Sari la conținut

Accident si inlocuire moto


cionn
 Share

Postări Recomandate

Acum 16 minute, cionn a spus:

A fost cineva in situatia (neplacuta) cu accident moto si dupa ce a fost avizata de asigurator dauna sa-si ia moto de inlocuire?

Aveti idee cum se procedeaza in conditiile astea?

Nu cred sa aiba cineva motocicleta de inlocuire. Autoturisme se mai gasesc, dar moto, cam greu de crezut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.09.2023 la 19:09, cionn a spus:

A fost cineva in situatia (neplacuta) cu accident moto si dupa ce a fost avizata de asigurator dauna sa-si ia moto de inlocuire?

Aveti idee cum se procedeaza in conditiile astea?


Ce intelegi prin moto de inlocuire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului se refera exact la asta. In cazul politelor RCA, daca esti pagubit in urma unui accident si esti in imposibilitatea de a mai folosi masina, poti solicita o alta la schimb. Asta in anumite conditii, desigur. Problema este ca in viata de zi cu zi nu se prea intampla, adica multi asigurati nu-si cunosc drepturile iar cei care trebuie sa le puna la dispozitie se cam trag pe c.ur.

In concluzie, initiatorul topicului intreaba de asa ceva, doar ca doreste la schimb motocicleta. Cam greu de crezut ca o sa aiba sorti de izbanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.09.2023 la 22:26, Cavaleru a spus:

din cate stiu, asigurarea acopera si inchirierea  unui autovehincul pt o anumita perioada si il deconteaza

din pacate nu. din ce  am aflat sapand si la autonom, asigurator nu a fost de-acord cu inlocuirea moto - masina.

 

 

La 23.09.2023 la 20:05, MirceaB a spus:

Cred ca initiatorul topicului se refera exact la asta. In cazul politelor RCA, daca esti pagubit in urma unui accident si esti in imposibilitatea de a mai folosi masina, poti solicita o alta la schimb. Asta in anumite conditii, desigur. Problema este ca in viata de zi cu zi nu se prea intampla, adica multi asigurati nu-si cunosc drepturile iar cei care trebuie sa le puna la dispozitie se cam trag pe c.ur.

In concluzie, initiatorul topicului intreaba de asa ceva, doar ca doreste la schimb motocicleta. Cam greu de crezut ca o sa aiba sorti de izbanda.

exact. conform legislatiei pot solicita masina la schimb. problema e ca pentru moto n-am gasit pe nimeni care sa deconteze direct la asigurator. pot face plata in avans si apoi sa astept eu mult si bine plata sa-mi fie platita factura.

oricum, mi se pare foarte ciudat ca in cazul motocicletor nu exista varianta de inlocuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...