Sari la conținut

recomandare pentru reparare cutie viteze Citroen Jumper 2019 ?


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Vreo recomandare zona - If - Ph - Bucuresti?

Dar sa stie omu' treaba. Ca am plecat de o problema (Sarea din tr2 pe coborari) si am ajuns si la balta de ulei sub ea.

N-are nici 80k km..

motorizare 2l

Multumesc

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci. foarte draguti oamenii insa nu se ocupa de "dube"(n-au suficient spatiu).

partea naspa ii ca astazi s-a vazut ca e sparta(fisurata) cutia. mda..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 3 ani ca si posesor de duba am gasit un singur mecanic care doar d-astea repara. Nu este vreun fan modele noi dar are experienta si mi s-a parut serios cand am fost la el.

Are service ul in Bragadiru si il cheama Mihai, il poti contacta la nr de telefon 0751137001. Poate reuseste sa te ajute si cu o cutie de viteze prin cunostintele pe care le are.

Daca tot desfaci cutia de viteze, intreaba-l daca un alt pinion pt treapta a6a care te-ar ajuta la tinuta drumurilor lungi sa iti scada turatia.

 

Daca mai gasesti intre timp si altii seriosi, lasa aici contactul lor pentru ca mecanicii de dube se pare ca sunt mai rari decat metalele pretioase.

In momentul de fata caut pe cineva care sa se ocupe de vopsirea plafonului si toti se dau loviti pe motiv de loc si ca e greu sa faca aceasta operatiune.

 

Al meu ducato nu mai avea scut sub motor la achizitie si am montat unul din otel auzind ca aceste cutii de viteze se sparg destul de des. Sistemul de prindere este ok si decat sa ajung in situatia in care esti, poti folosi unul.

Singurul lucru negativ este ca la fiecare schimb de ulei trebuie sa il demontezi din cele 6-8 surubuPuri.

 

Una SH vad ca nu este foarte scumpa, doar sa fie buna.

 

Injectoare de dube pentru Euro5 si 6 iti pot face rost, ma anunti daca ai prbl cu ele.

 

Bafta

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu caldura Gearbox Titan . Doar asta fac ...cutii de viteze .

Au punct de lucru pe centura , langa autostrada soarelui . Mi-am reparat la ei acum 2 saptamani cutia manuala de la cotet . Super profi , si cu preturi de bun simt . Nu duci cutia( cum m-am complicat eu de tampit )  ...duci masina cu totul ...au fro 4-5 elevatoare , si se misca super rapid . 

Bafta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, foxbat a spus:

Va multumesc. revin dupa ce se finalizeaza investigatiile

un scut de plastic gasesc oare (SH)?

 

gasesti pe olx, erau vreo doua.. dar nu merita sa dai cel putin 200 lei pe unele ce sunt deja franjuri.

Acum 58 minute, Nguyen a spus:

 

EV-urile au cutie de viteze si motorizari de2L???

 

 

Da, au inceput sa fabrice dube cu motoare mici pentru a rezolva problema emisiilor la vanzare si a taxelor ce au crescut in ultimii 5 ani.

Aceste motoare nu sunt apreciate de catre transportatori fiind subdimensionate fata de incarcarea cu care au fost obisnuiti.

 

In schimb marea problema in momentul de fata sunt componentele gen injectoare ce sunt inlocuite dupa numar ore sau km si care mecanic nu sunt defecte. Cipurile ce le administreaza functionalitatea sunt programate pentru a fi schimbate.💲

La modelele Euro5 si euro 6 extragerea lor fiind o mare prbl. Suruburile se rup in chiulasa iar ele se extrag foarte greu fara o incalzire a motorului inaintea procesului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, nike a spus:

Da

 

Bre, faceam misto de foxu ca e mare fan EV-uri dar el umbla mai mult cu dizelu'. Cred ca de aia i-a si crapat cutia, l-a batut Dumnezeu...

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, 3.14 a spus:

Iti recomand cu caldura Gearbox Titan

Comisionu' la mandea!

1 oră în urmă, nike a spus:

au inceput sa fabrice dube cu motoare mici pentru a rezolva problema emisiilor la vanzare si a taxelor ce au crescut in ultimii 5 ani.

Genul ăsta de dube sunt cu 2.0 de 20 ani.

 

Acum 48 minute, Nguyen a spus:

 

Bre, faceam misto de foxu ca e mare fan EV-uri dar el umbla mai mult cu dizelu'. Cred ca de aia i-a si crapat cutia, l-a batut Dumnezeu...

:goodposting:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, 3.14 a spus:

Iti recomand cu caldura Gearbox Titan . Doar asta fac ...cutii de viteze .

Au punct de lucru pe centura , langa autostrada soarelui . Mi-am reparat la ei acum 2 saptamani cutia manuala de la cotet . Super profi , si cu preturi de bun simt . Nu duci cutia( cum m-am complicat eu de tampit )  ...duci masina cu totul ...au fro 4-5 elevatoare , si se misca super rapid . 

Bafta 

am retinut! Multumesc!

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Comisionu' la mandea!

Genul ăsta de dube sunt cu 2.0 de 20 ani.

 

:goodposting:

:lol:

pai de nu zice domnule? te bagi ? ca la tine stiu ca iese mai ceva ca din fabrica. scuze..am zis sa nu te mai deranjez cu intrebarile mele. cash sau revolut comisionul? Sa tra!

1 oră în urmă, nike a spus:

 

gasesti pe olx, erau vreo doua.. dar nu merita sa dai cel putin 200 lei pe unele ce sunt deja franjuri.

 

Da, au inceput sa fabrice dube cu motoare mici pentru a rezolva problema emisiilor la vanzare si a taxelor ce au crescut in ultimii 5 ani.

Aceste motoare nu sunt apreciate de catre transportatori fiind subdimensionate fata de incarcarea cu care au fost obisnuiti.

 

In schimb marea problema in momentul de fata sunt componentele gen injectoare ce sunt inlocuite dupa numar ore sau km si care mecanic nu sunt defecte. Cipurile ce le administreaza functionalitatea sunt programate pentru a fi schimbate.💲

La modelele Euro5 si euro 6 extragerea lor fiind o mare prbl. Suruburile se rup in chiulasa iar ele se extrag foarte greu fara o incalzire a motorului inaintea procesului.

da- asa este- asta este la motoarele Fiat, 2.3. practic nu le mai poti extrage dupa o vreme (design prost de chiulasa - "sta apa" in zona injectoarele - rugina - pa pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, foxbat a spus:

!

da- asa este- asta este la motoarele Fiat, 2.3. practic nu le mai poti extrage dupa o vreme (design prost de chiulasa - "sta apa" in zona injectoarele - rugina - pa pa

 

Nu chiulasa este vinovata de scurgerea apei pe ea, ci designul caroseriei care permite intrarea apei la motor cat sta pe loc. Poti schimba chederul si sa montezi un plastic care sa redirectioneze apa in alte directii. Nu e sf. ...asta se rezolva

 

Buba de la suruburi apare pt ca cele montate in fabrica sunt de proasta calitate si se rup. Recomandarea mea este sa le schimbi, mai ales ca duba ta nu are vechime sau multi km, altfel vei ajunge la planari de chiulasa inutile.

Suruburi tratate si de calitate gasesti la magazine, iti pot recomanda unul specializat in zona Titan masini grele daca te decizi sa faci aceasta operatie

 

Injectoarele se schimba undeva in jurul a 300.000km pt ca atat au fost programare din soft sa functioneze. Singura intretinere pe care o poti face este sa schimbi la 15.000km filtrul de motorina si o data la 2 Ani sa verifici cu un burete daca ai pilitura pe fundul rezervorului.

 

Bafta cu cutia, la reconditionare iti recomand sa schimbi componentele si nu sa le repari prin sudura.

 

In ce regim folosesti duba? Plina ochi/camper/peste cele 3.5t ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Acolo mergi totdeauna la sigur! 😁

de ce estu rau cu mine si mi pui paie pe foc :(((

Acum 2 ore, nike a spus:

 

Nu chiulasa este vinovata de scurgerea apei pe ea, ci designul caroseriei care permite intrarea apei la motor cat sta pe loc. Poti schimba chederul si sa montezi un plastic care sa redirectioneze apa in alte directii. Nu e sf. ...asta se rezolva

 

Buba de la suruburi apare pt ca cele montate in fabrica sunt de proasta calitate si se rup. Recomandarea mea este sa le schimbi, mai ales ca duba ta nu are vechime sau multi km, altfel vei ajunge la planari de chiulasa inutile.

Suruburi tratate si de calitate gasesti la magazine, iti pot recomanda unul specializat in zona Titan masini grele daca te decizi sa faci aceasta operatie

 

Injectoarele se schimba undeva in jurul a 300.000km pt ca atat au fost programare din soft sa functioneze. Singura intretinere pe care o poti face este sa schimbi la 15.000km filtrul de motorina si o data la 2 Ani sa verifici cu un burete daca ai pilitura pe fundul rezervorului.

 

Bafta cu cutia, la reconditionare iti recomand sa schimbi componentele si nu sa le repari prin sudura.

 

In ce regim folosesti duba? Plina ochi/camper/peste cele 3.5t ?

e citroen nu fiat. la astea (motor pga 2 l) nu e buba cu injectoarele

regim mega relaxat. 2t max 2.1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, foxbat a spus:

e citroen nu fiat. la astea (motor pga 2 l) nu e buba cu injectoarele

 

 

Toate masinile diesel au in tara probleme cu injectoarele. Dar bafta!

 

Acum 17 minute, foxbat a spus:

regim mega relaxat. 2t max 2.1

 

Deci ai lovit ceva cu cutia de viteze, nu are vreun defect din fabricatie provenind de pe cine stie ce model 206hdi gandit de new era a inginerilor francezi...

 

 

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...doar lovitura de soarta ....cruda si rea ....pfffff  :)

7 hours ago, foxbat said:

 

pai de nu zice domnule? te bagi ? ca la tine stiu ca iese mai ceva ca din fabrica. scuze..am zis sa nu te mai deranjez cu intrebarile mele. cash sau revolut comisionul? Sa tra!

 

nu se baga ....este Grinch ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...