Sari la conținut

Accident Fundata Brasov


snowstorm
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

In plimbarea noastra de la Dambovicioara colega noastra Geserica a avut ghinionul se ciocneasca cu un matiz intr-o curba la Fundata.Ea e ok dar motorul nu mai poate merge.

Avem mare nevoie de o platforma sa o ajutam sa duca motorul accidentat undeva in sigurantza.

0752301112. E numarul ei.

Editat de snowstorm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

In plimbarea noastra de la Dambovicioara colega noastra Geserica a avut ghinionul se ciocneasca cu un matiz intr-o curba la Fundata.Ea e ok dar motorul nu mai poate merge.

Avem mare nevoie de o platforma sa o ajutam sa duca motorul accidentat undeva in sigurantza.

0752301112. E numarul ei.

 

sunati useru FLR BV nr lui e 0744220088 il cheama florin

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunati useru FLR BV nr lui e 0744220088 il cheama florin

numai bine

Multumim mult. Am vbit la Buc si vine o platforma. O sa se faca tirzior da asta e...Nu mai are rost sa I'll incurcam si pe el. Geserica e OK...admiram privelistea si asteptam noaptea sa vedem stele...Are careva un cort?!?!-)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rescriu aici povestea multumind tuturor celor care au fost in jurul meu si cu mine, voit sau intamplator , exceptand o singura persoana ...

 

MI-AM DORIT MEREU SA MOR SANATOASA (boala e degradanta) ERA SA MI SE INDEPLINEASCA

 

 

 

 

la cat am de scris as avea nevoie de un topic.

inainte de accident : lipsa de somn si concentrare, iritare, plans, stare sufleteasca deplorabila (asta ca sfat)

accident : curba la dreapta , frana motor 3 in 2, abordare gresita a curbei, motorul s-a dus de fund, pierdut trasa , "lipesc" ochii pe masina,impact frontal cu matiz

gandirea din sec in care am realizat ca ma duc: daca o las pe o parte toti din spatele meu fie vor cadea peste mine,fie vor lua matizul incarcand sa ma evite

decizia : incerc sa tai fata matizului si cad apoi

momentul accidentului : " nu pot sa trec. daca in fata e prapastie? intru in el. cum? bag roata sa nu ma ia in picior...." vad botul argintiu, tabla se indoaie, apoi vad motorul, de sus, cer, iarba, iar masina, iarba, cer, motor, cer . zac pe spate intinsa perfect, nu doare. cerul are aceeasi culoare. am murit? am paralizat? cineva in jurul meu...

primele cuvinte (versiunea mea) : nu ma atingeti, eu sunt de vina, ce e cu cei din masina?

dupa accident: 112 se misca exemplar. alung salvarea ca nu mi se deschida dosar de autovatamare. fac pe ecaterina teodoroiu... jokes cu politistii.

consecinte imediate: motorul avariat groaznic, amenda 150 ron

precizare : soferul matizului, restul pasagerilor, politistii, asistenta de la salvare MINUNATI. mi-era jena de cat de buni si atenti au fost cu mine

 

acum ceea ce nu stiti :

politistii aceia buni m-au adus cu masina inapoi. DORU(kittyr) si AUTO( pa care l-am luat atat la misto, iarta-ma auto ) ma asteptau. am vrut sa raman cu doru sa asteptam platforma pt motorul meu si l-am gonit pe auto. a venit, la 10 seara. 4 ore am stat cu doru si am privit luna cum rasare si cum in acea curba numai norocul facea sa nu mai fie si alte accidente. in timpul acesta starea mea fizica se deteriora mult. urcarea motorului pe platforma a fost o aventura, soferul, doru si o mana din mine am luptat cu 210 kg. roata din fata este complet desprinsa de motor.

in timpul asteptarii proprietarul casei de langa curba mi-a explicat cum am cazut. am zburat peste motor, stand in maini tinand motorul, am dat cu spatele de parbrizul matizului, am ricosat , zburat, rostogolit

eu am venit acasa cu platforma, pe o ruta ciudata, doru, singur pe brasov, predeal, dn1... am ajuns la 2 noaptea. acasa stefan (gingiu mingiu) si florin , soferul si filip s-au luptat cu motorul... nu a fost usor

 

acum: e 4 dimineata. nu pot sa misc genunchii, vanatai pe picioare, glezna stanga taiata in cizma, soseta cu sange. pulpa piciorului pe interior si "pasarica" umflate si vinete ( am indoit rezervorul la impact, daca eram barbat ajungeam sigur in spital). antebratele umflate, am mutat oglinzile cu ele in standul de maini. mana dreapta... nu pot sa apuc cu degetele de pe frana. spatele ma doare f tare, acolo unde am lovit matizul si apoi solul. vanataie la axila stanga.

echipamentul si-a facut datoria. am crezut ca nu am dat cu capul dar viziera era desprinsa pe o parte)

unghiile rupte in manusi, degetele de la picioare luxate...

concluzie sunt atat de avariata incat nu pot sa merg sau sa ma mai tin pe picioare. iau analgezice, miorelaxante si antiinflamatoare . mi-e foarte rau

 

sentimente : nu mi-a fost frica nicio clipa pt mine. nu renunt la motor. daca il pot repara revin cat de curand, daca nu, iau banii si iau alt motor. DORU E UN OM MINUNAT !

 

gasca multumesc pt excursie. sper ca nu v-am stricat cheful si ca ma mai luati cu voi !

 

auto o sa posteze poze cu motorul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nefericita intamplare cu final fericit. Nu stiu ce sa zic, dar cred ca ai nevoie de niste investigatii totusi. Cred ca daca schimbai vitezele un pic mai devreme, era mai bine. Probabil ai fost cu piciorul si pe frana spate in acelasi timp. Cred ca esti dintr-un aluat tare si o sa-ti revii pana la urma. Ingerasul a fost cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au zis si ceilalti mergi tu fuguta la urgente sa iti faci niste radiografii un control mai minutios , ca daca ai un osisor fisurat si tu nu descoperi acum , mai tirziu o sa te transfomi intr-un meteorolog priceput , o sa ne dai de veste cind vine ploaia cind sa bagam la iernat motoarele . fierul e fier se repara se ia altul tu esti mai importanta decit un fier .oricum faza ca te-ai gindit la cei din spatele tu si faptul ca ai ales "sacrificiul" denota ca esti un om ce se gindeste inainte la binele semenilor si nu la el . ptr faza asta un mare 10

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzie: purtati echipament. O vanataie si durere musculara sant oricum mai putin decat oase rupte sau...........altceva. Eu l-am purtat si m-am nascut inca o data saptamana trecuta.

Echipamentul ti-a salvat viata, si apoi oasele. Doamne fereste, ce se putea intimpla daca dadeai cu spinarea de parbriz , fara echipament ? caci sint si lucruri mai grave decat moartea (asa mi se pare mie, si nu vreau sa le numesc...)...

Fa-te bine repede, dar du-te si la doctor. E mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sis da ai dat de pamant nu gluma!!! oricum te'ai comportat exemplar in asemenea situatie, ai gandit limpede, si pentru asta RESPECT

fa'te bine, ca fierul se indreapta

 

si era sa uit ... eu ca sa nu dau cu "oole" de rezervor cand simt un moment de genu asta prefer sa ma ridic putin in scarite. bine ca pana acum am avut doar alarme false

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca ai facut deja pana la ora asta un control de specialitate,asa ca acum imi ramane sa iti mai urez recuperare cat mai usoara si rapida si repararea motoretei cat mai repede pentru a nu pierde sezonul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare adica daca eu sunt doamne fereste scos vinovat intrun accident din care singurul vatamat am fost eu mi- se face dosar penal de autovatamare mie .. wtf ?

 

legal nu am auzit de asa ceva.. dar ma rog poate i sa intamplat cuiva ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare adica daca eu sunt doamne fereste scos vinovat intrun accident din care singurul vatamat am fost eu mi- se face dosar penal de autovatamare mie .. wtf ?

 

legal nu am auzit de asa ceva.. dar ma rog poate i sa intamplat cuiva ..

Exact.E o lege cat se poate de tampita,dar care este aplicata in litera legii de catre pulitia romana :) .Si mie vroiau sa imi faca intr-un accident in care nu a fost contact intre scuterul cu care eram si masina unui m.u.i.s.t care a iesit de pe o straduta fara sa se asigure,iar eu din frana maxima pe frana m-am trezit pe jos cu clavicula rupta.Mai departe dosarul care ti se poate face ajunge in instanta unde tu poti cere daune materiale de la tine :) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se face dosar la autosesizarea politiei, sau daca te duci la spital si declari ca esti victima unui accident rutier.

eu sint in aceasta postura, numai ca sint scos vinovat... ca a intrat unul in mine. dar este alta poveste.

se da spre cercetare, se retine permisul, se da dovada de circulatie. daca nu ai la iml peste 10 zile te pun cei de la cercetari penale sa spui ca nu vrei judecata si nu ai nici o pretentie.

daca poti dovedi ca erai perfect regulamentar cu martori, cu poze la fata locului cu detalii si martori, si era ceva ce administratorii drumului nu au facut, poti sa-i dai in judecata.

aaa. pt alte detalii ... intrebati:)

 

ps. nu credeti ce spun gaborii. treaba lor este sa rezolve cit mai multe cazuri si repede, indiferent de corectitudine, adevar, sau justete. eu au plan si norma nu au constiinta... NU TOTI SUNT LA FEL. UNIIIII...................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se face dosar la autosesizarea politiei, sau daca te duci la spital si declari ca esti victima unui accident rutier.

eu sint in aceasta postura, numai ca sint scos vinovat... ca a intrat unul in mine. dar este alta poveste.

se da spre cercetare, se retine permisul, se da dovada de circulatie. daca nu ai la iml peste 10 zile te pun cei de la cercetari penale sa spui ca nu vrei judecata si nu ai nici o pretentie.

daca poti dovedi ca erai perfect regulamentar cu martori, cu poze la fata locului cu detalii si martori, si era ceva ce administratorii drumului nu au facut, poti sa-i dai in judecata.

aaa. pt alte detalii ... intrebati:)

 

ps. nu credeti ce spun gaborii. treaba lor este sa rezolve cit mai multe cazuri si repede, indiferent de corectitudine, adevar, sau justete. eu au plan si norma nu au constiinta... NU TOTI SUNT LA FEL. UNIIIII...................................................

 

sincer depinde unde se intampla problema.. mie mi-au explicat exact cum sta treaba cand am iesit din spital si in secunda doi am declarat ca ma uitam la lant si a cazut mobra de pe cric exact pe mine..

depinde mult de militieni crede-ma ca nici ei nu au nevoie de o mie de dosare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa va spun ca sunt medic? nu am oase rupte. dar doare rau tot. de cateva ore si ceafa si coloana si toti muschii. ca dupa o bataie rea...

ma dor toate ligamentele, de la orice articulatie. antebratele sunt rau ca am pliat oglinzile cu ele. nu arat foarte rau.

psihic... as iesi si acum cu mobra sau conserva dar nu ma asculta corpul

 

 

cu autovatamarea, exact, am vrut sa evit complicatiile... acum am nevoie macar cu conserva sa pot sa ma misc. politistii de la fundata si salvarea au fost fooooarte intelegatori.

 

o sa dau linkul pt poze cu motorul. cumsa obtin o dauna totala, ma gandesc ca e mai avariat moral de cat se vede/index.php?showtopic=249032&pid=1402838&mode=threaded&start=100#entry1402838

Editat de GeSeRica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rescriu aici povestea multumind tuturor celor care au fost in jurul meu si cu mine, voit sau intamplator , exceptand o singura persoana ...

 

acum: e 4 dimineata. nu pot sa misc genunchii, vanatai pe picioare, glezna stanga taiata in cizma, soseta cu sange. pulpa piciorului pe interior si "pasarica" umflate si vinete ( am indoit rezervorul la impact, daca eram barbat ajungeam sigur in spital). antebratele umflate, am mutat oglinzile cu ele in standul de maini. mana dreapta... nu pot sa apuc cu degetele de pe frana. spatele ma doare f tare, acolo unde am lovit matizul si apoi solul. vanataie la axila stanga.

echipamentul si-a facut datoria. am crezut ca nu am dat cu capul dar viziera era desprinsa pe o parte)

unghiile rupte in manusi, degetele de la picioare luxate...

concluzie sunt atat de avariata incat nu pot sa merg sau sa ma mai tin pe picioare. iau analgezice, miorelaxante si antiinflamatoare . mi-e foarte rau

 

rotfl! baga niste poze cu pasarica :)) insanatosire grabnica! :blink:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce echipament aveai? Văd că aveai cizme, mănuși și probabil geacă și tot ai avarii serioase. Aveai protecție de coloană sau nu? Vreu doar să îmi dau seama ce contribuție a avut echipamentul.

 

casca suomy trek : viziera iesita dintr-o balama, cagula bumbac pe dedesubt

geaca piele spidi cu protectii spate (integral tip warrior), dublata la sale, protectii umeri, coate

manusi piele spidi ultima generatie

pantaloni ixs piele cu protectie genunchi

cizme dainese din piele, inalte cu protectii

 

 

am genunchii varza, degetele de la picioare, gleza stanga sangera in cizma, vanatai peste tot, mai ales pe maini, antebrate, tibii, unghiile rupte la maini si la picioare, vanataie pe spate, sub axila, dureri coloana, gat, mana dreapta. vanataie uriasa intre picioare. dar ma misc si pare ca ma refac destul de repede.

 

echipamentul e f murdar de ulei, antigel, pamant, dar cred ca spalat e ca nou, ami putin casca pe care as schimba-o din motive de prevedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai avut timp sa faci o analiza, unde crezi ca ai gresit ? D-zeu te-a amanat, cred ca are ceva planuri cu tine... N-ar strica ceva fapte bune.

 

 

da, tot ma amana... poate ma vei cunoaste si vei observa singur ca nu este nicio legatura intre ce faci si ce primesti. tu poate gandesti ca am avut noroc ca am scapat. eu poate simt altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, tot ma amana... poate ma vei cunoaste si vei observa singur ca nu este nicio legatura intre ce faci si ce primesti. tu poate gandesti ca am avut noroc ca am scapat. eu poate simt altceva.
Cand am zis analiza, ma refeream strict la accident. Chiar ma gandeam si ma bucuram sincer, ca macar voi fetele nu prea ati avut incidente si uite acum... De fapt au fost, dar mai rare. E drept sunteti in minoritate. Hai, fa-te bine si ne vedem la un suc, sa facem haz de necaz.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de accident : lipsa de somn si concentrare, iritare, plans, stare sufleteasca deplorabila (asta ca sfat)

accident : curba la dreapta , frana motor 3 in 2, abordare gresita a curbei, motorul s-a dus de fund, pierdut trasa , "lipesc" ochii pe masina,impact frontal cu matiz

 

E bine ca ai constientizat singura vina ta (multipla). Incepatoare, oboseala si stresul, mersul in grup foarte mare si lăbărțat, cursurile de la AMCKART la care nu ai mai ajuns(citisem ca vrei sa te duci sa-ti cunosti motorul), etc. Viteza necorespunzatoare ce a dus la frana de motor violenta(nu ai spus deloc daca ai atins vreo frana si care/cat de tare), probabil presiunea in anvelope nu ai facut-o inainte de plecare, plus ca GSR-urile (si in general Suzuki-urile 2007-2008) vin cu gume "lemn". Si cu toate astea ai scapat sa ajungi sa povestesti la copii (bine, daca mai poti face dupa contactul cu rezervorul :) ) O lumanare (mai multe), multa recuperare (fizica si psihica) si apoi cunoaste-ti motorul mult mai bine inainte de-a pleca intr-o noua tura in gasca mare. Ca se stie: in gasca mare se merge haotic si tinzi sa tragi tare dupa cel din fata, mai ales daca grupul nu e compact (incepatori cu avansati, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...