Sari la conținut

Compresia si raportul de comprimare


relufarcas
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 minute, shashka a spus:

E greu sa stie cineva ce necaz ai tu acolo, dupa descrieri sau poze. Dar stiam ca pe la Service-uri auto extractia unui prezon nu mai este ceva deosebit.

O fi asa , nu zic nu. Dar pe la mine este un singur cervice de Doamne ajuta si ala nu se complica cu asa ceva ... Fac totul singur. Am gaurit cu burghiu de 6 , am incercat cu tarod de extractie ( pe stinga, special pentru asa ceva ) , nu a mers ( ca eu , ca sa fie vesnic , am pus pasta antifrictiune pe filetul din carter ) , am majorat cu burghiu de 6.3 , a iesit excentrica gaura , deci nu am alta varianta decit sa inlocuiesc carterul. Multumesc si salutari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă ii pui și o spirală (tip) Helicoil va rezista mai bine decât original! + nu te mai afectează că largesti gaura, oricum se face filet majorat pt spira. 

Dacă e strâns + soluție de blocare greu să iasă cu fanta și șurubelniță... Poate fixat pe o freza sau măcar bormașina cu coloană și găurit pe direcția corectă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, relufarcas a spus:

O fi asa , nu zic nu. Dar pe la mine este un singur cervice de Doamne ajuta si ala nu se complica cu asa ceva ... Fac totul singur. Am gaurit cu burghiu de 6 , am incercat cu tarod de extractie ( pe stinga, special pentru asa ceva ) , nu a mers ( ca eu , ca sa fie vesnic , am pus pasta antifrictiune pe filetul din carter ) , am majorat cu burghiu de 6.3 , a iesit excentrica gaura , deci nu am alta varianta decit sa inlocuiesc carterul. Multumesc si salutari .

Sa stii ca gaura aia excentrica poate fi in interesul tau, daca ai reusi sa o ovalizezi. Apoi dintr-un hexagon sa pilesti forma gaurii obtinute. Ovalizarea o poti face cu o freza sau un burghiu rupt. Plus sugestia colegului cu incazitul carterului, si cred ca ai reusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, sharky_boy a spus:

Eu am extras un prezon de ES rupt in ras cu o gaura de 3mm in prezon ,extractor , si carterul incalzit.  Daca ai bagat 6.3 ... e mult prea mare... Mai cere sfaturi inainte sa strici :D 

Am stricat dupa ce m-am chinuit cu extractor , pe gaura de 5 , cu carter incalzit. .. 😊

Acum 16 ore, john17 a spus:

Și dacă ii pui și o spirală (tip) Helicoil va rezista mai bine decât original! + nu te mai afectează că largesti gaura, oricum se face filet majorat pt spira. 

Dacă e strâns + soluție de blocare greu să iasă cu fanta și șurubelniță... Poate fixat pe o freza sau măcar bormașina cu coloană și găurit pe direcția corectă. 

Da, asa m-am gindit si eu ca ar fi o solutie. Insa nu scap de demontat motorul. E greu sa fixezi intreg motorul pentru frezare si majorarea ulterioara a filetului in carter .  Carterul demontat poate fi corect fixat pe pozitie , frezat centrat pe gaura veche  ( altfel nu mai incape cilindrul, ca gaurile din cilindru pentru prezoane au toleranta mica ) , dupa care sa construiesc un prezon. Dar fiindca am carter de rezerva, prefer sa il inlocuiesc. Multumesc. Salutari . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai uita atat inapoi! A fost, nu mai poti face nimic! Vezi pasul urmator! Ori strici bine si bagi "Helicoil"- e o varianta buna, nu este "carpaciala", se foloseste si industrial la produse noi, unde sunt filete in aluminiu, poti desemenea si sa sudezi la un atelier profesionist (poate merge, poate nu!- e gaura mica pe adancime mare si poate nu e posibil), ori schimbi carterele, dar si asta va implica si schimbare de serie in carte, unde se poate, dar e pe bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vene a spus:

Nu te mai uita atat inapoi! A fost, nu mai poti face nimic! Vezi pasul urmator! Ori strici bine si bagi "Helicoil"- e o varianta buna, nu este "carpaciala", se foloseste si industrial la produse noi, unde sunt filete in aluminiu, poti desemenea si sa sudezi la un atelier profesionist (poate merge, poate nu!- e gaura mica pe adancime mare si poate nu e posibil), ori schimbi carterele, dar si asta va implica si schimbare de serie in carte, unde se poate, dar e pe bani!

 

Mai stiu eu o metoda fara a face schimbare de serie in carte   🤣 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...