Sari la conținut

Turometru Mort!


Dogg
 Share

Postări Recomandate

Simplu, desfa si vezi daca e rupt cablul sau i s-a rotunjit unul din capete.Testul e simplu , daca il invarte cablul si nu indica, atunci ceasul e de vina... :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama..... turometrul nu e pe cablu.

Ala e numai ceasul de kilometraj.

Turometrul se incearca cu un aparat de masura. Daca nu mai misca deloc este foarte probabil sa fie vorba de o intrerupere la sistemul electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa...fostul proprietar mi-a zis ca e mecanic..el e cu cadran oricum...nu e cu afisaj digital in nici un caz,am sa-l desfac :ph34r: multumesc pt. raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil ai cablul rupt, daca se rotunjea, nu-ti murea dintr-o data, incepea sa-ti arate prost mai intai.

 

desfa-l, ca nu e complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei câteva exemple de moto cu turometru pe cablu...adicătelea mecanic..ca să vezi ce tare ne-am prostit...

şi eu am avut :( câteva maşini care nu aveau deloc turometru, motiv pentru care...

nu i-am zis lu' Dogg să nu :ph34r: bătă câmpii, că aşa ceva nu există decât la farfurii zburătoare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti... eu nu am turometru la moto.... dar la masini am tot avut..... nu e cablu la el... nu va mai prostiti..... mesajul se transmite prin impulsuri electrice.

nu stiu ce experienta ai tu la motoare da masina cu motorul se aseamana ca tabla inmultirii cu tabla zincata.... So EXISTA TUROMETRE MECANICE PE CABLU OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,multe multumiri pt interventii baieti,drept urmare ce s-a heppanat:

Domnul bhairava si domnul cmatei au binevoit sa ma ajute s-o demontez pe aprilica (datorita obsesiei lui bhairava-repeta din 3 in 3 minute "ce are ,nu merge?hai sa-l desfacem TOT" :( )...MULTUMIRI PE ACEASTA CALE :(

Asa ca s-au dat jos carenele s-a scos turometrul cablul tot si s-a constatat:

-este mecanic tot

-cablul de turometru are in capatul dinspre cutie un tamburus de duramid ce se angreneaza cu alta piesa din acelasi material care intra in cutie si e angrenat la randul lui direct de acolo sa invarta toata schema.Datorita uzurii acestor doua piese nu se mai imbinau perfect asa ca au fost lipite de cineva inainte,dar n-a mai tinut si s-a rupt tot maclavaisu.

-am ales sa-l lipesc si sa il montam la loc azi daca....nu ploua si DACA NU MA LASA BHAIRAVA CU EA BUCATI :(..DAR ORICUM STIU MACAR CA VA FI CA NOU...si am reparat si contorul de km :( :ph34r: :(

POZA1

POZA2

POZA3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ramin la parerea ca daca tot l-am demontat, sa facem si-o segmentare... :ph34r: :( :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ramin la parerea ca daca tot l-am demontat, sa facem si-o segmentare...  :(  :(  :(

Da,da, asa :( Nimic nu-i mai reconfortant decat o segmentare sanatoasa ,macar de 2-3 ori pe saptamana :( :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fata de combinator...?

ALA E CONTORUL DE 100 NU SE VEDE???!!!!

...imi cazuse inauntru in ceas :(

Ba noroc ca am avut ajutoare de nepretuit!!!!...se cunoaste cu ai mei ,suntem vecini... :ph34r:

:(

POZA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...