Sari la conținut

Masca mortuara (pt om viu) Bucuresti


Postări Recomandate

salut,

ma gandesc sa fac chestia asta - masca mortuara care sa arate in genul din poza atasata. (la cum arata cred ca mai bine de atat nu putea sa iasa, daca o fi reala si nu facuta pe calc etc.)

 

doar ca voi avea o cagula pe fata deci doar la ochi si la gura vor fi niste detalii.

sper sa se vada si textura cagulei.

 

sper sa gasesc ceva vreun amator care sa-mi spuna daca se poate face, ce anume implica, costuri etc.

 

astept cu interes ceva vesti.

 

 

Screenshot 2024-07-17 at 13.45.56.png

 

 

*analizez si posibilitatea scanarii 3d sa iasa un model pe care apoi sa-l prelucrez putin si scot la CNC in lemn?

printarea 3d pare problematica/rezultat de calitate dubioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coane…de fiecare data cand vad un request de al tau, intru cu mari asteptari ca sigur nu ma astept la ce te gandesti tu. 😂😂😂 

 

Printarea 3D este plauzibila la detalii foarte precise, fie ca vorbim de filament fie rasina. Intrebarea este: ce vrei sa faci cu ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Ruginel a spus:

Coane…de fiecare data cand vad un request de al tau, intru cu mari asteptari ca sigur nu ma astept la ce te gandesti tu. 😂😂😂 

 

Printarea 3D este plauzibila la detalii foarte precise, fie ca vorbim de filament fie rasina. Intrebarea este: ce vrei sa faci cu ea?

e ceva ce-mi doresc, am eu niste idei ref ce sa fac cu ea/ele.

 

am vb cu un om mult pe print si mi-a zis multe detalii etc.

dar mai natural cred ca e un mulaj, la finete/detalii, nu cred(adica presupun) ca te bati cu el decat daca ai un super model scanat si super imprimanta.

 

vreau sa epuizez asta cu mulajul, daca nu am nicio sansa ma indrept spre scanare si printare/debitare. 

avantaj la printare/debitare e ca pot scoate model mai mic vs 1:1 cum e la mulaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Ruginel a spus:

…de fiecare data cand vad un request de al tau, intru cu mari asteptari ca sigur nu ma astept la ce te gandesti tu.

+1 !!!!

 

:) :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Ruginel a spus:

de fiecare data cand vad un request de al tau, intru cu mari asteptari ca sigur nu ma astept la ce te gandesti tu

Chiar m-am gandit inainte sa deschid topicul fix la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, sandu07 a spus:

Vrei sa tii moaca lui marquez pe birou?

nu?

cum sa ajung la el? n-am fost colegi de gradinita sau ceva de genu.

e pt mufarina mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, frigider a spus:

e ceva ce-mi doresc, am eu niste idei ref ce sa fac cu ea/ele.

 

am vb cu un om mult pe print si mi-a zis multe detalii etc.

dar mai natural cred ca e un mulaj, la finete/detalii, nu cred(adica presupun) ca te bati cu el decat daca ai un super model scanat si super imprimanta.

 

vreau sa epuizez asta cu mulajul, daca nu am nicio sansa ma indrept spre scanare si printare/debitare. 

avantaj la printare/debitare e ca pot scoate model mai mic vs 1:1 cum e la mulaj.


Nici CNC-ul nu cred ca iti scoate mai ieftin si precis un model decat il poate scoate o imprimanta cu rasina. Iar daca ai o imprimanta decenta, poti printa din ABS si apoi finisa in vapori de acetona. Dar pentru detalii, rasina fara doar si poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Ce tre sa faca masca asta? Am un preten la pompe funebre,daca te ajuta cu ceva.

Cred ca ar putea,dacă face din astea.

Îl poți întreba pls?

 

Pot sa vb și eu direct dar mi e sa nu creadă ca fac mișto etc.

Acum 2 ore, Ruginel a spus:


Nici CNC-ul nu cred ca iti scoate mai ieftin si precis un model decat il poate scoate o imprimanta cu rasina. Iar daca ai o imprimanta decenta, poti printa din ABS si apoi finisa in vapori de acetona. Dar pentru detalii, rasina fara doar si poate.

OK,rasina  e baza dacă nu o rezolv cu masca.

Oricum dacă ma scanez presupun ca pot scoate la scara,mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un trib indian care micșora craniile,  poate rezolvi cu ei fără să mai printezi/sculptezi/whatever!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Era un trib indian care micșora craniile,  poate rezolvi cu ei fără să mai printezi/sculptezi/whatever!

Nu trebuie început de mic?

Am trecut de "adult", cel puțin dacă judecăm după mărime.

 

Poate știu eu prost, unii aparent o făceau după separarea capului - nu cred ca merge la mine.

Mai am niște planuri pentru "după" proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

unii aparent o făceau după separarea capului

Detalii nesemnificative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...