Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

@Alin: Parabola cu alpinistul n-am inteles-o, mai ales ca am destui pieteni pe la Salvamont.

Niciodata, niciunul nu a avut in cap sa se duca direct pe Everest. Mai intai au facut muntii Romaniei, pe urma s-au urcat pe Mont Blanc, au ajuns in Tibet, vreo trei-patru masive si pe acolo. Dupa ani de zile de pregatiri inca nu au curajul sa escaladeze Everestul.

 

Mie, sincer, mersul pana la Nordkapp mi se pare un traseu fix pentru romanii posesori de BMW 1200 GS/GSA. Adica niste oameni care au dat peste niste multi bani, si-au luat o mobra de 20.000 de euro, nu au nici pregatirea, nici curajul sa o foloseasca la capacitatile ei si, ca sa nu zica lumea ca sunt snobi, si-au gasit aventura vietii: 10.000 km pe autostrada. Din acesti 10.000 km, singurii cu adevarat Adventure sunt cei facuti in Romania. De la granita mergi cu o mana, cu cruise-controlul, ESA, ABS, PLM si gata. Arunci doar cu banii in stanga si-n dreapta. Ca ce locuri vazusi tu de cort, alea sunt pe bani, cam 30 de euro pe noapte.

Dar, ma rog, fiecare cu ce-l doare.

 

De Grecia ti-am tot spus si nu e cazul de bani multi. Am reusit sa cheltuim 16 euro in 7 zile. Iar acum, week-end-ul trecut, am cheltuit 40 de euro, patru zile. Dar am fost si 4 persoane! :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Alin: Parabola cu alpinistul n-am inteles-o, mai ales ca am destui pieteni pe la Salvamont.

Niciodata, niciunul nu a avut in cap sa se duca direct pe Everest. Mai intai au facut muntii Romaniei, pe urma s-au urcat pe Mont Blanc, au ajuns in Tibet, vreo trei-patru masive si pe acolo. Dupa ani de zile de pregatiri inca nu au curajul sa escaladeze Everestul.

 

 

 

De Grecia ti-am tot spus si nu e cazul de bani multi. Am reusit sa cheltuim 16 euro in 7 zile. Iar acum, week-end-ul trecut, am cheltuit 40 de euro, patru zile. Dar am fost si 4 persoane! :)

Mi-ai spus de Grecia si sper ca la anul sa merg cu voi de mai multe ori.

Cat despre curaj , asa in general , nu ma defineste ci doar nebunia.Cred ca pot sa ajung acolo si sub 3000 de euroi.

Sau poate sa fie o prostie, dar cate gresim in viata ? Am facut o alegere voi vedea daca este buna.Mihai Sandu a zis ca mi se alatura in Germania

» Post actualizat in 23 Nov 2016 17:36

am primit cateva sfaturi de la Cristi si voi lua in calcul .Oricum tura va fi probabil in 2018

Nu am timp sa ma pregatesc , si mobra , pana la anul

Editat de Geamanu Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aline,de Aprilica asta-ti spuneam mai devreme:

 

http://www.remotemoto.com/articles/aprilia-etx-150-adventure-bike/

 

https://www.youtube.com/watch?v=uG_Fx5ToJcY

 

Si varianta stradala:

 

desi e faina , mi se potriveste alt calibru.Totusi daca ar fi si pe Romania m-ar tenta pentru zi cu zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect si ce spui tu,Aline.

Eu am ales,ca,dupa cativa ani in care se vor aduna banii,sa fac Siberia pana in capat caci e o provocare pe drumuri preponderent proaste/neasfaltate,cam 70-75%.ASTA e prima provocare,apoi distanta aleasa(dus e 13.800-14.000 km),dupa faptul ca-l vom face cu mobre de cilindree mai mica decat Pegaso,apoi insasi mother Russia(unde deja am cateva conexiuni cu cativa mobristi,inclusiv cu clubdjebel.ru)si finalul;Magadan.

Daca vrei sa ni te alaturi,esti binevenit! :ok:

Pe asfalt de genul pana la Nordkapp,e usor de rulat.Se poate face cam cu orice mobra.

subscriu si eu la ce zice Cristi. Cred ca limita omului si a motocicletei nu o sa o gasesti in mijlocul civilizatiei... Mai mare e provocarea sa te descurci unde nu se vorbeste engleza, nu sunt super-market-uri si benzinarii la tot pasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e de offroad, ca daca umpli roata spate de namol, acolo ramai, nu mai impinge :) (vorba vine). E de plimbare asa pe un forestier. Si nu pe drum lung, desi ... cu kymco de 125cc am mai fost si eu pe la bulgari si sunt cam ca tine. Basca mai aveam si pasagera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai fost la bulgari pentru ca stai in Constanta, dar daca ar trebui sa vin eu pana la mare cu un scuter de 125 cmc cred ca as imbatrani pe drum...

 

Sa nu uitam ca la momentul ala era discutia despre Siberia / Nordkapp.

Editat de mihai.sandu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli,mai mult de un 60-70 km/h intins,nu prea ai unde.EXACT de aia am spus ca,la kg mele si ale Mirelei,nu are rost sa mergem pe motoare mai mari de 200,adica io pe Djebelul de 200 cc si ea pe DR-u' de 125.Si crede-ma ca nu vorbesc prostii.

E bine ca tu ai luat in considerare drumul de macadam si nu ca nenii cu bembe de ii dau cu 200kile+ si 1200cc de il incing ca naiba. O sa ti se lungeasca nitel urechile ca mai prinzi si sosele, dar merge 125-ul (ca ala va limiteaza) si cu 80-90. Bine, el merge mai mult, dar chiar in limitare si cu bagaje dupa voi ma gandesc ca evitati asta... La un 90 cred ca te apropii de vreo 9000 (chiar 10?) ture? La un 75, cred ca te apropii de 8000rpm, ceea ce nu e chiar rau pt. perioade limitate. Oricum, sper sa reusiti sa va impliniti visul si voi si Alinache, insa lui i-as recomanda (din proprie experienta) sa o lase moale si in loc sa traga de el sa isi demonstreze diverse, mai bine sa faca ceva ture pe la grecotei sa mai lase nitel stressul in urma, garantat se intoarce reincarcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte posibil ce spui tu, dar in primii 10-11 mii de kilometri o sa ai numai asfalt si s-ar putea sa imbatranesti pe drum. Dincolo de asta, pe mine nu ma dau banii afara din casa, dar sunt de parere ca daca la un drum prin Siberia iti faci griji pentru consumul de 1 litru in plus la suta de kilometri, cred ca e mai bine sa nu il mai faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie cum spui tu,io le stiu pe ale mele.

Faptul ca dispozitia ta de a face ruta asta lipseste,nu inseamna ca altii,nu o au!Indiferent de cilindree!!!

N-are legatura cu asta. :)

 

Oricum,hai s-o lasam balta.

Chiar daca nu am inteles punctul tau de vedere.

 

Dar nu am spus niciodata ca nu as face drumul asta. Chiar m-ar tenta sa fac un drum spre stramtoarea Bering, aia chiar ar fi calatoria vietii, dar faptul ca nu exista nimic oficial nu prea ajuta. Am citit, de exemplu, ca ultimii ~1.300 km in drumul spre Bering nu numai ca nu sunt asfaltati, dar drumurile pur si simplu nu exista. Efectiv pui busola si te duci in fata pe unde reusesti. Dincolo de asta, singura situatie in care as avea curaj sa merg spre Bering ar fi cu masina si cu o remorca de scule / piese de rezerva dupa mine. Acum depinde cat de departe vreti voi sa mergeti prin SIberia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mnaa,am un Justy din 2008.:)

 

Viata noastra va fi pusa pe hold timp de 3 luni.Viza pe 1 persoana/luna in Rusia este 95 de euro.Asta pe 3 luni la doo persoane,egal aproape 600 de euro.Asigurare la mobre si de sanatate noua,egal inca vreo 350-400 de euro.Nu cred ca vrei sa mai continui.

Wow! Banuiam ca sunt costuri foarte mari, dar plm...

Viza de Rusia e mai scumpa decat cea de Canada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristi 1 , de ce ai vrea sa-ti cheltui banii intro regiune a lumii unde sa te chinui si tu si motorul si nu ai merge in una unde sa te bucuri ?

 

Eu de exemplu daca as avea suma de bani pe care tu o vei cheltui acolo as face Marele tur al Frantei in care 6 luni de zile sa strabat fiecare coltisor al ei , si ce coltisoare are de nu-ti inchipui . Asa in Rusia ai sa mergi zile in sir si nu ai sa vezi decat stepa sau padure + problemele aferente . La Magadan sau Capo Nord au fost multi pe cand de turul absolut al Frantei sau Germaniei nu am auzit pe niciunul sau or fi dar foarte putini .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am facut un tur , cu ocazia primei intalniri a aprilistilor , care a cuprins 25% din Romania .Nu a fost nimeni dispus sa mearga 2 saptamani , astfel mi-am petrecut traseul doar cu mandra.Am cunoscut oameni deosebiti si locuri minunate.

Remu 1 - e o treaba pur personala;Nordkapp , Magadan, turul Frantei , turul Romaniei......vrei doar s-o faci si atat.Iar la finis nu-ti spun ce multumire si bucurie ai: am reusit, doar atat poti spune . te chinui , te doare , te enervezi , ramai fara frane , fara ulei, te prinde ploaia , calduri infernale ... dar cand ai terminat esti implinit.Chiar nu conteaza destinatia.Asta e optiune personala.Cel mai important lucru este ca ai un obiectiv si vrei sa il realizezi.Dac ai si companie e mult mai bine.

Avand in vedere bugetul redus anul viitor am sa merg pe mana lui Madalin, pe Grecia.Maramuses va fi cu siguranta o destinatie cu revenire prin Bucovina.

Editat de Geamanu Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...