Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZXR 750


chelie
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 432
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA (CA NU MAI INTELEG NIMIC)CARE E DIFERENTA DINTRE ZX750 SI ZX7R?........SI INCA CEVA... INTREB PT CA MA BATE CAPU SA-MI IAU SI EU MOTORU ASTA!

eu m-am documentat pe mai multe forumuri, si din alte tari dar pana la urma am ramas cu parerea ca nu difera nimic, cine cum il foloseste :)

poate ca gresec dar pana la momentul de fata nici eu nu am gasit intre acele tipuri diferente dupa care sa stiu exact ZX750, ZX7R, ZXR750 sau ZXR 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am nevoie urgent de un suport pt oglinzi la un kawa zx7r (96-01). Atasez si o poza.

 

P.S - stie cineva dak suportul de la un ZXR 400 i la fel?

 

 

am eu zx4...dap ...cam seamana!

Editat de kidu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaugati un posesor de Kawa ZXR! :huh:

zxr75017.th.jpg

Salut !

Sunt din judetul Braila.Sunt proaspat proprietar de Kawasaki zxr 750 .L-am cumparat de la vecinii nostri bulgari.Am un zgomot undeva in zona chiulasei care se linisteste cand motorul ajunge la cca 4500-5000 ture. Ma intreb poate fi de la lantul de distributie?Sau de la jocul de la supape?Mentionez ca motorul meu are 76000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Sunt din judetul Braila.Sunt proaspat proprietar de Kawasaki zxr 750 .L-am cumparat de la vecinii nostri bulgari.Am un zgomot undeva in zona chiulasei care se linisteste cand motorul ajunge la cca 4500-5000 ture. Ma intreb poate fi de la lantul de distributie?Sau de la jocul de la supape?Mentionez ca motorul meu are 76000km.

 

... chiar nu stiu care ar fi problema la tine ... 76.000 km sunt cam multi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... chiar nu stiu care ar fi problema la tine ... 76.000 km sunt cam multi ...

rectific!!!!!.... exact aceasta problema am si eu de 2 zile dar la mine si moare motoru daca il las la relanti , i-am schimbat bujiile ... tot asa face ... AJUTATI-NE!!!!!

Editat de lei_92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
Salut !

Sunt din judetul Braila.Sunt proaspat proprietar de Kawasaki zxr 750 .L-am cumparat de la vecinii nostri bulgari.Am un zgomot undeva in zona chiulasei care se linisteste cand motorul ajunge la cca 4500-5000 ture. Ma intreb poate fi de la lantul de distributie?Sau de la jocul de la supape?Mentionez ca motorul meu are 76000km.

 

 

Lantul de distributie iese din calcul din start, ori la 1000 de ture ori la 7000 daca e sa scoata zgomot ciudat o face indiferent de turatii... supapele la fel... eu as zica ca e din distributie, posibil din cauza patinelor.. oricum dute la mecanic. Cu parerea poate sa-si dea toata lumea , dar pana nu e desfacut motorul nu poti sti exct care e problema

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna all

 

 

Am nevoie de ajutor.De curand in urma planificarii asupra schimbarii lantului de transmisie la motor (vibrochen--axa cu came) s-a descoperrit ca 2 dinti din vibrochen sunt rupti si astfel acesta trebuie schimbat cu altul bun.NU stiti,se potriveste un vibrochen+cuzineti de pe un zxr din 95 ((M(( pe motoru meu CARE ESTE UN zxr din 91 --J--

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
zxr sau zx7r?

 

 

zxr 750

 

 

IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA (CA NU MAI INTELEG NIMIC)CARE E DIFERENTA DINTRE ZX750 SI ZX7R?........SI INCA CEVA... INTREB PT CA MA BATE CAPU SA-MI IAU SI EU MOTORU ASTA!

 

 

eu m-am documentat pe mai multe forumuri, si din alte tari dar pana la urma am ramas cu parerea ca nu difera nimic, cine cum il foloseste :D

poate ca gresec dar pana la momentul de fata nici eu nu am gasit intre acele tipuri diferente dupa care sa stiu exact ZX750, ZX7R, ZXR750 sau ZXR 7.

 

 

Este foarte simplu...se numeste ZX7R si versiunea "preparata" de fabrica ZX7RR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Este foarte simplu...se numeste ZX7R si versiunea "preparata" de fabrica ZX7RR.

Mai simplu, ca sa lamurim povestea...

ZXR750(J,H,K,L,M) a fost fabricat pana in 1995 inclusiv

incepand cu 1996 modelul a fost imbunatatit atat ca performante cat si ca design.Practic a aparut un nou model si lau denumit ZX7R existand variante "racing" la ambele modele.

la primul model au fost variantele K,L si M, prima si ultima iesind carenate direct "monopost" din fabrica.Primul model racing(K) avea in jur de 110cp.Celelalte doua(L si M) depasind 121cp. La modelul "nou" varianta "racing" a capatat un R in plus.Asa ca din ZX7R, l-au transformat in ZX7RR...Despre varianta racing de la acest model stiu ca are aproximativ 130cp si a aparut in 1998...

Cam atat...sper ca am multumit pe toata lumea...

Daca am gresit undeva , nu ezitati sa ma corectati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt:

 

1989 •Ninja ZX-7 - ZX750-H1

 

1990 •Ninja ZX-7 - ZX750-H2

 

1991 •Ninja ZX-7 - ZX750-J1

•Ninja ZX-7R - ZX750-K1

 

1992 •Ninja ZX-7 - ZX750-J2

•Ninja ZX-7R - ZX750-K2

 

1993 •Ninja ZX-7 - ZX750-L1

•Ninja ZX-7R - ZX750-M1

 

1994 •Ninja ZX-7 - ZX750-L2

•Ninja ZX-7R - ZX750-M2

 

1995 •Ninja ZX-7 - ZX750-L3

 

1996 •Ninja ZX-7R - ZX750-P1

•Ninja ZX-7RR - ZX750-N1

•Ninja ZX-7RR - ZX750-N1

 

1997 •Ninja ZX-7R - ZX750-P2

•Ninja ZX-7RR - ZX750-N2

 

1998 •Ninja ZX-7R - ZX750-P3

 

1999 •Ninja ZX-7R - ZX750-P4

 

2000 •Ninja ZX-7R - ZX750-P5

•Ninja ZX-7R - ZX750-P5

 

2001 •Ninja ZX-7R - ZX750-P6

 

2002 •Ninja ZX-7R - ZX750-P7

 

2003 •Ninja ZX-7R - ZX750-P8

 

 

Denumirea de baza este zx-7 sau zx7. Cred ca R-ul vine de la race si RR de la Race Ready. Se intampla sa apara un model de doua ori, probabil ca la dublura se regasesc modificari dar nu intr-atat cat sa fie necesara schimbarea indicativului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu, ca sa lamurim povestea...

ZXR750(J,H,K,L,M) a fost fabricat pana in 1995 inclusiv

incepand cu 1996 modelul a fost imbunatatit atat ca performante cat si ca design.Practic a aparut un nou model si lau denumit ZX7R existand variante "racing" la ambele modele.

la primul model au fost variantele K,L si M, prima si ultima iesind carenate direct "monopost" din fabrica.Primul model racing(K) avea in jur de 110cp.Celelalte doua(L si M) depasind 121cp. La modelul "nou" varianta "racing" a capatat un R in plus.Asa ca din ZX7R, l-au transformat in ZX7RR...Despre varianta racing de la acest model stiu ca are aproximativ 130cp si a aparut in 1998...

Cam atat...sper ca am multumit pe toata lumea...

Daca am gresit undeva , nu ezitati sa ma corectati.

primul zx7rr a aparut in 1996

 

fie zxr sau zx7r un lucru e cert

sunt niste capodopere de arta

niste instrumente pentru suflet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
primul zx7rr a aparut in 1996

 

fie zxr sau zx7r un lucru e cert

sunt niste capodopere de arta

niste instrumente pentru suflet

 

Ai dreptate dar ptr unii sunt prea nervoase :laugh:)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...