Jump to content

Transfagarasan - conditii cale de rulare

ssk
 Share

Recommended Posts

Acum 8 ore, Bigfoot a spus:

Daca voua vi se pare ca Transfagarsanul are o suprafata de rulare proasta, ca va sar oglinzile, sau ca sunt mici caneluri (pe care le negociezi si cu o bicicleta) ....... va invit sa dati o tura cu moto prin Campina, cateva strazi sunt OK si multe strazi sunt demne de testele de anduranta pentru suspensiile din industria auto.

Bine... te poti da pe Transfagarsan si asa:) daca te deranjeaza canelurile.20200731_131132.thumb.jpg.c53817691e0785d9d2edab841272c92f.jpg

La ce caldura a fost astazi, solutia aleasa zic eu ca a fost buna. Oricum pana pe Transalpina nu este o placere drumul, cel putin nu pentru mine. Disconfortul termic ar fi stricat o buna parte din excursie.

simplu si comod. bv!

• Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Depinde de fiecare, mie mi se pare overkill.

Să mă duc sa iau remorca, să mă întorc acasă, sa urc mobra, sa o strâng, pe urmă să plec cu tot ansamblul asta deja au trecut 1-2 ore, poate Omu sta la casa și le are pe toate intr.un loc.

Pe urmă mergi cu ansamblul asta până unde ai chef, depășiri cu remorca nu mă pricep să zic cum le faci, pe urmă ajungi la 'destinatie' trebuie sa cauți loc și pt mașina și pt remorca (sau o lași unde ți se scoală, dar eu de obicei îmi aleg locurile în așa fel încât dacă trece cineva pe lângă, sa nu zica,: ia uite unde a parcat melteanul asta) pe urmă incepi sa te echipezi, sa dai mobra jos și în sfârșit poți să tragi și tu de maneta aia... Îți faci damblaua și pe urmă iar stai sa te schimbi pe drum, sa încarci mobra, iar mergi cu remorca după tine, și când ajungi acasă, daca ești ghinionist și stai in București, duci mobra, te duci să lași remorca, te întorci acasă, încă 1-2 ore :))

foarte confortabil mai ales in comparație cu mine care cobor din bloc, ne urcăm pe mobra și plecăm.

am și top case de 58L în care pot să bag cam orice, nu arata COOL dar am loc de bagaj și soția un spătar confortabil

: Cheers :

cum ziceam, nu toate soluțiile se pretează la oricine, deci daca el e fericit in formula asta, bravo lui

Edited by robert23mg

Daca plec in tura moto,apoi plec din fata casei si revin tot acolo pe moto,indiferent cum e drumul sau alte alea.

La mine conteaza calatoria,nu destinatia. :)

1 oră în urmă, Christian 1 a spus:

Daca plec in tura moto,apoi plec din fata casei si revin tot acolo pe moto,indiferent cum e drumul sau alte alea.

La mine conteaza calatoria,nu destinatia. :)

Soția e cu vizitatul, la mine contează traseul. De mașină mă bucur in extrasezon.

Amandoi suntem cu vizitatul,dar sotia calare pe mobra ei.

Masina mea are paianjeni amu... :)

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ma tenta sa dau vineri acum o fuga pe transfagarasan..dar vad ca a nins la Balea. Nu se mai anunta ninsori sau ploi de maine dimineata - dar am o oaresice retinere. Ce parere aveti - va fi decent carosabilul sau ma duc cu sania?

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

Ma tenta sa dau vineri acum o fuga pe transfagarasan..dar vad ca a nins la Balea. Nu se mai anunta ninsori sau ploi de maine dimineata - dar am o oaresice retinere. Ce parere aveti - va fi decent carosabilul sau ma duc cu sania?

Am fost luni si a fost uscat dar batea vantul tare sus la cabana. Temperaturile au fost pe la maxim 14 grade.

IMG_20200928_160305.jpg

Edited by vladf

La 01.08.2020 la 1:06, Bigfoot a spus:

Daca voua vi se pare ca Transfagarsanul are o suprafata de rulare proasta, ca va sar oglinzile, sau ca sunt mici caneluri (pe care le negociezi si cu o bicicleta) ....... va invit sa dati o tura cu moto prin Campina, cateva strazi sunt OK si multe strazi sunt demne de testele de anduranta pentru suspensiile din industria auto.

Bine... te poti da pe Transfagarsan si asa:) daca te deranjeaza canelurile.20200731_131132.thumb.jpg.c53817691e0785d9d2edab841272c92f.jpg

La ce caldura a fost astazi, solutia aleasa zic eu ca a fost buna. Oricum pana pe Transalpina nu este o placere drumul, cel putin nu pentru mine. Disconfortul termic ar fi stricat o buna parte din excursie.

Poza e din Baile Govora, Hotel Palace.

• Admin

Sunt temperaturi pozitive și se topește. Scrie și în link-ul tău asta. 

Ca să fii sigur sună cu o seara înainte la Cabana Bâlea Cascadă și cere informații despre drum. 

S-ar putea să îmi fac și eu drum vineri. 

La 30.09.2020 la 18:59, warlock a spus:

Poza e din Baile Govora, Hotel Palace.

Corect.

Mda.....azi m-am trezit și știam io că-i Joi....vai de căpățâna mea, nici nu mai știu în ce zi suntem. 🤧

Asta e....drum bun celor care au plecat deja. Eu sper, deși e weekend, să plec mâine, ori îmi iau ziua de Luni liber.