Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

mai este o saiba mica, cam de marimea monezii de 5 bani, ( moneda de culoarea aramei)

de obicei ea cade atunci cand scoti capacul de aluminiu,,fiindca saiba adera la pelicula de ulei de pe capac,,,

daca acea saiba nu e pusa pe axul care trebuie , cand dai la buton , ea intepeneste pe acolo angrenajele,,,(asa cum a spus si "bulinu")

saiba aceea lata, de aprox 5 cm in diametru, se vede la 0:47, imediat sub roata dintata de sus

deci sunt 2 saibe diferite, cu diametre diferite :blink:

bafta

 

 

despre ce saiba mica vorbesti? :) eu unu nu am gasit asa ceva, si nu e prima oara cand desfac capacul :D

ehh....merge si`asa :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Haywood Yablomme

Vezi ca o placuta de frana e infipta prea tare,trebuie trasa inapoi,cand franezi se deplaseaza discul in lateral. Abordeaza cu rabdare si atentie.

 

La 100 kmph in ultima treapta, a 5-a ai normal 3750 de ture.

Editat de Haywood Yablomme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e turometrul mincinos,la 100kmph ai 3750 de ture?

 

 

Habar n-am cat am la 100 nu am fost curios sa ma uit....sper sa fie frumos maine ...merg cu ea si ma uit.

Mesaj completat

in ultima treapta la 100 kmph are 3750 vaca aia veche pe carburatoare.

 

Anu trecut am fost pe transfagarasan cu un prieten care are un bmw tot de 650 tot intrun piston pe injectie si cu vaca asta pe carburatoare abea se tinea dupa mine...numai ca io am bagat de vreo 3 ori benzina el odata :love:)...mi-a consumat in jur de 7 mai mult ca masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Esti fericit ,a mea consuma 10 in oras. Turatia la relanti trebuie sa fie cat sa nu smuceasca de pe loc cand bagi in viteza. La 1000 cred ca ar trebui sa faca urat,sa bata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect......si cu un Sfant Asfalt uscat tuturor........ sunt si eu un nou si mandru posesor de calut inaripat :P

Un Pegaso din `98 la 17200 de km adus din italia.....de la mamica lui.... :( .....tin sa precizez ca e primul meu motor.......si cu o experienta de 3 zile ..si 200km facuti prin SM ..am indraznit la un drum de Satu Mare - Timisoara.....(eu fiind din SM.....dar la faculta in TM....trebuia sa am motoru langa mine)

 

Am gasit topic-ul, si am zis sa dau de stire ca mai exista in TM un pegasist... :D

 

(fiind primul motor si am facut abia 500km cu el... nush cam cat pot sa imi dau cu parerea)

 

numai bine si asfalt uscat :P

Mesaj completat

app.... motorul meu asteptand unda verde din partea RAR-ului

Mesaj completat

am o sg pb cu ea....daca stie cineva sa imi spuna cum micsorez inaltimea la sha ??? ating doar cu varfurile asfaltul cand stau la vreun semafor..si nah....si nu prea as vrea sa ma iau la trante cu un calut de 100 si ceva de kg ...ca tare cred ca nu as castiga eu :)

post-56307-1271199305_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect......si cu un Sfant Asfalt uscat tuturor........ sunt si eu un nou si mandru posesor de calut inaripat :P

Un Pegaso din `98 la 17200 de km adus din italia.....de la mamica lui.... :( .....tin sa precizez ca e primul meu motor.......si cu o experienta de 3 zile ..si 200km facuti prin SM ..am indraznit la un drum de Satu Mare - Timisoara.....(eu fiind din SM.....dar la faculta in TM....trebuia sa am motoru langa mine)

 

Am gasit topic-ul, si am zis sa dau de stire ca mai exista in TM un pegasist... :D

 

(fiind primul motor si am facut abia 500km cu el... nush cam cat pot sa imi dau cu parerea)

 

numai bine si asfalt uscat :P

Mesaj completat

app.... motorul meu asteptand unda verde din partea RAR-ului

Mesaj completat

am o sg pb cu ea....daca stie cineva sa imi spuna cum micsorez inaltimea la sha ??? ating doar cu varfurile asfaltul cand stau la vreun semafor..si nah....si nu prea as vrea sa ma iau la trante cu un calut de 100 si ceva de kg ...ca tare cred ca nu as castiga eu :)

 

bine ai venit printre noi si sa stapanesti sanatos mobra!

ca sa o lasi mai jos trebe sa umblii la amortizorul spate care e reglabil

poti sa o lasi putin si din fata , din jambe

bafta si ai grija p viraje si la viteze f mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calutu are vreo 200 kg ...:) 180 +benzina + ulei + apa +ulei furca

mai ceva ca o iapa bortoasa

Editat de rocket1982
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tip de ulei se pune la pegaso ca vreau sa-l schimb ca am observat ca mie imi sta sus ulei cand este rece. Si vreau sa-l schimb ca poate o fii naiba filtru infundat

Mesaj completat

Si mai mise opreste motoru la relantiu asa de nebuna asta mise intampla dupa ce am curatat carburatoru

Editat de dorel pegaso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va salut pe toti posesorii de pegasso . Sunt si eu mandru la inceput nu eram asa entjiasmat de ea ... dar m-am resemnat .

sunt deja la a 2 a motocicleta prima o aprilia pegaso 650 ML din 97 am vandt-o ieri . acum am o aprilia pegaso 650 ML din 98 ( asta are problema ca nu are acte doar factura care atesta provenienta ) pana rezolv partea cu actele am alta problema :) adica mai multe poate ma ajutati cu sfaturi idei ..

prima ar fi : bateria la cealalata am avut o baterie .. nu mai retin numele care a mers .. acum vreau sa iau alta baterie ma gandeam la 14 Ah ce zicei a mai pus cineva de 14Ah ? manualul zice 12 din cate imi aduc bine aminte .

a 2 a carburatoarele :P aici e bucurie membrane crapate ( am gasit deja 120 ron vin peste 2 sapt ) si posibil pompa benzina ??? de ce zic asta

umplu filtru de benzina cu benzina evident suflu sa ajunga in carburatoare si automat ... da semne si moare apoi incerc sa suflu iar iar intra benzina in carburatoare ... aveto vre-o carte tehnica de reparatii sa vad cum sa demontez carburatoarele ?

 

a 3 a e urmatoarea am nevoie de suporti pt tocase si genti laterale originale aprilia ( sau sa se potriveasca cu gentile care sunt originale)

 

In rest doar cuvinte de lauda despre motoarele rotax ... asta daca le si dai ce le trebuie . referitor la consum .. am facut transfagarasanu trecut de 2 ori mers la vidraru si revenit cu o medie de 6.5 L 2 persoane e drept nu elefanti :(

 

daca are cineva manual il rog sa posteze un linck .. manual de reparatii de utilizare parca am .

 

Asfalt uscat

 

Editare :D mai vreau si protectile de vand pt maini daca are cineva si la ce pret

 

 

eu am piese de cadru pt aprilia pegaso varianta din 92 sau asa ceva am rotile cadru tobe marvin ceva manete .... asta daca e cineva doritor ( piese din motot cilindru si chiuloasa )

Editat de adi_radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va salut pe toti posesorii de pegasso . Sunt si eu mandru la inceput nu eram asa entjiasmat de ea ... dar m-am resemnat .

sunt deja la a 2 a motocicleta prima o aprilia pegaso 650 ML din 97 am vandt-o ieri . acum am o aprilia pegaso 650 ML din 98 ( asta are problema ca nu are acte doar factura care atesta provenienta ) pana rezolv partea cu actele am alta problema :love: adica mai multe poate ma ajutati cu sfaturi idei ..

prima ar fi : bateria la cealalata am avut o baterie .. nu mai retin numele care a mers .. acum vreau sa iau alta baterie ma gandeam la 14 Ah ce zicei a mai pus cineva de 14Ah ? manualul zice 12 din cate imi aduc bine aminte .

a 2 a carburatoarele :love: aici e bucurie membrane crapate ( am gasit deja 120 ron vin peste 2 sapt ) si posibil pompa benzina ??? de ce zic asta

umplu filtru de benzina cu benzina evident suflu sa ajunga in carburatoare si automat ... da semne si moare apoi incerc sa suflu iar iar intra benzina in carburatoare ... aveto vre-o carte tehnica de reparatii sa vad cum sa demontez carburatoarele ?

 

a 3 a e urmatoarea am nevoie de suporti pt tocase si genti laterale originale aprilia ( sau sa se potriveasca cu gentile care sunt originale)

 

In rest doar cuvinte de lauda despre motoarele rotax ... asta daca le si dai ce le trebuie . referitor la consum .. am facut transfagarasanu trecut de 2 ori mers la vidraru si revenit cu o medie de 6.5 L 2 persoane e drept nu elefanti :love:

 

daca are cineva manual il rog sa posteze un linck .. manual de reparatii de utilizare parca am .

 

Asfalt uscat

 

Editare :) mai vreau si protectile de vand pt maini daca are cineva si la ce pret

 

 

eu am piese de cadru pt aprilia pegaso varianta din 92 sau asa ceva am rotile cadru tobe marvin ceva manete .... asta daca e cineva doritor ( piese din motot cilindru si chiuloasa )

 

http://www.manualedereparatie.info/downloa...-reparatie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va salut pe toti posesorii de pegasso . Sunt si eu mandru la inceput nu eram asa entjiasmat de ea ... dar m-am resemnat .

sunt deja la a 2 a motocicleta prima o aprilia pegaso 650 ML din 97 am vandt-o ieri . acum am o aprilia pegaso 650 ML din 98 ( asta are problema ca nu are acte doar factura care atesta provenienta ) pana rezolv partea cu actele am alta problema :love: adica mai multe poate ma ajutati cu sfaturi idei ..

prima ar fi : bateria la cealalata am avut o baterie .. nu mai retin numele care a mers .. acum vreau sa iau alta baterie ma gandeam la 14 Ah ce zicei a mai pus cineva de 14Ah ? manualul zice 12 din cate imi aduc bine aminte .

a 2 a carburatoarele :love: aici e bucurie membrane crapate ( am gasit deja 120 ron vin peste 2 sapt ) si posibil pompa benzina ??? de ce zic asta

umplu filtru de benzina cu benzina evident suflu sa ajunga in carburatoare si automat ... da semne si moare apoi incerc sa suflu iar iar intra benzina in carburatoare ... aveto vre-o carte tehnica de reparatii sa vad cum sa demontez carburatoarele ?

 

a 3 a e urmatoarea am nevoie de suporti pt tocase si genti laterale originale aprilia ( sau sa se potriveasca cu gentile care sunt originale)

 

In rest doar cuvinte de lauda despre motoarele rotax ... asta daca le si dai ce le trebuie . referitor la consum .. am facut transfagarasanu trecut de 2 ori mers la vidraru si revenit cu o medie de 6.5 L 2 persoane e drept nu elefanti :love:

 

daca are cineva manual il rog sa posteze un linck .. manual de reparatii de utilizare parca am .

 

Asfalt uscat

 

Editare :) mai vreau si protectile de vand pt maini daca are cineva si la ce pret

 

 

eu am piese de cadru pt aprilia pegaso varianta din 92 sau asa ceva am rotile cadru tobe marvin ceva manete .... asta daca e cineva doritor ( piese din motot cilindru si chiuloasa )

salut. maneta de ambrieaj o mai ai si la ce pret?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva un windsields (gemuletzul) pentru aprilia pegaso 650 1999 ? ms mult

Mesaj completat

de saptamana asta sunt si eu posesor de aprilia pegaso...... este al 3 lea motor al meu.... ii interesant sper sa nu am probleme cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tip de ulei se pune la pegaso ca vreau sa-l schimb ca am observat ca mie imi sta sus ulei cand este rece. Si vreau sa-l schimb ca poate o fii naiba filtru infundat

Mesaj completat

Si mai mise opreste motoru la relantiu asa de nebuna asta mise intampla dupa ce am curatat carburatoru

 

 

pentru model ml 5 w 40 (eu unul bag full sintetic pro cycle) in carte scrie semi sintetic

 

daca ai relantiul mic intra decompresorul automat si se opreste motorul.... deci macar 1400 1500 rpm

 

rezervorul de ulei este in cadru

ai un tumburuc de desfacut exact langa cotul tobei de evacuare (da foarte prost pozitionat)

filtru e in dreapta motorului si ...baia cutiei de viteze jos

nu cred ca ai filtru infundat dar sigur este posibil sa ai mai mult ulei decat trebuie ...

 

eu cand schimb bag 2500 si apoi fac o tura ..completez un pic ..mai fac o tura..pana ajung la maxim ...daca e mai mult ulei ...poti sparge furtunasul de la culbutri la intinzatorul de lant ...si te asigur ca e de munca ca sa il schimbi ...ca nu prea intra cheia pana la el :love:

Editat de rocket1982
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de informatie :love:

 

maneta da o am dar imi trebuie si mie :love: dupa cum am zis am si eu un pegaso 3 la care maneta de ambreaj e pe la jumate rupta ( ca a fost intentionat sau nu rupta nu stiu ) deci voi avea nevoie de ea in schimb tot ghidonu e de vanzare complet . lipseste doar aparatoarele deja s-au vandut , si maneta de la ambreaj ( nu stiu daca se potriveste marti e ziua cea mare cand ma apuc de moto meu )

 

alte piese disponibile ....

chiuloasa ( are supaple pe ea + capacu de la culbutori ) nu stiu ce e inauntru nu am desfacut

cilindru

rotile (fata spate copmplete cu cauciuc + disc + roata dintata care e cam varza )

rezervor

carenele sunt rezervate

faru

saua

statoru (exact nu stiu ce e e legat de partea electrica )

electromotor

capacul din partea dreapta de la motor

amortizorul

cutie filtru aer

bord complet ( toate cele 3 ceasuri Nu stiu daca si merg )daca imi ziceti cum le incerc

tobe marvin ( momentan nu le dau in ideea de a le pune pe pegaso meu

furca fata completa

cam asta e in linii mari

 

 

 

mai am si eu o intrebare :love: care din voi posesori de aprilia pegaso 3 a tunat ceva la ea ? partea estetica

ceva poze daca aveti ca sunt in pana de idei ..

am gasit ceva .. ( modelu din 2007 )

am atasat poza cu ce am gasit si cam ce as vrea sa fac din moto meu post-51719-1271524420_thumb.jpg

astept pareri

am mai atasat si ceva poze cu piesele de moto

Editat de adi_radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...