Sari la conținut

Atelier reparatii moto avariata


Postări Recomandate

Aveti idee de un atelier reparatii tinichigerie, inox, etc pentru moto?

Am un prieten care a avut un incident neplacut a iesit o masina dintr-o benzinarie drept in fata lui si a avariat moto, un Vulcan.

Ar avea de reparat rezervorul, tevile de esapament, sissy bar-ul, elementul de fihare de la parbriz si inca alte cateva.

O face pe RCA-ul vinovatului insa devizul actual de la service este de 24000 lei si firma de asigurari i-a oferit 14000 lei doar.

E interesat de repararea elementelor, nu de inlocuire. Acestea sunt avariate, insa nu sunt de nefolosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Ar avea de reparat rezervorul, tevile de esapament, sissy bar-ul, elementul de fihare de la parbriz si inca alte cateva.

Chestii în general ireparabile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faca circ la asigurator, sa verifice in dosar ce a bifat inspectorul la capitolul "starea autovehiculului", sa fie bunsa sau foarte buna, dupa caz, sa-i ameninte cu reclamatie la ASF, pe scurt sa faca tot posibilul sa scoata cat mai multi bani de la asigurator. Astia sunt, in general, niste hoti. Eu am reusit acum ceva ani sa ridic valoarea despagubirii la o mobra de la 3500 la 4500 de euro doar din bifa aia de la Starea autovehiculului pe care o pusese bulangiul absolut aiurea cu o treapta mai jos. Si era un asigurator cat de cat serios, nu vreun jepcar.

Cat despre reparatii, cum zice si colegul, majoritatea nu prea se pot repara. Poate rezervorul, dar in rest ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a acceptat oferta, asteapta raspunsul in continuare.

Piesele respective sunt putin indoite sau zgariate cu ceva adancituri. Mi se pare ciudat ca se considera ireparabile, insa nu ma pricep la asa ceva.

Rezervorul am inteles ca este emailat la interior, deci probabil nu se poate repara.

Oricum merita o intrebare la un atelier zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca orice reper de genul rezervor sau evacuari sunt considerate elemente ce se inlocuiesc. nu exista instructiuni de reparatie pentru elementele astea ci se dau ca piese ce se inlocuiesc.

 

Nici o reprezentata nu va repara asa ceva.

 

Si la auto sunt elemente care se repara doar prin inlocuire. explicatia logica din spate este ca unele elemente sunt considerate ca nu pot fii reparate la standardul de calitate al unei piese noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...