Sari la conținut

Coltul iubitorilor de retro


bunu
 Share

Postări Recomandate

 Vezi dragă că îmi poartă de grijă mr. 4bike, o ducem la export, cum dracu s-o mai auzi pufăind la întruniri. Azi am fost la RAR cu ele, mi-am făcut cărți, mâine la financiar Âşi apoi numere. Nush ce nr. să pun la 500, merge B 939 ZUN? 

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 785
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Băi, cred că tre să pun emoticonu cu scărpinatul în cap, ce dracu e GBR....să te sparg, când scriam m-am prins. Las că pun MIL, e mai ieftin.

 

Tehnica germană a intrat la iernat

 

 

 

100_5919.JPG

 

pune 500 ZUN

 

post-66405-0-91668900-1324656062_thumb.jpg post-66405-0-89712800-1324656097_thumb.jpg

 

post-66405-0-01998900-1324656133_thumb.jpg post-66405-0-00345000-1324656193_thumb.jpg

post-66405-0-54284700-1324656229_thumb.jpg post-66405-0-97933500-1324656276_thumb.jpg

 

Ce parere avetzi ? Daca stie cineva cilindraju.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la RAR cu ele, mi-am făcut cărți, mâine la financiar Âşi apoi numere. Nush ce nr. să pun la 500, merge B 939 ZUN? 

Cum ai reusit? E nevoie de ITP pentru asa ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nee..ce ma enervează e că nu se mai pot rezerva numere.

 

B111TCH

 

Încântat, Mihai.

 

 

 

 

 

În altă ordine de idei, Âştie cineva cu ce soluție se curăță carburatoarele, mă refer la zamac, nu în interior. George-Bogdan spunea ceva de clorură de dracu să le ia, că nu am reținut, e vreo soluție specială să apară aÂşa lustruite?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lustrul la carburatoare eu il dau mai intai cu perie de sarma in bormasina dupa care folosesc perie de pasla tot in bormasina. Inainte de operatiile astea le las in Decarbusolv 48 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decarbusolv-ul doar inmoaie depunerile de rugina si calcar. Alta solutie folosita e acidul acetic dar cu carburatoarele scufundate in el .... tre sa fii cu ochii pe recipient ca pe butelie (acidul acetic ataca si antimoniul/zamacul). Se lasa cateva zeci de minute in acid acetic dupa care se spala cu apa sub presiune. Operatiunea se repeta de cate ori e nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Decabursolvul e arhicunoscut, mă gândeam la ceva mai puternic, care să scoată murdăria din zamac.

 

In tot cazul, sa NU folosesti soda caustica (pe numele ei stiintific hidroxid de sodiu) - ataca aluminiul si zamacul.

 

Am si eu o intrebare, anume: aripioarele de racire ale cilindrului au fost date cu bronz de aluminiu, d`ala de sobe. De IJ vorbesc. Si date cu mestesug, peste tot, ca sa fie bine si frumos...:D

 

E o alta solutie de a curata corpul exterior al cilindrului, altfel decat prin sablare? Mai ieftin adica si la o calitate asemanatoare?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acidul acetic, teoretic, tre sa gasesc la firme care produc oțet. Hai că încerc să fac rost de aÂşa ceva Âşi să vedem ce drac iese, că am la carburatoare la spălat de nu le mai Âştiu numărul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

pentru lustruit exista o solutie gen polis,lucideaza multe tipuri de metale,nu-mi vine acum cum se cheama.este un bidonas galben.

 

stiu de care zici, eu am ceva similar - intr-un tub ca de pasta de dintzi, luat de la louis - insa e greu de aplicat pe aripioare, merge f bine pe suprafete netede si mai mari, gen aripi, rezervor, jenti, spitze... folosesc dinasta la cromul de la viroaga dar sa iei cilindrul la mana, cu zecile lui de aripioare, e o nebunie.

 

deci ramane doar sablarea? e scump al dracului...

post-67793-0-98593700-1326048488_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se aplica solutia, apoi cu peria de pasla in bormasina se lustruieste,chiar si manual.

 

stiu de care zici, eu am ceva similar - intr-un tub ca de pasta de dintzi, luat de la louis - insa e greu de aplicat pe aripioare, merge f bine pe suprafete netede si mai mari, gen aripi, rezervor, jenti, spitze... folosesc dinasta la cromul de la viroaga dar sa iei cilindrul la mana, cu zecile lui de aripioare, e o nebunie.

 

deci ramane doar sablarea? e scump al dracului...

 

este adevarat ca pe aripioare este mai complicat.solutia se gaseste unde se gaseste cele de lustruit,argint,bronz etc.eu am cumparato din afara. scrie ca lustruieste toate tipurile de metale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Festina inainte sa te apuci sa cureti bronzul sa fii sigur ca e vorba de o chestie aplicata aici de priceputi nu de fabrica.

Fabrica stie ea foarte bine ce face cand acopera, aluminiul corodeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Festina, cat o fi frate de scumpa sablarea aia, 10-15 lei?

 

era bine. cam la 100 de euro am gasit io, chiar aici pe forum la unii de se ocupa cu asta, pret ce mi se pare inacceptabil si oricum nu dau banii astia pe o sablare.

 

Fabrica stie ea foarte bine ce face cand acopera, aluminiul corodeaza.

 

corect, insa m-am uitat cu atentie, e dat cu pensula si grosier, deci e de la "priceputi", nu de fabrica... oricum, ma mai sfatuiesc si cu Pedros -azi am izbutit sa duc Jivina la atelierul lui - dar daca la motor nu ma pricep si n-am cum sa-l ajut (poate dupa ce l-o desface, ca sa dau si eu cu o perie de sarma, de exemplu, adica sa-i dau ceva ajutor necalificat) asadar macar de chestii de-astea legate de estetica, etc ma mai agit si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Ce 100 de euro, capacul de chiuloasa sau toata motocicleta, inclusiv atas? (oricum ala la Planeta nu se sableaza, e plastic).

 

pentru intreaga moto plus atas (dar nu e cazul) nu ar fi fost un pret asa de speriat (atasul de planeta e de tabla).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...