Sari la conținut

Schimbat set motor, ambielaj


Wezzy
 Share

Postări Recomandate

Salut, acum 400km au fost schimbate: set motor, ambielaj, segmenti pe cilindru, etc. Am un CBR 125R 2015 REPSOL, si cand le am schimbat, am verificat uleiul, si il aveam la max. acum dupa 400km, il am la minim, l-am intrebat pe mecanic si a zis ca ar fi normal ca sa imi consume putin ulei pana s-ar aseza noile piese, etc. Acum as vrea o parere si din partea altor persoane, chiar asa e sau este doar mancatorie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal! Am schimbat la un CB125R 2017 și n-a consumat ulei cu piesele noi, cel puțin nu sesizabil. Drept însă că nu e "REPSOL"...

Dar ce înțelegi prin "set motor" de ai scris și segmenți separat?? Honda nu livrează set motor, ci piese separate, s-a înlocuit piston, cilindru și segmenți, s-au rectificat supape + înlocuit simeringuri sau s-a făcut doar o cârpeală?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, ENEOS said:

Nu e normal! Am schimbat la un CB125R 2017 și n-a consumat ulei cu piesele noi, cel puțin nu sesizabil. Drept însă că nu e "REPSOL"...

Dar ce înțelegi prin "set motor" de ai scris și segmenți separat?? Honda nu livrează set motor, ci piese separate, s-a înlocuit piston, cilindru și segmenți, s-au rectificat supape + înlocuit simeringuri sau s-a făcut doar o cârpeală?

E o problema ca am scris REPSOL?.. 

Plus prin set motor da, ma refer exact la ce ai zis, am scris si segmenti pentru ca stiu ca mi-a spus mecanicu ceva de segmenti sa se aseze si de aia consuma putin ulei, de aia am zis sa mentionez special, atata tot.

52 minutes ago, l.u.v said:

Este adevărat, există un consum de ulei până se rodează piesele.

Am inteles, multumesc, este o problema daca merg 1 zi 2 cu uleiul la minim pana imi vine uleiul sa completez cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o problemă că ai scris, dar nici nu are vreo relevanță coloritul carenelor.

Dacă mergi o zi - două și acum e la minim o să ajungă sub același minim și o să se fwtă motorul iar din cauza ungerii insuficiente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, ENEOS said:

Nu e o problemă că ai scris, dar nici nu are vreo relevanță coloritul carenelor.

Dacă mergi o zi - două și acum e la minim o să ajungă sub același minim și o să se fwtă motorul iar din cauza ungerii insuficiente!

Am inteles, deci mai bine astept, multumesc pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv e clar că nu s-a făcut o reparație corectă dacă a consumat 100 ml ulei la 100 km, dar la fel de clar că puțini sunt cei care acceptă să plătească o reparație așa cum trebuie. Doar piesele pe care le-am înlocuit eu la acea 🏍 au costat ~3000 lei acum un an și ceva, dar i-am explicat clientului atunci când a început să mustăcească vizavi de costuri că are 2 variante:

1. My way - schimbăm toate piesele uzate

2 The highway - plătește manopera pt demontare, constatare, măsurat și i le pun toate într-un sac să se ducă încotro vede cu 👀.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, ENEOS said:

Dpmdv e clar că nu s-a făcut o reparație corectă dacă a consumat 100 ml ulei la 100 km, dar la fel de clar că puțini sunt cei care acceptă să plătească o reparație așa cum trebuie. Doar piesele pe care le-am înlocuit eu la acea 🏍 au costat ~3000 lei acum un an și ceva, dar i-am explicat clientului atunci când a început să mustăcească vizavi de costuri că are 2 variante:

1. My way - schimbăm toate piesele uzate

2 The highway - plătește manopera pt demontare, constatare, măsurat și i le pun toate într-un sac să se ducă încotro vede cu 👀.

Reparatia a fost undeva la 1400 euro, nu m-am zgarcit la reparatie, am vrut sa fie cel mai bine posibil, si nu a consumat 100ml la 100km, la 400, poate nu e diferenta mafe, doar poate e relevant. Acum nu stiu si eu ce sa mai cred, unii zic ca e ok pana se rodeaza, altii zic ca nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...