Sari la conținut

GSXR 1000 2015, revopsit complet acum 3 ani la PIC&POC


tweety
 Share

Postări Recomandate

Buna seara tuturor.

 

In cazul in care imaginile si calitatea vopselei nu vorbesc de la sine, cine mai doreste sa vopseasca la atelierul din subiectul postarii, poate intai sa vina sa verifice (Bucuresti) cum arata mobra mea dupa 3 ani, exclusiv garaj, 15.000 km facuti, fara pasager in spate.

 

 

Toate bune si..aveti grija unde duceti la vopsit carenele...

 

aripioara.jpg

carena parbriz 1.jpg

carena parbriz.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu-i cunosc pe baietii astia, nici n-am auzit de ei, dar ce arati tu in poze sunt mai degraba zgarieturi, adica in zonele alea (in general muchii, care sunt cele mai expuse zone) poate ai atins tu cu ceva, nu pare vopsea exfoliata. Si nu inteleg faza cu "fara pasager in spate". Cu ce afecteaza sau nu un pasager vopseaua (mai ales la aripa fata)? 🤔 

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dionysos a spus:

Io nu-i cunosc pe baietii astia, nici n-am auzit de ei, dar ce arati tu in poze sunt mai degraba zgarieturi, adica in zonele alea (in general muchii, care sunt cele mai expuse zone) poate ai atins tu cu ceva, nu pare vopsea exfoliata. Si nu inteleg faza cu "fara pasager in spate". Cu ce afecteaza sau nu un pasager vopseaua (mai ales la aripa fata)? 🤔 

DIOnysos, când (dacă) ești interesat să vopsesti la ei, treci inainte pe la mine, si o sa vezi mai indeaproape calitatea în jurul a ceea ce numesti tu zgărieturi

 

 

Editat de tweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, tweety a spus:

DIOnysos, când (dacă) ești interesat să vopsesti la ei, treci inainte pe la mine, si o sa vezi mai indeaproape calitatea în jurul a ceea ce numesti tu zgărieturi

 

 

 

Eu nu contest ce spui tu, nici pe departe, iti spun doar ce mi s-a parut mie din pozele tale. Cat despre cum lucreaza ei, repet: nu ii cunosc, nu ma pronunt. Din ce am vazut la tine in poze, in unele zone cu plastic negru, mi s-a parut ca acolo s-a atins cu ceva din exterior si a ajuns pana la plastic. Am si eu zgarieturi pe motocicicleta cu vopsea din fabrica si arata similar. Oricum, nu am vazut motocicleta ta, deci nu ma pronunt; pe ei nu ii cunosc, nu stiu cum lucreaza, judecata mea se baza strict pe ce am vazut in pozele tale. 

 

P.S. Faza cu "pasager in spate" care e in contextul asta?

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, tweety said:

cum arata mobra mea dupa 3 ani,

 

Dupa trei ani e greu sa vii cu reclamatii. La prima vedere pare o pregatire slaba a suprafetelor, poate ma insel dar pare ca piesele nu au fost imbracate in spritchit (filler) iar asta provoaca exfolierea vopselei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, mobiletron a spus:

 

Dupa trei ani e greu sa vii cu reclamatii. La prima vedere pare o pregatire slaba a suprafetelor, poate ma insel dar pare ca piesele nu au fost imbracate in spritchit (filler) iar asta provoaca exfolierea vopselei.

 

Asta poate pe aripa fata. Dar in rest?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 vopsitori (cu cabină de vopsea si portofoliu serios, nu pictori cu acuarele) care amandoi au vazut motoreta si mi-au confirmat acelasi lucru:

Materialele cu care se lucreaza la acel atelier sunt de slabă calitate.

Prima cojire (aripioara)s a intamplat dupa un an.

Mai am si alte poze. Vopseaua sare ca oja

 

Miza era...atenție unde vopsiți, nu cazul meu particular.

 

Nu e prima oara cand imi sare vopseaua la acest atelier, mi s a mai intamplat la o janta, dar ducandu-ma imediat (deh, tânăr și pasionat), au luat o la revopsit.

 

In cazul de față am gresit ca nu m-am dus după primul an, când am sesizat.

Însă, REPET, cine doreste sa vada cu adevarat calitatea (inclusiv vopsea crăpată similar celei care crapă din cauza temperaturii joase, poate viziona motocicleta).

Argumente multe dupa 3 poze (redimensionate de site), nu-și au rostul. Totusi...incerc un zoom..

Paul nu a fost prea interesat s'o vadă, a zis să-i trimit poze, mi-a zis ca e de gasit pana-n 18 la atelier dar când l-am rugat sa trec pt.inspectia motoretei, a spus ca d-abia de săptămâna viitoare începand.

 

Screenshot_20201023-055908_Gallery.jpg

Editat de tweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va cunosc nici pe unul dar tu faci ca un tovaras care a spalqt geaca la habar nu am ce spalatorie, a ramas nemultumit de calitatea serviciilor si deschis topic aici cu atentionari, bla bla, dupa 3 zile sa aflam ca el nu a vb cu Conducerea spalatoriei, nu si.a exprimat in nici un fel nemultumirea, a aparut prprietarul sau responsabilul  spalatoriei sa.l intrebe de ce nu a vb cu ei intai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Djemavar, eu am vorbit cu "conducerea spălatoriei" dar m-a trimis sa..."plătesc alt spălat".

 

Dacă o vopsitorie ține doar unul/2/3 ani, si apoi se exfoliaza, e bine să știm, și cei mai putin avizați

 

Imi place cand sunt intervenienți ce precizeaza printre primele lucruri:"eu nu vă cunosc"...

 

Ma repet, daca esti interesat (din motive de posibil viitor client) sa vezi cum arata o mobra dupa 3 ani vopsita la PIC&POC, te aștept să o vezi pe a mea

 

Editat de tweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 8 ore, caracterincompatibil a spus:

Arată groaznic.cat a costat vopsirea? Bănuiesc că minim 350e

Mai jalnică e atitudinea meseriașilor.

 

Eu pot înțelege un kix întâmplător, pot ințelege un set de materiale proaste ce au trebuit să fie folosite, pot înțelege chiar mai mult de atât, dar când le propun să achit o nouă vopsire (cu materiale pe care să le văd și eu brandul&proveniența) în care să suporte ei  manopera iar eu materialele, și sunt luat la mișto, atunci nu mai pot înțelege logica unui meseriaș ce vrea totuși să-și țină un nume onorabil in piață.

 

Până la urmă..pe fiecare dintre noi ne definește cel mai bine calitatea muncii pe care știm s-o facem... Sau...nu

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2020 la 19:09, MotoS Garage a spus:

si eu te-as fi luat la misto. sunt 3 ani, nu 3 zile, saptamani sau luni chiar! nu te trezesti dupa 3 ani sa iti faca gratis cotetul...

Desigur moto, vopseaua e pt. 1 an, iar vopsitorul se trage de șireturi cu beneficiarul.

Great customer care! Succes in business, pe stilul descris de tine.

 

ps: exprimarea ta cu "facut gratis cotețul"....poate o fi valabilă (deși exclus de formulat pe un post), in cazul unei motorete mai vechi, nu a unui miar din 2016..

La 10.11.2020 la 20:56, GoodKat a spus:

 

Defectele alea erau acolo din prima secunda.

Exact!

La 11.11.2020 la 11:56, MotoS Garage a spus:

 

trebuia sa se ia de ei din prima secunda, nu dupa 3 ani, asta incerc sa spun! e ca si cand as veni la tine sa imi faci ceva... nu stiu, orice, si vin dupa 3 ani sa te trag de urechi... e penibil!

Vin după 3 ani, nu "sa te trag de urechi" cum spui, ca nu am facut nici armata impreuna si nici tata nu-i sunt, ci să-l rog sa facă intr-un fel in care sa si repare munca facuta prost; i-as fi suportat orice cheltuiala legata de materiale.

Dar...așa e pe la Ro monkey business, luam la mișto clientul, că deh, om fi mers la gradiniță impreuna cu el.

Nu vreau sa pun aici discutia de pe wzp cu PIC&POC, ca nu suntem in țigănie, dar o păstrez...just in case mai vrea sa vada careva atitudine orientata "spre client" si modalitatea de a vedea și asuma businessul lui de vopsit..

Editat de tweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, easy ride on! a spus:

Na şi tu!

Mai sare câte o pietricică, câte o "aşchie" de vopsea de pe un suport din plastic.

Dacă te uiţi şi la microfisurile care apar vizibil pe lentilele farurilor auto din plastic (care devin mate) la ce te aştepţi?

Easy ride on, ai observat cumva si ULTIMA poza cu crăpăturile vopselei?!

Ca acolo nu e nicio "pietricica, așchie", ci pur si simplu calitate proasta!

 

Dacă nici ultima poză nu spune totul, atunci facem o programare la doctor pentru "orbu' găinilor"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.11.2020 la 13:01, The_Sin_Eater a spus:

Garantia lucrarii cat a fost? ...ca nu ai spus nimic despre aspectul asta...

 

Adica daca te-ai dus peste ei si erai inca in garantie, du-te iar cu OPC-ul dupa tine. Daca tu aveai garantie 6 sau 12 luni si te-ai dus dupa 3 ani .... 

The Sin Eater, treaba spusa de tine este o generalitate NEAPLICABILĂ, deoarece:

1.) PIC& POC nu ofera factura de obicei, deci...cu ce te duci la OPC? Cu motoreta doar?!

2.) Garanția vopselei difera de la vopsitor la vopsitor, sau de la producator la producator. 

 

Ce nu ai ințeles tu, desi eu tot am repetat mai sus e altceva. Miza nu este paguba mea personală de cateva sute de euro un vopsit de mobra, CI CA ALȚII CARE MAI VOR SĂ-ȘI VOPSEASCĂ MOTORETE LA ACEL ATELIER, SĂ ȘTIE LA CE SĂ SE AȘTEPTE: MATERIALE EXECRABILE, MANOPERĂ ÎN FUNCȚIE DE INSPIRAȚIA ZILEI ȘI, NU ÎN ULTIMUL RÂND, ATITUDINE CUSTOMER CARE DE 2 BANI.

Dovada celor sustinute anterior se afla-n post-respectiv pozele și-n discuția mea wzp. În plus, oricând motoreta mea este vizionabilă.

 

Asta pentru cine are ochi să observe. Restul, care fac aici pe postacii atelierului, pot polemiza  la infinit, realitatea, in schimb, se poate observa cu ochiul liber.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...