Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

apropos... daca nu este cu suparare... se poate face o scanare 1:1 dupa garnituri?

 

in vederea reproducerii fidele si la scara (print pe A4 sau A3 si copiere cu indigo pe carton... asta daca nu imprimanta nu poate tipari pe carton/hartie groasa)

 

asta am eu (atasat)....

 

 

 

vorba aia : "sharing is caring"

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vad ca ai doua iti mai trebuie una.De ce iti trebuie 1:1 ? Poti sa le incadrezi si scalezi la imprimare.

Cand aveam eu mobra scanarea se facea ungand cu ulei ars partea care trebuia etansata, impimata apoi pe carton, cu preduceaua confectionata dintr-un surub cu piulita taiam gaurile, pe urma cu foarfeca.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vad ca ai doua iti mai trebuie una.De ce iti trebuie 1:1 ? Poti sa le incadrezi si scalezi la imprimare.

Cand aveam eu mobra scanarea se facea ungand cu ulei ars partea care trebuia etansata, impimata apoi pe carton, cu preduceaua confectionata dintr-un surub cu piulita taiam gaurile, pe urma cu foarfeca.

1:1 pentru ca dai la tiparit la scara (print to scale) si nu iti mai bati capul cu dimensiunea.

 

cat despre alte metode sunt oricand binevenite, doar ca varianta cu imprimanta este ceva mai curata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat... gasesti la grosimi diferite....

 

in cazul in care folosesti carton "ordinare" trebuie avut grija sa nu contina caolin/caolina - in general se foloseste pentru nivelarea cartonului.

problema este ca in timp se dizolva si incepe sa supureze/curga imbinarea la care a fost folosit cartonul

 

cat despre imbinarea carterelor, prefer variante fara garnitura -etansare cu vopsea sau ceva profi (Loctite...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Buna ziua,

 

Zenklawa Garage a inceput un proiect de restaurare a unei Mobra 50 S Super.

Pana in acest moment au fost vopsite toate piesele de caroserie, s-a desfacut motorul si s-au schimbat toti rulmentii si toate simeringurile. Deasemenea s-a alezat, honuit si montat un nou piston, segmenti noi, toate garniturile au fost schimbate. Ambielajul a fost reechilibrat.

 

 

 

 

 

 

 

O sa mai postam poze pe masura ce avansam cu acest proiect!

Editat de Zenklawa Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect bucsa de plastic daca esti interesat aine pun ceva poze cu una noua

Salut,nu ai ajuns sa faci poze?

,,Nucile,, din partea dreapta de la semnalizare eu le-am gasit noi pe t..... .ro dupa un an si ceva cu ceva erori (gaurile nefiletate si strapunse pana in partea cealalta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa scriu protectie pinion spate sau ,,foie" spate,nu stiu cum se zice exact(cand scriu pe telefon nu mai pot modifica-corecta)

» Post actualizat in 28 Sep 2014 07:31

Iar am scris aiurea,foaie spate am vrut sa zic

» Post actualizat in 28 Sep 2014 08:26

Asa arata carburatorul de Mobra 50

post-66153-0-47266800-1411892665_thumb.jpg

post-66153-0-99802800-1411892680_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...