Sari la conținut

New Bike. Ce sa imi iau?


VN66WOW
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Dupa o perioada buna fara "bicla", intrucat virusul e puternic in vene, vreau sa revin in randul fratilor pe 2 roti.

M-am tot uitat dupa bijuterii si sper sa ma ajutati cu sfaturi sa pot lua decizia potrivita.

Modelele urmarite sunt din gama crueser/chopper si am pus ochii pe ceva scule de la Yamaha. 

Ajutati-ma, va rog cu pareri!

Ce sa aleg intre Stryker, Raider si Roadliner? M-am uitat si la cateva Stratoliner Deluxe.

Am avut in vedere si Kawasaki Vulcan Voyager, dar voi face km si prin oras (poate la fel de multi ca cei la drum lung) si s-ar putea sa fie prea greoaie categoria bagger.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, VN66WOW a spus:

Salut!

Dupa o perioada buna fara "bicla", intrucat virusul e puternic in vene, vreau sa revin in randul fratilor pe 2 roti.

M-am tot uitat dupa bijuterii si sper sa ma ajutati cu sfaturi sa pot lua decizia potrivita.

Modelele urmarite sunt din gama crueser/chopper si am pus ochii pe ceva scule de la Yamaha. 

Ajutati-ma, va rog cu pareri!

Ce sa aleg intre Stryker, Raider si Roadliner? M-am uitat si la cateva Stratoliner Deluxe.

Am avut in vedere si Kawasaki Vulcan Voyager, dar voi face km si prin oras (poate la fel de multi ca cei la drum lung) si s-ar putea sa fie prea greoaie categoria bagger.

Multumesc!


De ce un chopper / cruiser pentru mers in oras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa umbli prin oras, dintre Yamaha cea mai ok ar fi Stryker-ul pentu ca are racire pe lichid. Celelalte 2 modele menionate sunt air cooled, deci fierbi ouale.

 

Eu am Voyager si confirm, nu merg cu el in oras. Prea mare si greu. Pentru oras am un Suzuki Savage de 650.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ruginel a spus:


De ce un chopper / cruiser pentru mers in oras?

Pentru ca nu o sa imi permit mai mult de o motocicleta si trebuie sa gasesc ceva de compromis, dar care sa imi si unga sufletul cumva. Nu vreau tourer ca ma gandesc ca mi-ai recomanda vreun GS 1200 sau ceva similar.

Plus ca o sa buna, confortabila ar trebui sa rezolve mult din problema confortului.

Plus de asta, plimbarile vor fi de placere, nu pentru naveta sau altceva...

1 oră în urmă, Baxxter a spus:

Daca vrei sa umbli prin oras, dintre Yamaha cea mai ok ar fi Stryker-ul pentu ca are racire pe lichid. Celelalte 2 modele menionate sunt air cooled, deci fierbi ouale.

 

Eu am Voyager si confirm, nu merg cu el in oras. Prea mare si greu. Pentru oras am un Suzuki Savage de 650.

 

Asta ma intereseaza. In principiu Struker si Raider arata cam la fel. Motoarele difera ca marime, dar banuiesc ca si cel de 1300cc se misca bine.

Vazusem ceva filmulete in care unii se plangeau ca au ales Stryker si nu Raider, dar nu explicau motivul...vrajeala probabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, VN66WOW a spus:

Pentru ca nu o sa imi permit mai mult de o motocicleta si trebuie sa gasesc ceva de compromis, dar care sa imi si unga sufletul cumva. Nu vreau tourer ca ma gandesc ca mi-ai recomanda vreun GS 1200 sau ceva similar.

Plus ca o sa buna, confortabila ar trebui sa rezolve mult din problema confortului.

Plus de asta, plimbarile vor fi de placere, nu pentru naveta sau altceva...

Asta ma intereseaza. In principiu Struker si Raider arata cam la fel. Motoarele difera ca marime, dar banuiesc ca si cel de 1300cc se misca bine.

Vazusem ceva filmulete in care unii se plangeau ca au ales Stryker si nu Raider, dar nu explicau motivul...vrajeala probabil


Personal naveta prin oras cu o motocicleta altceva decat un enduro / supermoto usor sau scuter mi se pare un chin. Am incercat cam tot, pentru oras am ramas la scuter. Pozitia de pe chopper / cruiser nu mi se pare comoda decat aparent, in rest e crima pentru coloana in termen lung. Pana la urma tu stii ce iti doresti. Spor la achizitie. Pentru mers in oras cauta totusi ceva racit pe lichid.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, VN66WOW a spus:

Pentru ca nu o sa imi permit mai mult de o motocicleta si trebuie sa gasesc ceva de compromis, dar care sa imi si unga sufletul cumva. Nu vreau tourer ca ma gandesc ca mi-ai recomanda vreun GS 1200 sau ceva similar.

Plus ca o sa buna, confortabila ar trebui sa rezolve mult din problema confortului.

Plus de asta, plimbarile vor fi de placere, nu pentru naveta sau altceva...

Asta ma intereseaza. In principiu Struker si Raider arata cam la fel. Motoarele difera ca marime, dar banuiesc ca si cel de 1300cc se misca bine.

Vazusem ceva filmulete in care unii se plangeau ca au ales Stryker si nu Raider, dar nu explicau motivul...vrajeala probabil

Stryker 1300 cmc, Raider 1900 cmc. Diferenta mare la cuplu, Raider are aproape dublu. De asemenea Raider are dublu disc frana fata, spre deosebire de Stryker care are un singur disc.

Stryker e mai usoara cu vreo 40 de kg.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stryker sa fie! :)

imi place mult motocicleta si cred ca nu duce lipsa de cuplu chiar daca sta ceva mai jos decat Raider.

Repet. Nu o sa imi iau motocicleta pentru naveta ci doar plimbari de recreere. Nu imi iau neaparat pentru utilitatea ei ci mai mult pentru senzatia de ceva timp uitata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

arunc si eu un nume la intamplare: vmax 1700, capat de generatie? un 2015? un power cruiser, nakedo cruisero ceva diliu. Daca esti normal la cap te descurci cu el in oras fara sa l pui pe gard, si e o chestie mixta, e cruiser dar nu prea, e naked dar nu prea, etc?

Stiu, nu are legatura cu ce ai mai sus tu, dar parca ar fi un compromis mai bun, vs mers prin oras? adica o idee mai manevrabil, mai compact, etc?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic Raider! Arată mai bengos, și dacă tot ești masochist și vrei să mergi cu autobuzul prin oraș, baremi să știi o treabă! Bașca poate primești aprobare de la primărie să folosești culoarele destinate transportului în comun.😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Adrian M. a spus:

Salut,

arunc si eu un nume la intamplare: vmax 1700, capat de generatie? un 2015? un power cruiser, nakedo cruisero ceva diliu. Daca esti normal la cap te descurci cu el in oras fara sa l pui pe gard, si e o chestie mixta, e cruiser dar nu prea, e naked dar nu prea, etc?

Stiu, nu are legatura cu ce ai mai sus tu, dar parca ar fi un compromis mai bun, vs mers prin oras? adica o idee mai manevrabil, mai compact, etc?

 

Ooo...de acord cu Vmax1700, dar nu am gasit pe nicaieri de cumparat asa ceva. Sunt mare fan vmax1700, dar nu prea s-au vandut in europa si cele disponibile se vand la multi bani. Nu sunt dispus sa dau 15-16mii pe unul din 2006-2007

Acum 49 minute, ENEOS a spus:

Eu zic Raider! Arată mai bengos, și dacă tot ești masochist și vrei să mergi cu autobuzul prin oraș, baremi să știi o treabă! Bașca poate primești aprobare de la primărie să folosești culoarele destinate transportului în comun.😜

Si mie imi place mai mult felul cum arata Raider-ul, are motorul mai mare, etc, dar fiind fara racire pe lichide...e un mare minut, care pt mine inclina grav balanta. M-as praji prea tare fara sa trag nimic si asta nu imi place

*mare minus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, VN66WOW a spus:

Ooo...de acord cu Vmax1700, dar nu am gasit pe nicaieri de cumparat asa ceva. Sunt mare fan vmax1700, dar nu prea s-au vandut in europa si cele disponibile se vand la multi bani. Nu sunt dispus sa dau 15-16mii pe unul din 2006-2007

 

Mamaaaa, ce preturi. Acum vreo 3 ani ma uitam la 2015, si era 15k. acum sunt 3 mari si late pe mobile, si 19k!!!!

Auci...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inebunit cei de la Yamaha. Modelul 2024, care nu vine cu ceva nou, costa undeva la 38000 USD.

PE AUTOSCOUT am gasit un singur model si ala costa 18000€. Frumos motorul dar parca nu asa tare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 09.01.2024 la 9:22, Adrian M. a spus:

Mamaaaa, ce preturi. Acum vreo 3 ani ma uitam la 2015, si era 15k. acum sunt 3 mari si late pe mobile, si 19k!!!!

Auci...

 

Am zis ca au inebunit cei de la Yamaha, dar eu am luat-o pe urma lor. Am gasit un Vmax care pare ok si l-am luat. Ajunge acasa saptamana viitoare. :)

Sper sa nu ma ia capul prea tare cu el ca te pedepseste usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, LionEl a spus:

Sa o stăpânești sănătos și fără evenimente!! 💪💪

Multam fain si sper sa ma fereasca D-zeu de prea multe "wiskey trutless" 😀

Curios e ca desi mi s-a recomandat modelul (si eu mi-l doream f mult) nu am gasit nimic la noi. De ce oare? Ce motive sa aiba romanii nebuni dupa senzatii tari sa evite bestia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.02.2024 la 15:31, VN66WOW a spus:

Am zis ca au inebunit cei de la Yamaha, dar eu am luat-o pe urma lor. Am gasit un Vmax care pare ok si l-am luat. Ajunge acasa saptamana viitoare. :)

Sper sa nu ma ia capul prea tare cu el ca te pedepseste usor...

pozeeeeeeeeeee!

:D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Adrian M. a spus:

pozeeeeeeeeeee!

:D

 

Maine sau sambata ar trebui sa ajunga. Am emotii cu transportul ca vine din Franta. Marcel nu a fost disponibil 😀

O sa postez 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.02.2024 la 14:14, VN66WOW a spus:

Maine sau sambata ar trebui sa ajunga. Am emotii cu transportul ca vine din Franta. Marcel nu a fost disponibil 😀

O sa postez 😉

 

La 08.02.2024 la 13:43, Adrian M. a spus:

pozeeeeeeeeeee!

:D

 

A ajuns bestiaaaa20240212_120409.thumb.jpg.06344a03de2b889ed7d414d989c81aa8.jpg20240212_120321.thumb.jpg.545ce019e0a1185a1d9a3fd84db21610.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto autobuzul,pacat ca e cu capul in jos.

Actualizeaza si tu modelul de Yamaha ce ii trecut la avatarul tau.

 

Pentru poze si impresii ai topic dedicat aici:

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...