Sari la conținut

Accident Foarte Grav Langa Timisoara - mai 2007


marius_stp
 Share

Postări Recomandate

@zidu': daca tot ai deschis subiectul, voi spune si eu ca nu as ajuta un astfel de inconstient, macar pentru cosmarele pe care le am ca un astfel de individ imi va lovi intr-o zi copii.

Dar pe de alta parte nici nu as posta ceva ce ii poate descuraja pe altii sa doneze. Daca nu esti dispus sa il ajuti sa traiasca, vei fi probabil totusi de acord ca nu te va deranja cu nimic daca totusi traieste.

 

Deci (data fiind convingerea ta pe care in mare parte o impartasesc) comportamentul corect era sa nu postezi deloc si sa nu donezi, manifestandu-ti astfel lipsa de compasiune pentru astfel de persoane.

Postand pentru a descuraja donatorii este o greseala, deoarece ii poti face un rau acestei persoane fara a avea acest drept.

 

 

P.S. Nu pricep de ce va scuipati ca tiganii pe forum, pentru ca n-o sa reusiti decat sa udati monitorul :D

Apelati si voi la ratiune si la bun simt, indiferent de opinia celuilalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru ca in ultimele zile s-au incins spiritele legate de accidente ale unor conducatori de motociclete , iar jignirile sar de peste tot, haideti sa lamurim cateva ceva-uri:

 

Nu aici va varsati frustrarile.

Nu aici incepeti cu kkturi de genul "motorul tau nu se poate da pe-o roata si esti gelos" :D Sunteti prosti sa credeti ca asta inseamna cand unul spune ca si-a meritat-o ca a mers fara casca si a dat-o in fitze pe-o roata?

 

De asemenea, forumul moto si sectiunea accidentelor este pentru motociclistii care au patit un accident nefericit. Asa ca daca in cazul de fatza cutarescu X a zis ca e cu destula minte incat sa se suie pe motor fara casca (banuiesc ca si fara alt echipament) si e atat de bazat incat sa o dea si-n figuri cu un wheelie iar apoi si-a furat-o, ar trebui sa intelegeti ca (ma repet ca si in alte posturi legate de accidente) RULETA ASTA SE PIERDE DOAR O DATA.

 

Ca suntem oameni si ca ar trebui sa ne ajutam, e ok. Eu personal gandesc la fel. Dar cand unul o comite DIN VINA LUI si amicii/cunoscutii/strainii ii sar in "ajutor" ca avea voie, ca e motociclist, ba mai e un pic si se sare si la gat unul altuia, inseamna ca aveti o conceptie eronata asupra greselii din neatentie si greselii din PROSTIE. Ca e o mare diferenta.

 

Si repet, ar trebui sa invatati din greseala asta. Iar posturi aparute de la useri virili cum ca toti am mers fara casca nu ar trebui sa-si aibe rostul aici, ca nu ii scade din vina respectivului din cazul de fatza.

 

 

 

Ok, anuntul este considerat unul umanitar si nu va fi sters. Dar daca se mai continua cu atacurile la persoana si toata cocina asta, inchidem pravalia si va lasam sa va relaxati prin alte parti.

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thomas a zis bine: ruleta asta se pierde odata. alegerea e a voastra, aia care sunteti de acord sa renuntati la echipamente, casti, etc.(" ca , de, toti am mers candva fara..."). Donati sange omului, care stunteti pe aproape si vreti, ca e de-al nostru, iar comentariile stupide puteti sa le postati si fara a jigni pe ceilalti, care au pareri diferite.

pt amatorii de "dat fara casca": alergati fratilor pe trotuar, si aruncati-va in cap, cu elan. daca scapati, incercati si de pe motor, poate va atingeti scopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi propun ca la ora 8 sa se formeze un grup si sa intram toti(care au servici/scoala) sa mearga repede treaba ca apoi vin altii,donatori de meserie, si se aglomereaza.

Daca nu aveti fisa de donator aveti nevoie neaparat de buletin. Se accepta orice grupa de sange, doar sa fie specificat pentru cine s-a facut donarea.

man, ne auzim maine seara la un telefon, eu chiar vreau sa donez pt el, mai ales ca am exact A2 grupa care trebe! Zicea mariusweed ca nu pot dona cei care nu sunt din TM...la ce se referea? Eu "oficial" nu exist in TM...pot sa merg la donat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cred ca decat sa "vorbiti" atat pe aici mai bine ati suna la 931 si ati cere sa va dea numarul de telefon de la Centrul de Transfuzie Sanguina local.

Si da, se accepta sa donezi ORIUNDE si DE ORIUNDE AI FI. Trebuie doar sa mentionati pentru cine donati.

 

In Timisoara recoltarile se fac la Centrul de Transfuzie situat imediat in dreapta Spitalului Judetean.

Programul pentru recoltari este intre orele 08:00 - 13:00. Pentru alte relatii 0256-48.25.20.

 

IN ATENTIA DONATORILOR :

 

post-3763-1178408524_thumb.jpg

 

P.S. - Nu sunt foarte stricti in privinta greutatilor afisate. La fel si in privinta iesirilor din tara in ultimele 6 luni.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza de unde esti, conteaza la ce centru se face donarea.

L.E. Raul, trebuie aratata o dovada la centrul de transfuzii unde este pacientul, pentru cei care doneaza din "exterior", cum ca s-a facut donarea pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, ne auzim maine seara la un telefon, eu chiar vreau sa donez pt el, mai ales ca am exact A2 grupa care trebe! Zicea mariusweed ca nu pot dona cei care nu sunt din TM...la ce se referea? Eu "oficial" nu exist in TM...pot sa merg la donat?

 

Cristi.. ai id meu de mess. Hai anunta`ma si pe mine cum va intalniti unde si la ce ora sa vin si eu.

in cazul in care nu poti da pe mess da`mi un sms la 0765 321 071.

imi pare rau pt ce ii sa intamplat :D si sunt genul care crede in proverbul "Dumnezeu are grija de camila ta, dar leag`o inainte" ... u guys got the point. :rock:

 

astept vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual maine cand mergem sa donam , eu si kcuf_di putem merge si pana la el sa vedem care e starea lui mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[/b]Nu stiu cine sunteti si de unde aveti informatiile referitoare la SVETO dar nimik din toate astea nu e adevarat,mai ales scoaterea ochiului si amputarea piciorului :D ...intradevar,este in stare destul de grava...coma de gr II si este si v-a fi supus multor operatii.De aceea are mare nevoie de sange indiferent de grupa (ptr. el face spitalul schimb ).V`as ruga dak nu aveti cunostiinta de cauza,sa nu mai scrieti tot felul de speculatii auzite din stanga sau din dreapta.Asta o spun eu...un prieten foarte bun !!! Multumesc si doamne ajuta`l !! :rock:

post-18462-1178459789_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[/b]Nu stiu cine sunteti si de unde aveti informatiile referitoare la SVETO dar nimik din toate astea nu e adevarat,mai ales scoaterea ochiului si amputarea piciorului :D ...intradevar,este in stare destul de grava...coma de gr II si este si v-a fi supus multor operatii.De aceea are mare nevoie de sange indiferent de grupa (ptr. el face spitalul schimb ).V`as ruga dak nu aveti cunostiinta de cauza,sa nu mai scrieti tot felul de speculatii auzite din stanga sau din dreapta.Asta o spun eu...un prieten foarte bun !!! Multumesc si doamne ajuta`l !! :rock:

da-ne TU mai multe info dak esti an masura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mathe_ungurul....Nu k as fi in masura sa va dau mai multe informatii ptr k nici doctorii nu se pot pronunta ,dak v-a fi mai bine sau dak v-a fi mai rau,dar ce se scrie aici p forum sunt niste prostii,faza cu piciorul k i-a fost amputat si k ochiul i-a fost scos ,nu e adevarat !!!!! ... knd voi afla ceva concret,va voi spune,dar pana at sa nu mai aberati ...

Editat de HotzZa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa apar telenovelele... Pana la urma avea si casca, echipament full si mergea cu 50km/h...

 

Din pacate eu nu pot dona sange (am avut hepatita), dar am sa anunt printre motociclistii pe care-i cunosc si care nu intra pe forum (da, exista asa ceva).

 

Azi pe portiunea de sosea Lugoj - hanul Ana Lugojana am vazut un Kawa ZZR verde cu un puber acneic la ghidon si o don'soara despletita in spate. Singurul echipament al tipului era casca, fata nici macar asta nu avea... in schimb viteza cat cuprinde. Maine-poimaine mai vedem un post aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa apar telenovelele... Pana la urma avea si casca, echipament full si mergea cu 50km/h...

 

Din pacate eu nu pot dona sange (am avut hepatita), dar am sa anunt printre motociclistii pe care-i cunosc si care nu intra pe forum (da, exista asa ceva).

 

Azi pe portiunea de sosea Lugoj - hanul Ana Lugojana am vazut un Kawa ZZR verde cu un puber acneic la ghidon si o don'soara despletita in spate. Singurul echipament al tipului era casca, fata nici macar asta nu avea... in schimb viteza cat cuprinde. Maine-poimaine mai vedem un post aici...

Nimic deosebit aici in Timisoara, eu vad asa ceva aproape in fiecare zi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau daca a fost vreo neintelegere, v-am spus clar ca nu am detalii exacte, tot ce stiu e de la o prietena care plangea ca nu stie daca scapa sau nu. si a zis clar tot ce v-am spus voua pe forum, daca e in stare mai buna nu putem numai sa ne bucuram.

 

mai important e ca TREBUIE donat sange, nu cum a avut loc accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa intanplat luni la ora 18.30 si chiar are nevoie de donatori dar nu are picioru amputat si nici ochiu scos

este doar in stare grava si coma de gradu 2 multiple fracturii pentru cei cel cunosc nu prea am vesti starea este tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte detalii pt cei ce vor sa doneze.

Dupa intrarea in centru, pe partea dreapta, este avizierul. Acolo mergeti cu buletinul si va face fisa, daca nu aveti, si tot aici specificati PENTRU CINE DONATI! Daca ati uitat, ca mine, tre sa va luati in gura cu tipa de acolo, ma rog e tamtam mare.

Vad ca au schimbat si bonurile care le dau dupa donare, sunt Bluticket, deci puteti cumpara cumpara de ele cam de oriunde nu doar de la alimentare cum era inainte.

In alta ordine de idei, mergeti sa donati pentru ca fiecare 450 ml conteaza in salvarea cuiva.

Ad-presa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pOT DONA LA BUCURESTI?

Am carnetel de donator. Daca se poate o sa o fac maine dimineatza la prima ora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pOT DONA LA BUCURESTI?

Am carnetel de donator. Daca se poate o sa o fac maine dimineatza la prima ora!

Am intrebat si mi s-a zis ca donatorii cu vechime alimenteaza fondul de urgenta si ca nu pot dona pt el. Eu am zis ca baiatul chiar are nevoie, etc blabla. Deci nu cred ca, daca vei dona, sangele va ajunge la cine doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce a facut cineva, cu sau fara cap, cu sau fara intentie, atunci cand are nevoie si iti sta in putere, intinde mana si ajuta, iar apoi poti da din gura cat doresti.

Ii doresc multa multa sanatate baiatului si puterea de a isi reveni !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

din pacate a trebuit ca dimineata la prima ora s-o tai din oras cu munca si abia acum m-am intors, maine la fel, poimaine la fel. Daca este cineva care merge JOI sau VINERI dimineata sa-mi lasati un PM sa mergem impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru el ca trebuie sa treaca prin asta si sper din toata inima sa-si revina! :D

 

 

 

IN ATENTIA DONATORILOR :

 

post-3763-1178408524_thumb.jpg

 

 

 

am chiar A2, in privinta greutatii nu prea corespund dar am sa incerc la fata locului daca spui ca nu sunt prea stricti. Din cate stiu eu e posibil sa donezi si 250 daca nu corespunzi la 400 dar nu prea scot ei pungile mici si din pacate pentru el doar donatorii vechi pot dona in regim de urgenta deorece la un nou donator e nevoie de o serie de teste care sa-i certifice calitatea de donator.

 

Cei cu carnet de donator ar trebui sa se grabeasca la centru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru el ca trebuie sa treaca prin asta si sper din toata inima sa-si revina! :D

am chiar A2, in privinta greutatii nu prea corespund dar am sa incerc la fata locului daca spui ca nu sunt prea stricti. Din cate stiu eu e posibil sa donezi si 250 daca nu corespunzi la 400 dar nu prea scot ei pungile mici si din pacate pentru el doar donatorii vechi pot dona in regim de urgenta deorece la un nou donator e nevoie de o serie de teste care sa-i certifice calitatea de donator.

 

Cei cu carnet de donator ar trebui sa se grabeasca la centru!

Alice ai inteles taman pe dos. Donatorii vechi doneaza pentru fondul de urgenta si din pacate nu pot sa doneze pentru cine vor pentru ca ei sunt cei care umplu rezerva de sange a spitalului. Deci cei care ar trebui sa doneze primii sunt vecinii/prietenii si rudele celui in nevoie. Iar sangele donat, ca este de la un donator regulat sau unul nou, este la fel de testat.

Doi la mana nu poti sa donezi 250 sau 400 de ml si nu exista pungi mici, o punga are 450 de ml si atat vei dona.

Tert daca ai probleme de greutate/tensiune/boli sau alte antecedente nu te vor lasa sa donezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...