Sari la conținut

Tot De Jawe + Motor De Japoneza


cristian78
 Share

Postări Recomandate

Salut....

 

Motor de japoneza pe jawa....

 

Am citit pe aici pe undeva ca se poate asa ceva . Puteti sa-mi spuneti, cei care ati auzit sau ati facut asa ceva, care motor ar fi mai potrivit pentru asa ceva ???

Aspectul legal care ar fi ???

 

Merci .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha XS 400!

Aspectul legal:dupa spaga la RAR!

Bafta!

esti militian spagar..deci parerea ta conteaza mai putzin :ph34r:

 

sa revenim la subiect ..in botosani este o jawa cu motor de suzuki de 250 de super bike parca , 6 trepte...arata si merge bine dar ai mult de munca pana adaptezi motorul la cadru..tre sa faci o adaptare ca sa iti pui lantul pe partea stanga a motocicletei...iar la rar se face recarosare parca

motocicleta de care iti spuneam este a intructorului auto-moto Nelu Hutu...iar din cate imi spunea el cand l-am intrebat de viteza maxima , mi-a zis ca nu a putut sa ii dea cat mergea motorul pt ca jnu il ajuta ciclistica motocicletei ..cadrul si tot ce tine de ciclistica nu il ajuta deloc la mai mult de 140km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ijuri se monteaza de producator in mama Rusia si motoare de Suzuki GS 500, motoare de altfel super-fiabile!

Eu am vrut sa-mi pun la Planeta, da ma costa 400 de euroi motorul si era o cazatura, plus ca trebuia sa schimb si bascula cu roata spate si nu se mai pupa cu aia fata!

Sergiu, am vrut sa-ti raspund pe PM, dar m-am lasat pagubas pentru ca oricum nu intelegi, ignoranta te caracterizeaza!Nu stii sa faci diferenta intre un post la caterinca si unul serios! O sa avem noi timp sa lamurim si unele aspecte, dar rabdare monser, rabdare! :ph34r:

Apropo, nu te duci sa te mai certi cu Mihai?

Eu te simpatizez pentru unele posturi, dar ai grija ca te mai bagi uneori in seama aiurea si invectivele care mi-au fost adresate nu-ti fac cinste!

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu prea vad cum inghesui un 650 in cadrul de Jawa, in plus toata "bicicleta"nu rezista la puterea aia ....cadru, frane, latimea cauciucurilor etc

Am vazut de curand in drum spre Brasov un cadru de japo cu motor de JAWA TS!!!!! Modificarea asta chiar ca nu o inteleg :ph34r: Adica nu are alta logica decat dpdv financiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se observa e alt cadru si un disc imens pe roata fata

Rezervorul asta se folosea prin anii '60 pe jawe "California"

:(

Designul e de toata jena, degeaba vor ei sa-i dea aspect de cruiser, arata ca porcu'

Nici macar pretul nu e o scuza, presupun ca l-au scos la o carutza de bani( de ex pe clasicul 350 cc in 2 t cer 3000+ eur in magazin.... :ph34r: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

poti schimba motorul, dar tre' sa gasesti ceva asemanator ca greutate si dupa aia adaptarea pe cadru se face relativ usor... Cu RAR-ul problema este ca te lasa, dar trebuie sa faci omologare individuala... la motoare nu merge cu recarosare, si te costa cam de trei ori cat nu face... dar pastreaza motorul din acte, chinuie-te sa nu faci modificari, si cand ai de mers la RAR il scoti din dulap si il pui pe motocicleta. Simplu, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...