Sari la conținut

Traseu Brasov - Tulcea 2023


smakalan
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

A fost cineva recent din Brasov inspre Tulcea si imi poate spune care e starea drumurilor, eventual si alte ponturi?

G Maps ma trimite prin Bucuresti, dar as evita, ca is satul de drumul asta.

Care ar fi cea mai buna si rapida varianta?

S-a mai construit vreun pod in ultimiii 15 ani, sau tot cu bacul?

Nu vreau sa vizitez nimic, doar sa ajung din A in B, ca am suficiente de facut in B :))

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am fost recent in directia aceea. Am luat-o pe Ojdula-Focsani si am luat bacul din Braila. Un pic obositor, dar pe ansamblu am fost multumit de traseu. Traficul este ok. In Focsani pierzi timp, deoarece se repara drumurile si nu are centura.

Mai ai traseul pe Siriu-Buzau-Ramnicu Sarat-... Pe segmentul Buzau- Braila/ Galati nu am fost niciodata.

M-am intors pe Braila- Slobozia-Urziceni-Ploiesti-Brasov. Trafic lejer, un pic de ambuteiaj la Ploiesti, asfalt bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, smakalan a spus:

Salut,

 

A fost cineva recent din Brasov inspre Tulcea si imi poate spune care e starea drumurilor, eventual si alte ponturi?

G Maps ma trimite prin Bucuresti, dar as evita, ca is satul de drumul asta.

Care ar fi cea mai buna si rapida varianta?

S-a mai construit vreun pod in ultimiii 15 ani, sau tot cu bacul?

Nu vreau sa vizitez nimic, doar sa ajung din A in B, ca am suficiente de facut in B :))

Multumesc,


In primul rand NU pe A2, ca se lucreaza la pod si e nenorocire.

In al doilea rand...care bac?! E podul de la Giurgeni-Vadul Oii. Zis si Harsova. Da' si ala e aglomerat tocmai din cauza aglomeratiei de pe Cernavoda.

Si nu in ultimul rand hotaraste-te, vrei cel mai bun sau cel mai rapid drum? Vrei sa te plimbi sau sa ajungi repede? Cu ce mobra vrei sa mergi?


 

Daca vrei bac, Brasov-Siriu-Buzau-Braila -Tulcea.

Daca vrei pod Brasov -Ploiesti (pe Prahova sau pe Cheia, cum preferi)-Urziceni-Slobozia-Harsova-Tulcea.

A, si mai e Brasov-Tg-Secuiesc -Lepsa-Focsani-Galati-Tulcea. Tot cu bac.

Daca esti cu mobra pretentioasa la asfalt si te pricepi sa crosetezi ilegal dar eficient pe A2 cu superaglomeratie, ia-ompe acolo. Daca esti cu adventure ia-o pe unde vrei tu, tot aia e.

Eventual pe unde n-ai mai fost.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare! Scriu pe acest topic (ca sa nu mai deschid unul nou), as avea nevoie de ajutor legat de starea drumurilor între Brașov și Ploiesti. Știu că se lucrează la drum intre Brașov și Predeal, așa că aș evita partea asta. Știe cineva care este starea drumurilor daca merg pe Sacele-Cheia-Valenii de munte? 

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul pe DN1A, Brasov-Cheia-Ploiesti, e bun. Pe segmentul apartinand de jud. Brasov e chiar relativ nou. De la Maneciu la vale catre Ploiesti, localitatile sunt aproape legate si e cam aglomerat in timpul zilei. La iesirea din Sacele e o colonie de romani care isi fac veacul pe langa drum si trebuie sa mergi mai domol. Varianta pe Cheia e putin mai dificila decat prin Predeal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, calin.m a spus:

Știu că se lucrează la drum intre Brașov și Predeal, așa că aș evita partea asta. Știe cineva care este starea drumurilor daca merg pe Sacele-Cheia-Valenii de munte? 

 

Multumesc!

Primul strat e rașchetat între Timișu de Sus până aproape de intrarea în Brașov, pe sensul spre Brașov. Pe sensul spre Predeal, porțiunea rașchetată e mult mai scurtă.

Pe Cheia e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc tuturor pentru răspuns!

In final, am ales traseul pe valea Prahovei, deoarece aveam in "convoi" și o mașină, cu un șofer mai puțin experimentat. A fost neașteptat de liber, efectiv n-am prins nici un ambuteiaj, iar bucata raschetata a fost destul de scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...