Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Este sita din partea stanga a rezervorului de ulei(sub rezervorul de benzina,lateral stanga in jos).Sita se desfileteaza din rezervor dupa ce ai scos furtunul de ulei ce coboara in jos la motor(furtunul acela ce intra in piesa descendenta a cadrului).

 

Uite sita, nu e sita.

Azi sunt cam greu de cap la cat am de lucru la servici.

Ia zi-ne dnu Geo, care este?

post-74306-0-93096700-1389099518_thumb.jpg

post-74306-0-48665900-1389099519_thumb.jpg

post-74306-0-98136500-1389099519_thumb.jpg

post-74306-0-46413500-1389099520_thumb.jpg

post-74306-0-96353200-1389099520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poza 2,piesa 1!

Se scoate furtunul afara de pe stutz si apoi se desfileteaza normal stutzul din rezervorul de ulei!Are profil hexagonal,nu mai stiu de cat e cheia cu care il dai jos!Inauntru veti vedea o sita fina dubla din tabla.La generatiile pana in 1996 inclusiv,sitele sunt sudate in interiorul stutzultui!

Te-am lamurit,d-nule Geo?

 

Corect,dar cauta sa fie ceva si cu casute sau ceva pensiune cu camping,ca poate unii stau la cort,altii la cazare.Sa aiba oferta completa! :peace:

Gata, am inteles. Multuuummmeeessssc!

Daca imi arata cineva cu degetul catre mobra "uite,asta e piesa" as fi tinut minte.

Dar cum nimeni din gasca mea nu are Pegaso.... :(

In pozele care le-am postat, mai zice fabricantul de ceva golire completa a uleiului din motor, inclusiv pe la pompa de apa. Ma gansesc ca la urmatorul schimb de ulei, sa-i fac o curatare mai aprofundata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cea mai mare placere,Eugene!

 

Legat de intalnirea Pegasistilor din vara,esti de acord cu perioada si locatia sau nu?

In principiu, da.

Sa vad cum stau cu timpul si cu finantele, in caz ca se suprapune cu plecarea la mare cu familia, si cu intrunirile moto...dar astea din urma sunt in coada de peste.

 

Ca locatie, eu am fost acum 2 ani la 3 Brazi, langa Predeal, prin Septembrie, era destul de racoare noaptea, dar e padurea aproape, loc destul pt corturi, iar cazarea la casute cu pat dublu parca a fost 130 ron, fara mancare, doar o cafea sau un mic dejun...Acuma, nu stiu cum e cu focul de tabara, daca nu iau masuri cei de la Mediu...

Am mai fost si in 2008-2009 la intrunirea moto, insa vremea nu a tinut cu noi, fiind mai mult ploaie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza 2,piesa 1!

Se scoate furtunul afara de pe stutz si apoi se desfileteaza normal stutzul din rezervorul de ulei!Are profil hexagonal,nu mai stiu de cat e cheia cu care il dai jos!Inauntru veti vedea o sita fina dubla din tabla.La generatiile pana in 1996 inclusiv,sitele sunt sudate in interiorul stutzultui!

Te-am lamurit,d-nule Geo?

 

Corect,dar cauta sa fie ceva si cu casute sau ceva pensiune cu camping,ca poate unii stau la cort,altii la cazare.Sa aiba oferta completa! :peace:

perfect corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am propus Zona Sibiului ca sa fie echitabil ca si distanta pentru toata lumea , nu ca ar fi ceva extraordinar , daca ne vom simtii bine este pentru ca asa vrem noi nu pentru ca e frumos afara , desi mediul inconjurator pare totusi determinant

putem spre exemplu in coada lacului Vidraru ,,.

Haideti cu mai multe propuneri , vad ca nu prea indrazniti...



Si, pentru ca am vorbit de Cabana 3 Brazi - Predeal, si ceva poze puse la naftalina, din locatie.. :)

frumos , o idee buna



CABANA CUMPANA PE MALUL LACULUI VIDRARU , AU SI CASUTE



http://www.turismland.ro/cabana-cumpana-lacul-vidraru/

 

AICI SE VAD POZELE MAI BINE



http://www.turisminromania.ro/cazare/camping_dracula_capataneni_arges/

 

alta locatie in zona

post-78987-0-42670500-1389110655.jpg

post-78987-0-82397100-1389110655.jpg

post-78987-0-23278800-1389110656.jpg

post-78987-0-86549200-1389110656.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.hetvezer.ro/pensiune.html

 

sau aici



Ca zona,eu sustin judetele:SIBIU,BRASOV(PARTEA DIN TRANSILVANIA,DUPA CARPATI),COVASNA SI EVENTUAL HARGHITA!Astea sunt cel mai in centrul tarii,asta ca sa fie echitabil drumul pana aici pentru toti!Corect?

corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si anul asta lansez idea sa ne lipim de o intalnire mai mare. Toata lumea are de castigat. Special am schimbat data, sa nu mai avem risc de ploaie:

Pentru editia 2014 "Intalnirea Nationala a Motociclistilor din Romania TransAlpina Rally 2014 - Drumul Regelui" data a fost stabilita pentru 7-8-9 August. Locatia ramane intreaga TransAlpina (DN 67C) de la Sugag la Ranca, cu punct central lacul Vidra - Statiunea Vidra - Obarsia Lotrului. Va multumim si va asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine, dl Popescu.

Traseul e mirific, mai ramane de vazut cu locatia de cazare.

Am facut Transalpina anul asta, si am ramas cu o impresie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incep sa vina propuneri , e bine..

pe acest traseu nu am fost nici cu masina de aceea ar fi ok

datorita serviciului ( am construit statia peco Petrom - acum OMV , din localitatea Racovita -Valea oltului ) am fost im plimbarea doar pana la Voineasa nu am ajuns la Vidra



interesant........

post-78987-0-70169500-1389262998_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si anul asta lansez idea sa ne lipim de o intalnire mai mare. Toata lumea are de castigat. Special am schimbat data, sa nu mai avem risc de ploaie:

Pentru editia 2014 "Intalnirea Nationala a Motociclistilor din Romania TransAlpina Rally 2014 - Drumul Regelui" data a fost stabilita pentru 7-8-9 August. Locatia ramane intreaga TransAlpina (DN 67C) de la Sugag la Ranca, cu punct central lacul Vidra - Statiunea Vidra - Obarsia Lotrului. Va multumim si va asteptam.

La obarsia lotrului m as putea interesa eu , sunt casute cu 2 paturi...Tinem legatura

 

cam 50 roni era casuta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gazduire in Horezu, ca am un prieten acolo, dar 2 zile la cort si cafea facuta la ibric cu aragaz de voiaj si mancare la marmida nu e un capat de tara... :P

 

Oricum e bun pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura mea pretentie este ca,indiferent de cazare,sa fie o toaleta si o baie decente!Sunt scarbit de cum arata toaletele la intrunirile moto incepand din seara primei zile!!! :rusinica: :dropsmilie:

 

Nu prea sunt de endureala?Ma refer la faptul ca nu prea ai aderenta pe asfalt cu profilul asta!

Ce marca sunt?

Ai dreptate cu toaleta, si necesarul unui dus, ceva.

Cei de la Seawolves au avut grija in vara asta de aceste aspecte la intrunirea din Iunie.

 

Despre cauciucuri: sunt Metzeler Karoo 2, si da, sunt mai mult de endureala, dar intotdeauna am visat sa am o motoreta cu cauciucuri cramponate.

Stiu ca nu sunt excelente pe asfalt, ca fug pe curbe sau cand bagi mana in gaz, dar eu mai ma distrez si pe la padure, drumuri de tara, pe langa Bucuresti, si vreau sa fac ceva drumuri pe coclau in vara asta inclusiv in zona Horezu, unde mai urci si pe creste de munte. Vacuta e grea, dar cu gumele astea nu o sa ma plang.

 

Ideea e ca sunt noi, neancaltate si le-am luat aseara la un pret mai mult decat bun, am dat 300 ron pe amandoua, in conditia in care pe piata nu le gasesti sub 800-900 ron.

 

Oricum, o sa le montez in vara, cand o sa plec pe coclau.

Deocamdata am Heidenau K76 si au destula carne pe ele cat sa mai merg doua sezoane la rulajul pe care il fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cu toaleta, si necesarul unui dus, ceva.

Cei de la Seawolves au avut grija in vara asta de aceste aspecte la intrunirea din Iunie.

 

Despre cauciucuri: sunt Metzeler Karoo 2, si da, sunt mai mult de endureala, dar intotdeauna am visat sa am o motoreta cu cauciucuri cramponate.

Stiu ca nu sunt excelente pe asfalt, ca fug pe curbe sau cand bagi mana in gaz, dar eu mai ma distrez si pe la padure, drumuri de tara, pe langa Bucuresti, si vreau sa fac ceva drumuri pe coclau in vara asta inclusiv in zona Horezu, unde mai urci si pe creste de munte. Vacuta e grea, dar cu gumele astea nu o sa ma plang.

 

Ideea e ca sunt noi, neancaltate si le-am luat aseara la un pret mai mult decat bun, am dat 300 ron pe amandoua, in conditia in care pe piata nu le gasesti sub 800-900 ron.

 

Oricum, o sa le montez in vara, cand o sa plec pe coclau.

Deocamdata am Heidenau K76 si au destula carne pe ele cat sa mai merg doua sezoane la rulajul pe care il fac.

ideal ar fi sa iti achizitionezi si doua jante si astfel doar faci schimbul de roti ,

eu gasisem ceva dar nu am avut bani la momentul respectiv si acum imi pare rau dar .......asa e in tenis

si eu sunt adeptul de mers pe coclauri dar mi-as dori una mai usoara , pana atunci raman la varianta un rand de roti cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandisem si eu la un moment dat.

Numai ca, daca schimbi rotile, si se presupune ca ai si discuri de frana pe ele, ar trebui sa schimbi si placutele in functie de discuri.

 

Practic, fiecare disc are o anumita uzura, care isi lasa amprenta asupra placutelor de frana, si se formeaza niste santulete. Uzura, nefiind identica la discurile celor doua roti (de fata, sau de spate), nu vei avea acceasi eficienta a franelor.

 

Este ca atunci cand montezi placute de frana noi, indiferent ca vorbim de masini sau motociclete / scutere, si nu ai cea mai eficienta frana decat dupa cateva franari, astfel incat placutele de frana sa preia profilul discurilor de frana.

 

In cazul nostru, ar trebui ca, odata cu schimbarea rotilor, sa montam si discurile de frana pe care le avem la "rotile de strada" pe "rotile de cross / supermoto".

 

Sincer, daca as avea bani, as cumpara si doua jante, sa montez cauciucurile astea, si ar merita efortul sa montez si discurile de frana de pe unele pe altele.

Pana la urma, toata operatiunea nu dureaza mai mult de 30 de minute, cu tot cu demontat / montat discuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-as baga la o intalnire caci sunt de parere ca ar trebui sa ne cunoastem si face to face pana la urma.

Plus ca eu, personal, am de dat mai multe beri pe aici, asa ca...

:)

 

Pentru mine nu are foarte mare importanta locatia, atata timp cat e la munte si e la o distanta rezonabila de Bucuresti (300 km)

Dusul este clar un must have.

Prefer un anturaj nu extrem de numeros, ca nu prea imi place balamucul, dar daca decideti altfel, nu ar fi o piedica peste care sa nu pot trece.

Ca si perioada, sunt in concediu atunci, dar inca nu am planificat iesirile cu familia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa imi completez parbrizul original cu ceva home made dar .... este cum este , m-ar interesa un parbriz touring ( 360 cm ) aftermarket , SH la un pret rezonabil -daca stiti pe cineva...

Multumesc !



Am incercat sa imi completez parbrizul original cu ceva home made dar .... este cum este , m-ar interesa un parbriz touring ( 360 cm ) aftermarket , SH la un pret rezonabil -daca stiti pe cineva...

Multumesc !

am vazut la jupanu 77

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit pe niste cauciucuri scris asa la DOT:

 

DOT CJ91 NRE 181

DOT CJYX NFE 161

 

are cineva idee ce inseamna asta? stiam ca trebuie sa fie un numar din 4 cifre care sa exprime anul si saptamana din anul fabricatiei...

merci

http://www.anvelopeweb.ro/help/numarul-dot-anvelope-data-locul-fabricatiei

vezi aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/706833-dezmembrez-aprilia-pegaso-1998/

stiti cumva daca cricul central de pe mobrele voastre se potriveste pe un freewind an 2001???

ce distanta are intre picoare la pridere pe cadru jos....???

sau ma rog,unde se prinde el??? pe bascula.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...