Sari la conținut

Muntenegru, mai-iunie 2022


Marius '95

Postări Recomandate

Acum 22 minute, Leon a spus:

Croatia e foarte frumoasa, dar extrem de scumpa (mai scumpa decat Grecia).

Pe unde ai fost in Croatia de ai ajuns la concluzia asta? Ce salariu imi trebuie ca sa imi permit un concediu cu motorul in Croatia?

 

Am dat pe cazari in Ronvinj 233 lei , in Zagreb 130lei, in Zadar 133, Primosten 140. (preturile pe noapte 2 persoane, in RON). Cazarile au fost toate tip apartament studio cu baie privata si loc de parcare ca sa nu avem dubii ca as fi stat la hosteluri :))

 

 

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Leon a spus:

O sa regreti probabil Albania. In afara de zona de litoral dinspre greci, nu prea merita.

Mie nu mi-a placut (mizerie, aglomeratie in marile orase, nu accepta carduri doar cash,etc).

In Macedonia, Serbia si Macedonia insa am fost de cateva ori si mi-a placut de fiecare data.

Croatia e foarte frumoasa, dar extrem de scumpa (mai scumpa decat Grecia).

Turcia e ieftina (am stat pe litoral cu 75 lei pe noapte, in august, fara rezervari prealabile).

O sa ingheti prin portiunile montane din Serbia (am inghetat eu si mai ales pasagera, vara) ...cand traversezi tara spre Muntenegru.

Dar ai si avantaje, preturi bune de extrasezon (eu nu vad rostul ca sa iti faci rezervari dinainte).

As merge dar prefer sa am concediu lung vara...

Referitor la Albania... Mi-am mai luat o clapă anul trecut, când am vrut să ajung in Tallin, prin Polonia am cotit spre Cehia, erau oribil de drepte drumurile. Curbe nexam.

Croația o cam știu, am mers de 3 ori, Serbia la fel. MNE este preferata mea, atât pentru faptul că are atât munte, cât și litoral, dar și deoarece are prețuri mici cam la tot. Mă rog, nu știu cum e acum.

Turcia ar fi o idee, dacă te termină cu războiul ar fi o destinație, totuși nu știu cum aș rezolva de pașaport, că e omor.

Acum 3 ore, DiarM a spus:

Pe unde ai fost in Croatia de ai ajuns la concluzia asta? Ce salariu imi trebuie ca sa imi permit un concediu cu motorul in Croatia?

Croația țară ieftină? Ai nimerit mocaciuni, cum am mai prins și eu ocazional, dar prețurile nu-s deloc mici, nici gazul ieftin. Și am fost (mă repet) de 3 ori.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SenorPink a spus:

Aveau și mic dejun cumva?

Nu, am stat la apartamente cu self check in.

 

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Croația țară ieftină? Ai nimerit mocaciuni, cum am mai prins și eu ocazional, dar prețurile nu-s deloc mici, nici gazul ieftin. Și am fost (mă repet) de 3 ori.

si eu de 2 ori in ultimii 2 ani, iar acum ma uit pentru o luna de mers in zagreb pentru a lucra remote si mi se par niste preturi banale. Daca te duci pe dubrovnik cred si eu ca sunt preturile mari pe cazare.

In rest benzina la noi e 8 lei, la ei e 7.33, taxele de autostrada sunt decente, nu sunt ca in italia 10 euro pe 100 km si oricum ai drumuri misto pe langa. Mancarea, fiecare dupa cum stie, nu merg in vacanta sa mananc la restaurante, prefer street food, vanuri, pubs de burgeri. Oricum ai LIDL pentru mic dejun. Pentru zagreb, 2 persoane cu toate utilitatile incluse, nu mi se pare mult 500euro pe luna. In plus, pretul ala mai poate fi negociat din moment ce iei pe o perioada asa lunga. Am selectat perioada de iunie.

Uite si un exemplu unde am stat si vad ca e valabil pentru iunie

https://www.airbnb.com/rooms/18455897?check_in=2022-06-01&check_out=2022-06-30&guests=1&adults=2&s=67&unique_share_id=381b7d03-c7ce-47b2-901b-4a2219df3862

 

image.thumb.png.deb9ef5420345be387efc8863b8e4d22.png

Ca sa nu mai vorbim ca fiind cu motorul, avem parcare gratis mereu fix in centru. Taxele de autostrada, sunt mai mici pe motor vs masina.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vreme de Covid o fi fost Croatia ieftina, dar de vreo 10 ani de cand trec pe-acolo (nu ca destinatie, ci in plimbare prin tot cartierul) e cea mai scumpa tara. Am stat mai ieftin in Kotor decat in Zadar sau Rijeka, care sunt niste gunoaie, ca sa nu spun de Dubrovnik unde daca puteai sa iti achiti integral consumatia la un restaurant bun iti dadeau bonus si o chelnerita sa o iei acasa (btw, era chiar draguta, desi tipele sunt in general uratele pe-acolo).

 

Prin comparatie, Macedonia si Muntenegru sunt ieftine, Slovenia e la limita, si acolo e din ce in ce mai scump. Albania este cam slabuta, prima data am fost acum aproape 20 de ani si era pitoreasca, cu sosele neasfaltate si tuneluri fara asfalt si fara iluminat, nu vorbea aproape nimeni engleza etc. dar am nimerit un hotel foarte dragut pe plaja langa Durres  si oricum eram cu serviciul, nu a fost deloc rau pana la urma. Daca cineva are drum prin zona si trece si prin Albania e OK, dar ca destinatie nu, sunt locuri mai interesante la nord sau la sud de ea. Chiar si Macedonia e destul de micuta, de trecut pe-acolo dar nu de stat mai mult de 1-2 zile (la Ohrid o jumatate de zi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne ferim de autostrăzi, că nu avem ce vedea, mergem prea alert (rar pot merge sub 130, de obicei cam 160, ca să se termine "linia dreaptă" mai rapid), umbră ciuciu. Prefer celelalte categorii, orice- dar nu autostrăzi.

Anul trecut am dat 80 euro la o vilă (ce-i drept, aproape de litoral), fără mic dejun, parcă Garfield (sau ceva de genul). Condiții faine, balcon mare, camera la fel, baie mișto, parcare cu ditamai poarta metalică, trebuia tanc să o dobori. Și prin zonă cam din părți cazare ok la preț ok. Nu sunt foarte pretențios, dar dacă nici in poze nu arată bine, în realitate e nasol, deci prefer să dau un ban pe ceva curat (în primul rând). Dacă nu-i curat, fugim ca de naiba (serios). Anul trecut au fost mai scumpe cazările cu minim 25% față de alți ani în unele locații. Dar am găsit și prețuri faine unde am mai stat (hotel Concorde, Bulgaria, Veliko-Tarnovo, vezi in poză, să nu crezi că mint). Cu tot cu mic dejun, sub 130 lei. Cina la restaurantul de jos, micul dejun la terasa de la ultimul nivel. Se poate să găsești ceva frumos și la preturi bune, e adevărat.

Screenshot_2022-03-14-21-14-34-023_com.miui.gallery.jpg

Am scris greșit numele, era Garfild.

Screenshot_2022-03-14-22-56-31-327_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2022-03-14-22-53-29-288_com.opera.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, DiarM a spus:

... am stat la apartamente cu self check in.

Eu zic sa mai citesti ce zic si ceilalti motociclisti care au fost...

Am fost de cateva ori si a fost cel mai scump (peste Italia,Spania sau alte tari mai occidentale)...

Nu ai cum sa imi schimbi parerea. Ce sa zic, probabil in pandemie or fi scazut preturile.

Acum 17 ore, AdrianB1 a spus:

Pe vreme de Covid o fi fost Croatia ieftina, dar de vreo 10 ani de cand trec pe-acolo (nu ca destinatie, ci in plimbare prin tot cartierul) e cea mai scumpa tara. Am stat mai ieftin in Kotor decat in Zadar sau Rijeka, care sunt niste gunoaie, ca sa nu spun de Dubrovnik unde daca puteai sa iti achiti integral consumatia la un restaurant bun iti dadeau bonus si o chelnerita sa o iei acasa (btw, era chiar draguta, desi tipele sunt in general uratele pe-acolo).

 

Prin comparatie, Macedonia si Muntenegru sunt ieftine, Slovenia e la limita, si acolo e din ce in ce mai scump. Albania este cam slabuta, prima data am fost acum aproape 20 de ani si era pitoreasca, cu sosele neasfaltate si tuneluri fara asfalt si fara iluminat, nu vorbea aproape nimeni engleza etc. dar am nimerit un hotel foarte dragut pe plaja langa Durres  si oricum eram cu serviciul, nu a fost deloc rau pana la urma. Daca cineva are drum prin zona si trece si prin Albania e OK, dar ca destinatie nu, sunt locuri mai interesante la nord sau la sud de ea. Chiar si Macedonia e destul de micuta, de trecut pe-acolo dar nu de stat mai mult de 1-2 zile (la Ohrid o jumatate de zi).

De acord, mai putin cu Macedonia unde as sta mai mult (mie mi-a placut, mai ales prin rezervatie, unde e un lac aproape la fel de imens ca Ohrid-ul si unde mergi mult fara sa intalnesti vreo masina)

Acum 19 ore, Lucian_M a spus:

Referitor la Albania... Mi-am mai luat o clapă anul trecut, când am vrut să ajung in Tallin, prin Polonia am cotit spre Cehia, erau oribil de drepte drumurile. Curbe nexam.

Croația o cam știu, am mers de 3 ori, Serbia la fel. MNE este preferata mea, atât pentru faptul că are atât munte, cât și litoral, dar și deoarece are prețuri mici cam la tot. Mă rog, nu știu cum e acum.

Turcia ar fi o idee, dacă te termină cu războiul ar fi o destinație, totuși nu știu cum aș rezolva de pașaport, că e omor.

Croația țară ieftină? Ai nimerit mocaciuni, cum am mai prins și eu ocazional, dar prețurile nu-s deloc mici, nici gazul ieftin. Și am fost (mă repet) de 3 ori.

S-au mai domolit cozile la "pasapoarte". In Bucuresti si-au marit programul si au suplimentat numarul de angajati.

Turcia e ieftina daca nu te duci la statiunile de 5 stele.

Cu Croatia, ai dreptate....e scumpa orice ai alege (inclusiv cort).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Leon a spus:

Cu Croatia, ai dreptate....e scumpa orice ai alege (inclusiv cort).

Nu chiar. Am stat la cort in Plidvice in 2014 cu niste prieteni, campingul era ieftin (parca 8 euro per persoana) si conditiile fabuloase, plin de iarba si copaci, foarte larg si cu grupuri sanitare foarte mari si extrem de curate. Daca nu ar fi fost atat de rece (3 grade noaptea, cu ploaie, era in jur de 1 iunie) ar fi fost ideal. Cred ca era https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/hotels-and-camps/camp-korana/ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu recomand cazare anticipata, poate ploua, poate pana, poate orice, gasesti intrebind. Nu recomand mai devreme de iunie daca vrei sa faci baie/plaja e rece in Croatia-Albania, doar in jur de Igumenitsa am putut face baie la sfirsit de iunie.

Cazarea si masa sint la fel ca la noi la pensiuni si popasuri de pe drum in Serbia si Croatia, plata cu euro, nu am avut niciodata bani lor, doar card si cash.

Albania ne-a placut maxim, chiar vrem sa stam pe perioada verii acolo, preturi bune, peisaje, trasee, plaje superbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...