Sari la conținut

Honda Cb 750 Sevenfifty


cezar_bkf
 Share

Postări Recomandate

Poza cu protectia rezervorului al maistrului Karpatenwolf.

Eu inca nu ma laud.Va urma.Sper.

 

post-14011-1215545135_thumb.jpg

post-14011-1215545146_thumb.jpg

 

Personal i-mi place.

Cu respect

 

Salutare CBisti :burnout:

 

Am Ktm lc4 acum si vreau sa iau si un CB750 sau 900. Am 1.91 inaltime si cred ca e un motor bun pt mine (luuuung) :blbl:

Pe alte motoare pe care m-am pus, sunt prea mici, doar kawasaki sunt tot asa lungi dar imi plac Honda si naked asa ca mai bine nu se poate!

Intrebare: pt traficul din B e ok? nu se incinge prea tare?

Consumul urban/mixt/Autostrada cat e?

 

In rest nu mai intreb, ca e Honda :D

 

Merci,

Dani

 

Consum la nivel de Sibiu 13 l la 200 km.

Sibiu-Balauser-Sovata-Praid-Gheorgheni-Baraj Bicaz plus alte locatii din care aprox. 30km macadam cu pietris destul de mare dimensional , asfalt de nedorit in zona Gheorgheni-Lacul Rosu-Bicaz solo=580 km in total consum sub 24 litri.

Pe soseaua nationala 100 km/ora.

Dupa calculele mele 4,2 l.

Cred ca in conditii de sosea normala si cuminte pana la 110 km/h am putea rula 300-330 km fara alimentare si fara emotii.

Mai sportiv la 250 km alimentare.

Daca aveti ocazia drumul intre Praid-Gheorghieni va va oferi o placere deosebita.Nu uitati ca sunt sibian si am idee despre munte-serpentine.

Cateva poze cu Sevenfifty si cazarea din Praid.Va pot ajuta cu adresa.

 

post-14011-1215984008_thumb.jpg

post-14011-1215983976_thumb.jpgpost-14011-1215983887_thumb.jpg

post-14011-1215983872_thumb.jpgpost-14011-1215983994_thumb.jpg

post-14011-1215984691_thumb.jpg

 

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

De dragul acestui motor si ca sa nu ajunga codas pe forum, pt. cei ce nu au aflat inca, CB 750 a mai fost fabricat si in 2007, serie limitata, numai pt. Japonia, pret 730.000 - 780.000 yeni(~ 4.500 EUR).

Cateva poze:

post-25014-1217405180_thumb.jpg

post-25014-1217405193_thumb.jpg

post-25014-1217405204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dragul acestui motor si ca sa nu ajunga codas pe forum, pt. cei ce nu au aflat inca, CB 750 a mai fost fabricat si in 2007, serie limitata, numai pt. Japonia, pret 730.000 - 780.000 yeni(~ 4.500 EUR).

Cateva poze:

Exact ,modificari minore si lac special(culori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9934-1217660969_thumb.jpgsalutare aste este singurul topic unde am gasit motoare asemanatoare cu al meu post-9934-1217660957_thumb.jpg

am si eu o intrebare amortizoarele spate ce dimensiuni au ma refer la lungime ptr ca ale mele sunt cam lungi mi se pare si tare vreau sa pun altele . motorul este model american 1985

pe cardan a avut motor de 650 iar fostul proprietar a avut prb cu motorul si la schimbat cu unul de 550.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal d-le Radu,

La modelul RC 42, F2, din 2002, amortizoarele depresate(cu moto pe cric) au 350 mm interax.

Deci mai ai motorul inca!

Bafta

 

post-9934-1217660969_thumb.jpgsalutare aste este singurul topic unde am gasit motoare asemanatoare cu al meu post-9934-1217660957_thumb.jpg

am si eu o intrebare amortizoarele spate ce dimensiuni au ma refer la lungime ptr ca ale mele sunt cam lungi mi se pare si tare vreau sa pun altele . motorul este model american 1985

pe cardan a avut motor de 650 iar fostul proprietar a avut prb cu motorul si la schimbat cu unul de 550.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da inca il am si nu o sa il dau asa curind .este un motor ffff bun ,consum ok singura mea problema este cu amortizoarele spate la curbe cu ce am acum pare mai saltareata eu nu iau pasager si nici bagaj voluminos nu am .la 3000-4000 de ture este ff ok in oras la 5000-6000 incepe sa isi arate forta ptr drum in afara .pot sa spun ca am avut mare noroc cu achizitionarea lui la un pret mai mult decit decent . dat fiind virsta ei va trb sa schimb la un moment dat membranele de la carb de ce nu poate si carburatoarele daca gasesc la un pret ok dar in primul rind vreau sa schimb amortizoarele de pe spate .am postat la cumparari si nu sa aratat nimeni ca ar vinde , la fel si niste oglinzi pereche trb sa mai iau caci cea din dreapta are prb la nuca .in rest sunt fff multumit de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D daka puteti sa ma indrumati sau sa imi dati vreun sfat cum sa fak sa imi repar motorul :)( am uramtoarele lucruri de schimbat :)

rezervor

oglinzi

bord

contact

far

tot ce ii plastic

si casca e crapata am un cb 750 din 82 am sa incerc sa pun si niste poze mai tarziu :) va multumesc. ;)

Editat de Tibicus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
da inca il am si nu o sa il dau asa curind .este un motor ffff bun ,consum ok singura mea problema este cu amortizoarele spate la curbe cu ce am acum pare mai saltareata eu nu iau pasager si nici bagaj voluminos nu am

 

Salut,

 

Poate te ajuta fisa de piese pentru modelul tau: http://www.cmsnl.com/honda-cb650sc-85-nigh...st/F++2501.html Poti sa comanzi cam orice piesa de Honda de la ei, dar sunt un pic cam originale (adica scumpe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Va salut cu respect,

de ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez si eu o "jucarie" din asta. Am citit forumul despre CB750 de la un capat la celalalt ca sa-mi fac o idee despre ce inseamna intrtinerea unui astfel de motor, cu ce probleme tehnice m-as putea confrunta si constat ca posesorii de Sevenfifty sunt putini la numar(sau doar putini sunt pe forum) si nu discuta de astfel de probleme mecanice. Deci vin cu intrebarea: motoarele astea nu au nici o hiba? Ce generatie de CB 750 imi recomandati?

 

Plimbari placute cat mai tine vremea cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un motor pt. cunoscatori/colectionari, fara probleme la intretinere = f. fiabil. E' un motor greu, ca o limuzina grea, cu mari satisfactii in exploatare.

Iti recomand sa fie cat mai nou, el a fost fabricat pana in 2003 in serie, apoi au mai fost serii scurte insa in Japonia. Daca vrei mai nou 2006-2008, cu injectie PGM-FI, ABS etc, ia-ti un CB 1300 care este pe acelasi cadru, cu acelasi "look naked" insa 1300 cc si 111 HP(vezi foto).

 

Bafta!

 

 

 

Va salut cu respect,

de ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez si eu o "jucarie" din asta. Am citit forumul despre CB750 de la un capat la celalalt ca sa-mi fac o idee despre ce inseamna intrtinerea unui astfel de motor, cu ce probleme tehnice m-as putea confrunta si constat ca posesorii de Sevenfifty sunt putini la numar(sau doar putini sunt pe forum) si nu discuta de astfel de probleme mecanice. Deci vin cu intrebarea: motoarele astea nu au nici o hiba? Ce generatie de CB 750 imi recomandati?

 

Plimbari placute cat mai tine vremea cu noi.

post-25014-1225174204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Un moto de 750 e mai mult decat suficient pentru cerintele mele; cred ca de la vacuta la CB 750 saltul de putere nu e chiar asa de nesimtit ;). Dupa un sezon cu vacuta constat ca nu prea am timpul necesar pentru excursii lungi pe forestiere si imi e mai util ceva mai de asfalt, potrivit pentru oras dar si o plimbare de WE de 200-300 km. Cu siguranta la un motor care a fost fabricat 34 de ani producatorul i-a gasit si remediat toate hibele. Din ce am vazut pe net se gasesc in Germania exemplare de dupa 2000 cu rulaj relativ mic (sub 15000) cu preturi intre 3000 si 4000 Euro, in functie de echipare. Cred ca e un deal bun.

 

 

Cu respect,

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si cu doua persoane fara efort la demaraj "superi" detinatorii de Audi si BMW(patru roti).

La 5000 de ture ai 110 km/h iar eu nu am parbriz si cu mult peste aceasta viteza nu-mi place.

Comoditate extra pe ambele locuri.Cuplu satisfacator.

Nu e o motoreta de concurs dar satisface mici evadari.

Eu nu cred ca o sa am parbriz ca sa nu urc "turatia".

Frane foarte bune.

Greutatea , are ceva kg dar si motoreta e mare.

Foarte putine motociclete au aceasta configuratie.4 in linie,racit cu aer(un mic radiator ptr ulei)

Un plin fara rezerva minim 280km condus sportiv.

Cele fabricate dupa 96' au motorul vopsit in negru.

Sper sa te ajute.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Este un motor pt. cunoscatori/colectionari, fara probleme la intretinere = f. fiabil. E' un motor greu, ca o limuzina grea, cu mari satisfactii in exploatare.

Iti recomand sa fie cat mai nou, el a fost fabricat pana in 2003 in serie, apoi au mai fost serii scurte insa in Japonia. Daca vrei mai nou 2006-2008, cu injectie PGM-FI, ABS etc, ia-ti un CB 1300 care este pe acelasi cadru, cu acelasi "look naked" insa 1300 cc si 111 HP(vezi foto).

 

Bafta!

 

 

+ racirea pe apa...care sincer pe mine unu nu prea ma incanta :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Am ajuns si eu la nenea MAISTRU cu 75-u

Inpreuna cu el (eu incurcandu-l sistematic,-el foarte rabdator) am purces la pregatiriile de primavara.

Verificare la tot ce e pe fata,ungere a rulmentilor si rereglare a jocului furcii,verificare frane,schimb

de ulei(Motul) sintetic 10W40,filtru de aer

 

post-14011-1242054669_thumb.jpg post-14011-1242054694_thumb.jpg

post-14011-1242054723_thumb.jpg post-14011-1242054734_thumb.jpg

 

Din pacate sunt poze de telefon.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...