Sari la conținut

Recomandare scuter nou, 125 - 150cc, 3000 - 4000 euro


Catalin8572
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Sunt in curs de obtinere a permisului de conducere categoria A si doresc sa achizitionez un scuter nou, pentru Bucuresti. In primul rand de ce scuter si nu motocicleta:

1. Il voi folosi preponderent in Bucuresti (40-50km/zilnic)

2. Vreau un consum de maxim 3l/100km

3. Am nevoie de spatiu pentru rucsac sau pentru cateva dosare cu documente

 

Bugetul este de 3000-4000 euro. Imi doresc sa aiba un design sport si sa nu raman cu picioarele in aer (am 1,69cm inaltime) iar din aceste motive am ramas, din toate pe care le stiu eu, la urmatoarele modele:

1. Yamaha Nmax 155cc, 3400 euro, 11.1 kw, ABS fata-spate, roti 13inch

2. SYM DRG 160cc, 10.8 kw, ABS fata-spate, roti 13 inch (pret necunoscut, apare vara aceasta in Romania)

3. Honda PCX 125cc, 3400 euro, 9.0 kw, ABS fata, tambur (fara ABS) spate, roti 14 inch

 

Pe langa utilizarea in Bucuresti, mi-ar placea sa pot folosi scuterul si la mici deplasari (150-250km), chiar si la viteze de maxim 80-90km/h. 

 

Am 64 de kg, 1,69 inaltime iar incarcatura maxima pe el, in situatia in care vom merge 2 persoane, va fi de 110kg.

 

Ce parere aveti de scuterele de mai sus? Care dintre ele credeti ca merita sa fie ales? Daca stiti si alte modele care se incadreaza cerintelor, cu atat mai bine.

 

Multumesc anticipat!

2019-Yamaha-G150-EU-Matt_Grey-Studio-001-03.thumb.jpg.0961d4d03dd983ad132b51b1e90f3f85.jpgDRGBT_BK-001UL-BLACK.thumb.png.9351f8922f76ad222eba782ea2fe7f76.pngEDN_NCAUTO_9422273-0.thumb.jpg.521ff6c14a8f2d71252a314da1a40a4e.jpg

Editat de Catalin8572
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sym jet 14 200 abs

2019 am mers cu el 9500 km

2100 euro tva inclus!!!

il dau ca am luat ceva mai mare dar de oras e superior / fasnet fata ce am cumparat

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori scuterul de la colegul ianachim ori sym-ul de care ai zis tu, pentru ca va fi clar mai ieftin decat celelalte doua. Iar in plus Sym e brand ok nu sunt chinezarii ieftine. 

 

Si eu vreau sa imi iau ceva pentru oras, dar tot uitandu-ma cochetez cu ideea unui dual sport (KAWASAKI KLX230 spre exemplu), care mi se par mult mai versatile decat scuterele. Ce-i drept nu e asa ochioasa dar pentru oras e perfecta, iar daca ti se face de offroad cu atat mai bine.

Editat de lacroyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi:

1. http://www.kymco.ro/ro/produs/Scutere-peste-50-cc/X-Town-125i-CBS-e4/40703

2. https://www.thebikehub.ro/product/noul-piaggio-medley-150abs/

Avand in vedere ca se accepta si tichetul Rabla, scorurile mai scad. The Bike Hub sunt inclusi in "Operatiunea Tichetul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru pareri. Piaggio nu prea imi place la design si le-am cam exclus. 


Kymco/Sym au auzit ca sunt bune dar nu e diferenta de pret chiar asa mare fata de  Yamaha/Honda (max. 500 euro) si cred ca isi pierd mult mai repede valoarea la o vanzare ulterioara.

 

Cum s-ar comporta Nmax-ul de 155 la drum lung? Daca atinge maxim 125 km/h pot merge cu el la drum intins cu 80-90 km/h fara sa il suprasolicit? Racirea este pe lichid.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hola, 

 

Poti face si drum mai lung, dar nu prea e recomandat pe asa ceva. Pentru ce vrei tu ar fi ideal un scuter d-asta pentru oras si o alta motoreta pentru drum lung. Ca sa citez pe cineva : numărul de motociclete/scutere de care ai nevoie este n+1, unde n este nunarul de motociclete/scutere pe care îl ai deja. In cazul tau n este nevoie de mers in oras si de făcut drumuri lungi. Pentru oras scuter, pentru drum intins alta motoreta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ales intre pcx si nmax(125), tamburul pcx-ului  a facut diferenta si m-am dus spre yamaha. 

Al meu implineste 1 an la sf lunii iulie (23.000 km facuti cu el in acest moment) si n-am ce sa-i reprosez. 

Pentru oras / distante scurte  e ok si tine pasul cu traficul fara nici o problema, chiar si la viteze mai mari (80-90 km/h ... mai mult de atat nu am incercat). 

Pentru distante mai lungi am R ul.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu as lua cu roti mai mici de 15 inch sau sub 250 cmc pentru ce zici tu. pana la 350 cmlc chiar nu consuma asa mult si rotile mari ajuta la ciclistica si la trecut peste denivelari. Aka Xmax nu Nmax sau honda SH. Nu te chinui cu chinezarii gen SYm. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, einstein1984 a spus:

nu as lua cu roti mai mici de 15 inch sau sub 250 cmc pentru ce zici tu. pana la 350 cmlc chiar nu consuma asa mult si rotile mari ajuta la ciclistica si la trecut peste denivelari. Aka Xmax nu Nmax sau honda SH. Nu te chinui cu chinezarii gen SYm. 

 

Da, stiu si eu ca sunt mai bune cele cu roti mai mari dar diferenta dintre Nmax si Xmax este de 2500 euro. Honda SH nu imi place cum arata si poate as fi facut o exceptie daca era la acelasi pret insa nu este. Nu imi plac scuterele atat de slim, cu aspect de bicicleta. 

 

Ma gandesc acum ca oricum nu am experienta prea mare pe scuter (doar vreo 15.000 km facuti in urma cu 7 ani). Se devalorizeaza atat de repede daca iau un scuter de 3400 euro acum si vreau sa il vand dupa 2 ani si 15.000km? Daca l-as putea vinde atunci cu 2500 euro atunci merita pentru moment un 150cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre cele enumerate de tine Nmax 155 este de departe cea mai buna alegere.

La capitolul pret de revanzare si disponibilitate de piese de schimb, de asemenea va fi cea mai buna alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Catalin8572 a spus:

Nu imi plac scuterele atat de slim, cu aspect de bicicleta

Tocmai alea sunt practice în oraș, un burgman se oprește unde eu mă strecor ușor cu moto. Oare de ce or fi honda sh așa scumpe? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Tocmai alea sunt practice în oraș, un burgman se oprește unde eu mă strecor ușor cu moto. Oare de ce or fi honda sh așa scumpe? 

 

Oricat ar fi de practice, nu dau 3000-4000 euro pe un scuter care sa nu imi placa. Sunt genul de persoana care tinde mai mult spre practic si tocmai din acest motiv am ales scuter si nu motocicleta. Cu toate astea, aspectul e unul destul de important.

 

Burgman-ul e imens pe langa Nmax. O sa incerc oricum sa fac un test drive si sa vad cum se comporta Nmax 155 in afara orasului.

 

Acum 7 ani, am avut un First Bike de 49cc (o chinezarie). Am mers 15.000km cu el aproape tot timpul "full gaz". Singurul lucru de care aveam grija era sa ii pun ulei bun si sa il schimb de 2 ori mai repede decat prevede producatorul. 

 

Ma gandesc ca la Nmax daca prinde 120 km/h maxim, as putea sa merg la drum lung cu 85-90km/h. Oricum momentan, la experienta mea, consider periculos sa merg peste 90km/h pe alte drumuri cu exceptia autostrazilor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu roti mari ai de unde alege, ia ce-ti place (Nmax sau altceva)tine cont doar ca japonezele tin mai bine la pret (vezi la sh exemplu clar) fata de italiene, chinezariile mai putin. EU nu m-as mai inyoarce la ceva cu roti mici pana nu se repara multe prin bucuresti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un Nmax 2018 de 155. Stau în Vatra Luminoasa (cam centrul capitalei) și e minunat. Am făcut test și cu Xmax 300, este extraordinar, merge super bine, poți sa faci naveta cu el insa, in oraș, nu se compara cu Nmax. N max în oraș este The shit. Dacă ar fi avut și roti mai mari.... Sym ala de 200 cred ca este ok, și el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...