Sari la conținut

Honda Cb 750 Sevenfifty


cezar_bkf
 Share

Postări Recomandate

Are cineva setul de chei originale ?

Am incercat sa ma log la saitul honda dar nu a mers.Am cerut ajutorul administratorului de acolo dar nu raspunde.Am scris celor din Bv reprezentanta Honda si acelasi rezultat.

Tare mult i-mi doresc cheile originale cu care s-a vandut motorul.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa stii ca nu sunt mare scofala: o cheie de bujii cu un device la un cap pt. fixat surubelnita, 2 surubelnite(fara maner, una cruce, una dreapta), o ch. de reglaj amortizoare, una pt. piulitele axelor de la roti cu un prelungitor, parca si un mic patent.

Cam asta e' asa ca nu regreta, poti sa faci o trusa din chei disparate cu mult mai bune(Gedore, Proxxon, Snap-On..) sau poti incerca si la Louis; cheia de amortizoare care e' un pic speciala, dar poate o merge cea de la biciclete, stii aia combinata(Messer).

Bafta

 

Are cineva setul de chei originale ?

Am incercat sa ma log la saitul honda dar nu a mers.Am cerut ajutorul administratorului de acolo dar nu raspunde.Am scris celor din Bv reprezentanta Honda si acelasi rezultat.

Tare mult i-mi doresc cheile originale cu care s-a vandut motorul.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc

Trebuie sa incep cu cheia de bujie(probabil )dupa , cea de roata restul nu e o problema.

In ce zona incap toate astea ?

Azi caut material ptr "buzunare".

Multumesc

 

Am gasit aceasta poza.Asa ceva ai in dotare ?

post-14011-1212516965_thumb.jpg

Este realizabil ,maine incepe actiunea.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este, numai ca nu am manerul cel negru la surubelnite.. :) . Toate astea vin sub sa in locul in care scrie "Tools" si mai e' un sertaras, in coada, care se ridica si se trage spre rezervor, pe care scrie Manual(pe care nu-l am orig.), sau asa ceva, o sa ma uit maine pt. siguranta. Inca o data, cu toate ca vad ca si tie iti place sa fie totul original si intreg, nu-ti face probleme ca nu sunt cine stie ce scule.

O zi buna!

 

Multumesc

Trebuie sa incep cu cheia de bujie(probabil )dupa , cea de roata restul nu e o problema.

In ce zona incap toate astea ?

Azi caut material ptr "buzunare".

Multumesc

 

Am gasit aceasta poza.Asa ceva ai in dotare ?

post-14011-1212516965_thumb.jpg

Este realizabil ,maine incepe actiunea.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca descui saua sa nu uiti din cand in cand sa pui un pic de ulei pe cablul care descuie.

Multumesc.

Cred ca o sa ma descurc sa fac aceasta trusa sau incep vanatoarea pe ebay.Inca nu sunt hotarat.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun, nu a fost cazul pt. ca motorul a fost aproape nou 5.800 Km si n-a apucat sa se gripeze(inca).

Merci de sfat. Bafta multa!

PS: am vazut ca exista o contraaripa care se monteaza pe bascula in partea din fata deasupra si care ar fi ff. buna ca protectie pt. filtrul de aer. Stii ca galeria de admisie aer(catre filtru) este cam expusa la mizerii, eu am gasit in filtru, cand am adus-o din DE, o gramada de "elicoptere" d-alea de artar si chiar trei mucuri de tigari strivite. M-am tare mirat si p-orma am mai citit si altii au avut probleme d-astea cu macro-mizerii gasite in filtru de aer. Eu ma gandesc sa gasesc asa ceva, btw, unii pun o sita/plasa mai rara la intrarea in camera filtrului.

 

Bafta again!

 

Daca descui saua sa nu uiti din cand in cand sa pui un pic de ulei pe cablul care descuie.

Multumesc.

Cred ca o sa ma descurc sa fac aceasta trusa sau incep vanatoarea pe ebay.Inca nu sunt hotarat.

Cu respect

Editat de kawaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa informatiile mele sunt 2 Sevenfyftiuri in Sibiu.Am discutat problema filtrului de aer si ne gandim sa montam filtre mai mari.Voi pune pe net modificarile.Ma intereseaza fiabilitatea si nu cresterea puterii.

E mult praf in Sibiu si suntem destul de interesati de problema.

Vom discuta si propunerea ta.E interesant

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa informatiile mele sunt 2 Sevenfyftiuri in Sibiu.Am discutat problema filtrului de aer si ne gandim sa montam filtre mai mari.Voi pune pe net modificarile.Ma intereseaza fiabilitatea si nu cresterea puterii.

E mult praf in Sibiu si suntem destul de interesati de problema.

Vom discuta si propunerea ta.E interesant

Cu respect

Pai mai Gal tu nu ai vazut ca mi-am montat aripa de care zice Kawaz tocmai din acest motiv .Trebuie sa dai jos aparatoarea de lant fiindca aripa o are inclusa.

Ma tenteaza sa-mi pun un filtru K&N ,dar am auzit ca trebuie rejetat carbul si ca original nu mai merge,asa ca la 100 eu parca nu m-as risca.;mai bine-l schimb pe cel de carton mai des.6-7000km ---eu schimb ulei(Motul 300V 15W50 tratat cu Metabond)filtru ulei si filtrul de aer.Acum am 67000km la bord originali si motorul functioneaza ca un ceasornic,de cate ori ma dau cu ea ranjesc sub casca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SF meu doarme linistita in garaj din lipsa de timp si se uita geloasa de cate ori scot Hypermotardu sau dirtbike u la plimbare. Dar de sambata o scot la o tura mai lunga sa se dezmorteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bine ai venit.

O sa ai satisfactii in exploatare.

Teoretic sunt foarte rezistente.Are si inclinatii usor sportive.

Singurul punct mai slab e partea cromata.Apare repede rugina.In rest mestecam in rezervor.

Asfalt uscat .

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun!

Ma bucur tare ca aceasta legenda nu e' data uitarii. In afara faptului ca a fost produsa timp de 34 ani('69-2003), se pare ca se va mai face in curand o replica; o sa-ti placa ff tare, e' un motor care da mari satisfactii si place la multa lume, inca.

Nu necesita mare ingrijire mecanica, daca o vei spala si usca bine nu vei avea probleme cu rugina, exista pt. crom un polish special(pasta/lichid) care se da numai cand e rece. Nu folosi decat ulei de calitate, benzina asisderea, fara aditivi si alte prostii, in rest....la mai multi Km fara probleme.

Daca ai intrebari, nu ezita.

Bafta!

 

tocmai mi-am luat si eu o honda cb 750 seven fifty.

e singurul tip de motocicleta care imi place cu adevarat, nu cred ca-mi voi mai lua alta.

imi plac la nebunie designul si sunetul scos de motor.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun!

Ma bucur tare ca aceasta legenda nu e' data uitarii. In afara faptului ca a fost produsa timp de 34 ani('69-2003), se pare ca se va mai face in curand o replica; o sa-ti placa ff tare, e' un motor care da mari satisfactii si place la multa lume, inca.

Nu necesita mare ingrijire mecanica, daca o vei spala si usca bine nu vei avea probleme cu rugina, exista pt. crom un polish special(pasta/lichid) care se da numai cand e rece. Nu folosi decat ulei de calitate, benzina asisderea, fara aditivi si alte prostii, in rest....la mai multi Km fara probleme.

Daca ai intrebari, nu ezita.

Bafta!

 

Dupa informatii inca neverificata dar din sursa serioasa se ma fabrica ptr japonia.

Nu e mult crom asa ca nu necesita foarte mult timp pentru lustruit.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare CBisti :)

 

Am Ktm lc4 acum si vreau sa iau si un CB750 sau 900. Am 1.91 inaltime si cred ca e un motor bun pt mine (luuuung) :P

Pe alte motoare pe care m-am pus, sunt prea mici, doar kawasaki sunt tot asa lungi dar imi plac Honda si naked asa ca mai bine nu se poate!

Intrebare: pt traficul din B e ok? nu se incinge prea tare?

Consumul urban/mixt/Autostrada cat e?

 

In rest nu mai intreb, ca e Honda :)

 

Merci,

Dani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- este intr-adevar lung si greu(~ 215 Kg).

2- Honda este Honda fara discutie si daca iti place naked, el e'.

3- In trafic la cele 32-36 *C, cat au fost zilele astea, nu a dat nici un semn de oboseala sau altele. Numai ca te cam arde la picioruse temp, insa orice motor ai avea, tot acolo e' pus si tot frige.

4- in oras cam 7-7,5, afara 5-5,5(pana la ~ 120) nu am parbriz si te sufla vantul cam tare.

Putere are, repriza are, fiabil e', frumos e', legenda e'.....

Daca ai gasit unul bun, cu Km putini, nu mai sta pe ganduri.

 

Bafta!

 

Salutare CBisti :)

 

Am Ktm lc4 acum si vreau sa iau si un CB750 sau 900. Am 1.91 inaltime si cred ca e un motor bun pt mine (luuuung) :P

Pe alte motoare pe care m-am pus, sunt prea mici, doar kawasaki sunt tot asa lungi dar imi plac Honda si naked asa ca mai bine nu se poate!

Intrebare: pt traficul din B e ok? nu se incinge prea tare?

Consumul urban/mixt/Autostrada cat e?

 

In rest nu mai intreb, ca e Honda :)

 

Merci,

Dani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nivel de trafic din Sibiu,condus mai sportiv ma refer la demaraje consumul meu e de 13 litri la 200 km.Eu alimentez la 200km.

In rest tot ce scrie mai sus e valabil si din punctul meu de vedere.

Din punctul meu de vedere consumul la motociclete ne intereseaza numai ptr ritmicitatea alimentarii.Nu conteaza atata timp cat e placere +hoby.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal d-le Chopper, apropos de realimentare, de unde sa gasim un indicator de benzina? Asta ma enerveaza tare, ca tre' sa stau sa ma tot uit la Km si sa nu raman pe rez. As vrea sa-i montez un indicator, insa nu vreau sa intervin asupra rezervorului. Am auzit ca ar fi unele cu ultrasunete si nu mai tre' gaurit rezervorul, fara plutitor si chestii d-astea. Daca stiti sau auziti ceva de genu, dati si voi de stire.

Hai bafta!

 

La nivel de trafic din Sibiu,condus mai sportiv ma refer la demaraje consumul meu e de 13 litri la 200 km.Eu alimentez la 200km.

In rest tot ce scrie mai sus e valabil si din punctul meu de vedere.

Din punctul meu de vedere consumul la motociclete ne intereseaza numai ptr ritmicitatea alimentarii.Nu conteaza atata timp cat e placere +hoby.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa informatii inca neverificata dar din sursa serioasa se ma fabrica ptr japonia.

Nu e mult crom asa ca nu necesita foarte mult timp pentru lustruit.

Cu respect

La galerii si tobe itiia ceva mai ales daca ai bugspoiler trebuie dat jos.SI portiunea din fata a motorului-...foarte greu de mentinut curata pe la noi.

Editat de karpatenwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal d-le Chopper, apropos de realimentare, de unde sa gasim un indicator de benzina? Asta ma enerveaza tare, ca tre' sa stau sa ma tot uit la Km si sa nu raman pe rez. As vrea sa-i montez un indicator, insa nu vreau sa intervin asupra rezervorului. Am auzit ca ar fi unele cu ultrasunete si nu mai tre' gaurit rezervorul, fara plutitor si chestii d-astea. Daca stiti sau auziti ceva de genu, dati si voi de stire.

Hai bafta!

 

Idee inregistrata.Se va discuta problema cu maistrul Karpaten.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ati gasit pe undeva owner manual de cb 750 ?

Am cautat pe toate lincurile si n-am gasit decit manualul de service.

 

Ma poate ajuta cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ati gasit pe undeva owner manual de cb 750 ?

Am cautat pe toate lincurile si n-am gasit decit manualul de service.

 

Ma poate ajuta cineva ?

 

Salut

Bine ai venit .

Te putem ajuta numai daca ne dai niste date.

CB 750 din ce an de fabricatie ?

Eventual localitatea ptr un posibil contact.

Noi cei din Sibiu suntem multumiti de Sevenfifty.

Nici pe forum nu s-a plans nimeni.

Multi km.

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Bine ai venit .

Te putem ajuta numai daca ne dai niste date.

CB 750 din ce an de fabricatie ?

Eventual localitatea ptr un posibil contact.

Noi cei din Sibiu suntem multumiti de Sevenfifty.

Nici pe forum nu s-a plans nimeni.

Multi km.

Asfalt uscat

 

Salut,

 

As avea si eu nevoie de asa ceva, daca se poate...

Am o honda CB Seven fifty din '97 de doar 2 saptamani...

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As avea si eu nevoie de asa ceva, daca se poate...

Am o honda CB Seven fifty din '97 de doar 2 saptamani...

 

Multumesc anticipat!

Aia se numeste RC42 numai asa de info. Ia legatura cu Choppervongal ,poate te poate ajuta.Daca ai o nelamurire e mai urgent intreaba si ti se va raspunde.Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...