Sari la conținut

Accident Cu Scuterul


alias
 Share

Postări Recomandate

nu stati sa va fereasca altii, feriti-va singuri :P

Ingerul Pazitor sa vegheze asupra voastra :D

 

CHEERS! :banana:

 

Numai de-ar fi atat de simplu... Sa te feresti singur este una frate, dar nu intotdeauna ai posibilitatea asta, si este pacat pentru ca noi desi nu avem nici o vina, putem sa murim in orice clipa din cauza unor dobitoci pe care ii doare in p*** si intre c**ie de noi care nu dau doi bani pe legislatia rutiera si pe siguranta celorlalti participanti din trafic. Asta este tara in care traim si pana nu vor fi acesti nenorociti pusi la zid si impuscati nu vom scapa de mentalitatea asta. Este ca la sex - cea mai buna metoda de protectie este abstinenta :jump:, dar asa cum poti sa mergi la doctor pentru o injectie si sa te infecteze cu HIV, asa poti sa fi si pieton si sa-ti cada un satelit curdistanez, proaspat lansat pe orbita, in cap si sa mori dintr-o altfel de imbecilitate. Viata este scurta prieteni si este numai una (cine-i de alta parere il las cu ideile lui) asa ca nu are rost sa o irosesti facandu-ti griji ca in orice secunda poti sa mori. Tu poti fi facut raspunzator doar pentru actiunile tale nu si pentru ale altora. Din pacate sunt multi care au ouale prea grele ca sa fie trasi la raspundere atunci cand au gresit si mai bine si mult mai usor iese mortul de vina, pentru ca nu se mai poate apara. Exista mult prea multe javre printre noi. Suntem sau cel putin ar trebui sa fim constienti la ce riscuri ne expunem in fiecare moment in care iesim in trafic (si nu numai) pe doua roti. De fiecare data conteaza numarul de roti!!! Intotdeauna conservele castiga si moto sau scuterele pierd! Degeaba este prea tarziu pentru remuscari si regrete, degeaba le pare rau ca nu s-au asigurat sau ca nu au acordat prioritate dupa ce ne omoara, insa prieteni de cele mai multe ori aceste javre dupa accident nu au remuscari si nu regreta cele intamplate si folosesc mobilul nu pentru a suna la 112 ci pentru a se asigura ca scapa basma curata! Am trecut prin asa un accident si stiu ca ii doare in p*** de noi. Eu ma taram pe jos acolo si el vorbea cu var-su sa-l caute pe comisarul Vasile ca a intrat un bou cu un scuter in el, tot eu am sunat la 112 ... dar daca eu imi pierdeam cunostiinta pe el tot in p*** il dur3a? Puteam sa mor acolo pentru ca el nu avea nici cea mai mica remuscare, el incerca sa se aranjeze, era un putoi din MAI alte unitati, care nu avea nici o treaba sa stie legislatie rutiera!!! Sa va spun ca dupa doua saptamani acelasi putoi cu acelasi Logan albastru cu geamuri cu folie fumurie era sa ma faca praf? Sa va spun ca el trebuia sa aiba permisul suspendat timp de 3 luni??? Asta este tara in care traim. Nu indrazniti sa cereti dreptate pentru ca daca aveti noroc va veti trezi ca vorbiti singuri... Romania trezeste-te! Cum poti sa te feresti in haosul din BUCURESTI? Ce sa faci sa iei scuterul sau motocicleta in brate? De cine sa te feresti mai intai? Poti sa alegi tu ceilalti participanti la trafic? Tot timpul au existat si vor exista riscuri pe care a trebuit si va trebui sa ni le asumam. Din pacate ele sunt mult prea mari in comparatie cu cele pe care trebuie sa si le asume conservarii. Daca ei isi pun probleme ca pot sa-i loveasca alti conservari incompatibili cu calitatea de sofer, noi trebuie sa acceptam realitatea cruda ca aceeasi soferi incapabili ne pot curma la orice pas viata si chiar daca este vina lor, tot degeaba murim noi cu dreptatea in mana :P

 

Mi-e sila de toate cuvintele pe care le-am scris si mi-e sila de postura in care ne aflam cu totii, suntem o multime de ursi si mistreti inconjurati de Hadriani care ne vaneaza!!! :D

 

Daca este posibil si este atat de simplu sa te feresti de alti tu de ce nu te-ai ferit de cewl care te-a lovit din spate? Probabil ca nici nu l-ai vazut pana l-ai simtit cum te-a lovit ... vezi cum sta treaba?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :baldy:

 

PS - Pe mine sa ma lasi cu Ingerii Pazitori si cu alte aberatii de-astea. Au murit atatia oameni nevinovati, de ce? Si sa nu mi-o bagi pe aia ca au condus mai repede decat au putut Ingerii lor sa zboare...

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este posibil si este atat de simplu sa te feresti de alti tu de ce nu te-ai ferit de cewl care te-a lovit din spate? Probabil ca nici nu l-ai vazut pana l-ai simtit cum te-a lovit ... vezi cum sta treaba?

asa este... eu nu l-am vazut, ca nu am oglinzi :banana:

 

PS - Pe mine sa ma lasi cu Ingerii Pazitori si cu alte aberatii de-astea. Au murit atatia oameni nevinovati, de ce? Si sa nu mi-o bagi pe aia ca au condus mai repede decat au putut Ingerii lor sa zboare...

poi au fost dusi la o tigara ingerii pazitori... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... l-am vazut vag cu coltzul ochiului, dar era deja prea tarziu... ce sa-i mai fac ... cu demarajul nu sta bine scuterul meu :ok:

in fine ... mentalitatea ne diferentiaza ...

si da, n-ai ce sa le faci la prosti... or sa moara in prostia lor eventual... atata sa nu-i ia si pe altii cu ei...

ce sa mai zic... noi sa fim sanatosi si sa n-avem parte de cazuri neplacute :P

 

CHEERS! :baldy: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru alias: ai facut ceva cu inregistrarea aia? din cate stiu eu n-ai voie sa il inregistrezi fara sa stie (sau fara mandat)...

hai ca mai e putin si trec 30 zile :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru alias: ai facut ceva cu inregistrarea aia? din cate stiu eu n-ai voie sa il inregistrezi fara sa stie (sau fara mandat)...

hai ca mai e putin si trec 30 zile :finger:

 

 

Nu mi-au folosit la nimik pentru ca - chiar daca filmam LIVE accidentul politia spunea ca "nu poate fi acceptat filmul si inregistrarea audio ca probe pentru ca au fost obtinute prin mijloace empirice si cu aparatura neomologata" (extras din declaratia unui oarecare ofiter de la BPR Bucuresti) ... O mare :bounce: pentru ei :ok:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :drink: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am tot urmarit topicul tau...ma bucur ca esti ok si sper sa iti rezolvi si genunchiul ala.....pana la urma politia ce a concluzionat sau ca pana mea a zis???daca zici ca nu iti accepta inregistrarile atunci incearca sa mergi la oteleviziune daca vezi ca politia sta cu mainile in san...si asa zaici ca mai ai una in care jigodia se lauda cu un pistol...si daca nici asa nu rezolvi nimic ...cand dai de el pe strada ardei vreo 2 in oki.....bafta multa si spor la reparat fieru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce urasc kktii astia fara coloana care nici macar atata demnitate nu au sa recunoasca ca or gresit si sa taca. Cand ii aud cu "frate eu eram aici si tu n-ai facut/stiut/vazut si eu n-am nici o vina si stai ca-l sun pe gigi meu. Muriti ma dreqului ****-** ** gura ** ** ***!

@alias fa-ti un plan, revizuieste-l, consulta-te cu parinti/prieteni/terti si apoi treci la treaba nu lasa cornuta sa scape. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate specimene din astea sunt foarte multe in trafic si este indicat sa ne ferim cu totii cat putem de asemenea incidente. Alias a avut noroc pt. ca gasit niste politisti care i-au dat dreptate, majoritatea procedeaza altfel si mori cu dreptatea in mana pentru ca la noi legea este subiectiva.

Capul sus, bine ca n-ai patit mai rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate specimene din astea sunt foarte multe in trafic si este indicat sa ne ferim cu totii cat putem de asemenea incidente. Alias a avut noroc pt. ca gasit niste politisti care i-au dat dreptate, majoritatea procedeaza altfel si mori cu dreptatea in mana pentru ca la noi legea este subiectiva.

Capul sus, bine ca n-ai patit mai rau!

 

 

Buna. Ca bine zici :drink: Multumesc

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ma bucur mult ca nu ai patit nimic si imi pare rau pt tine de situatia in care ai fost pus[cunosc bine zona aia locuiesc prin apropiere stiu ex strada si mi`l imaginez pe "putoi" cum a facut]

Acum aprox 10 zile la unirea trecand pe jos am vaz era echipaju` un baiat cu un motor + ce credeti? da ati ghicit un taximetrist[si nu unul oarecare era "a special guy"].nu am vaz cum s`a petrecut accidentu dar nu erau urme grave decat putin zgariat taxiu dar taximetristu era EXTREM de nervos mai mai sa`l bata pe motorist dabea il potoleau gaborii injura si facea f urat iar baiatul ii vorbea f frumos, infine eu cu prietenii mei bineinteles nu ne`a convenit si i`am dat un sfat " da`i o casca in dintiiiiii "... n`am mai stat sa vad mi`am vazut de drum.vroiam doar sa spun ca sunt cam :D unii taximetristi nu zic ca toti dar .. o mare parte.

multa sanatate si sper sa nu mai ai ghinionu de asa ceva :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal!pare rau ptr ce ai patit.erai foarte mandru de scuterasul tau.ne-am intalnit o data la budapesta dar nu am crezut ca esti tu.era prea sifinat scuterul.si eu am patit-o de 2 ori.1dobitoc dacie papuc trecut pe rosu= furca indoita si ieri stateam pe loc sa fac stanga si m-am trezit cu un dobitoc in partea stanga=carena zgariata si picior zgariat.

BAFTA MULTA SI ASFALT USCAT!

post-10950-1174115610_thumb.jpg

Editat de atlantisu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal!pare rau ptr ce ai patit.erai foarte mandru de scuterasul tau.ne-am intalnit o data la budapesta dar nu am crezut ca esti tu.era prea sifinat scuterul.si eu am patit-o de 2 ori.1dobitoc dacie papuc trecut pe rosu= furca indoita si ieri stateam pe loc sa fac stanga si m-am trezit cu un dobitoc in partea stanga=carena zgariata si picior zgariat.

BAFTA MULTA SI ASFALT USCAT!

 

Merci mult! Si tie la fel.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: :D

 

PS - Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3-4 zile ma suna taximetristul, frate ca sa vezi ca m-am certat cu aia, am plecat de la ei, ca nu mai am loc de munca, ca e greu, ca tu cum te mai simti, ca ce mai faci, ca ai mai fost pe la politie, ca eu de atunci nu am mai fost, ca nu stiu cum dar am uitat sa trec nr. de tel atunci pe procesul verbal, ca daca afli ceva sa-mi spui si mie, ca tu ce vrei sa faci, mai mergi la politie, ca daca trebuie sa mergem sa ma anunti si pe mine, ...

 

Ieri am primit citatie in cutia postala, sa ma prezint in data de 27.03.2007 la Udriste, camera 10, ora 08:00, in calitate de victima, in cauza privind accident rutier, semnat organ de cercetare penale... , in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de art. 198 C, pr. pen.

 

Acum, vreau sa stiu si parerea voastra, sa-mi calc pe suflet si sa-l anunt si pe "inculpat" asa cum m-a rugat la telefon sau nu? Cu riscul de a ma considera bulangiu sau mai stiu eu cum, eu nu vreau sa-l sun sa-l anunt. E de datoria ORGANULUI de Urmarire Penala sa anunte atat partea vatamata cat si partea vinovata, prin citatie, ori daca acest lucru nu este posibil, organul are datoria sa faca o ancheta si sa dea de urma partii vinovate. - Codul de procedura penala

 

Credeti ca ar fi bine sa ma prezint in locul, data si ora comunicate insotit de un avocat?

 

S-ar parea ca nu pot sa-mi recuperez intreaga paguba de la asigurare, asa ca intentionez sa cer daune.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu nu prea am mai intrat pe forum si cand am vazut ce ti s-a intamplat am ramas socat. Oricum te felicit ca ai facut poze si l-ai inregistrat pe taran. Cere cat mai mult pentru ca astia de la asigurari vor incerca sa te fraiereasca. Eu vreau sa te ajut. Am un prieten avocat bun in Baroul Bucuresti si pot sa vorbesc cu el daca ai nevoie. Ma gasesti la 0744.63.64.19

Editat de cubbusiness
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...