Sari la conținut

Dakar 2023


MirceaB
 Share

Postări Recomandate

Se apropie momentul in care se va da startul unei noi editii de Dakar. Din ce am vazut pe site-ul oficial , la clasa moto (171 de participanti) ne reprezinta doar Emanuel Gyenes.

La clasa auto nu pare sa fie cineva din Romania.

Ceva pronosticuri in ceea ce priveste castigatorii?

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa prima etapa Gyenes se claseaza pe locul 38. Castigatorul de anul trecut la clasa moto (Sunderland) a cazut si s-a retras din cursa.

La categoria camioanelor, in lipsa Kamaz-urilor, cam orice se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ce ploaie !!! A format in cateva minute rauri, in care multi au ramas blocati incercand sa le traverseze. Nasol a fost si pentru masinile de asistenta, autocare si alte autovehicule care asigurau materiale necesare pentru buna desfasurare a concursului.

Foarte putini au fost pregatiti cu adevarat pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, ENEOS a spus:

Cum naiba de plouă în deșert? 😳

ca nu e sahara, aici mai si ninge din cand in cand :)

mi-a placut o faza in care locul 1 si 2 la camioane s-au oprit sa scoata dintr-un rau 2 side by sideuri din care unu o luase deja la vale din cauza puterii apei

 

camaderie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ENEOS a spus:

Las' că zilele trecute nu s-au oprit, și nu cred că erau cei care mergeau la victorie!

Toma Necredinciosul, ce v-o place unora sa va contraziceti aiurea 

 

uite articolul si filmarea din etapa 5

https://www.roadandtrack.com/news/a42406120/watch-dakar-truck-teams-help-recover-two-side-by-side-racers-from-flash-floods/

 

clasament final dupa etapa 5

 

image.thumb.png.b6faf22b5377752a39b980387c354be5.png

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Toma Necredinciosul, ce v-o place unora sa va contraziceti aiurea 

 

uite articolul si filmarea din etapa 5

Nu contest, doar că în transmisiunea de la eurosporc am văzut o situație opusă în care nu au oprit cei cu camionul. Deci 1:1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, MirceaB a spus:

Si inca ce ploaie !!! A format in cateva minute rauri, in care multi au ramas blocati incercand sa le traverseze. Nasol a fost si pentru masinile de asistenta, autocare si alte autovehicule care asigurau materiale necesare pentru buna desfasurare a concursului.

Foarte putini au fost pregatiti cu adevarat pentru asa ceva.

Înseamnă că habar n-au de viața lor. Și anul trecut a plouat la Dakar. În vara asta a mai fost o viitură care a spălat prin deșert. Deci, e ceva firesc. O fi blestemul Africii pe care au părăsit-o. O fi Arabia plină de deșert și are și bani de muls, dar nu-i ca-n Africa. Mă uit pe rute și majoritatea-s prin aceleași locuri, trec de 2-3 ori prin acelasi zone. O fi cel mai tare concurs de rally raid dar a început să pălească. O să ajungă ca formula 1. 

 

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Nu contest, doar că în transmisiunea de la eurosporc am văzut o situație opusă în care nu au oprit cei cu camionul. Deci 1:1.

Am văzut și eu faza, cam de c.cat... Apropo' de camioane, Dakaru' fără Kamaz e ca nunta făra lăutari.

 

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Incredibil ce lupta stransa la clasa moto. Dupa mai bine de 800 km prin desert, diferenta de timp intre primii patru clasati este de sub doua minute. 😮

În afară de Toby Price, nu mai e vreunul care să fie extraordinar. Și ăsta după atâtea accidente e destul de circumspect. Puștanu' ăla american merge incredibil de bine. Să vedem dacă termină... Probabil va fi anul lui Skyler Howes... dacă n-o dă de gard până la final.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi Mani concureaza la clasa maraton malle moto sau cum naiba ii zice. e cam greu sa iasa primul la overall. 

 

vad ca in clasament e trecut in clasa rally 2 si acolo e pe 11 dar la 5 ore diferenta de primul. insurmontabila diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Cavaleru a spus:

totusi Mani concureaza la clasa maraton malle moto sau cum naiba ii zice. e cam greu sa iasa primul la overall. 

Contează omul și țara...

Uite-l pe Skiler Howes. Venit în Dakar în 2019 ca privat, cu bani de-acasă. Anul ăsta l-a luat Husqvarna și a condus la general aproape tot Dakarul, acum e pe 2...

Ross Branch venit de nicaieri, dintr-o țară obscură... A prins loc la Yamaha anii trecuți, acum e la chinezii de la Hero și câștigă etape...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi pare mie incredibil, este diferenta intre primii clasati, de sub 3 minute si asta dupa mai bine de 4100 km de probe speciale. Daca nu se intampla vreun accident sau intervine vreo defectiune tehnica o sa fie un rezultat final foarte strans.

In ceea ce-l priveste pe Gyenes, apreciez foarte mult faptul ca nu incaseaza penalitati de timp (l-am urmarit si anul trecut in legatura cu acest aspect).

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...