Sari la conținut

Multumesc Drumul Taberei - 16.03.2007


Cavantu
 Share

Postări Recomandate

Vineri 16.03.07 ora 19.30. Billa Dr. Taberei

 

O seara senina putin cam racoroasa si multa agitatie in parcare la Billa. Masini. oameni, carucioare pentru produse si un lucru mai putin obisnuit pentru o parcare de supermarket peste 20 de motociclisti. Dupa aproximativ 1h de coversatii pe diferite teme ne hotaram sa alergam putin hergheliile prin oras dupa care sa ne intoarcem in cartier. Toate bune si frumoase, un spectacol civilizat pe strazile capitalei si o simfonie de tobe apreciata cu invidie de conducatorii auto. Pe scurt si ca sa nu va pun rabdarea la incercare, ne intoarcem in drumul taberei, iar eu opresc putin la poiana muntelui pentru ca suna telefonul, dupa care imi continui drumul spre casa.

 

Ora 21.00

 

Ajuns in intersectia de la Valea Ialomitei fac dreapta, accelerez, iar din sens opus vad o dacie break, care incearca sa faca stanga. Atentie pe jos ud ca in Venetia pt. ca labarii de la ADP au scos cisternele mortii, care uda bucurestiul fara nici un sens, ci doar sa le iasa lor pe hartii motorina furata. Dar sa revenim fac dreapta, conservaru era agitat pt ca se certa in masina cu o gaina, ma vede, ezita si continua sa vireze la stanga pentru a intra pe o alee. Intr.o secunda imi dau seama ca nu pot sa.l evit decat daca accelerez si inclin maxim motorul pe dreapta. Din cauza asfaltului umed nu am avut prea multe sanse si am intrat in break cu roata din fata sub masina. Ma tavalesc, ma ridic ii dau cateva bucati in capota, dupa care omu ( 35 de ani ) iese speriat din masina si imi spune cu o privire tampa" jur ca nu te.am vazut " Petre un amic motociclist care era prin zona ma ajuta sa scot motorul de sub masina si il suna pe Serban Duca sa vedem daca pot merge cu motorul pana la sectia de politie.

 

Ora 21.15

 

In mai putin de 2 min capitanul Duke si inca vrei 10 motoare vin la locul accidentului. Conservarul cand a vazut miscarea de forte imi zice " Frate spune.le sa nu ma linseze ca am familie acasa " Ii explic faptul ca nu suntem vandali ci doar participanti cu aceleasi drepturi in trafic. Dupa o serie de negocieri, plecam la sectia de politie din Militari unde am stat vreo 6 h, adica pana dimineata. Pe scurt soferul a ramas fara permis si trebuie sa dea o reexaminare, iar eu trebuie sa.mi repar motorul pe asigurarea lui. E bine ca am avut inger bun si m.a ajutat sa am inspiratia sa cad ca un cascador, iar azi sa nu fiu in ghips.

 

PS: Le multumesc tuturor celor care m.au ajutat si au venit cu mine la sectia de politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau in zona aia..

aia nu e sosea de accelerat. sunt masini orpite non stop in curba. sunt troleele care opresc si tre sa calci continua ca sa treci de ele, alei din 3 in 3 m ..

numai bine si mare atentie.. e bine ca esti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol cu udatul asta,macar de ar aduna mirezia cu ceva pe urma dar asa nu-i vad rostul.Vara trecuta am vazut ca am inceput si in Arad tampenia asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata stai si te gandesti daca mai stateam 10 sec sau mergeam mai tare nu ma intersectam cu el, insa astea sunt parca facute cateodata... asta e acum moshule... bine ca n-ai intrat si tu sub masina odata cu motorul...

Hai ca te sun ... bafta!

:D

 

P.S. : Era sa ma fac si eu afis azi cand un baiat cu o dubitza a incetinit brusc in fata la vreo 20-30 m si eu eram in depasire pe stanga, prin Pipera spre Tunari, si s-a bagat asa vreo 3/4 sa faca stanga....noroc ca l-am ocolit la mustatza pe stanga... asa ca... nu a fost ziua mea azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa situatia. Bine ca esti intreg, fara urmari.

 

Apropo de sosele ude...tampitii de la mine din Rahova au spalat strazile si in februarie in dimineti in care erau 2-3 grade afara.....cat de retarzi pot sa fie :lol: daca ar mai fi batut vantul temperatura putea scadea sub 0 si sa vezi patinoar....

 

Intr una din diminetile alea m am plimbat cam 40 de km prin oras , si in alte sectoare nu am vazut tampiti de la ADP la spalat carosabilul...numai in ograda lui Vanghelie era exces de zel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este periculoasa apa aruncata pe drum in mod aleatoriu pt ca nu te astepti sa fie uda aiurea cate o banda numai....adica mergi OK pe uscat si schimbi banda si e fleasca...

 

Si biciclistii sunt "vai steaua lor"...k pleaca de acasa bucurosi ca-i soare si senin, dar se pomenesc pe drum ca-i stropesc la greu masinile din fatza ridicanda apa de pe jos in ochii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata am impresia ca sunt inconjurat de idioti.Daca una din benzi a fost udata ,voi circula pe dreapta celei uscate ,si nu este bine.Se gaseste unul sa ma inghesuie spre banda 1.Daca rulez pe 1(care este uda) mai incet se gaseste altul sa ma duca in bot.Atunci mai ramane sa trec in 2 si sa-i dau gaz.In acest caz se va spune; alearga si astia cu motoarele ca disperatii! Cum naiba sa mai faci ,sa fie bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mai putin de 2 min capitanul Duke si inca vrei 10 motoare vin la locul accidentului. Conservarul cand a vazut miscarea de forte imi zice " Frate spune.le sa nu ma linseze ca am familie acasa "

 

Foarte tare faza :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma sunat azi si paul sa ma intrebe de tine ...iam zis ca esti bine ...la ce firma era asigurat ala cu dacia pan la urma ?? suna-ma dc ai nevoie de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma sunat azi si paul sa ma intrebe de tine ...iam zis ca esti bine ...la ce firma era asigurat ala cu dacia pan la urma ?? suna-ma dc ai nevoie de ajutor

 

La BCR Asigurari daca am inteles eu bine. :D

 

Same here, daca ai nevoie de vreun ajutor, da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 16.03.07 ora 19.30. Billa Dr. Taberei

 

O seara senina putin cam racoroasa si multa agitatie in parcare la Billa. Masini. oameni, carucioare pentru produse si un lucru mai putin obisnuit pentru o parcare de supermarket peste 20 de motociclisti. Dupa aproximativ 1h de coversatii pe diferite teme ne hotaram sa alergam putin hergheliile prin oras dupa care sa ne intoarcem in cartier. Toate bune si frumoase, un spectacol civilizat pe strazile capitalei si o simfonie de tobe apreciata cu invidie de conducatorii auto. Pe scurt si ca sa nu va pun rabdarea la incercare, ne intoarcem in drumul taberei, iar eu opresc putin la poiana muntelui pentru ca suna telefonul, dupa care imi continui drumul spre casa.

 

Ora 21.00

 

Ajuns in intersectia de la Valea Ialomitei fac dreapta, accelerez, iar din sens opus vad o dacie break, care incearca sa faca stanga. Atentie pe jos ud ca in Venetia pt. ca labarii de la ADP au scos cisternele mortii, care uda bucurestiul fara nici un sens, ci doar sa le iasa lor pe hartii motorina furata. Dar sa revenim fac dreapta, conservaru era agitat pt ca se certa in masina cu o gaina, ma vede, ezita si continua sa vireze la stanga pentru a intra pe o alee. Intr.o secunda imi dau seama ca nu pot sa.l evit decat daca accelerez si inclin maxim motorul pe dreapta. Din cauza asfaltului umed nu am avut prea multe sanse si am intrat in break cu roata din fata sub masina. Ma tavalesc, ma ridic ii dau cateva bucati in capota, dupa care omu ( 35 de ani ) iese speriat din masina si imi spune cu o privire tampa" jur ca nu te.am vazut " Petre un amic motociclist care era prin zona ma ajuta sa scot motorul de sub masina si il suna pe Serban Duca sa vedem daca pot merge cu motorul pana la sectia de politie.

 

Ora 21.15

 

In mai putin de 2 min capitanul Duke si inca vrei 10 motoare vin la locul accidentului. Conservarul cand a vazut miscarea de forte imi zice " Frate spune.le sa nu ma linseze ca am familie acasa " Ii explic faptul ca nu suntem vandali ci doar participanti cu aceleasi drepturi in trafic. Dupa o serie de negocieri, plecam la sectia de politie din Militari unde am stat vreo 6 h, adica pana dimineata. Pe scurt soferul a ramas fara permis si trebuie sa dea o reexaminare, iar eu trebuie sa.mi repar motorul pe asigurarea lui. E bine ca am avut inger bun si m.a ajutat sa am inspiratia sa cad ca un cascador, iar azi sa nu fiu in ghips.

 

PS: Le multumesc tuturor celor care m.au ajutat si au venit cu mine la sectia de politie.

sa ma p.s pe ,,ADP"-URILLE CARE UMEZESC ZIUA STRAZILE. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ADP-ul e de (cuvant urat), nici nu a venit bine vremea buna ca deja au inceput cu pisatorile lor ! Toamna trecuta tot asa uda, venise iarna si ei tot udau ! Frate dar aia nu cred ca e apa simpla, mie mi sa parut ca chiar aluneca serios cauciucul pe portiunea udata !

NISTE CRETINI !

 

Bafta cu asigurarea

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ADP-ul e de (cuvant urat), nici nu a venit bine vremea buna ca deja au inceput cu pisatorile lor ! Toamna trecuta tot asa uda, venise iarna si ei tot udau ! Frate dar aia nu cred ca e apa simpla, mie mi sa parut ca chiar aluneca serios cauciucul pe portiunea udata !

NISTE CRETINI !

 

Bafta cu asigurarea

:lol:

topicul trebuia sa se numeasca CISTERNELE MORTII LOR -sa umezeasca noaptea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nesimtiti si jepcari...daca uda si "spala" noaptea tre sa ii plateasca pe aia in plus cam cu 25 30 % pe ora pt spor de noapte...de asta trimit cisternele ziua.

 

Si sa vezi iar la vara cand or fi 30 grade la umbra si torni apa rece peste asfalt incins..se face abur, creste umiditatea =>caldura mare+umiditate ridicata=creste disconfortul termic...ca la tropice!!!

 

Asta e la Romanica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o ura inimaginabila pe aceste stropitori ambulante.

 

dar sa revenim la subiect: azi am avut o intalnire pe undeva prin comuna Rosu, asfaltul udat pe tot traseul pe care am mers. Mi-am zis ca nu se poate, trebuie sa fac ceva (in afara faptului ca am mers cu 30-40kmph)... am oprit in fata unei cisterne , nu i-am lasat loc sa treaca si i-am facut semn soferului, alt semn decat faceam pana acum (am zis sa incerc si altceva decat the finger) asa deci am facut semn sa deschida geamul, si am turnat o pledoarie despre ce inseamna udatul cu apa din Dâmbovița pe strazile pline de praf. Nu stiu daca a inteles sau nu omu (pe la vreo 55 de ani) desi a zis ca a inteles... in fine... cert este ca sunt dispus sa pierd ceva timp liber pentru a aduna semnaturi sau poate ma indruma careva cu ce trebuie facut.. o petitie, un memoriu sau mai stiu eu ce pentru a opri cacatul asta... si eu am trantit motorul de vreo 2-3 ori din aceasta cauza (la viteza extrem de mica) si poate avem ocazia sa schimbam ceva!!!!

toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba incerci sa le explici lor, ei fac doar ce se comanda de sus.

 

Asa ajung sa ude si cand ploua afara, si cand sunt 4 grade in plina iarna. Nu ajunge ca tre sa ne ferim de tot felul de incompetenti in trafic...nici macar sansa de a frana nu o mai avem. Sa incercati la semafor sa puneti picioru pe udatura respectiva sa vedeti cat de mult aluneca

 

Pe langa faptul ca aluneca ne mai facem si din cap pana in picioare de jeg. Eu cand ajung acasa imi sterg geaca pe spate de tot rahatul adunat pe o plimbare de 50km in oras. Tare nu putem sa mergem ca e ud si periculos, incet daca mergem ne depasesc alte masini si ne fac de parca am prins cine stie ce furtuna...

 

Nu cred ca exista un singur om, sofer sau motociclist care sa fie de acord cu balacareala asta pe care o numesc ei spalat de strazi. Practic noi suntem cei care spalam strazile...noi luam jegu pe motoare, pe noi, pe masini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact..

imi amintes ca acum vreo 1 luna intr-un weekend mai friguros, strada udata la fel ca alte dati, am pus piciorul jos (pentru verificare, la fel cum fac de fiecare data) si era absolut inimaginabil de alunecos. pur si simplu batea orice record! am pus motorul pe cric si m-am dat ca pe ghetzush, asa cum faceam cand eram in scoala! ( si cat de cat, de obicei merg in bocanci, cu talpa serioasa, grip si toate cele, nu pantofi sau mai stiu eu ce..)

 

cer sfaturi in vederea depunerii unui memoriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact..

imi amintes ca acum vreo 1 luna intr-un weekend mai friguros, strada udata la fel ca alte dati, am pus piciorul jos (pentru verificare, la fel cum fac de fiecare data) si era absolut inimaginabil de alunecos. pur si simplu batea orice record! am pus motorul pe cric si m-am dat ca pe ghetzush, asa cum faceam cand eram in scoala! ( si cat de cat, de obicei merg in bocanci, cu talpa serioasa, grip si toate cele, nu pantofi sau mai stiu eu ce..)

 

cer sfaturi in vederea depunerii unui memoriu

 

cred ca cel mai bine ar trebui actionat cu presa, eventual la "Nasul". Cred ca banii in spatele acestei afaceri nu sunt deloc putini.

 

Am vazut insa luna aceasta masini REBU care spalau/maturau carosabilul. Asa ceva trebuie, cisternele nu au ce cauta pe strazi si ar trebui data Primaria in judecata pentru orice accident intamplat din cauza aderentei reduse ca urmare a deversarii mizeriei respective. Ar fi de analizat si din punct de vedere al Inspectiei Sanitare ce se afla in acea apa. Eu cred ca este apa luata direct din Dambovita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa razi, o intamplare asemanatoare am patit si eu.

 

Eram pe magheru, cu masina si mergeam catre Ana Ipatescu. In curba de la romana catre A.I eram pe banda 2 si aveam aproximativ 70-80km/h si prind udatura. Am ajuns de pe banda 2 pe banda 1 in conditiile in care eu am gume pe 285 si sisteme de securitate activa probabil cat jumatate din greutatea masinii. Acolo ce faceam daca eram cu motorul exact la aceeasi viteza ? Iti spun eu...ma ridicam din boscheti.

 

Am depasit cisterna care uda pe A.I si m-am oprit in Victoriei unde am avut norocul sa gasesc o masina de politie. L-am invitat pe domnul politist pana la strada (in acel timp trecuse si cisterna) si i-am aratat cum ma dau pe gheatza. Dupa 15min de discutie am aflat ca si el era motociclist si ca sunt multe persoane din politia romana care urasc la fel ca si noi pe acesti cisternisti (Majoritatea sunt soferi ca si noi, atat in timpul serviciului cat si dupa) DAR... NU au ce sa faca. Asa se da dispozitie de sus, sa fie udate strazile.

Sfatul meu ? Nu mai ii injurati pe cei din cisterne...sunt oameni care lucreaza si nu au nici cea mai mica vina, ordinele sunt date de sus. Stiu ca asa vezi pe moment, si iti vine sa le spargi parbrizu cu pietre. Dar daca gandesti lucrurile la rece vezi ca ei sunt doar niste lucratori...si atat.

 

Later edit :

aquilla

 

Eu stau in Cotroceni, de fiecare data cand vin spre casa ii vad cum alimenteaza de la pod de la eroilor. Iti spun eu...nu e nimic in apa, decat apa de Dambovitza. Sau poate au ceva subteran unde amesteca apa cu alte substante. Cert este ca ALUNECA si PUTE

Editat de Baracuda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine ar trebui actionat cu presa, eventual la "Nasul". Cred ca banii in spatele acestei afaceri nu sunt deloc putini.

 

Am vazut insa luna aceasta masini REBU care spalau/maturau carosabilul. Asa ceva trebuie, cisternele nu au ce cauta pe strazi si ar trebui data Primaria in judecata pentru orice accident intamplat din cauza aderentei reduse ca urmare a deversarii mizeriei respective. Ar fi de analizat si din punct de vedere al Inspectiei Sanitare ce se afla in acea apa. Eu cred ca este apa luata direct din Dambovita.

Apa este luata din dambovita.Daca mergi la pod langa targul Vitan poti vedea cum stau cisternele la rand sa se alimenteze cu mizeria aia de apa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...