Sari la conținut

Adaptare tanklock la geanta rezervor


Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa montez (si sa adaptez) o prindere tanklock de la givi (inel care sa prinde la busonul de rezervor), pe o geanta de rezervor comuna (care are fixare cu magneti sau chingi).

A mai facut cineva o astfel de modificare?
Aveti sugestii, exemple, sau chiar servicii pentru asa ceva?

Editat de iama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.. construcția genților pentru rezervor e diferită. Cel puțin jumătate din geanta e rigida, că să poată fi eficienta pentru acea prindere. Nu știu cum vei putea tu adapta asta.. probabil ți se va rupe ca naiba in timp riscând să nu o mai poți folosi deloc. 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Cristian C. a spus:

Salut.. construcția genților pentru rezervor e diferită. Cel puțin jumătate din geanta e rigida, că să poată fi eficienta pentru acea prindere. Nu știu cum vei putea tu adapta asta.. probabil ți se va rupe ca naiba in timp riscând să nu o mai poți folosi deloc. 

Succes.


Da, este adevarat (doar ca deobicei constructia e semirigida, nu rigida), plus ca strict in cazul meu, geanta pe care vreau sa o adaptez este mica (volum de max 4 litri). Nu este inalta si mare.

Oricum, asa este, cam cum zici. De aia intrebam daca se poate si cum…

 

mersi

Acum 28 minute, The Flying Dutchman a spus:

Mai pe scurt, sugestia este folosirea unei genti compatibile cu sistemul de prindere. 

Da, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, iama a spus:

Salut,

 

Vreau sa montez (si sa adaptez) o prindere tanklock de la givi (inel care sa prinde la busonul de rezervor), pe o geanta de rezervor comuna (care are fixare cu magneti sau chingi).

A mai facut cineva o astfel de modificare?
Aveti sugestii, exemple, sau chiar servicii pentru asa ceva?

Salut, 

 

Îți dau o idee dar pe SW Motecu nu Givi.

 

La SWM geanta este semirigidă dar ai o placa adaptoare care se prinde de ea dedesubt. Daca și la givi e la fel poți da gauri in geanta ta, prinzi cu șuruburi și după se prinde de inel.

 

Uite cum arata placa adaptoare 

 

20240415_080608.thumb.jpg.fec9464364b80bd0f8c1269a5ed3e109.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, LionEl a spus:

Salut, 

 

Îți dau o idee dar pe SW Motecu nu Givi.

 

La SWM geanta este semirigidă dar ai o placa adaptoare care se prinde de ea dedesubt. Daca și la givi e la fel poți da gauri in geanta ta, prinzi cu șuruburi și după se prinde de inel.

 

Uite cum arata placa adaptoare 

 

20240415_080608.thumb.jpg.fec9464364b80bd0f8c1269a5ed3e109.jpg

Multumesc, da, trebuie cred ca doua placi (cate una pe fiecare parte). Si la givi tot semirigida este, tot cu placa.

Dar care este ideea pe care mi-o dai? Geanta din imagine este modificata de tine, are prinderea pusa “aftermarket”?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este sa iei o placa și să o prinzi de geanta ta , mai ales că ai zis că e mica (4 litri). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, LionEl a spus:

Ideea este sa iei o placa și să o prinzi de geanta ta , mai ales că ai zis că e mica (4 litri). 

 

da, multumesc pentru idee. cam asta trebuie sa fac, dar intrebam daca este cineva care chiar a facut adaptarea asta si are sfaturi exacte sau chiar face asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, megamotoreta a spus:

Eu am fixat geanta bmw pe topcase, neavand pe rezervor suport dedicat bmw.

417241542_1181013503063333_8113482172647063123_n.jpg

420036218_908416690744942_4133146101163040646_n.jpg

 

ai fixat-o folosind sistemul tanklock de la Givi? poti arata cum ai facut modificarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, iama a spus:

Salut,

 

Vreau sa montez (si sa adaptez) o prindere tanklock de la givi (inel care sa prinde la busonul de rezervor), pe o geanta de rezervor comuna (care are fixare cu magneti sau chingi).

A mai facut cineva o astfel de modificare?
Aveti sugestii, exemple, sau chiar servicii pentru asa ceva?

 

Pune o poza, ce vrei sa adaptezi de fapt? Ai partea care vine pe geanta si se prinde de inel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DesertEagle a spus:

 

Pune o poza, ce vrei sa adaptezi de fapt? Ai partea care vine pe geanta si se prinde de inel?

Nu, nu am nimic deocamdata. Este vorba de o geanta clasica (prindere cu magneti si/sau chingi) si inelul de prindere de la Givi ( care se poate cumpara, exista disponibil separat ).

Nu am placa/suport, partile intermediare. Acolo apare dificultatea adaptarii, ca altfel daca exista un kit complet de montaj, era treaba simpla.

Deocamdata cercetez sa vad daca este posibila si functionala o astfel de improvizatie. Este clar ca nu are cum sa fie ca o solutie de fabrica, dar incerc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...