a ecotichetului și a primei de casare nu va depăși 50% din valoarea de achiziție a motocicletei electrice.

Valoare cumulată (adică amândouă la un loc) nu va depăși 50%

 

Ești troll sau doar neatent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.02.2020 la 14:57, edward_zone a spus:

Si daca iau un scuter electric de 7000 ron o sa-l iau gratis?

Interesant...🤪

La 7k ron nici nu m-as stresa cu alergatura... Daca gasesti la banii astia vreau si eu 2 :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, robert23mg a spus:

Valoare cumulată (adică amândouă la un loc) nu va depăși 50%

 

Ești troll sau doar neatent?

Troll, multumesc.

Acum 55 minute, Aion2014 a spus:

La 7k ron nici nu m-as stresa cu alergatura... Daca gasesti la banii astia vreau si eu 2 :))

Am gasit ceva chinezesc.

Merge pentru mersul la birou. Cca 10 km / zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut, din pacate nu se accepte moticiclete pentru casare. se pot casa doar autoturisme su autoutilitare mai vechi de 8 ani, înmatriculate în România până în 31.12.2012. Speram ca în programul de anul viitor să includem și casarea motocicletelor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...