Sari la conținut

Bugatti Vs. R1


insider
 Share

Postări Recomandate

In final se gasesc destule masini sa faca un motor de ultima generatie si unele le fac chiar rusinos ;ca sansa sa le intalnesti pe strada ,in trafic ,e foarte mica ,asta e cu totul altceva ....dar ele ,EXISTA!!! :nono:

 

Ps:asta ,pt cei care cred ca ,cu un motor de trompeta poti face orice super-masina ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am citit vreo 9 pagini si deja ma plictisisem, r1 nu face un bugatti veyron, deci eu zic sa va revenitzi

nici tipul ala nu stia sa-i dea cox da` chiar daca stia tot nu facea veyron-ul si sunt multi care au adus date tehnice ca argumente.

e masina de 2 mil de parai, cu 10 radiatoare, 4 turbine, etc etc bla bla, sa fim seriosi cum poate un r1 sa-l faca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne mereu eterna dilema....asa e...veyron o face....daca ne-am chinui un pic si am dispune de un buget de doua milioane de dolari pt o motocicleta sa vedem ce ar iesi....:duel:....ar fi interesant zik eu....dar pana atunci ...un simplu r1 cu o bascula alungita si un set de tobe akrapovic sau termignoni ar fi de ajuns pt frumoasa bugatti....sar comporta mai mult decat onorabil...ca sa nu zic ca veyron ar transpira urat de tot....eterna intrebare....ce se intampla kand motocicleta isi ridika labutza fata in aer?....dap...ati ghicit se pierd cai si timpi pretiosi.....ce putem face ca sa remediem problema?...da ati ghicit din nou...punem o bascula alungita....si voila...avem un bike de care si veyron 1200 bhp se fereste...:ok:

 

dar eu sincer ca sa scot in evidenta super masina ...incredibila masina....magnifica masina....eterna masina....bugatti veyron...as fi facut un test cu o honda cbr 600 f 1993....sa vedeti akolo ce o rupe veyronu si sa va inkid gura once and for all celor care puneti la indoiala the mighty veyron...

 

ma intreb oare veyron a auzit de KAWASAKI zx14 r?.....sper pt binele ei sa nu fi auzit sau daca a facut-o sa se faca ca ploua.....daca tot aducem ce e mai bun din lumea conservelor sa aducem si ce e mai bun din lumea noastra...sa fim obiectivi...daca filmul acela sar fi duelat(eu nu am vazut nici o intrecere akolo sincer sa fiu da noa poate voi ati vazut)......un veyron ku un zx4r....1994....ati fi zis la fel...??????

 

veyron veyron si iar veyron...sfanta treime....nu e adevarat...veyron nu face 0-100 in 2,6 secunde....e de fapt 2.9.....are acceleratia unui yamaha fzr 1000 genesis..1992....

 

gata ajunge nu am sa mai raspund pe tema asta....se vede klar ca cei de la volkswagen....au incercat din rasputeri sa scoata o masina de curse si sa o omologheze drept una de uz stradal...poate va veni ziua in kare cei de la suzuki vor scoate o hayabusa in 6 cilindri cu 300 de cai si o bascula alungita si o vor omologa pt uz stradal...atunci vor mai exista topice din astea?....cred ca nu...pace tuturor......va iubesc:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ma intreb oare veyron a auzit de KAWASAKI zx14 r?.....sper pt binele ei sa nu fi auzit sau daca a facut-o sa se faca ca ploua.....daca tot aducem ce e mai bun din lumea conservelor sa aducem si ce e mai bun din lumea noastra...sa fim obiectivi...daca filmul acela sar fi duelat(eu nu am vazut nici o intrecere akolo sincer sa fiu da noa poate voi ati vazut)......un veyron ku un zx4r....1994....ati fi zis la fel...??????

 

veyron veyron si iar veyron...sfanta treime....nu e adevarat...veyron nu face 0-100 in 2,6 secunde....e de fapt 2.9.....are acceleratia unui yamaha fzr 1000 genesis..1992....

 

 

Zx14 ,NU are performante mai bune cau un zx10...omiti un lucru deloc neglijabil (dar te "inteleg" ca incerci cu fanantism si fara argumente sa iei partea firmei "mama" :o ) si anume:GREUTATEA ,mult mai mare a unui zx14 ,care compenseaza cei in jur de 10cp in plus ai lui zx14 fata de un zx10 :rock:

 

Iar ca acceleratii ,citeste ultimul test dintre miare si vezi in cat timp face formidabila ta motocicleta sprintul 0-100 si apoi vorbeste :wave: ...ideea e ,si poate poti pricepe intr-un final ,caci chiar daca are puterea mai mare un zx10(sau oricare dintre miare) decat un fzr1000 ,NU poate pune toata puterea pe asfalt...dar acest ,mic "amanunt: ,trebuia sa il cunosti demult :blbl:

 

Ps:si ce ma "distreaza" si mai mult ,e ca cei ca tine(genul tau ,cu permis din 2007-asa scrie in "fisa" ta ,asa ca o poti da la intors :ok: -deci de maxim 4 luni :ok: ) se cred invincibili la ghidonul unei antichitati pe 2 roti :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea vorbeste aici de puteri si cuplu, jdemii de turbine si radiatoare.

Dar despre transferul puterii la asfalt nu spune nimeni nimic..

Bai fratilor voi nu dimensionati pe ce suprafata de aderenta pune veyron puterea aia si ce suprafata de contact are o motocicleta?

 

SI oricum comparatia este total impertinenta. Veyron turbine nebuneli. R1 motor aspirat.. etc multe altele.

Ma rog, chiar si in conditiile astea, sunt destul de curios daca o busa de vro 400 caluti si bascula ar dovedi veyronul. :duel:

Tind sa CRED ca da. Dar pana nu vedem un test nu ne putem pronunta.

 

p.s. pe mine m-a invitat un Viper de 600 cai sa ne tragem. Eu tind sa cred ca ma face..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea vorbeste aici de puteri si cuplu, jdemii de turbine si radiatoare.

Dar despre transferul puterii la asfalt nu spune nimeni nimic..

Bai fratilor voi nu dimensionati pe ce suprafata de aderenta pune veyron puterea aia si ce suprafata de contact are o motocicleta?

 

 

 

p.s. pe mine m-a invitat un Viper de 600 cai sa ne tragem. Eu tind sa cred ca ma face..

Am spus eu...daca citeai ai fi vazut chiar in postul de dinaintea ta ,puteai sa-ti arunci o privire :duel:

 

Ps:depinde pe ce distanta...pe 400m ,eu zic ca ai destule sanse sa-l faci ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap silv. scuze. sarisem peste pagina. my fault.

Am gandit si eu treaba cu 400m, si mi-au spus mai multi ca am sanse pe 400. Sa vedem. va tin la curent hi hi

 

L.E. : uite am gasit si un link. Din pacate nu se vad detalii gen distanta, cum au plecat. etc.. Oricum pana la un moment dat CBR ul era in fat amasinii mult. Exact cum vorbeam de cei 400 metri. apoi na.. era evident sa.. AICI

 

asa gata cu off top.

 

on top. : topic closure requested. :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incepem ku inceputul.....diferenta de 400 cc dintre zx14 si zx10 e un avantaj mult mai mare fata de dezavantajul zx14-lui fata de zx10 cand vine vorba de greutate..(mama ce tare suna propozitia asta:P).....e diferenta mare intre 200 de cai la 1400cc si 200 de cai la 1000...si tu kare ai carnet din 1878 ar trebui sa stii asta:P...frumosul meu....:ok:...de ce crezi ka zzr 1400 e cea mai rapida motocicleta de serie din lume...findca are 250 de kilograme?????....sau fiindca are un angrenaj atat de mare si ajunge mai repede ca miarele la kuplul maxim???.....nu cnteaza de cand am carnet,,,poate la mine in orash sunt cel mai bun nu ai de unde sa stii....(nu sunt dar am vrut doar sa iti arat ca nu e bine sa faci supozitii personale bazate pe prejudecati ca jignesti...)nu ma dau banii afara din kasa si nu am parinti care sa ma tina in puf de aceea mi-am cumparat o motocicleta "antica" un zx7r care spre surprinderea ta se misca ca o adevarat balerina tanara...dar nu asta conteaza.....papusha mea e ca vinul:P.....cu "baba"mea fac TOATE MASIINILE DIN ORASUL MEU....DA EU...CU CARNET DIN 2007.....DAR TOPICUL ASTA NU E DESPRE MINE....asa ca gandeste ce vrei....dar sa ramana atat...un gand....fiindca jignesti....si nu e frumos....data viitoare fii mai dragutz...:rock:.....imi apar firma mama fiindca rezultatele vorbesc de la sine....(vezi zx14)....pace voua ...salaam alecum:)) :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incepem ku inceputul.....diferenta de 400 cc dintre zx14 si zx10 e un avantaj mult mai mare fata de dezavantajul zx14-lui fata de zx10 cand vine vorba de greutate..(mama ce tare suna propozitia asta:P).....e diferenta mare intre 200 de cai la 1400cc si 200 de cai la 1000...si tu kare ai carnet din 1878 ar trebui sa stii asta:P...frumosul meu....:ok:...de ce crezi ka zzr 1400 e cea mai rapida motocicleta de serie din lume...findca are 250 de kilograme?????....sau fiindca are un angrenaj atat de mare si ajunge mai repede ca miarele la kuplul maxim???.....nu cnteaza de cand am carnet,,,poate la mine in orash sunt cel mai bun nu ai de unde sa stii....(nu sunt dar am vrut doar sa iti arat ca nu e bine sa faci supozitii personale bazate pe prejudecati ca jignesti...)nu ma dau banii afara din kasa si nu am parinti care sa ma tina in puf de aceea mi-am cumparat o motocicleta "antica" un zx7r care spre surprinderea ta se misca ca o adevarat balerina tanara...dar nu asta conteaza.....papusha mea e ca vinul:P.....cu "baba"mea fac TOATE MASIINILE DIN ORASUL MEU....DA EU...CU CARNET DIN 2007.....DAR TOPICUL ASTA NU E DESPRE MINE....asa ca gandeste ce vrei....dar sa ramana atat...un gand....fiindca jignesti....si nu e frumos....data viitoare fii mai dragutz...:).....imi apar firma mama fiindca rezultatele vorbesc de la sine....(vezi zx14)....pace voua ...salaam alecum:)) :ok:

Ce "logica" ai fratie :blbl: .Inseamnca ca un Vtx 1800 e cel mai tare ca obtine cuplul foarte repede si la o turatie foarte mica in comparatie cu un 1000rr,nu?? :rock: :ok: .Doamne ,ce "gandire" :duel: :wave: .

 

Referitor la "drama" ta (ce conduci ,de cand conduci ,ai sau nu bani),chiar nu ma intereseaza ,dar nu mai minti pe aici lumea cu baliverne ieftine :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solicit inchidere de topic. nea serj bate campii mioritici cu gratie.

Iar daca tzelul tau e sa iti iei motor care face toate masinile de la tine din oras, atunci.. ma inchin in fata ta mare guru. dar mai am o vorba.. LASA-NEEEEEEE LASA-NEEEEEEEEEEEEE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e legatura unui vtx 1800 cu motoarele supersport?...daca imi raspunzi la asta iti fac o statuie si iti dau un trikou ku steaua cu care mam sters eu la picioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e legatura unui vtx 1800 cu motoarele supersport?...daca imi raspunzi la asta iti fac o statuie si iti dau un trikou ku steaua cu care mam sters eu la picioare

Ai ceva probleme ,dar iti raspund...o tineai sus si tare ca zx14 are 400cmc peste zx10 si cuplu mai mare(ceea ce e adevarat) si ca nu conteaza cele cateva zeci de kg in plus(asta dupa "gandirea" ta) ,asa are si vtx-ul 400cmc peste cei ai lui zx14 si cuplu mai mult si la o turatie mai joasa ,dar NU se poate compara cu un super-sport(ceea ce insinuai tu) :duel: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne invartim in cerc sau mi se pare mie?..parca am vorbi in oglinda...sincer inka nu am inteles unde ai vrut sa ajungi ku asta....poate peste noapte ma voi lumina la ceapa...pana atunci o sa raman ku enigma asta in kap...ce a vrut sa spuna silviu cu vtx 1800????...promit ca voi reflecta asupra acestei probleme...cum e facuta distributia unui motor super sport si kum e cea a unui cruiser....la cate ture lukreaza un super sport si un cruiser?....daca vom raspunde la astea poate vom vedea o mica diferenta intre zx14 si vtx 1800 dar pana atunci am sa raman nedumerit de ce ai adus problema asta in discutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne invartim in cerc sau mi se pare mie?..parca am vorbi in oglinda...sincer inka nu am inteles unde ai vrut sa ajungi ku asta....poate peste noapte ma voi lumina la ceapa...pana atunci o sa raman ku enigma asta in kap...ce a vrut sa spuna silviu cu vtx 1800????...promit ca voi reflecta asupra acestei probleme...cum e facuta distributia unui motor super sport si kum e cea a unui cruiser....la cate ture lukreaza un super sport si un cruiser?....daca vom raspunde la astea poate vom vedea o mica diferenta intre zx14 si vtx 1800 dar pana atunci am sa raman nedumerit de ce ai adus problema asta in discutie

Tu ai adus-o!!!...prin faptul ca ai spus ca zx14 e mai bun ca zx10 ,dar ca argumente ce ai spus??...doar ca are 400cmc in plus si cuplul obtinut la o turatie mai mica. Astea nu sunt argumente ca sa sustii suprematia lui zx14 fata de zx10!!! Ce naiba ,e chiar asa greu de priceput???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silviu vad ca suntem la chat aici...:duel:....mai bine imi dai adresa ta de mess si stam akolo la barfe:D....pai si zx14 nu e mai bun ca zx10?...de ce hayabusa le face pe toate???...fiindca e mai grea???cand restul "obosesc" astea mari mai au resurse din cei 190 de cai sau 200 cat au..iar restul nu...restul adika miarele....Ce naiba, e chiar asa de greu de priceput???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silviu vad ca suntem la chat aici...:ok:....mai bine imi dai adresa ta de mess si stam akolo la barfe:D....pai si zx14 nu e mai bun ca zx10?...de ce hayabusa le face pe toate???...fiindca e mai grea???cand restul "obosesc" astea mari mai au resurse din cei 190 de cai sau 200 cat au..iar restul nu...restul adika miarele....Ce naiba, e chiar asa de greu de priceput???

Nu ai inteles..."oferind" cmc in plus ,NU mai trebuiesc turatii mari pt a obtine aceiasi putere ,dar cum la super-sport nu e problema de turatii ,stai linistit ca nu "obosesc" ....poate "oboseste" un zx14 dupa un zx10 pe un circuit ,in nici un caz zx10 :duel:

 

Ps:hayabusa e tot un drac ,aceiasi clasa cu zx14 ,deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuplu maxim zx10-117Nm la 12000 de ture.....zx14 159 Nm la 11500 ture...dau un exemplu nu stiu fix cat e....vezi vreo diferenta aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuplu maxim zx10-117Nm la 12000 de ture.....zx14 159 Nm la 11500 ture...dau un exemplu nu stiu fix cat e....vezi vreo diferenta aici?

Pai ,EXACT ce-ti spuneam...avand cmc in plus poti obtine acelasi cuplu la o turatie mult mai mica ca a unui motor cu mai putini cmc sau un cuplu mult superior la aceiasi turatie cu al unui motor mai mic in cmc.

 

Ps:ca exemplu ,iti imaginezi ce cuplu(de cct oricum) au masinile de F1 ,dar ce PUTERE au???...asta ,ca sa intelegi mai bine performantele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate sa ai asa performante fara cuplu si numai cu cai...are cuplu dar "tarziu" gandeste-te ce accelerztii au masiinile de f1 si ce cuplu iti trebuie pt asta...nu cred ca e de cct:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate sa ai asa performante fara cuplu si numai cu cai...are cuplu dar "tarziu" gandeste-te ce accelerztii au masiinile de f1 si ce cuplu iti trebuie pt asta...nu cred ca e de cct:P

Intereseaza-te ,cauta si apoi vorbeste si ai sa te convingi :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici tre sa fiu de acord cu fan-ul Kawa. Nu cred ca un ZX10 bate un ZX14 la acceleratie.

 

De ce nu se face dragracing cu ZX10?Daca ar fi adevarat iti tinchipui ca s-ar gasi un smecher sa-si bage zx10-le pe dragstrip si sa-i umileasca pe toti cu Buse si ZX14.

Nu e adevarat, din cauza greutatii mai mari, lungimii mai mari, poti sa dai gazul jos mai vartos si nu se face steag ca ZX10-le, de te trezesti ca te dai de 2 ori peste cap si nu stii ce s-a intamplat.

 

Dupa ce am citit de cand a aparut ZX14-le stock bate Busa, tot varianta stock. Dar niciodata nu s-a pus problema ca vine vreun ZX10 si le bate pe amandoua. Daca ar fi adevarat nu cred ca mi-ar fi scapat.

 

P.S. Si nu cred ca ZX14-le bate Veyronu. :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel putin pana la 200...si dupa aceea intervine "oboseala"....eu nu am specificat pana la 200 ci pana la blana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...