Sari la conținut

Scurgere ulei ktm exc 520 01'


Postări Recomandate

Bună ziua, aș dori câteva sfaturi de la enduristii care au avut KTM-uri cu motoare RFS.

La al meu exc 520 curge ulei dintr-un furtun care pleacă de lângă capacul de la ambreiaj, am căutat problema pe forumurile din alte țări, dar nu m-am lămurit absolut deloc, alții spun ca acel furtun trebuie sa fie băgat în cutia de la filtru de aer pentru ungere, dar la mine problema îi ca se scurge prea mult ulei pe acel furtun de fiecare dată când fac câte o plimbare cu motorul, scutul este plin de ulei. As vrea sa știu dacă a mai întâmpinat cineva această problemă și care ar fi remedierea ei.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Furtunul ala e de epuratorul de ulei, practic gazelle de carter intra in carburator si apoi In admisie. Iti curge ulei pentru ca se poate sa ai o presiune prea mare in carter ( cilindrul/pistonul/segmentii uzati). Ai incercat sa pui furtunul la loc ? Sa vezi daca iti  baga ulei in filtrul de aer ( un pic de ulei e normal pt ca sunt gaze umede). Apoi am vazut ca pe furtun Nu ai colier si daca faci enduro cu el si mai cazi e normal sa mai curga ulei pe acolo. Cum spuneam furtunul trebuie pus la loc in carcasa filtrului de aer si uleiul se va scurge in motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Dar poza aia Nu e de La Ktm 520 dar e acelasi principiu , asa cum am zis conecteaza furtunul La cutia filrului de aer si fii cu ochii pe cutie sa vezi daca iti baga ulei. Dupa in functioned de observi continuam sau Nu discutia 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...