Sari la conținut

Bugatti Vs. R1


insider
 Share

Postări Recomandate

cred ca de acum 10 ani cand citeam in disperare auto motor si sport niste putori de Stewart Ford de 700 si ceva de cai (inca nu visau la 800+) aveau 0-200 in 5 sec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intr-un numar din UniversMoto dadeau acceleratiile mai multor vehicole printre care si o masina de F1 care avea 0-200 in 5,8sec iar o motocicleta de GP putin peste 6sec.O fi mintit ei ,va mint si eu

 

:) Nu prea obisnuiesc sa "polenizez" :lol: pe temele astea, fiindca lucrurile sint destul de fluid-relative in domeniul cifrelor-testelor etc. Daaaaar, fiindca mai lucrez/testez si pentru revista auto-motor-si-sport (unde traduc/adaptez toate materialele "importate" de la nemtzi) - cred ca-mi pot da cu o oarece parere nu doar pe felia moto :D

Cifra de 5.8 s pt. 0-100 la F1 era pur orientativa (oricum, articolul "Tehnica forjei" din UM citat de amicul SilviuC are vreo 2 ani vechime), dar e reala, ca medie. De ce? Fiindca banuiti ca asta depinde de raportul de demultiplicare al transmisiei (variabil pt. fiecare circuit F1), aderenta asfaltului, presiunea si temperatura aerului, forma pilotului (daca are capul patrat, de ex., va imaginati ce se intimpla... :D :D ) etc. "Miarele" supersport actuale fac chestia asta in jur de 7.5 s (dar - atentie - noi, astia "normalii" :D pierdem cel putin o secunda fata de testerii pro), insa diferenta fata de masinile F1 mi se pare rezonabila. Dragsterele moto (care fac sfertul de mila - 400 m - in cca. 6s -viteza finala 380 km/h), prind 200 de pe loc in 2.7 s!

In orice caz, cred ca-s alte teme mai interesante (si mai legate de viata reala auto-moto) de contrazicere...

Toate bune altfel! :D

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, misto "vaironu" ala.

insa e o faza misto pe care o zice ala la un moment dat: la viteza asta gumele rezista cca 15minute. bine ca avem benzina doar ptr 12minute.. :D

o masina care impune respect. punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbim de formula 1 si nebuneli dastea , uitati aici un film care m-a uimit...lansarea ma uimeste,parca da cineva cu picioru intr-o minge de fotbal.....

 

:lol: Uimitoare acceleratia, chiar intr-o cursa cu sfertul de mila absolvit in "numai" :D 6.65 s... ginditi-va cum pleaca insa campionul mondial la drag-racing moto (5.88 s pe 400 m cu start de pe loc) ! Pe scurt: 0-100 km/h in 0.9 secunde!!! :D

 

bah, misto "vaironu" ala.

insa e o faza misto pe care o zice ala la un moment dat: la viteza asta gumele rezista cca 15minute. bine ca avem benzina doar ptr 12minute.. :D

o masina care impune respect. punct.

:D ...Iar pentru cei carora 1001 CP li se par prea putini, Bugatti a pregatit o serie limitata Veyron de... 1.200 CP !!! :D

Si, ca sa ne racorim un pic eventuala frustrare vizavi de lipsa a 1.200.000 de epuroi din portofele, uite si primul Veyron busit :) (in Anglia, dupa o mica acvaplanare).

post-5405-1174257476_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o masina de F1 are si aderenta mult mai buna decat un motor la start, si chiar si pe curbe. pe masinile d F1 se pune cea mai noua tehnologie.

ce sa mai veyron e peste R1. pe mine m-au lasat masca reprizele masini, parca R1 statea pe loc cand Bugatti accelera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

DE CE VA TOT CERTATI? eu ma multumesc sa mentionez ca bugatti la inceputurile ei , PRODUCEA TRACTOARE! da da , a-ti citit bine! ca au ajuns ACUM la asa masini , asta e alta treaba ! exista si motociclete tari (chiar de serie zx-12-R , gsx-R 1300 hayabusa, NOUL ZZR DE 1400, care a cam ofticat inginerii de la suzuki! chiar au lasat sa se inteleaga ca noua hayabusa va fi cu 6 cilindrii in linie si de 1500cmc (CE MAI VRETI?! ) (si chiar era un filmuletz pe aici pe undeva pe forum cu hayabusa turbo :D ) poate fi intrecuta lejer conserva asta , VEYRON ... da' problema se pune altfel: exista cauciucuri in asa hal de performante?! dupa o tura cu hayabusa turbo de 500C.P trebuia sa schimbi cauciucurile... bine ca e muuult mai ieftina hayabusa in comparatie cu bugatti! nu uitati de cate cauciucuri are bugatti-ul pe sol , si cate are R1... plus aderenta pe care o are veyronul+ extra-aderenta de la viteza mare(down-force-ul creat de aerodinamica masinii , de conceptie formula 1...) R1-ul isi face treaba foarte bine , dar e motocicleta(si inca una STOCK , FARA NICI O MODIFICARE) , pe cand veyronul e special facut pentru viteza maxima.... PAREREA MEA? TOT O MOTOCICLETA FACE O MASINA , DACA AI UNDE SA-I DAI... AUTOSTRADA+TRAFIC+ LATIMEA MICA A MOTOCICLETEI(DACA E SI TURBO.... :D ADIO VEYRONU') SA NU-MI SPUNETI CAREVA CA SE STRECOARA BUGATTI PRINTRE MASINI(CROSETATUL) , LA FEL CA UN ZZR DE 1400 SAU HAYABUSA TURBO , CA MA LAS DE MOTOCICLETE :D SI MA APUC DE Y2K SI-L PULVERIZEZ PE ALA CU VEYRONU' LU' MASA :D

V-AM LASAT CA BAT CAMPII DEGEABA! :)

P.S. : intrebare pentru bikerii cu motoare de viteza "suparate" : de caate veyronuri v-ati lovit pana acum? :lol:

:D bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dark-rider-82 trecand cu vederea greselile tale gramaticale si stilu' tau cam 'rudimentar', pari un fel de fan-boy al motocicletelor..

Trebuie sa respecti cand ceva e bun, indiferent ca e motocicleta, ca e masina (sau conserva cum ii spui tu), ca e tren...ca e avion...

 

Veyronul e mai mult un exercitiu tehnologic ca sa zic asa, nu neaparat o masina 'de serie'...si ca sa faci de cacao orice motociclist sau sofer de conserva....nu tre sa schimbi cauciucurile asa des sau sa o duci in service zilnic, zic eu...is destule niste reprize 0-200 cu veyronu ala ca sa bagi sub masa cam orice are 2 sau 4 roti pe strada..

Nu e nevoie sa te duci pana la 400+ km/h..pt ca in zona aia deja nu prea mai ai concurenta, deci nu-si are rostul..

Asa cum si Busa aia e un exercitiu tehnologic...

Nu stiu cat de comoda e Busa aia sau Y2k prin trafic, in schimb Veyronu se conduce in trafic ca orice alta masina sport/coupe/etc...

 

In fine, mai bine ma opresc aici pana nu ma linseaza careva sau sa ma acuze c-as fi fan-masini:) Doar ca ma dispera atitudinea unor 'motociclisti' care sunt cam indoctrinati...

 

Dark-rider-82 trecand cu vederea greselile tale gramaticale si stilu' tau cam 'rudimentar', pari un fel de fan-boy al motocicletelor..

Trebuie sa respecti cand ceva e bun, indiferent ca e motocicleta, ca e masina (sau conserva cum ii spui tu), ca e tren...ca e avion...

 

Veyronul e mai mult un exercitiu tehnologic ca sa zic asa, nu neaparat o masina 'de serie'...si ca sa faci de cacao orice motociclist sau sofer de conserva....nu tre sa schimbi cauciucurile asa des sau sa o duci in service zilnic, zic eu...is destule niste reprize 0-200 cu veyronu ala ca sa bagi sub masa cam orice are 2 sau 4 roti pe strada..

Nu e nevoie sa te duci pana la 400+ km/h..pt ca in zona aia deja nu prea mai ai concurenta, deci nu-si are rostul..

Asa cum si Busa aia e un exercitiu tehnologic...

Nu stiu cat de comoda e Busa aia sau Y2k prin trafic, in schimb Veyronu se conduce in trafic ca orice alta masina sport/coupe/etc...

 

In fine, mai bine ma opresc aici pana nu ma linseaza careva sau sa ma acuze c-as fi fan-masini:) Doar ca ma dispera atitudinea unor 'motociclisti' care sunt cam indoctrinati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautati pe net, ca mie mi-e lene, filmuletele din emisiunea fifth gear (cred) in care se fac liniute intre o Honda RC211v (da, aia din motogp), masina de formula 1 a echipei BAR Honda, si o barca de mare viteza, evident, tot Honda, ca sa va faceti idee despre acceleratia, puterea si stabilitatea pe 2/4 roti.

Bottom line, masina de formula 1 face praf motocicleta. De ce? Cautati si vedeti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai baieti sa nu o dam in SF-uri....nu are rost sa mergem pe teritoriul MOTO GP, formula 1 & shit..

Eu pusesem doar un video cu un veyron (o masina de strada, sport, normala) si un R1..

N-are rost sa postam de-acu clipuri cu tot felu' de intreceri ca o sa ajungem la un flame intre motoristi si automobilisti:)

 

Oricum concluzia care o trag e ca mai multa distractie si adrenalina iti poate oferi o motocicleta la o suma infima, raportat la ce-ti ofera o masina la o suma mai mare..

O Honda supersport sa zicem de prin 2000 care nu cred ca trece de 6000 eur. iti ofera ceva ce nu ar putea sa-ti ofere o masina pana in 20 mii zic eu.. (si cand zic 20 mii ma gandesc la un M3 ceva...)

Cu 6000 iti iei un Opel Corsa cu motor de 1.2 :D

In fine, dar niciodata o motocicleta nu o sa fie la fel de practica, nici macar cat o Corsa (care desi e din clasa mai 'compact').

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

insider , MY MAN , tu sigur esti conservagiu , din ala care "nu prea vede" motociclistii cand te depasesc! asa-i sunt cam analfabet , da' ce sa-i faci , trebe sa vina destepti ca tine sa ma mai corecteze putin ca deh , pe forum NU AI VOIE SA SCRII MAI REPEDE... TREBUIE SA SCRII CA LA LUCRAREA DE LICENTA, NU CUMVA SA VADA"PROFESORUL" (aici intri tu in rol :baldy: ) ca nu ai scris corect gramatical!

MERCY DE CORECTURA , DAR NU CRED CA AVEAM NEVOIE!

macar recunoaste ca esti conservagiu inrait si ca visezi la alde lamborghini-uri murcielago si diablo!

PA & PUSI :baldy: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Divagam , divagam , divagam ... Romani tembeli . Deja citesc cu lehamite pe forumul asta . Nu exista subiect , NU EXISTA , in care sa nu se gaseasca cel putin 2 sa se contrazica si pana la urma sa se balacareasca in toate felurile si pt ce ? Suferinta . Dar macar aici e scuzabil , mai trist e pe la Accidente . Unu' RIP alu' isi baga si isi scoate ... Traiasca Romanica in care traim cu mandrie . :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insider , MY MAN , tu sigur esti conservagiu , din ala care "nu prea vede" motociclistii cand te depasesc! asa-i sunt cam analfabet , da' ce sa-i faci , trebe sa vina destepti ca tine sa ma mai corecteze putin ca deh , pe forum NU AI VOIE SA SCRII MAI REPEDE... TREBUIE SA SCRII CA LA LUCRAREA DE LICENTA, NU CUMVA SA VADA"PROFESORUL" (aici intri tu in rol :baldy: ) ca nu ai scris corect gramatical!

MERCY DE CORECTURA , DAR NU CRED CA AVEAM NEVOIE!

macar recunoaste ca esti conservagiu inrait si ca visezi la alde lamborghini-uri murcielago si diablo!

PA & PUSI :baldy: !

 

M-ai prins,asta e, sunt un biet conservar, n-am nici permis categoria A, nici motocicleta, vin si ma bag si eu in seama pe aici ca sa starnesc cearta...Si uite ca mai sunt din astia ca tine care pun botu si-mi intra in joc....asta e...shame on me.

 

Incepe sa devina anosta si plictisitoare atitudinea asta a unor asa zisi 'motociclisti' "conservarii nu stiu sa conduca, ei sunt problema in trafic, nu acorda prioritate, ei urasc motociclistii,ei cauzeaza accidentele etc etc", precum si termenul asta de 'conserva'/conservar imprumutat de-afara si tradus..ca pt tot romanu'...

 

Daca tu ma consideri conservar, ce pot sa-ti spun, te compatimesc. Desi am permis categ B de 6 ani n-am condus asa mult, si am respect in trafic pt orice care are respect pt mine, nu fac discriminari. In schimb vad ca tu pozezi drept o victima a soferilor...cam tipic.

Lasa poate iau si eu acusi permisul pt A, si-mi iau o plasticata din Germania la 2000 Euro ca sa ma dau cu ea prin oras , poate atunci sunt demn de respectul unora care se intituleaza 'motociclisti'...

Daca prin cele scrise mai sus am jignit pe cineva..imi cer scuze,tirul meu era indreptat doar asupra celor care cred ca daca au permis de 5 luni si o moto second hand din Germania pot sa ia la 'per tu' pe oricine.

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga insider si dragi fratzi motociclisti.. n-am sa mint sau sa ma ascund dupa degete....ai lav baiks..... :baldy: ieeeeeeeee.....in legatura cu veyron.....da...e o bestie.....are 1001 kai si 2000 da kile.....sa nu va speriatzi sunt ardelean...:baldy:) aia vine cam 1 cal la doua kile....incredibil.....akum r 1 ....nu imi place r1 si nici yamaha.....dar imi plak baikurile si in kazul asta voi face o exceptzie de la regula.....r1 are 180 de kile si 190 de kai....iu du da math....ala ku r1 mergea la inmormantare......akum o sa vina unu destept si o sa zica...da ma fraiere da ce nu crezi ka veironu face r1?...ba da tati o face dar veyron are 10 radiatoare are 4 turbine si are aderentza cvadrupla...la asta castiga...la nimik mai mult........o mai zis unu ca e un film pe iutub cu honda rc 211v.....si masina f1 si barca....da este filmu ala lam vazut......dar cu mika sugestie ca acel rc211v e o simpla motocicleta superbike si pt cei ce se pricep la bikeu-ri mai ales superbikeuri acestea sunt simple motociclete de serie cu modificarile de rigoare necesare pistei....suspensii cauciucuri.....lipsa unor kilograme prin renuntarea la faruri si elecromotor...etc......credetzi-ma rc211v nu e moale.....are 250 de cai......si inka ceva....masina f1 600 de kile-900 de cai....deci egal 1 cal la 600 de grame.....ducati desmosedici....270 de cai si 145 de kile.....deci...1 cal la 580 de grame....in viatza reala si pe pista masina f1 si veyron e mai tare ca honda superbike si yamagha r1 datorita fizicii ku kare e inzestrata........si daca se va inventa masina kare sa accelereze de la 0 la 300 in 4 secunde nu va putea NICIODATA DAR REPET OSTENTATIV NICIODATA SA ITI CREEZE ACEA SENZATIE INCREDIBILA PE CARE DOAR SI DOAR O BESTIE PE DOUA ROTZI TZI-O POATE DA......respect to all :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam dupa ce am scris ultimul mesaj la ceva.........oare cum ar arata da mighti veyron langa un r1 (the one) cu bascula alungita si o umila turbinitza la o mika liniutza?totusi masinutza aia are 4 turbine w 16 10 radiatoare samd...ce zicetzi??? de ce nu pot pune motoarele in valoare cai net superiori masiinilor sport...simplu pt ka avand asa o fortza incredibila si dezvoltando atat de repede roata fata se ridika si se pierde timp pretios...din cei 189 de cai ai lui r 1 in viteza intai nu poate folosi mai mult de 130 ca dupa aceea roata fatza te loveste in nas.....treaba asta se rezolva cu o bascula alungita si dupa aceea bay bay veyron...urasc masiinile.....si manelele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...