Sari la conținut

Accident 60 De Metri In Aer In Cluj! 01.05.2007


motoradu
 Share

Postări Recomandate

Am citit azi in presa centrala din Cluj:"Un motociclist tunisian a fost proiectat prin aer mai mult de 60 de metri,dupa ce a derapat din cauza vitezei cu care circula,ieri,pe str.Pavlov.El s-a accidentat usor la cap si a fost tratat la clinica Chirurgie I.Victima nu este proprietarul motocicletei,despre care spune ca a imprumutat-o de la proprietar fara sa il instiinteze".Ori a avut aripi,ori mare noroc a avut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi,man....60 de metri in aer si sa nu patesti mare lucru...Altii au murit in 5-10 metri,e drept ca fara echipament.Oricum,nu i-au mai ramas decat 8 vieti.Sa aiba grija de ele!!!Eu unul nu mai dau motocicleta la nimeni imprumut sa mi-o aduca zob!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil drumul era cu denivelari si saracu tot statea in aer din metru in metru...

 

Dupa vreo 500 de m a strans 60 de m in aer si a inceput sa-l doara capul... de la casca nelegata care a stat si ea, respectiv, vreo 20 de m in aer...

 

In final e bine de stiut ca nimeni nu a murit de la aere, dar si sa uram sanatate si un Saprosan motociclistului...

 

Cat despre stirĂ­, cam toate miros ca "aerele"...

 

Sanatate, ca in rest avem de toate :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma era defapt somalez si se stie ca somalezii practica levitatia,acum asta saracu nici nu mergea pe motocicleta a trecut una pe langa el si l-a luat curentul :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu au idee cam ce inseamna 60 m inaltime......... Mi se pare extrem de exagerat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ar fi fost vorba despre un tunisian cred ca nu mai conteneati cu injurii la adresa celor ce administreaza drumurile, cu pareri de bine ca nu a fost grav s.a.m.d.

totusi ganditi-va ca putea fi unul dintre voi si poate ca nici nu apuca sa citeasca stirea in ziar

:duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai 60m in aer e cam cat poate sa sara ziaristul ala care a scris ineptia,

sau erau 60 cm? ce mai conteaza acum....

 

Sau a zburat in lungime 60m? Daca s-a lansat la 45grade ii ajung si 65kmh pt a parcurge 60m, si asta considerand frecarea cu aerul.

 

Apropo un mic set de calcule:

 

Inaltimea unui etaj 2.7m => a sarit pana la etajul 21

La momentul impactului cu solul avea 123 kmh viteza verticala ( nu am considerat frecarea cu aerul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e si cu calculele astea...dar eu cand am picat cu bicicleta vreo 1,5 metri in aer am cazut destul de rau-incercam sa merg fara maini,dar m-am dezvatat-de aceea m-am mirat ca a scapat cu probleme usoare!Ziarul e de incredere-l-au mai confirmat 2 persoane,dar totusi 60 metri...cred ca intra in Guiness Book dupa ce iese cu copciile de la chirurgie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca e adevarat a avut enorm de mare bulan! au mai sarit si altii de la etajul 10 si n-au avut mai nimic... o fi cazut si omul asta pe ceva moale... eu stiu, o sura de paie sa mama ma-sii.... e foarte greu de crezut si nici eu nu prea cred dar nu imposibil 100%. oricum... insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off: deci sa inteleg ca voi va inchipuiti ca omul a fost proectat la o distanta de 60 m de sol!? :duel: ...adica spre stele!? :ok: ... :rock: . Ar fii putin mai logic sa te gandesti la 60m ca distanta in plan orizontal de la A la B ca si in cazul alergarii la 50m viteza. (Sper sa nu mai aud comparatii gen ..bloc cu 10 -20 etaje caci simnt cum ma apropriu incet, incet de punctul in care voi da delete la userul "crz-one" )

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare mai toti userii sunt beti de la 1 Mai? :ok: parca ati fi carutasi nu motociclisti,cate accidente ati auzit voi in care pilotul sa fie proiectat in sus?Daca avionul zboara 1000 de km inseamna ca se duce pe luna? :duel:

Editat de seby_mf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seby, cred mai degraba ca majoritatea celor care au scris pana acum comenteaza pur si simplul "profesionalismul" celor care au scris stirea.

Nu e totuna sa spui "a fost proiectat la 60 de metri distanta" sau "60 de metri in aer".. A doua variant asuna mai spectaculos, iar ziaristii asta vor: spectacol! Fie el si morbid, nu conteaza, trebuie s aumple paginile si sa vanda ziarul!

Pana acum nimic concret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Densitatea aerului nu cred sa fi fost foarte mare, asa ca raman 2 variante: ori avea tunisianu portanta unui condor, ori era un tunisian de origine somaleza si batea vantul. Oricum, senzational. M-am ingrozit si m-am minunat in acelasi timp. Mai vreau stiri din astea.

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi cazut pe vreun skateboard si s-a dus cu el 50-60 metri, dupa care a atins pamantul.

 

Oricum, sigur e ca ziaristul care a scris stirea are creierul perfect neted.

 

@paulynos: relax man, nimeni nu face misto de motociclist, ci de ziarist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...