Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Zoli, sa-mi lasi , te rog, numaru tau de telefon, sa vorbim, caci zilele acestea vreau sa fac si eu smecheria aceea cu cuiul de la carburi.

Respect :P

Salutare baieti, revin cu vesti proaspete in urma reglarii, la minim, a acului din carburatoare.

In acest weekend, am calculat de trei ori consumul si mi-a iesit dupa cum urmeaza:

 

- mers numai in oras (aproximativ 80% din drum), mi-a "halit" 5%

- mers in exterior cu viteze de pana la 150-160 km/h (in general 110-120) si cu un pic de macadam si forestier (circa 45-50 km), mi-a consumat 5,2%

- iar ultimul calcul l-am facut parcurgand 112 km, in afara, cu viteze de pana la 100-110 km/h maxim, am bagat 4,6 litri in cei 112 km. De unde rezulta un consum de 4,4% in conditii de mers decent.

Consumurile rezultate mai sus, au fost facute la mers numai cu pasager si bagaje.

 

Concluzia e ca in urma modificarii pozitiei acelor, mobra se comporta minunat, trage liniar de la 2000 rpm, adevarat am mai pierdut un pic din putere, dar nesemnificativ. Cert este ca am reusit sa o aduc de la un consum de 7,5%, in oras, la 5%,, iar in exterior de la 6,2-6,5% la un consum de 4,5-5%.

 

Per total sunt super multumit :D, cu asa consum sa tot mergi la drum :rock: . Astept si concluziile, referitor la consum, a celor care au mai modificat pozitia acelor din carburi, ma refer in mod special la Fotok si Cavaleru.

 

Mii de multumiri lui Zoli, cel care m-a indrumat in modificarea acelor si scaderea consumului; dau o bere cand ne vom mai intalnii :rock:

 

Numai bine tuturur si asfalt uscat :P

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

rockere sa te .... mama ce ciuda mi-ai facut. acum ploua cu galeata in bucuresti si nu se poate face nimic.

 

din pacate minunata mea zi libera s-a dus pe copca ...

 

paote wee-endu viitor daca e vremea ok.

 

 

rockere ia zi cum a fost drumu ala?? ai poze??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rockere ia zi cum a fost drumu ala?? ai poze??

Man, poze nu am, dar am amintiri :P . Drumul are aproximativ 50 km, e prost nu e asfaltat, plin de pietre, bolovani si santuri. Este de o calitate rea, am cam regretat ca am luat-o pe acolo. E bun pentru un tenere, transalp. Dar m-am descurcat pana la urma. :rock:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am lasat acele jos la maxim si eu pe mobra 850 din 92.

 

Odorhei - Cheile bicazului si retur viteza de croaziera nu prea am avut, multe serpentine urcusuri si coborari (deci foarte misto)- in care am bagat si 24 km de off road cu viteza 1 - consum de fix 6% (multumit, data trecuta aici am bagat 7,5%)

 

Ieri odorhei Cluj 220 km mers cu 110-120 constant si cateva concursuri cu disperatii cu 140-160 timp de 3-5 minute (pana se lasau pagubasi) consum 5%

 

Retur am venit o senzatie mai relaxat dar nu am mai alimentat ca eram asa plin de muste (cele de la ora 8-9) si erau si niste fete in benzinarie....deci voi revenii ci detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru`

 

:P

 

Vezi? De m`ai fii lasat atunci sa ne bagam in mobra pana`n coate.. n`ai mai avea probleme de consum.

 

Va fii o intrunire aproape de voi, la care dupa cate pare vom participa si noi(adik Trupa din West) :rock: .

 

I U L I E

3-5 iulie 2009

* Eveniment: Intrunire moto

* Locatie: Targu Secuiesc

* Organizator: Free Frogs Riders

 

http://www.freefrog.ro/galeriaRO.html

 

Nu am gasit unde au publicat intrunirea.

 

Ce parere avezti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru`

 

:P

 

Vezi? De m`ai fii lasat atunci sa ne bagam in mobra pana`n coate.. n`ai mai avea probleme de consum.

 

Va fii o intrunire aproape de voi, la care dupa cate pare vom participa si noi(adik Trupa din West) :rock: .

 

I U L I E

3-5 iulie 2009

* Eveniment: Intrunire moto

* Locatie: Targu Secuiesc

* Organizator: Free Frogs Riders

 

http://www.freefrog.ro/galeriaRO.html

 

Nu am gasit unde au publicat intrunirea.

 

Ce parere avezti?

 

Noi adika WILDHOGS Odorhellen Free Riders vom fi akolo la intrunirea lui "Beka"(broasca) Free Frogs Riders din Tg Secuiesc, e una din cele mai misto intalniri din zona. Va asteptam cu drag!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru`

 

:P

 

Vezi? De m`ai fii lasat atunci sa ne bagam in mobra pana`n coate.. n`ai mai avea probleme de consum.

 

Va fii o intrunire aproape de voi, la care dupa cate pare vom participa si noi(adik Trupa din West) :rock: .

 

I U L I E

3-5 iulie 2009

* Eveniment: Intrunire moto

* Locatie: Targu Secuiesc

* Organizator: Free Frogs Riders

 

http://www.freefrog.ro/galeriaRO.html

 

Nu am gasit unde au publicat intrunirea.

 

Ce parere avezti?

 

poate ne vedem :rock:

 

daca nu fac eu carburatoarele pana atunci, dr_zoli ti le las pe mana :D

 

 

esti tare omule :P

 

 

sunt tare plin de spume :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fii o intrunire aproape de voi, la care dupa cate pare vom participa si noi(adik Trupa din West) :P .

 

I U L I E

3-5 iulie 2009

* Eveniment: Intrunire moto

* Locatie: Targu Secuiesc

* Organizator: Free Frogs Riders

 

http://www.freefrog.ro/galeriaRO.html

 

Nu am gasit unde au publicat intrunirea.

 

Ce parere avezti?

Daca totul e ok pana atunci, si eu cu Maia spunem prezent intrunirii :rock:

Mai vorbim ce si cum pana atunci.

 

poate ne vedem :P

 

daca nu fac eu carburatoarele pana atunci, dr_zoli ti le las pe mana :P

 

 

 

 

 

sunt tare plin de spume :D

Cristi, stai linistit, caci vom rezolva si consumul mobrei tale, daca cumva nu te ocupi tude ea pana atunci :rock:

 

hai sa va arat cateva poze pe unde am ars-o eu in week-end cu masina :D

Misto pozele de la 7 Scari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Fotok`

 

Eu nu am fost anul trecut.. Dar au fost cei de aici. Ziceau k a fost un chef superb, la care neaparat trebuie sa participe si anul acesta. :P

 

Este inevitabil Ca Mad`Max sa nu`si repare motorul in fata scenei.. Si alte chestii de neuitat.. Sper k vine si Attila cu pasagera.. :rock:

 

Sa vedem ce mai zic si ceilalti. :rock:

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai poate intinde lantul de distributie? am impresia ca are o mica bataie si de la masina stiu ca nu e cazul sa fie schimbat lantul, sau mai stiu si eu.

Un mecanic auto mi-a zis ca lantul nu se schimba aproape niciodata numai cureaua la un anumit numar de km.

A doua intrebare: de unde fac si eu rost de un suport de genti (si laterale si top) cum e asta din poza. eu am numai pentru topcase sau se merita sa cumpar ceva din teava subtire pentru genti laterale si sa il modific eventual sudez de suportul meu pentru topcase.

post-11496-1244551950_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand schimbarea lantului, costa 196 ron. Ingeneria lui Dr Dejavu este o chestie foarte extrema si utilizabila doar in cazul in care chiar nu ai bani delok, dar nu este recomandat. Lantul de distributie are intinzatoare, ele pot intinde lantul pana la un anumit punct, dr dejavu a sudat pe intinzatoare niste distantiere...NERECOMANDAT pentru incepatori in ale home made parts!!!

 

Dr Dejavu este un profesionist in home made parts, COPII, NU FACETI ASTA ACASA NICI CHIAR SUB STRICTA SUPRAVEGHERE A PARINTILOR. :rock:

 

TDM-ul este un motor prea bun pt a fi stricat.

 

Bafta si numai bine,

 

ps, suporti de genti laterale poti sa iti faci din teava subtire si daca vrei neaparat si cutii GIVI poti sa iti sudezi si acele 3 prinzatoare.(costa undeva 17 euro setul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iertată să-mi fie ignoranța, dar tot nu m-ai luminat

busteni, aproape de iesire faci stanga cum vi dinspre bucuresti si mergi 4 km pe un forestier, platesti 5 ron pt masina si 5 ron pt cort si te cazezi unde vrei, recomand statu cu cort aproape de ceilalti si departe de zona tomberoanelor drumul desparte tomberoanele de gunoi , vizitate seara de seara de ursi si zona unde campeaza cei mai multi.

 

Canionul 7 scari se afla pe acelasi DN1, in timisul de jos faci dreapta spre cabana dambu morii si ajungi la o bariera, cu masina a trebuit sa merg mai departe in schimb am vazut un ducati si un scuter dincolo de bariera. tii drumul de la bariera pana ajungi la canion. drumul devine poteca s incepe sa serpuiasca pe munte 1,30 min de mers pe jos

 

Se mai poate intinde lantul de distributie? am impresia ca are o mica bataie si de la masina stiu ca nu e cazul sa fie schimbat lantul, sau mai stiu si eu.

Un mecanic auto mi-a zis ca lantul nu se schimba aproape niciodata numai cureaua la un anumit numar de km.

A doua intrebare: de unde fac si eu rost de un suport de genti (si laterale si top) cum e asta din poza. eu am numai pentru topcase sau se merita sa cumpar ceva din teava subtire pentru genti laterale si sa il modific eventual sudez de suportul meu pentru topcase.

 

 

iti poti face din teava singur suportii daca ai unde. daca vrei pot face cateva poze la ai mei ca sa vezi pe unde se prind. imi par foarte bine prinsi, cred ca pe la pagina 16-22 gasesti poze cu mobra mea iti faci acolo o idee despre cum sunt

 

lantul de distributie se schimba, e complicat si e de munca dar se schimba, nu exista piesa pe motor care sa nu poata fi schimbata :rock:

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@..@... si @..

 

Sa nu ne incurcam.. :D Este ceva fenomenal ce am facut eu, dar in cazul meu n`aveam incotro.

 

Asha.. Lantzul de distributzie acum costa intre 70 si 110 Euroi.

 

Eu am comandat din state, de unde tot cu taxele postale imi ajunge cu 60$..

 

Saptamana asta tre sa ajunga, si sper ca sa`l pot schimba inainte de Intrunirea la Timisoara.. :moto: Road Patrol.

 

@VanHelsing!!

 

Inainte sa comanzi lantul, e bine sa verifici pana unde a ajuns intinzatorul automat al lantzului de distributie.

 

Hai,.. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intinzatoru este pe cilindrul de langa piciorul drept in spatele lui are 3 suruburi il desfaci pe cel mare si apoi pe celelalte si ai sa vezi la cat a ajuns :D

 

stiu de la dejavu :moto: o sa fac si eu asta curand :D adica cand fac si carburile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tradevar.. M`am gandit sa aduc piese si alte chestii din state.. Dar nu cred k oamenii vor fii intelegatori si vor astepta aprox 6-7 saptamani dupa piese.

 

Acolo orice piesa este mai ieftin cu vreo 50%... la care se mai adauga taxele postale..

 

Nu stiu dak s`ar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai poate intinde lantul de distributie? am impresia ca are o mica bataie si de la masina stiu ca nu e cazul sa fie schimbat lantul, sau mai stiu si eu.

Un mecanic auto mi-a zis ca lantul nu se schimba aproape niciodata numai cureaua la un anumit numar de km.

Daca imi este permisa o mica observatie:

Am mari indoieli ca motocicleta ta are nevoie de altceva in afara de ulei si benzina

Arata prea bine ca sa fi fost neglijat schimbul de ulei, singurul care ar putea sa creeze probleme lantului si intinzatorului

Lantul si intinzatorul nu sunt facute sa fie terminate in cateva zeci de mii de km. In cel mai rau caz intinzatorul, pe care il poti desface si verifica, nu neaparat inlocui. Este intizator automat, nu ai ce sa reglezi

Si apropos, cati km are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi este permisa o mica observatie:

Am mari indoieli ca motocicleta ta are nevoie de altceva in afara de ulei si benzina

Arata prea bine ca sa fi fost neglijat schimbul de ulei, singurul care ar putea sa creeze probleme lantului si intinzatorului

Lantul si intinzatorul nu sunt facute sa fie terminate in cateva zeci de mii de km. In cel mai rau caz intinzatorul, pe care il poti desface si verifica, nu neaparat inlocui. Este intizator automat, nu ai ce sa reglezi

Si apropos, cati km are?

Are 43000 km... uleiul e schimbat recent adik de 500 km. Eu am avut r6 si acuma mi se pare ciudat orice sunet il scote motorul asta twin. are un tacanit asa intre 1500 si 3500 de rpm si am zis ca e de la lantul de distributie. e un tacanit mecanic. as vrea sa vad daca il pot inregistra cu ceva sa fie suntetul de inalta calitate ca sa va dati si voi cu parerea. eu vreu sa ma tina motorul pt ca reau sa ies cu el din tara nu sa ma lase pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...