Sari la conținut

Numar Moto "invizibil"?


georgetatt2
 Share

Postări Recomandate

SALUTARE TUTUROR

 

 

 

 

Momentan lucrez in Anglia si cateva "pasarele" din tara mi-au soptit ca exista sanse reale de ati face numarul de inmatriculare mai mult sau mai putin "invizibil" ptr radar.

Pe aici numarul camerelor de filmat ( statice sau mobile) abunda intr-un numar impresionant !!!!!!!!

Cu toate ca am un "tractor" nu sta niciodata sub 160 de km, si TAAARE sint stressat ca am sa calc pe bec.

Ideea ar fi ca daca se aplica straturi de fixativ de par peste numar, zice-se ca nush cum nu-ti mai "vede" datele animala aia reacare da in noi cu "flash".

Sugestii? Probe reale de MITH BUSTERS careva??

Bafta tuturor :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE TUTUROR

 

Momentan lucrez in Anglia si cateva "pasarele" din tara mi-au soptit ca exista sanse reale de ati face numarul de inmatriculare mai mult sau mai putin "invizibil" ptr radar.

Pe aici numarul camerelor de filmat ( statice sau mobile) abunda intr-un numar impresionant !!!!!!!!

Cu toate ca am un "tractor" nu sta niciodata sub 160 de km, si TAAARE sint stressat ca am sa calc pe bec.

Ideea ar fi ca daca se aplica straturi de fixativ de par peste numar, zice-se ca nush cum nu-ti mai "vede" datele animala aia reacare da in noi cu "flash".

Sugestii? Probe reale de MITH BUSTERS careva??

Bafta tuturor :bounce:

 

 

Adica sa inteleg ca fixativul se depune ca un strat de lac in care sa se reflecte blitzul aparatului foto?

Sau fixativul sa se depuna intr-un strat opac sa se vada nr in ceatza?

Poate sa mearga noaptea cand da cu blitz(desi sunt cam sceptic),dar ziua in nici un caz. :what:

 

Parerea mea e ca mitul este BUSTED. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat eu.... si la moto si la masina. am incercat cu o camera de mobil... nimik. nu stiu poate radaru e mai smecher... sau nu stiu... oricum am folosit spray special. din "vitan" parca :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat eu.... si la moto si la masina. am incercat cu o camera de mobil... nimik. nu stiu poate radaru e mai smecher... sau nu stiu... oricum am folosit spray special. din "vitan" parca :angry:

 

"nimik" adica nu se vede nimic pe camera? sau nimic....adica nu are nici un efect? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost la mith buster mai ceva timp in urma si s-a demonstrat ca nu se poate asa ceva. tot ce poti sa faci e sa mai stergi din numar ca nu este acceptat ca si proba in instanta. (sa ii faci o 'prespalare').

 

Dar grija mare iti ia talonul daca ai ceva care impiedica vederea numarului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost la mith buster mai ceva timp in urma si s-a demonstrat ca nu se poate asa ceva. tot ce poti sa faci e sa mai stergi din numar ca nu este acceptat ca si proba in instanta. (sa ii faci o 'prespalare').

 

Dar grija mare iti ia talonul daca ai ceva care impiedica vederea numarului...

:bounce: Iti dai seama ce ar fi insemnat sa zica "mythbusterii" ce produs sau metoda iti face numarul invizibil pentru radar?? :angry:

Am vazut si eu emisiunea, si sunt sigur ca nu ar fi avut voie sa distribuie acea informatie.. :what:

 

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea de a informa? Se pune doar un simplu: nu incercati asta acasa si si-au ridicat mana legii de pe capu lor, deci pe scrut (pe doi) ai voie sa informezi.

 

Daca gasesti tu ceva, te rog sa imi spui si mie :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit k exista o folie speciala care se aplica pe numar si cu ochiul liber se vede normal,dar daca faci poza iti apare numarul in ceatza.--->nu prea imi vine sa cred...voi ati auzit de asa ceva?

 

Dar oricum asta nu ajuta cu nimic in cazul in care gaborul vede numarul k ochiul lui de vultur si te opreste. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie exista, era un site din SUA care vindea asa ceva - ceva chestie polarizanta, puteai vedea numarul cu ochiul liber, dar in camera nu mai era lizibil. Politistul nu poate spune ca nu ai numar citibil, va sta si se va scarpina in cap si isi va trimite instrumentarul la ISCIR pentru verificare...

Pe de alta parte, uite ce zic mythbusterii: http://www.mythbustersfanclub.com/mb2/content/view/213/27/

Pt informatie: http://www.phantomplate.com/photoshieldmoto.html

Editat de chopper_savage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este spray care contine nush ce cristale ce reflecta lumina. Se aplica o singura data pe numar si nu ai probleme. Functioneaza pentru radarele cu blitz si laser. Alea pentru laser sunt mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noul cod rutier (cel vechi nu stiu) scrie ca motociclistii incepatori trebuie sa-si puna "semnul de incepatori" pe numarul motocicletei. Deci e foarte simplu, poti sa-ti acoperi o cifra, o litera, doua, trei... sau ca mine, am scos la imprimanta un semn de incepator mare mare, l-am plastifiat si acopera tot numarul.

 

P.S. Eu l-am pus mai mult ca sa fac putina caterinca. Daca vreti sa faceti ceva si sa evitati cat de cat probleme, lipiti undeva sa acopere o singura litera/cifra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,am experimentat o chestie destul de tare si am vazut si la altii ... indoi numaru putin de la jumate si dupaia ii indoi spre interior (putin nu foarte mult) colturile de jos ... astfel se vede destul de normal cand esti in picioare langa motor pana la vreo 10 metri distanta dar nu se vede din masina ... degeaba intoarce radaru spre tine , la camere..n`ai ce-i face,mergi incet ...si in caz ca te opreste,stand langa motor e perfect vizibil...in legislatie scrie ca trebe sa fie vizibil,nu din ce pozitii trebuie sa fie vizibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,am experimentat o chestie destul de tare si am vazut si la altii ... indoi numaru putin de la jumate si dupaia ii indoi spre interior (putin nu foarte mult) colturile de jos ... astfel se vede destul de normal cand esti in picioare langa motor pana la vreo 10 metri distanta dar nu se vede din masina ... degeaba intoarce radaru spre tine , la camere..n`ai ce-i face,mergi incet ...si in caz ca te opreste,stand langa motor e perfect vizibil...in legislatie scrie ca trebe sa fie vizibil,nu din ce pozitii trebuie sa fie vizibil...

 

Nu poti pune o poza? k suna interesant solutia asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti pune o poza? k suna interesant solutia asta :cheers:

Daca gasesc cablu ala de date ( cred ca intreb cainele unde e) o sa pun poza , oricum incearca sa-ti imaginezi :cheers: ca si eu prima oara am auzit de treaba asta la telefon si dupaia am vazut ca mi-a iesit bine ... deci putin indoit de la mijloc (metoda clasica) dar nu asa mult ca deobicei si dupaia tras de colturile de jos , indoite si ele putin mai mult spre interior (ca altfel nu merge)

 

Sau daca vrei putem sa ne intalnim intr-o zi sa vezi direct...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE TUTUROR

 

Momentan lucrez in Anglia si cateva "pasarele" din tara mi-au soptit ca exista sanse reale de ati face numarul de inmatriculare mai mult sau mai putin "invizibil" ptr radar.

Pe aici numarul camerelor de filmat ( statice sau mobile) abunda intr-un numar impresionant !!!!!!!!

Cu toate ca am un "tractor" nu sta niciodata sub 160 de km, si TAAARE sint stressat ca am sa calc pe bec.

Ideea ar fi ca daca se aplica straturi de fixativ de par peste numar, zice-se ca nush cum nu-ti mai "vede" datele animala aia reacare da in noi cu "flash".

Sugestii? Probe reale de MITH BUSTERS careva??

Bafta tuturor :cheers:

daca esti unul dintre cei ce vin pe la ACE CAFE vino vineri daca nu ploua in jur de ora 8:30

si ai sa vezi cum se face un nr invizibil...

Editat de tony_baxter1311
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va zic eu cum trebue facut...............

 

pus numarul sub codita escamotabil.... da. ati auzit bine. escamotabil. cand treci pe langa radar cu 200..... il ai sub codita...nu are ce sa iti vada. politaiau nici nu are timp sa iasa din masina si tu ai si trecut. daca se face filtru mai incolo.... il cobori sa se vada. si daca te opreste... ii intrebi ce motocicleta cauta... ce nr de inmatriculara?

 

 

va zic eu. e cel mai sfant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va zic eu cum trebue facut...............

 

pus numarul sub codita escamotabil.... da. ati auzit bine. escamotabil. cand treci pe langa radar cu 200..... il ai sub codita...nu are ce sa iti vada. politaiau nici nu are timp sa iasa din masina si tu ai si trecut. daca se face filtru mai incolo.... il cobori sa se vada. si daca te opreste... ii intrebi ce motocicleta cauta... ce nr de inmatriculara?

va zic eu. e cel mai sfant.

 

 

 

depinde de ce dobitoci de gabori dai.

nu prea tine,pt ca iti arata pe camera TOT,aica motoru,costumul si casca, daca te ia din fata[cu zuuuuumul la maxim] daca ai norocul sa scapi de filtru ii arzi

daca ii vezi si te gandesti sa mergi usor si ai nr lipit de codita te arzi tu ,6 puncte.

eu am ceva escamotabil dar ajung cu piciorul la suportul pe care e asezat nr ,nu tre sa opresc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de ce dobitoci de gabori dai.

nu prea tine,pt ca iti arata pe camera TOT,aica motoru,costumul si casca, daca te ia din fata[cu zuuuuumul la maxim] daca ai norocul sa scapi de filtru ii arzi

daca ii vezi si te gandesti sa mergi usor si ai nr lipit de codita te arzi tu ,6 puncte.

eu am ceva escamotabil dar ajung cu piciorul la suportul pe care e asezat nr ,nu tre sa opresc :P

...si desfaci surubu' cu picioru'!!!!...am inteles!...gata...ma duc la culcare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o folie speciala care se pune pe numar si-l face invizibil pt radar!!!!

Io mi-am luat folia asta acum r sau 4 ani, e o bucata de plastic care are dimensiunea numarului de motocicleta, are gauri pt suruburi care sunt la distanta standard de pe aripa spate a motorului si o prinzi direct pe nr. Mi-a adus-o din state un prieten(a adus mai multe si ne-am luat mai multi din gasca) si m-a costat 10 usd. E facuta din 2 straturi de plastic, e ceva de genul riglelor alea chinezesti din copilarie(alea care se schimba imaginea in functie de cum o miscai) si daca privesti nr perpendicular se vede bine dar daca schimbi unghiul privirii nu-l mai vezi. Oricum, nu stiu de ce nu am folosit-o niciodata, trebuie sa o caut sa-i fac niste poze.

Deci mitul nu a fost daramat!!!!!! :) :) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE TUTUROR

 

Momentan lucrez in Anglia si cateva "pasarele" din tara mi-au soptit ca exista sanse reale de ati face numarul de inmatriculare mai mult sau mai putin "invizibil" ptr radar.

Pe aici numarul camerelor de filmat ( statice sau mobile) abunda intr-un numar impresionant !!!!!!!!

Cu toate ca am un "tractor" nu sta niciodata sub 160 de km, si TAAARE sint stressat ca am sa calc pe bec.

Ideea ar fi ca daca se aplica straturi de fixativ de par peste numar, zice-se ca nush cum nu-ti mai "vede" datele animala aia reacare da in noi cu "flash".

Sugestii? Probe reale de MITH BUSTERS careva??

Bafta tuturor :scratch:

ar fi ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...