Sari la conținut

Pinstriping


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Cine este interesat de Old School si nu numai, este sigur interesat si de tehnica pinstriping-ului. Cei interesati de aceasta metoda de stilizare pot posta idei, modele ,tehnici, discutii despre sculele necesare si vopsele,istoria acestei metode (Ed Roth , Von Dutch) ,link-uri la site-uri pe aceasta tema, fotografii etc...

 

Incep eu cu un filmulet fain: --->

 

Urmariti-l cu atentie. Dureaza cam 10 minute si se vede bine.

 

Inca un link meserias: ---> http://pinstriper.com/

 

A incercat pana acum cineva aceasta tehnica?Noi am luat contact cu pinstriping-ul in ultimi ani dar in vest,in special este folosit de aproape un secol,in diferite forme.

 

Nu va feriti sa continuati topicul.

post-7907-1174411359_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in faza de customizare a chopperului meu ... pe langa unele modificari va fi vopsit negru mat si dupa o discutie avuta cu Zoli (Zoliart), acesta mi-a recomandat sa aplic pe chopper un desen facut in tehnica "pinstriping", mult mai potrivit pe un fundal negru mat decat un desen "airbrush" ...

Asa ca intrebarea mea este : se ocupa cineva de pinstriping prin Ardeal sau nu ... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Face cineva pinstriping in Romania, nu numa in Ardeal?

 

greu de spus dac se ocupa cineva cu acessta tehnica.

sincer eu caut de ceva vreme pensulel respective si e destul de dificil de gasit (cred ca nu m-am interesat eu destul poate mai mult doinm cauza ca nu se prea cerea asa ceva ..inca , dar pe viitor si cat de curand va fi si la noi daca nu cumva este deja )

 

hop si eu cu ceva linkuri , nu numai pe choppere :drums:

 

http://www.custompainters.org/Gal25_That_70_s_Kandy_look.asp

 

http://www.airbrushartists.org/Gal1211_Mac_Tools_Bike.asp

 

 

http://www.airbrushartists.org/Gal1530_my_bike.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu de spus dac se ocupa cineva cu acessta tehnica.

sincer eu caut de ceva vreme pensulel respective si e destul de dificil de gasit (cred ca nu m-am interesat eu destul poate mai mult doinm cauza ca nu se prea cerea asa ceva ..inca , dar pe viitor si cat de curand va fi si la noi daca nu cumva este deja )

 

 

 

nu numai pensule ci si culorile pt stripping sunt speciale, culorile cele mai uzitate aici sunt ''oneshot'' iar pensulele ''mack'' daca ai nevoie de pensule sa imi spui ca iti trimit eu, sunt vreo 10 marimi dar nu cred ca au nevoie de mai mult de maxim 4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

nu numai pensule ci si culorile pt stripping sunt speciale, culorile cele mai uzitate aici sunt ''oneshot'' iar pensulele ''mack'' daca ai nevoie de pensule sa imi spui ca iti trimit eu, sunt vreo 10 marimi dar nu cred ca au nevoie de mai mult de maxim 4

 

Topic up from the dead :D Sa mai vorbim si de choppere...

@kata ,vreau eu pensule.

 

Uite un link fain: http://www.pinheadlounge.com/selectportfol...40eb9df10172a4a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fiu sincer ,eu acum am observat topicul asta :D ,e foarte bine ca exista.,chiar si e timpul.Vreua sa anunt tuturor interesati ca eu am toate sculele si chiar am si facut citeva lucrari,nu-i mare lucru..e mai naspa ca majoritatea motociclistilor nu prea vrea asemenea design,si nici nu prea este cunoscut in tara pinstripingul.Haideti baieti sa facem citeva lucrari si pentru voi,sa vada lumea cit de frumos este :bounce:

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fiu sincer ,eu acum am observat topicul asta :D ,e foarte bine ca exista.,chiar si e timpul.Vreua sa anunt tuturor interesati ca eu am toate sculele si chiar am si facut citeva lucrari,nu-i mare lucru..e mai naspa ca majoritatea motociclistilor nu prea vrea asemenea design,si nici nu prea este cunoscut in tara pinstripingul.Haideti baieti sa facem citeva lucrari si pentru voi,sa vada lumea cit de frumos este :bounce:

 

hai Nea Zoli!!! ca suna tare fain!!

da cit ne-ar costa o lucrare de genul asta?nu tare complicata, asa mai simpla da cu gust!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca incet incet o sa prinda si pinstripingul la noi.

 

 

Von Dutch e the granddaddy of custom pinstriping. Avea talent cu tona dar era si one weeeeeeird motherf*cking nutcase.

http://www.letterhead.com/articles/bob_burns/vondutch/

http://en.wikipedia.org/wiki/Von_Dutch#Von_Dutch_Corporation

 

Artisti extentrici? Pfffft, Dutch le da fum cu biografia sa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

pretul variaza dupa: -daca facem peste vopsea originala si fara lacuit..

-daca facem peste vopsea orig. dar dat cu lac..

-si bineinteles dupa complexitate ..

 

dar oricum mai ieftin decit un airbrush,sa spun un exemplu: sa zicem ca fac un pintriping la un rezervor poate sa varieze intre 50-100 euro.(fara lacuit),Daca dam cu lac atunci inca 50 euro..

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

pretul variaza dupa: -daca facem peste vopsea originala si fara lacuit..

-daca facem peste vopsea orig. dar dat cu lac..

-si bineinteles dupa complexitate ..

 

dar oricum mai ieftin decit un airbrush,sa spun un exemplu: sa zicem ca fac un pintriping la un rezervor poate sa varieze intre 50-100 euro.(fara lacuit),Daca dam cu lac atunci inca 50 euro..

:D

 

e bun!

e suma modesta zic eu 50 eur!

de care se poate atinge si un comunist cu dare de mana.

se poate face si pe un rezervor care este deja lacuit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca e modesta pretul,si se poate face si peste lac daca asa doresti ,dar zic eu ca mult mai frumos daca lacuiesti pinstripingul,primeste desenul un strat de protectie.Dar daca vrei numai simplu ,adica sa fac peste lac si gata ,se poate si asa.. :D

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca e modesta pretul,si se poate face si peste lac daca asa doresti ,dar zic eu ca mult mai frumos daca lacuiesti pinstripingul,primeste desenul un strat de protectie.Dar daca vrei numai simplu ,adica sa fac peste lac si gata ,se poate si asa.. :)

 

aasa baieti

imi place ca ia amploare treaba asta incet incet , din vorba in vorba incet pus si pe motoare.

 

 

pinstripingul poate fi folosit si al diferite grafice pt a delimita anumite zone care sunt lucrate cu airbrush (dupa cum stiti cred) .

oricum e super terhnica si ca norocul ca s-a inventat acum mult mult timp

oricum merita si arata frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Nu vine nimeni cu replici,haideti baieti sa mai discutam in tread-ul asta,sa nu dispara topicul din prima pagina....

 

* hai ca ma gandesc la chestia asta, Zoli, ma intereseaza sa fac si ceva ..."de amorul artei" ptr. Intruderul meu. Ma documentez mai mult, am vazut aici si imi place pinstriping-ul, incerc sa ma organizez si sa vad cum o scot la capat cu bugetul (pentru ca tocmai am schimbat: simeringuri, cablu de kilometraj, anvelope si am comandat oglinzi noi, plus: trebuie sa fac o revizie ca am depasit 4000 km de cand merg).

Cred ca in 2 saptamani primesc un rezervor de schimb (ca al meu e cam ruginit si nu mai tine...), trebuie sa-l vad in ce stare e si dupa aia la vopsit, "decorat" si lacuit :)

 

ciau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...