Sari la conținut

Concediu 16 zile in Grecia. UNDE?


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Hai noroc,

 

Dupa vaccin, vine si concediu undeva in Grecia dar nu stiu unde. Bineinteles pe motor.

Exclus Lefkada, Zakynthos, Samothraki, Evia nord, Halkidiki pentru ca le-am vizitat deja si as vrea un loc nou anul asta.

 

M-am uitat pe Kefalonia dar din pacate nu ma atrag plajele/cazarile ei. Stiu ca e misto insula de dat cu motorul, dar poate data viitoare ii vine si ei randul.

In schimb imi place Naxos, vad ca are plaje misto, cazarile arata bine si sunt destul de ieftine, dar ma costa 300euro ferry dus intors (2 persoane cu motor) si mai sunt si 6 ore pe sens. Plus ca trebuie sa conduc 2 zile dus 2 intors, raman numai cu 12 de plaja si ceva ture de insula. Ma gandeam sa vizitez 2-3 insule din jurul Naxosului si sa imi impart zilele/insula (poate un Santorini, Mykonos si ce mai e pe acolo). In anii trecuti am condus intr-o singura zi Lefkada/Evia - Buc dar acum e ferry la mijloc.

 

Alte idei/sfaturi? Sunt sute de insule de care nu stiu si poate imi face vreauna cu ochiul

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limnos e dragutica, dar tot cam departe (5h ferry x2).
Thasos probabil l-ai facut, daca nu chiar merita. 
Daca vrei sa te si dai cu motorul, sa vizitezi/explorezi, incearca Peninsula Pelolpnez. N-am fost dar am auzit lucruri frumoase. 
Vacanta Placuta!
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corfu.

 

Poti face Bucuresti _ Igoumenitsa dintr-o bucata, chiar daca sunt 1000 km ca ai o gramada de autostrada. Insula e suficient de mare incat o sa gasesti si plaje pe placul tau si gyros. Daca nu ai fost iti recomand ca la intoarcere sa rezervi 2 zile pentru Albania, drumul de la Sarande la Vlora e absolut superb.

 

Daca nu vrei insule poti face o tura de Peloponez, am fost vara trecuta acolo, te poti inspira din topicul dedicat cu privire la traseu si diverse obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recomand Corfu si Albania, sint minunate, drumuri, peisaje, cazari, mincare, orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, bmwio a spus:

Si eu recomand Corfu si Albania, sint minunate, drumuri, peisaje, cazari, mincare, orice.

Prin Albania doar am trecut, Corfu 👍👍

Acum si Creta e de vazut, dar e departe. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...