Sari la conținut

06.05.2007


upi
 Share

Postări Recomandate

cat despre RCA...aici nu se negociaza nimic...ei incearca sa negocieze cu tine in speranta de a te prosti, dar de fapt nu au nici un drept sa faca asta!

 

daca afli ca RCA-ul trebuie sa te despagubeasca procedezi in felul urmator...mergi la un service AUTORIZAT si iti scoti deviz estimativ de reparatie...aici vorbesti cu mecanicii sa iti treaca absolut tot ce este zgariat cat de putin si a avut legatura cu accidentul (sau nu :D ).

 

cand te duci la asigurari ei incep cu vrajeala clasica gen "piesa asta merge reparata nu inlocuita" ...lalalala...pe tine nu te intereseaza...daca sunt insistenti la anumite piese te intorci la service si ii ceri mecanicului sa iti dea o hartie semnata si stampilata (am uitat cum se numeste documentul) prin care el ,in calitate de mecanic AUTORIZAT al yamaha (asta e important), sustine ca acea piesa trebuie inlocuita si nu poate fi reparata. (dai si tu o bere la dom' mecanic ca e dragut, dar toti te vor ajuta)

cu alte cuvinte: de fiecare data cand jegul ala de la asigurari incearca sa-ti spuna ca ceva merge reparat nu inlocuit replica este: "aveti cumva atestat sau diploma de mecanic autorizat yamaha?"

 

a doua manevra pe care o incearca cei de la asigurari este sa te intarize CAAAAT mai mult...gen sa te trimita la politie sa le aduci copii dupa declaratii, si alte porcarii. din nou, NU au dreptul asta! daca vor documente aditionale (pe langa procesul verbal) trebuie sa trimita ei o cerere prin posta la inspectoratul de politie, nu e treaba ta sa le-o aduci. de asemenea, daca au cerut un asemena act tu NU esti obligat sa astepti pana il si primesc...ca multi zic: "domne nu am primit inca toate actele de la politie, or fi prin posta...bla bla bla"

 

problema este ca tu trebuie sa iti platesti reparatia cu banii tai...dupa care te duci cu facturile si chitantele la asigurator, care are obligatia de a te despagubi pana la ultimul leu (in termen de 20 de zile MAXIM)

unele service-uri accepta sa le platesti doar un avans (de obicei de 50%) pt piese dar si asta probabil va fi foarta mare...tinanad cont ca trebuie sa mergi la service autorizat

 

un sumar al pasilor este:

1. afli daca asiguratorul RCA trebuie sa te despagubeasca tinanad cont ca s-a petrecut intr-o parcare (sugerez sa suni la CSA nu sa te iei dupa interpretarile fiecaruia)

2. scoti deviz estimativ de reparatie de la service autorizat

3. deschizi dosar la firma de asigurari (documentele neceseare sunt procesul-verbal de la politie pe care ti-l dau pt asigurator, buletin, permis, talon si copii xerox dupa toate acestea... daca tin minte bine)

4. indiferent de ce zic ei sau cum incearca sa te amane...NU TE INTERESEAZA...tu te duci si iti faci motocicleta (pe banii tai din pacate, eventual doar avans, functie de service)

5. depui facturile si chitantele la firma de asigurari si iti iei bonul de inregistrare (F important)

6. in termen de 20 de zile ar trebui sa te sune sa iti spuna ca ti-au intrat banii in cont (pt sume > 500 RON parca nu se plateste cash, trebuie sa ai cont PE NUMELE TAU la o banca asa ca sa te duci pregatit cu numarul de cont)

 

Daca dupa cele 20 de zile nu ti-au intrat banii in cont...atunci poti depune plangere si intra CSA pe fir in mod oficial (dar garantat nu se va ajunge la asta)..cei de la asigurari sunt lei pana la depui facturile dupa care nu mai au ce face...in 20 de zile tebuie sa iti dea banii si nu risca ei probleme cu CSA-ul

 

tot ce-am spus este din experienta personala si iti spun pana nu te duci la CSA sa afli exact care-ti sunt drepturile aia or sa incerce sa te paacaleasca cum stiu ei mai bine. mergi la CSA si intereseaza-ta cu incredere....si cand te duci la asigurari...fii infipt si cu durere-n (cuvant urat) ca sunt niste varzalai daca intri mai tare in ei imediat sa vezi cum zic: "stati sa il chem pe seful meu sa vorbiti cu el"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Off topic: vreti sa spuneti ca in cazul in care am full casco si imi fura motorul din parcare (adica tot dauna totala), pot sa uit de despagubiri... :D

Nu prea cred :rock:

 

In Romania nu gasesti CASCO FULL pentru motor la nici o firma, asa am auzit, sunt decat 2 firme care asigura motoare, Asibanul si inca una care acum imi scapa.

 

Din pacate Asibanul sunt ai mai infecti dintre infecti se agata de orice daca lor li se pare ca ai avut o unghie rupta inainte de accident sunt in stare sa nu mai despagubeasca sunt deosebiti cand iau banii (cateodata si la faza asta put) dar cand vine vorba de plata sunt in stare de orice. Foarte mare grija si cautat solutia optima cu ei ca altfel ramai in paguba cu legea de partea ta.

 

Eu am avut o experienta relativ "placuta" cu CASCO la Asiban... mi-au dat banii relativ repede fara frecusuri si alte alea... adevarul e ca a fost CASCO, nu RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am intors de la contatator. Avantajul meu mare a fost ca am luat legatura cei de la service Yamaha de pe centura (nu cei din otopeni) si m-au ajutat ei cu transportu gratis adica au venit ei cu masina mi-au ridicat motoru am fost cu ei la constator acolo a fost un mecanic de fata care le-a spus ce am avut avariat; culmea au trecut chiar tot chiat si in plus de ce au trecut politisti la constatarea initiala. Acum motoru este la Yamaha motors sa mi se faca devizu si sa il trimit la asigurator. Au incercat ei sami zica ca motoru este cam vechi (an fabricatie 99) ca suma va fi mica...Dosarul a fost facut continand urmatoarele acte: ( ca sa stie lumea de pe aici)procesul verbal + copie dupa talonul masinii care ma accidentat + copie dupa asigurarea vinovatului + copii dupa buletinul meu, permis, talonul moto, asigurare, + constatarea initiala o politistilor in original. Acesta acum urmeaza a fi analizat. O sa mai postez aici cand mai urmeaza sa fac ceva.

II multumesc pt post lui "out of control" pentru ca a fost foarte la obiect si am prins curaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut un accident pe 13 martie. abia ieri m-au anuntat ca in maxim 15zile lucratoare imi primesc banii (mai putin de 15% din valoarea de noua a motocicletei)

 

 

BCR Asigurari SUCKS !!!

nu va mai faceti asigurari la BCR de nici un fel !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[sal.ma bag si eu cam tarziu dar poate t pot ajuta cu niste sfaturi.am trecut prin asa cva .r1 identic dar pe albastru98 aleaia nu ai c sa-i faci daca nu prezinti un certificat medico-legal,tu sau pasagera ta cu peste cred...14 zile de ingrijiri medicale(nu sht sigur numarul de minim) dar maxim 59 de zile de ingrijiri ca dupa aceea nu t lasa sa iti retragi plangerea penala pe care apropos tre sa o faci dak ai nr de zile coresp.. dak nu ai te judeci pe parte civila cu ea.despre motor aia de la asigurari sunt niste rahati...o sa ti-l evaluze undeva pa la 3000euro.dak vrei niste sfaturi mai concrete te pot ajuta,eu am avut 40 de zile ingrijiri...bla bla da-mi mail la vladimir_jmk@yahoo.com :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[sal.ma bag si eu cam tarziu dar poate t pot ajuta cu niste sfaturi.am trecut prin asa cva .r1 identic dar pe albastru98 aleaia nu ai c sa-i faci daca nu prezinti un certificat medico-legal,tu sau pasagera ta cu peste cred...14 zile de ingrijiri medicale(nu sht sigur numarul de minim) dar maxim 59 de zile de ingrijiri ca dupa aceea nu t lasa sa iti retragi plangerea penala pe care apropos tre sa o faci dak ai nr de zile coresp.. dak nu ai te judeci pe parte civila cu ea.despre motor aia de la asigurari sunt niste rahati...o sa ti-l evaluze undeva pa la 3000euro.dak vrei niste sfaturi mai concrete te pot ajuta,eu am avut 40 de zile ingrijiri...bla bla da-mi mail la vladimir_jmk@yahoo.com :bounce:

Ms vezi ca tiam dat mail...si inca astept devizu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut un accident pe 13 martie. abia ieri m-au anuntat ca in maxim 15zile lucratoare imi primesc banii (mai putin de 15% din valoarea de noua a motocicletei)

BCR Asigurari SUCKS !!!

nu va mai faceti asigurari la BCR de nici un fel !!!!

 

 

Si de ce ai senzatia ca alta firma de asigurari ti-ar fi dat mai multi bani? Asa sunt baremele de despagubiri, toate firmele de asigurari le practica. Sa nu ai impresia ca alianz ti-ar fi dat mai mult.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine ma duc si eu la asigurari la BCR pe Libertatii sa imi dea banii, am ajuns la suma de 74 mil adika vreo 2300 euro ,pt un fzr 600 din 91 cu 22 000 km dauna totala si acum ma cert cu ei sa imi i-a pretul de nou din factura proforma de la R6, in conformitate cu ordinul 113.133/2006 art 54 punctul c si nu din cataloage Zweirad. Ar trebui sa imi dea exact 3100 euro dar... mai ma cert cateva ore cu ei si ii amenint si poate iese ceva daca nu oricum nu ma las pt ca a fost un motor impecabil si l-am iubit de cum l-am vazut, parerea mea sa nu te lasi fii ca un pittbul ....musca din ei mama lor cu asigurarile lor de cacao . Pierzi o gramada de timp si nervii ii uzezi aiurea pt ca ai avut ghinionul sa circuli cu motoru prin b... life is a bitch but it doesn't matter head up man!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu gasesti CASCO FULL pentru motor la nici o firma, asa am auzit, sunt decat 2 firme care asigura motoare, Asibanul si inca una care acum imi scapa.

Eu am avut o experienta relativ "placuta" cu CASCO la Asiban... mi-au dat banii relativ repede fara frecusuri si alte alea... adevarul e ca a fost CASCO, nu RCA.

 

 

Din pacate, sau cel putin la cj, cauta orice da absolut orice si la casco si la orice este asigurat la ei, se agat si de greselile de ortografie de orice dar absolut orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...