Sari la conținut

TURUL ROMANIEI!


orestte
 Share

Postări Recomandate

salut!!!

m-am gandit sa pun acest topic in speranta ca poate se mai alatura cateva motore la aceasta excursie "organizata" de EAST SIDE DOGS M.C. IASI

traseul aproximativ este:

iasi-tg neamt ( se doarme o noapte la lacul bicaz)-vatra dornei-sighetu marmatiei- muntii apuseni- timisoara (unde vom poposi la intrunirea lor)-dupa care vom face -defileul dunarii-transalpina-mare sau delta-iasi :baubau:

traseul are intre 2000km-2700km

pana acum suntem 7 motoare si 2 masini..traseul este aproximativ pt ca sigur o sa ne abatem de la el prin munti si asta se va face in functie de vreme si peisaj

plecarea este programata duminica 18 iulie 2004 din iasi..daca cineva mai este interesat si vrea sa ne insoteasca ma poate contacta la tel 0721535377 orestte

numai bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oreste, voi plecati cu 11 zile avans....eu plec pe 29 iulie si ca traseu ...hm....unde oi avea chef :D Eventual va prind pe traseu :baubau: Intrebarea mea e daca dupa 8 august (de la iasi) mai plecati undeva, de ex. la mare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai merg la Mizil!!! :baubau:

Insa.... Vineri plec cu motoru in tara. Adik.. cursa de viteza de la Caransebes, intrunirea de la Timisoara, cursa supermoto de la Arad, inapoi prin Sibiu, orasul Victoria, Brasov!!!! :baldy: O saptamana jumate cu nepra prin tara si mii de km in fata!

Doar eu cu Galina. Daca mai sunt amatori...??!!!

Eventual mi-ar prinde bine niste nr de tel de prin zona... Transilvania..Caransebes.. O sa am o saptamana de frecat pe acolo si nu stiu pe unde sa merg...

Poate o sa pot inopta si eu sau daca am doamne fereste probleme, sa-mi pot lasa motorul... d-astea... Nu-i bai, stau la cort dar sa nu fie in salbaticie totusi, poate mai am o buda, ceva..!!! Stat la o bere, d-astea.. :D

Nr meu de tel e: 0723486069.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am noroc sa merg cu motoru in vara asta! pe cuvant!

Vin la Caransebes cu trenul iar la Timisoara iarasi apar oricum... ramane de vazut cu ce anume?! ptiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poate totusi plec pana la urma!! ... :baldy:

Am zis ca o iau prin tg jiu si plec noaptea, sa prind racoare bucuresti-pitesti... asa am timp sa vizitez si Sarmisegetuza! Da Doamne sa mearga nepra!! :baubau:

Uite un site f.f.f util: www.sosele.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa am plecat noi in turul Romaniei cu Galina... Ce sa zic! Am plecat sambata dimineatza spre Caransebes si am luat-o prin Rm Valcea, Voineasa, Petrosani... E un drum absolut divin!! De la Brezoi incepe distractia, un drum serpuit prin munte care la un moment dat se transforma in drum forestier. Galinutza saraca a mers tare bine.....

O poza din Rm. Valcea...

post-13-1090245858_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca una pe drumul forestier... Am zis ca se rupe in 14, dracu se astepta ca drumul marcat pe harta ca bun sa fie de fapt si drum forestier!! Mai ales ca pana acolo a fost bine asfaltat. Portiunea nu era mare, vreo 10-15 km insa indeajuns incat sa-ti faca zile negre...

post-13-1090246062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa drumul forestier incepe distractia... In mijlocul muntilor, unde nu aveam nici macar semnal, a crapat cutia de viteze!!!!!! Din toate piesele pe care le aveam la mine, si toate lucrurile care se puteau strica si sa le schimb, a trebuit sa se buseasca cutia!!!!!

Am desfacut motorul in mijlocul a no man's land si am incercat sa vad ce se poate face...

Nu mai intra in nici o viteza si se auzea un horcait groaznic... Cum singurul lucru pe care nu l-am desfacut niciodata la vreun motor a fost cutia am avut cam mult de furca... Pana la urma am ramas cu 2 pinioane in brate (respectiv marsarierul pe care n-am mai stiut sa-l pun la loc :baubau: ) si cica mergea... Am asamblat la loc cutia care repet... mergea.... , am pus motorul la loc si cand sa plec... Iarasi nimic!!! Aceleasi simptome, nu intra in nici o viteza si horcaitul a persistat...

Nu mai zic ca vreo 15 km i-am facut la vale cu motorul oprit fiindca eram cam pe 0 cu benzina... Am zis sa merg asa ca poate ajung la Petrosani fara sa imping!

Bon.. Next.. Cum era tot vale, am mai mers inca vreo 10 km tot asa la vale, cu motoru oprit si bagaje si nevasta pe el.

Poza: A dracu cutie!!!

post-13-1090246447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ultimii km mersi la vale s-a terminat si asta si spre norocul nostru am dat de o Dacie care s-a oferit sa ne tracteze pana la Petrosani, sa pot lasa motoru. Am pus bagajele si nevasta in Dacie si m-am suit pe motor... Trebuie sa precizez ca cel mai groaznic lucru este sa te tracteze cineva cu masina!!!

Am mers vreo 10 km asa si aproape de Petrosani intr-o curba omul a luat-o mai brusc si mi-a zmucit furca. Prin urmare motoru a venit peste mine si-am tras o cazatura pe cinste! Cand sa dau drumul la motor, imediat ce am ajuns pe asfalt, coarda s-a intins iara ca ala inca mai mergea... si m-a tras inca odata. Concluzia a fost mana stanga si piciorul drept bulite iar la motor, capacul de chiulasa spart, maneta de acceleratie si bordul distruse.

Am avut mare, mare, mare noroc cu crash-bar-urile care mi-au salvat si picioarele dar si cilindrul!!! Altfel radea pt ca si dupa ce m-am rostogolit eu ala inca a mai mers putin cu motoru harsaind dupa el. :baubau:

M-am ridicat, m-am suit iar pe motor si m-a tras iarasi pana la o curte in Petrosani... Dupa ce-am ajuns n-am mai putut sa folosesc mana :baldy: La fix! Noroc cu adrenalina care te ajuta in cele mai nashpa momente...

In poza se vede crash-bar-ul care a suferit si capacul de chiulasa distrus...

post-13-1090246919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest ce sa zic... Am lasat motoru, sculele si piesele de schimb in curte la niste batrani amabili si am plecat spre gara... Am petrecut noaptea in gara iar la 5 dimineatza am luat un autobuz spre Caransebes.

Cursele de la Caransebes au fost super!!!!! Extraordinar!!!! Multe cazaturi insa, multe motoare busite... Cursa de supermoto spectaculoasa ca deobicei, supersport si superbike... Jos palaria!!!!

Un soare de te topeai... Asta dupa ce am tras cel mai crunt frig in gara din Petrosani!

Spre final am sa dau o mie de multumiri celor de la pro-bike si mai ales lui sorin care s-a oferit sa se abata din drum la intoarcere sa-mi ridice motoru cu duba... Si uite asa a venit Galinutza in remorca pana la Bucuresti, insotita de 4 superbiker-uri!!! 3 in duba din fata si un Ninja alaturi de ea, in remorca, sa-i tina companie!

ptiu... Ce excursie!!! 3 zile de nedormit si cate belele si cat noroc!! Dar a meritat! Poate la anul cand voi reface traseul sa si ajung :baubau: Sau daca am timp s-o repar anul asta, cu o cutie de viteza de rezerva in brate :baldy:

post-13-1090247388_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o concluzie generalizata si personalizata...

1. Crash bar-urile mi-au salvat membrele si motorul!! Am fost destept ca mi-am pus fata-spate!!! Nu se stie niciodata....

2. Pantalonii de piele te protejeaza de vant si ploaie dar daca nu sunt intariti la genunchi degeaba!! Trece asfaltul prin ei ca prin branza...

3. Manusi, casca, geaca de piele... nici nu se discuta!!! Omul m-a tractat incet insa chiar daca muream de cald am ramas echipat. Si bine am facut!!!

4. Oricate piese ti-ai lua la tine tot degeaba... :baubau:

5. Cand iti faci bagajele de drum lung fa in asa fel incat sa fie intr-un rucsac pt ca nu se stie niciodata cand ramai doar cu rucsacul iar motorul printr-o curte pe undeva...... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am spus ca la Caransebes a fost pur si simplu extraordinar!!! Sa va si demonstrez...

O zi plina de motoare... Curse de 125, scutere, supermoto, supersport, superbike. Mai mult de atat ce-ti poti dori?!!!

Iarasi am ramas surprins de spectatori... Extrem de putini!

Vreau sa precizez ca toti cei care participa o fac pe buzunarul lor. Pentru mine e cea mai mare dovada de pasiunea de care oamenii astia pot da dovada. Sa te dai cu motorul tau, pe buzunarul tau...

Am vazut cateva imagini care m-au impresionat profund. Mai multi concurenti aveau cel mai macelarit echipament cu putinta. Combinezoane jerpelite, busite, care se vedeau ca au trecut prin multe la viata lor... Si asta spune multe! In occident daca te uiti cu atentie toti concurentii sunt extrem de bine imbracati, de lucesc hainele pe ei. La noi oamenii nu mai raman cu bani sa-si cumpere asa ceva si prin urmare cauciucele sunt luate second, deja uzate de prin germania, combinezoanele sunt pastrate pana cand se alege praful de ele iar motoarele carpite pana cand nu se mai poate si chiar si atunci romanul nostru mai se da de trei ori peste cap si-l faca sa mai mearga un sezon...

Va intreb, aveti ce comenta la asa ceva?!!!!! Nu ai cum sa nu te duci la o cursa moto la noi si sa nu fii alaturi 100% de concurenti! Nu cred ca exista in occident oameni care sa aiba o pasiune mai mare ca cea pe care o veti vedea la cursele noastre... Veniti fratilor din repect macar daca puteti pentru ca merita!!!!

Am vorbit personal cu organizatorul, Lupo Racing, si cu stupoare am aflat ca Federatia a alocat 30 de milioane pentru aceasta cursa. Din astia 30 de milioane 8 au revenit Federatiei ca taxa (:baubau:), 24 au reprezentat plata arbitrilor si alte alea iar in plus a mai trebuit platita ambulanta. Prin urmare organizatorul a ramas fara nici un leu si pe deasupra si dator. Ce afacere, nu-i asa?! :baldy:

 

Prima poza: Supermoto, partea off-road...

post-13-1090303215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca omul are vointa! Motorul asta nu este facut pentru supermoto fiind foarte greu si de fiecare data pe partea de off-road o lua incet peste obstacole. Si nu numai... Fiind greu si facut pentru altceva (...) de fiecare data cand venea curba care dadea in traseul off-road omul incerca un derapaj dar motorul nik asa ca de fiecare data fie intra drept si trecea de curba, fie ....

Vezi foto.

Totusi, jos palaria pentru vointa! Vorba aia, incercarea moarte n-are!

post-13-1090303486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seba de la Suzuky... La antrenament KTM-ul lui a ramas fara frane si omul a oprit sa vada ce se intampla... Tot motorul era acoperit de ulei care tasnea...! S-a descoperit ca s-a rupt garnitura si pe acolo sarea in draci. Frana spate si roata erau pline de ulei si prin urmare normal ca saracu motor derapa si nu mai dadea sa se opreasca.

Acum ca un facut, singurul lucru pe care l-am uitat in rucsacul luat la noi de la Galinutza a fost un tub de silicon negru, exact ce-i lipsea lui :baubau: Ce noroc!!!!

Din pacate nu a mai putut sa participe fiindca s-a descoperit ca s-a spart un rulment, motiv pentru care s-a deplasat volanta care a dat in capac si l-a deplasat... De aia s-a rupt garnitura... Poveste lunga... ptiu, ce ghinion!

post-13-1090303857_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mai omule, io te astept cu bere la Timisoara :baubau: si tu de joci cu ursu prin padure... :baldy: ... trebe sa scrii un articol in revista.

 

Pentru alti amatori: de la Bucuresti la Timisoara se vine pe Valea Oltului - Deva - Arad/Lugoj , sau pe la Tr. Severin - Caransebes - Lugoj (cu unele portiuni mai rele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursa de supersport de la care nu au lipsit incidentele neplacute!! Motorul a luat foc la propriu si oamenii au sarit cu stingatoare, paharele cu suc si apa minerala sa-l stinga... Din fericire omul desi a cazut la peste suta nu a patit nimic, o luxatie la picior tratata la spital cu o fasa dupa care a revenit la curse sa vada finalul :baubau:

post-13-1090304250_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...