Sari la conținut

Kawasaki Z750


Flipper
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti. Am devenit si eu posesor de Z750 din septembrie anul acesta. Am fost la United Motors si cand m-am asezat pe el am zis ca trebuie sa fie al meu. :disappointed:

Pun si eu o poza cu "bijuteria" mea.

Nu prea am vazut multe prin Buc. si tare as vrea sa mai schimb pareri cu posesori de Z. Poate o sa mai fie ceva zile frumoase anul asta sa facem o intalnire.

post-40928-1225819172_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa te sparg la nas....ziceai ca nu te sui pe motorin viatza ta...mai ales dupa treaba cu mihaita.....si na ca tzi-ai luat o bestie...superba! sa o stapanesti cu placere si multzi km fara incidente...tre sa ne vedem neaparat sa ma dau siio cu 7juma`......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te sparg la nas....ziceai ca nu te sui pe motorin viatza ta...mai ales dupa treaba cu mihaita.....si na ca tzi-ai luat o bestie...superba! sa o stapanesti cu placere si multzi km fara incidente...tre sa ne vedem neaparat sa ma dau siio cu 7juma`......

Ce faci mai nebunule, de cand nu am mai auzit nimic de tine!

Care mai e viata ta, ce-ti face copilasul, creste creste?

Eu sunt deja la a treia mobra: Honda CB600F Hornet, Honda CBR 929 Fireblade si acum Kawasaki Z750. :rolleyes:

Tu mai ai motor ,te mai dai cu el?

Editat de LLV Racing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha...am o kawa er6n ..adika sora mai mika a Z 750 ...si inca nu m-am plictisit de ea...am facut inpreuna deabea 21000 km...intr-un an jumate...si am deja o tavaleala la activ....stat pe dreapta o luna jumate...la dreaq.. mi-a stricat media de km pe anul asta...:drink:) tre sa ne vedem neaparat sa mai stam de vb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita sa-mi iau Z750 sin Italia ? cum se procedeaza daca vreau sa iau de la o firma ca sa-mi deduc TVA -ul ! ce acte as avea nevoie ( o sa ma uit si pe topicul dedicat , dar ma gandeam ca e cineva care imi poate oferi un feedback)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut!are vreo 2-3 gramezi de chesti pozitive z-tul din care amintesc doua:design si pret!alte naked-uri daca au design,nu au un pret abordabil si viceversa,calutii de sub rezervor suficienti,ce sa mai zic...pe o scara de la 0-10 ar primi din partea mea 8,92 :laugh: dar poate ca eu sunt obiectiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

In primul rand la multi ani Z-istilor si sa ne gasim si noi odata sa ne dam cu parerea despre aceste bijuterii mici pe care le calarim :D O sa imi dau si eu jucaria in curand pt fratele de 1000 din 2007 :)

post-15863-1231917216_thumb.jpg

Editat de tilik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand la multi ani Z-istilor si sa ne gasim si noi odata sa ne dam cu parerea despre aceste bijuterii mici pe care le calarim :crack: O sa imi dau si eu jucaria in curand pt fratele de 1000 din 2007 :lol:

 

Men, imi spui si mie de unde ai luat aparatorile de radiator? Sunt de pe Z1000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Men, imi spui si mie de unde ai luat aparatorile de radiator? Sunt de pe Z1000?

 

Nu man. Le-am comandata de pe Ebay, le gasisem pe la 30 si ceva de euro si mi-am mai luat si un bugspoiler de vreo 150 euro dar inca ma chinui cu prinderile la ala. Am mai pus ceva poze cu montrul :lol:

 

Uite aici

 

http://cgi.ebay.it/Kawasaki-fianchetti-rad...%3A1|240%3A1309

post-15863-1232090639_thumb.jpg

post-15863-1232090650_thumb.jpg

post-15863-1232090656_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu man. Le-am comandata de pe Ebay, le gasisem pe la 30 si ceva de euro si mi-am mai luat si un bugspoiler de vreo 150 euro dar inca ma chinui cu prinderile la ala. Am mai pus ceva poze cu montrul :lol:

 

Foarte fain motorul. Sorry dar la 150 de euro pt un bugspoiler (stiu ca sunt si (mult) mai scumpe) nu mi se pare ok sa trebuiasca sa te chinui cu prinderile. Ar trebui sa fie cat se poate de plug & play la banii aia. Io la bugspoiler de 50 de euro nu a trebuit sa ma chinui (decat f putin) cu prinderile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am descurcat excelent , te pot ajuta.

 

 

ai nevoie de 4 prinderi.

 

 

Foloseste tije de metal de 4 cm cu 2 gauri la capeti. Tijele sa fie flexibile ptuin sa le poti indoi cu patentul.(TIP: merge perfect cu colierele cu care fixezi tevile de perete ,au gauri date, iei o semi sfera si are date gaurile, aia o poti modela cum vrei tu)

 

Prinderea 1(Fata,dreapta). desfaci un surub de la capacul de ulei. (exact la seria motorului jos,pe-colo)introduci surubul prin tabla(tija) si strangi bine.

prinderea 2(spate,dreapta). desfaci un surub care intra in motor ,de-a lungul motocicletei. La fel modelezi semisfera aia.

prinderea 3(fata stanga). teava de la radiator, prinzi un colier pe teava ,iei un surub mai lungi , 2 piuilite(surubul trece prin bugspoiler,apoi pui piulita,apoi din colier si iar piulita; sa fie de vreo 6-7 cm surubul)

prinderea 4(spate stanga): jos este un surub care strange teava radiatorului. Idem. destrangi surubul ,introduci semisfera si ai rezolvat-o.

 

Semisferele,tijele,tablitele sau ce vei pune le poti misca cum vrei tu.

 

O sa iasa excelent. Trust me.

 

post-10285-1232099970_thumb.jpgpost-10285-1232099956_thumb.jpg

post-10285-1232099097_thumb.jpg

post-10285-1232099894_thumb.jpg

Editat de disabled_Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da man, inteleg. Mi-am cam luat o mica teapa dar nu a venit cu nici o prindere. Trebuie sa dau gauri, sa folosesc platbanda metalica, suruburi, prindere...pfff. Ce bataie de cap ma asteapta nici nu vreau sa ma gandesc.

 

Am atasat si poza cu bugspoiler-ul. Mie imi place ca in comparatie cu al tau este mare si ajunge pana aproape de roata din spate, adica imi acopera galeriile complet si a trebuit sa il vopsesc. Asta e, ce sa-i faci.

 

Uite si un link sa vezi dimensiunile. Cam asa de mare e si al meu

 

http://www.douda.com/oscommerce/images/058.jpg

post-15863-1232099917_thumb.jpg

post-15863-1232099927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos bugspoilerul. Nici eu nu am avut prinderi. Mi-am gaurit singur bugspoilerul. Tijele mi le-am vopsit cu spray negru mat sa nu iasa in evidenta. A a iesit 100% cum am vrut eu. O dupa-masa am pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos bugspoilerul. Nici eu nu am avut prinderi. Mi-am gaurit singur bugspoilerul. Tijele mi le-am vopsit cu spray negru mat sa nu iasa in evidenta. A a iesit 100% cum am vrut eu. O dupa-masa am pierdut.

 

Merci foarte mult pentru idei, chiar o sa le pun si eu in practica. Chiar stateam si ma gandeam cum dracu sa il montez. Tijele oricum le vopsesc si eu cu negru mat ca sa nu iasa in evidenta, la aparatorile de la radiator imi iau niste suruburi de alea cu cap turtit rosii ca sa nu fie prea vizibile ca ce am eu acum s-a nimerit sa am la indemana atunci :lol:

 

Trebuie sa iasa in mama lui de bugspoiler ca daca nu iese.... ma chinui si mai mult ca la cat am dat pe el nu ma indur sa ii fac vreo ceva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tilik: sper ca nu l ai vopsit deja.

 

La astea la care ai de lucru cu prinderile prima data te coiesti la greu cu fixarea, gaureala etc si cand ai gasit solutia finala il duci la vopsit. Trebe pus sus, miscat, stramabat, dat jos, adaptat iara tablaele, iara pus sus, observat sa fie simetric etc. Ai de lucru la tablele care o sa fie suporturi si risti sa-l zgarii in cursul operatiunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tilik: sper ca nu l ai vopsit deja.

 

La astea la care ai de lucru cu prinderile prima data te coiesti la greu cu fixarea, gaureala etc si cand ai gasit solutia finala il duci la vopsit. Trebe pus sus, miscat, stramabat, dat jos, adaptat iara tablaele, iara pus sus, observat sa fie simetric etc. Ai de lucru la tablele care o sa fie suporturi si risti sa-l zgarii in cursul operatiunii.

 

 

Merci de sfat dar a venit cam tarziu. Cand am vopsit motorul am dus TOT, inclusiv bugspoiler-ul si deabia dupa aia mi-a picat si mie fisa ca s-ar putea sa il nenorocesc. Dar gasesc eu o solutie. Il invelesc pe tot in scoci de impachetat ca sa nu il zgarii si in cel mai rau caz il mai duc odata pentru eventualele belele aparute in urma montarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu l-am zgariat. Fa-i gauri si baga un bat in el sa vezi cam pe unde trebe sa duci tijele. Tijele e important sa le vopsesti dupa, pentru ca o sa le falfai ca lumea pana iti iasa. Astept poze cu motorul gata.

 

LE. Singurul dezavantaj la al tau e ca poti spune adio de la urcat borduri. Eu l-am luat asa pe-al meu sa nu imi acopere galeriile, in caz de urc ceva sa zgarii galeriile si nu bug-ul. Ai mare grija. In rest e belea,belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
hey :10: vroiam sa imi spuneti si mie o parere despre cum sta z750-ul pe curbe? ca am auzit ca motorul este f bun insa suspensiile sunt de buget si e cam instabila pe curbe..e adevarat ? fiti obiectivi va rog

 

Nu este adevarat. Il am de 2 sezoane, intru acum in al treilea cu el, am garla de km facuti cu el si foarte multi pe valea prahovei, cheia, brasov...niciodata nu mi s-a parut ca fie instabil. Ma ducea exact unde vroiam eu. Suspensiile mi se par chiar ok. Nu stiu de unde ai auzit tu asta ca nici un proprietar de z750 nu s-a plans deloc de suspensii. Dar daca vrei, poti sa iti pui niste suspensii de la ohlins care cred ca si-ar face treaba mult mai bine, asta daca te tine buzunarul (furca undeva la peste 2500 euro si spatele cam 700 euro) :crack:

 

Acum serios man, chiar nu au fost probleme si nu s-a plans nimeni de asta. Am citit si pe forumuri straine si asta nu a fost niciodata o problema. Ramane sa incerci unul pe propria piele sa vezi cum e :crack: si dupa aia o sa te :P Z-ului :crack:

Editat de tilik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...