Sari la conținut

Nivel ulei furca Xj diversion 600


Postări Recomandate

Salut.Imi poate spune cineva care este nivelul de ulei la xj 600 an 98?

In manual scrie 111ml masurat de la buza telescopulului  cu arcul scos si acesta fiind comprimat total..

Am pus 400ml (379 ml in manual)dar nivelul este muult mai mare de 111ml .Unde gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tubul cromat băgat în pahar 111 mm (nu ml) de la buza tubului cromat. Așa ai măsurat? Ai plimbat nițel tubul sus-jos ca să se umple tot spațiul dintre el și pahar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Nu doresc sa aduc remarci nimanui,

insa observ un fenomen de descurajare in ultima perioada.

Pe langa dezinteresul afisat apre insa tendinta de hartuire (adanc infipta in adn-ul mioritic) astfel xa cei aflati  in 'dilema' sunt urecheati la modul critic de catre unii protagonisti,ba ca unu-i pre gras,ba ca celalat ii prea prost iar ala are putza prea mica.

Nu mai ajutam pe nimeni,nici cu sfaturi (nici de care) ca ne luam report

(la photoot in gura e verde)

Ii trimitem.pe la service,daca se poate recomandam noi unde trebe  in privat si uite asa se traieste fiecare

Ca-n germania la paris.

 

 

 

daca vezi un amarat pe strada ,si nu poti/nu vrei sa-l ajuti,dar musai sa-i i-o vâri si p'ata in gura,sa simti ca ai fost util si n-si ratat ocazia ca sa(-ti) demonstrezi cat esti tu de barbat.

 

...

 

PS.

Parca topicurile alea pana prin 2010 is mai faine de citit,

 

 

 

Cele bune !!

 

✌✌😎

Editat de shui
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, shui a spus:

...

Nu doresc sa aduc remarci nimanui,

insa observ un fenomen de descurajare in ultima perioada.

Pe langa dezinteresul afisat apre insa tendinta de hartuire (adanc infipta in adn-ul mioritic) astfel xa cei aflati  in 'dilema' sunt urecheati la modul critic de catre unii protagonisti,ba ca unu-i pre gras,ba ca celalat ii prea prost iar ala are putza prea mica.

Nu mai ajutam pe nimeni,nici cu sfaturi (nici de care) ca ne luam report

(la photoot in gura e verde)

Ii trimitem.pe la service,daca se poate recomandam noi unde trebe  in privat si uite asa se traieste fiecare

Ca-n germania la paris.

 

 

 

daca vezi un amarat pe strada ,si nu poti/nu vrei sa-l ajuti,dar musai sa-i i-o vâri si p'ata in gura,sa simti ca ai fost util si n-si ratat ocazia ca sa(-ti) demonstrezi cat esti tu de barbat.

 

...

 

PS.

Parca topicurile alea pana prin 2010 is mai faine de citit,

 

 

 

Cele bune !!

 

✌✌😎

 

problema e ca fac gogomania si apoi intreaba unde au gresit in loc sa se documenteze bine de la inceput. 

lasa ca stiu eu ce ma duc la service sa imi ia ala banii si apoi ... eu ce fac acum ca am stricat nu stiu ce...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Cu tubul cromat băgat în pahar 111 mm (nu ml) de la buza tubului cromat. Așa ai măsurat? Ai plimbat nițel tubul sus-jos ca să se umple tot spațiul dintre el și pahar?

  Am facut cursa necesara umplerii cu ulei si eliminarii aerului ...apoi am masurat distanta de 111 mm si nu ml.. scuze de greseala ma grabeam.

Ma gindesc sa nu fie acelasi manual.Eu de schimbat uleiul la ea am mai facut dar am lasat-o asa masurind cit am scos atit am pus la loc.

Nu e nici o problema Shui ca sunt comentarii negative.Au si ele un simbure de adevar.Oricum cine vrea sa ma ajute cu un sfat ii multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, justme2009 a spus:

  Am facut cursa necesara umplerii cu ulei si eliminarii aerului ...apoi am masurat distanta de 111 mm si nu ml.. scuze de greseala ma grabeam.

Ma gindesc sa nu fie acelasi manual.Eu de schimbat uleiul la ea am mai facut dar am lasat-o asa masurind cit am scos atit am pus la loc.

Nu e nici o problema Shui ca sunt comentarii negative.Au si ele un simbure de adevar.Oricum cine vrea sa ma ajute cu un sfat ii multumesc.

 

eu unul prefer pusul la cantitate, cat e in manual, masor cu cana gradata si aia e

daca vrei sa pui la nivel faci asa:

1 pui uleiu

2 pompezi minim 15 ori tubul cromat

3 fara arc sau alte interne in jamba, iar cu tubul cromat apasat maxim verifici nivelul la ulei, poti folosi un subler, o sarma indoita fix la dimensiune necesara, sau orice alta metoda prin care poti masura cu acuratete nivelul de ulei.

4 in functie de masuratoare, completezi sau scoti cu o siringa surplusul

 

sanatate si drum bun

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, justme2009 said:

Salut.Imi poate spune cineva care este nivelul de ulei la xj 600 an 98?

In manual scrie 111ml masurat de la buza telescopulului  cu arcul scos si acesta fiind comprimat total..

Am pus 400ml (379 ml in manual)dar nivelul este muult mai mare de 111ml .Unde gresesc?

 

in cei 21 ml in plus ai gresit, volumul unui tub cu interiorul de vreo 38-39 mm este mic rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Cavaleru a spus:

 

eu unul prefer pusul la cantitate, cat e in manual, masor cu cana gradata si aia e

daca vrei sa pui la nivel faci asa:

1 pui uleiu

2 pompezi minim 15 ori tubul cromat

3 fara arc sau alte interne in jamba, iar cu tubul cromat apasat maxim verifici nivelul la ulei, poti folosi un subler, o sarma indoita fix la dimensiune necesara, sau orice alta metoda prin care poti masura cu acuratete nivelul de ulei.

4 in functie de masuratoare, completezi sau scoti cu o siringa surplusul

 

sanatate si drum bun

 

Fix așa fac și eu, cu mențiunea că dupa ce fac pompele, las cât fumez o țigară să iasă aerul din ulei și măsor din nou. Recunosc, nu-mi place să mă grăbesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, MotoS Garage a spus:

 

in cei 21 ml in plus ai gresit, volumul unui tub cu interiorul de vreo 38-39 mm este mic rau!

Nu inteleg..Am pus putin mai mult cum a fost pus si de precedentii .

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

 

eu unul prefer pusul la cantitate, cat e in manual, masor cu cana gradata si aia e

daca vrei sa pui la nivel faci asa:

1 pui uleiu

2 pompezi minim 15 ori tubul cromat

3 fara arc sau alte interne in jamba, iar cu tubul cromat apasat maxim verifici nivelul la ulei, poti folosi un subler, o sarma indoita fix la dimensiune necesara, sau orice alta metoda prin care poti masura cu acuratete nivelul de ulei.

4 in functie de masuratoare, completezi sau scoti cu o siringa surplusul

 

sanatate si drum bun

 

Asa vroiam sa fac si eu dar seringa cu tub de 11 cm era prea scurta pentru a putea scoate ceva.Oricum eu le-am lasat pe alta zi cu ulei dar cu arcurile si tubul distantier scos..pentru limpezirea...mintii)).

Daca nu reusesc cred ca voi introduce arcurile si voi echilibra un nivel arbitrar si voi merge cu ea asa cum am mai facut.

Un manual Haynes  il voi lua la rasfoit din nou poate gasesc ceva acolo.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@justme2009 dar tu ai scos doar uleiul si atat? n-ai desfacut tot, curatat, schimbat semeringuri? verificat cuzineti, curatat piston?

 

ce service la furca ai facut matale?

 

Cum sa te iei dupa cat ulei scoti? pui cat scrie in manual, nu dupa ureche.

 

 

PS saiba intre arc si distantier nu aveai?

Acum 27 minute, justme2009 a spus:

Daca nu reusesc cred ca voi introduce arcurile si voi echilibra un nivel arbitrar si voi merge cu ea asa cum am mai facut.

 

Din fraza asta suna ca vei face un mare Ka_cat cu aceasta furca...

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Cavaleru a spus:

@justme2009 dar tu ai scos doar uleiul si atat? n-ai desfacut tot, curatat, schimbat semeringuri? verificat cuzineti, curatat piston?

 

ce service la furca ai facut matale?

 

Cum sa te iei dupa cat ulei scoti? pui cat scrie in manual, nu dupa ureche.

 

 

PS saiba intre arc si distantier nu aveai?

 

Din fraza asta suna ca vei face un mare Ka_cat cu aceasta furca...

Am schimbat semeringurile la amindoua,curatat  de ulei tot tija,telescop,etc..

Am spus arbitrar in sensul ca le voi aduce la acelasi nivel in limita celor 20ml.

Saiba am dupa piulita din capul telescopului apoi un distantier cilindric de  aprox 20 cm apoi arcul.

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Niciodată, dar niciodată nu te iei după cât ulei scoți!!! Că nu-l scoți pe tot. Și dacă fostul meșter a pus cu 50-100 ml mai puțin?! Ce faci?

Adevarat.Am confruntat si cu manualul si am considerat ca cei 21 ml nu ar fi o prblm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La a mea, dacă rețin bine, scrie în carte 524 ml și/sau 143 mm coloană de aer, plus/minus 1 mm. De ce să mă joc aiurea, dacă inginerii au dat valorile alea? Cu arcuri Hyperpro e 170 mm coloană de aer, orice abatere presupune un comportament ciudat al suspensiei față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

La a mea, dacă rețin bine, scrie în carte 524 ml și/sau 143 mm coloană de aer, plus/minus 1 mm. De ce să mă joc aiurea, dacă inginerii au dat valorile alea? Cu arcuri Hyperpro e 170 mm coloană de aer, orice abatere presupune un comportament ciudat al suspensiei față.

Am luat o seringa gradata fin de 100ml si am sa introduc cit este indicat in manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv nivelul e mai sfânt decât cantitatea. Am o seringă din aia antică din sticlă lipită de o riglă metalică gradată și cu un furtun în botul seringii tăiat fix la gradația 0 de pe riglă, bag ansamblul în tub la cota prescrisă și aspir uleiul în exces. Simplu și precis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Dpmdv nivelul e mai sfânt decât cantitatea. Am o seringă din aia antică din sticlă lipită de o riglă metalică gradată și cu un furtun în botul seringii tăiat fix la gradația 0 de pe riglă, bag ansamblul în tub la cota prescrisă și aspir uleiul în exces. Simplu și precis.

Acelasi lucru l-as fi facut si eu dar nu imi corespunde nivelul care il am cu cel din manual.

Am ales sa pun cantitatea de 379 ml.

Oricum multe nu corespund cu ce este dat in manual ...nu inteleg de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...