Sari la conținut

A Venit Fiara!


Sensei
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Milla a lansat provocarea, vad ca Sensei se pregateste sa-i raspunda.

 

Au trecut primii 500km, pana in acest moment sunt multumit de cum arata si suna. Poate o evacuare akrapovic va fi prima schimbare.

 

Inca nu m-am obisnuit cu zgomotul de raba facut de schimbator (Sensei,oare dupa 10000km se mai rodeaza treaba si devine mai silentioasa cutia) si am un zgomot la franele fata la viteze f f mici - cred ca am placute proaste (cu toate ca are doar 4000km).

 

Consum mediu prin oras - 7.5%.

Inca nu mi-am dat seama de diferenta dintre comf/normal/speed. Cred ca trebuie sa dau o tura pe circuit pt a vedea diferentele.

 

Deja pot sa sparg nuci in palma stanga, ambreiajul hidraulic e mai tare decat un antistress ball - e o placere sa merg bara la bara prin oras :blink:

 

Nu mi-a placut germana la scoala, am comandat service manual de pe ebay(pay pal iubeste mai nou si romania) - sper sa-l primesc pana la sf saptamanii.

 

Sensei, surprinde-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu m-am obisnuit cu zgomotul de raba facut de schimbator (Sensei,oare dupa 10000km se mai rodeaza treaba si devine mai silentioasa cutia)

Nici o sansa.

Din fericire am aflat si probat o tehnica de schimbat vitezele care cica e caracteristica pentru cutiile de BMW. Functioneaza OK, iti povestesc cand ne intalnim.

 

Inca nu mi-am dat seama de diferenta dintre comf/normal/speed. Cred ca trebuie sa dau o tura pe circuit pt a vedea diferentele.

Nu e nevoie de circuit.

Pe loc, diferenta o descoperi astfel. Apuca-te si sari pe sa, in mod repetat. Dupa 4-5 sarituri schimba setarea suspensiei si continua sa topai. Diferenta este evidenta.

Si in mers e diferenta mare intre setari, dar iti ia ceva timp sa le simti, mai ales ca tu vii dupa o perioada lunga de chopper-eala care ti-a atrofiat simturile. :blink:

 

Deja pot sa sparg nuci in palma stanga, ambreiajul hidraulic e mai tare decat un antistress ball - e o placere sa merg bara la bara prin oras :blink:

Aici sunt cu constiinta impacata, eu ti-am zis.

 

Apropo de RE3, motocicleta din film nu are nici o legatura cu cea plimbata pe la expozitii. Este vopsita si dotata complet diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost w/e asta la Bran, plecat vineri pe cheia, intors azi pe dn1.

Am facut cunostinta mai bine ... si zic ca ne declaram incantati unul de celalalt.

 

vineri am avut parte de tiruri,intuneric si ud pe jos...ma declar multumit de: cum sta pe strada,frane pe umezeala, abs, acceeratii si deceleratii rapide...etc

 

Azi ne-am aplecat mai mult pe curbele de la rasnov, am testat ESA si am verificat daca acul vitezometrului tine pasul cu cel de la turometru - aproape ca le-a iesit nemtilor, cel de la turometru e cu 1 secunda mai rapid :friends:

 

Sensei, pana imi ajunge cd-ul de service, te rog spune-mi ce ulei folosesti pt motor.M-am uitat la nivelul de pe furtunash si sunt cu 2cm sub minim cand e motorul rece si mobra dreapta.Also,te rog spune-mi daca se face revizie si la 5000km, am ajuns la 4300.

 

PS - sugerez sa nu va duceti la SIAB, isi bat astia joc de noi cu organizarea lu' peste.gasiti aceleasi info si pe internet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, ti-am zis, fa-i poze si baga topic de prezentare, ca daca nu, jur ca-i fac eu poze si le pun online :friends:

 

Semnat: omul cu GPZ-ul ala parcat langa a ta la garaj :laugh:

 

 

 

PS: Da' mai bine nu deschideti un topic dedicat pt modelul asta? (naked/carenat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristibmw fa-ti un user pe forumul pe care activeaza si Sensei.

 

L-am desconspirat mai demult,din greseala. K Bikes sau bmw-k sau ceva de genu', intreaba-l ca el stie.

 

Si acolo ai MULTE informatii legate de update-uri, suspensii, problemele cu franele, si alte chestii care tu acu le descoperi ...insa care altii le-au descoperit cu mult inainte si poti culege foarte usor roadele muncii lor printr-un search etc.

 

Ai K1200R sau K1200R sport pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sensei, pana imi ajunge cd-ul de service, te rog spune-mi ce ulei folosesti pt motor.

CASTROL GPS 10W-40. Daca nu stii ce ulei ai in ea acum iti recomand sa-l schimbi, ca sa dormi linistit.

 

Also,te rog spune-mi daca se face revizie si la 5000km, am ajuns la 4300.

Reviziile se fac la 1.000 km, apoi la 10.000 km, apoi din 20 in 20 de mii de kilometri. Sau anual, daca nu faci 20 de mii intr-un an.

 

@insider

Cristi are R, galben. Site-urile de care zici sunt www.k-bikes.com si www.bmw-k.com.

 

A mea si-a tras un nou look. Naked de tot. Mai urmeaza modificari, piesele sunt pe drum.

 

post-10035-1191910749_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insider, sunt deja inregistrat pe site-ul respectiv.

Intre timp mi-a venit si cd-ul de service(il pun la dispozitie doritorilor) si am mai aflat diverse lucruri despre ulei, revizii,inspectii .etc

Sper sa termin intr-o ora la Rar si pe urma sun la bmw sa ma programez la un check.

 

Sensei, arata f misto noile faruri.

Trebuie sa ne vedem - am mai vazut un k12r in trafic duminica pe dn1 pe la ikea - tot galben - il cunosti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insider, sunt deja inregistrat pe site-ul respectiv.

Intre timp mi-a venit si cd-ul de service(il pun la dispozitie doritorilor) si am mai aflat diverse lucruri despre ulei, revizii,inspectii .etc

Sper sa termin intr-o ora la Rar si pe urma sun la bmw sa ma programez la un check.

 

Sensei, arata f misto noile faruri.

Trebuie sa ne vedem - am mai vazut un k12r in trafic duminica pe dn1 pe la ikea - tot galben - il cunosti?

 

 

Am uitat sa te intreb la garaj... ce ulei bagai in ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta sunt eu (dormisem doar 3 ore) la primirea bestiei

post-6330-1191933951_thumb.jpg

 

si alte poze cu jucaria:

post-6330-1191934069_thumb.jpg

 

post-6330-1191934169_thumb.jpg

 

post-6330-1191934246_thumb.jpg

 

post-6330-1191934299_thumb.jpg

 

<small>--- Mesaj completat în 09 Oct 2007 16:04 -------------</small><br/>m-au tinut romanii astia de la RAR pt autentificare si omologare 5 ore juma' - uite de aia e bine sa-ti iei moto in leasing - te durea la basca

 

@sensei, cand e gata motorul tau, ne vedem si iti aduc CD-ul ... si te rog sa-mi imprumuti si mie manualul de utilizare sa-i fac o copie la cateva pagini;

 

@mr watt, eram cu bidonu de castrol 10w40. I-am pus vreo 300ml si acum cand e inclinata am nivelul la ulei exact pe semnul din mijloc (intre max si min). Cand e dreapta, e putin peste maxim.

 

@insider, daca vrei poze cu zoom-uri ale jucariei ...let me know

Editat de cristibmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristibmw ce sa-ti mai urez, ti-a urat deja toata lumea:) stii rutina..

 

Am vazut-o si in realitate, am si stat pe ea...dar totul e degeaba...pana nu mergi cu una.

 

Dar daca mai ai poze mai baga,sunt binevenite:)

 

Mi se intampla ceva inexplicabil,incepe sa-mi placa R sport mai mult decat R

 

Apropos tu de ce ai optat pt R si nu R sport? Banuiesc c-a fost o chestie de design/gust,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari

 

m-am dat si cu R sport, nu am atat de multa experienta incat sa simt diferente de putere/viteza/cuplu ...etc

 

prin urmare ... am ales K1200R pentru aspect, e motorul pe care l-am vazut si mi-a placut la nebunie. Nu pot spune acelasi lucru despre alt motor sau despre varianta 1200 Sport - nu mi-au placut carenele, din punctul meu de vedere nu o prind bine.

 

Nici culoarea galben nu mi-a placut prima data, dar acum nu regret ca am optat totusi pt galben cu negru.

Editat de cristibmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nici nu prea aveai ce sa sesizezi, sunt identice identice...motor,cutie,si alte specs...

 

Ai vazut cum si-a nenorocit Sensei motorul cu noul look?:friends:)

 

Cum le da Dumnezeu unora motoare si cum le strica estetic (joke) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nici nu prea aveai ce sa sesizezi, sunt identice identice...motor,cutie,si alte specs...

 

Ai vazut cum si-a nenorocit Sensei motorul cu noul look?:bigstar:)

 

Cum le da Dumnezeu unora motoare si cum le strica estetic (joke) :bigstar:

 

R inseamna naked.

 

R Sport nu-mi zice nimic. Daca vrei carene iti iei S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...