Sari la conținut

CBR F3 - lipsa compresie si marmelada pe instalatie


Boghe
 Share

Postări Recomandate

Salutare, va cer ajutorul in legatura cu o Honda CBR F3 1998, problemele au aparut dupa o plimbare cand motorul era supraincalzit si efectiv se auzea cum clocotea apa il el. Am fost la service sa vad daca e termocupla sau ventilatorul problema, dar surpriza ca pe instalatia de racire era plin de ulei combinat cu antigel. Termocupla si ventilatorul mergeau dar nu mai primeau semnal din cauza ca era mazga pe instalatie.

Apoi in cautarea problemei mecanicul a gasit urmatoarea compresie: 1:30; 2:60; 3:120; 4:125 si concluzia ca e compromis si nu are rost sa mai bag bani in el. 

Din placerea de a mesterii il desfac in parcare ca oricum nu mai am ce sa stric dar ma gandesc ca poate totusi ii dau de capat.

Aveti vreo sugestie? Eu ma gandeam sa incep cu termoflotul si apoi garnitura de chiulasa.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Lucian_M a spus:

Nu planezi chiulasa, dacă tot ai fiert motorul?

Ba da ba da, intra la partea cu garnitura de chiulasa

Am uitat sa mentionez mai sus ca mecanicul a zis ca ar putea fi si o fisura in bloc

Editat de Boghe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, așa e pe la mine in zonă (mecanicul auto de lângă mine trimite chiulase la planat și face meșterul inclusiv test de etanșeitate). Îmi zicea ceva de 700 lei, nu știu dacă e mult sau puțin.

Te rog, nu mai cita mesajul anterior!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

compresia este practic zero.... nu e de la garnitura de chiulasă, nici de la fisură în bloc...

supapele nu pot fi duse toate, probabil segmenți, pistoane

dacă ai „fiert-o” s-au decălit segmenții

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.02.2023 la 1:17, Boghe a spus:

Din placerea de a mesterii il desfac in parcare ca oricum nu mai am ce sa stric dar ma gandesc ca poate totusi ii dau de capat.

 

Mai bine stai linistit, daca mecanicul te-a sfatuit sa nu mai bagi bani in el ce te face sa crezi ca-i dai de cap intr-o parcare? Vei baga bani si vei munci aiurea iar rezultatul im mod sigur va fi unul discutabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...